Peugeot je s predstavitvijo prve generacije modela 2008 pred dvanajstimi leti prepričal številne kupce, saj se je že v manj kot enem letu od začetka prodaje za nakup kompaktnega križanca odločilo več kot sto tisoč kupcev. Tri leta zatem so mu namenili manjšo osvežitev, leta 2019 pa kupcem predstavili njegovo drugo generacijo. Ta je zasnovana na platformi CMP (Common Modular Platform) in se je hitro prebila v osrčje izjemno priljubljenega in še bolje prodajanega segmenta B-SUV, kjer se je več let zapored uvrščal v prvo trojico najbolje prodajanih predstavnikov.
Na račun velikega zanimanja kupcev in dobrih prodajnih rezultatov je Peugeot 2008 postal in ostaja med najpomembnejšimi modeli francoske znamke. Poleg kozmetičnih popravkov, ki so po nedavni prenovi videz druge generacije uskladili in osvežili z zadnjimi oblikovalskimi smernicami francoske znamke, so pri francoskem avtomobilskem proizvajalcu poskrbeli tudi za nekaj tehnoloških nadgradenj in sprememb pod motornim pokrovom. Ob bolj zmogljivem pogonskem sklopu baterijsko gnane električne različice, se je bencinskim opcijam pridružil še blago-hibridni pogonski sklop, ki v povezavi s 6-stopenjskim menjalnikom, v ohišju katerega je vgrajen električni motor, trenutno predstavlja vrh motorne ponudbe tega modela.
Uporabnejši v več pogledih
Najmanjši član družine Peugeotovih športnih križancev ob približno četrt metra večji dolžini ohranja okretnost kombilimuzinskega 208, a v notranjosti in v prtljažniku ponuja bistveno več prostora. Prav zato se lahko v primeru manjših (ali manj zahtevnih) družin popolnoma zadovoljivo izkaže celo kot prvi družinski avtomobil, seveda ob predpostavki, da se družinski člani lahko dogovorijo, da bodo uporabili zdravo mero razuma pri pakiranju za vikend izlete ali dopust. Najvišji opremski paket GT, s katerim je bil nadgrajen testni avtomobil, prinaša širok nabor varnostno-asistenčnih sistemov, vključno s sprednjimi LED žarometi in dobro delujočim samodejnim preklopom med dolgimi in zasenčenimi lučmi.
Na doplačilni listi testnega modela je za premijski vtis poskrbela kombinacija notranjih in sedežnih oblog iz usnja in alkantare, medtem ko sta manevriranje in vožnjo med drugim olajšala sprednja kamera in sistem za nadzor mrtvega kota. Edino, kar sem pogrešal pri testnem avtomobilu, je bil prilagodljivi regulator hitrosti, eden od dodatkov, ki se jih voznik zlahka navadi. Hitrostno območje delovanja običajnega regulatorja hitrosti, ki je na voljo v tem modelu, pa se prične šele pri hitrosti 40 km/h, zato žal ni uporaben v vse bolj razširjenih conah umirjenega prometa pri 30 km/h.
Združuje udobje z dinamičnim značajem
Če sem pri kombilimuzinskem 208 doživljal pretrese na račun slabe kvalitete naših cest in trših nastavitev podvozja v kombinaciji z nizkopresečnimi pnevmatikami, v modelu 2008 večja kolesa in drugačne nastavitve podvozja ponujajo dober kompromis med udobjem in lego na cesti. Kljub mehkejšemu delovanju vzmetenja tudi ob hitrejši vožnji po ovinkasti cesti ni čutiti pretiranega nagibanja, avtomobil pa ostaja v svojih tirnicah in ohranja nevtralno lego. Sam bi si želel še malenkost trši volan, ki sicer dovolj učinkovito podaja informacije o dogajanju pod kolesi, zato tudi na slabši cestni podlagi ne prihaja do neprijetnih presenečenj v obliki izgube oprijema ali celo zdrsov.
Dobro znana zasnova notranjosti
Kabina ponuja znano okolje s Peugeotovim i-Cockpitom s kompaktnim volanom in instrumentno ploščo s tridimenzionalnim prikazom v kombinaciji z 10-palčnim sredinsko nameščenim zaslonom na dotik, orientiranim proti vozniku. Videz zaokrožajo sijajne črne površine iz klavirske plastike, ki je znana zbiralka prstnih odtisov – vsem, ki se jim to zdi moteče, priporočam kot nujni pripomoček krpico iz mikrofibre, saj učinkovito reši to težavo (če z njo seveda sem in tja obrišeš površino). Voznikov delovni prostor je zasnovan s pravšnjo mero ergonomije in vozniku ponuja vse na dosegu roke.
Pri Peugeotu so tudi po prenovi ohranili precej fizičnih gumbov, zato mi ni najbolj jasno, zakaj niso fizičnega gumba namenili tudi nastavljanju želene temperature. To je še naprej možno le preko zaslona na dotik, kar posledično prinaša nepotrebno odvračanje voznikove pozornosti z dogajanja na cesti. Na sprednjih sedežih je, ne glede na kompaktne zunanje mere, dovolj prostora, da voznik in sopotnik nimata občutka utesnjenosti. Po drugi strani se bodo morali višjerasli na zadnjih sedežih zadovoljiti s skromnejšim, a še vedno zadostnim prostorom za kolena.
Blaga hibridnost, a tokrat malenkost manj uglajeno
Za pogon testnega avtomobila je skrbela izvedba blago-hibridnega pogonskega sklopa, ob kateri po novem pri proizvajalcu navajajo sistemsko moč pogonskega sklopa in ne več moč vgrajenega bencinskega agregata. Kombinacija tehnološko prenovljenega 1,2-litrskega bencinskega trivaljnika in 6-stopenjskega menjalnika e-DCT s 100 kW (136 KM) zadovolji tudi želje po hitrejših pospeševanjih in dinamični vožnji, a se tokrat začuda ni izkazala s povsem uglajenim delovanjem.
Za razliko od enakega pogonskega sklopa v modelu 5008 in v Opel Corsi, ki sta me navdušila z gladkim speljevanjem in praktično neopaznimi preklopi med bencinskim motorjem in elektriko, je bilo pri testnem 2008 ob speljevanju občasno čutiti tudi kakšen bolj grob sunek, ki je sledil zamiku dodajanja vlečne sile v primeru preklopa med elektriko in bencinskim motorjem. Dopuščam možnost, da je bila to le težava testnega avtomobila in morda posledica nižjih temperatur v času testa, a glede na to, da sem podobne,le malenkost manj izrazite simptome občutil tudi med testom modela 208 z enakim pogonskim sklopom sredi poletja, bi lahko šlo tudi za nekoliko slabšo uglašenost motorne in menjalniške elektronike pri obeh modelih z začetka Peugeotove ponudbe.
Ob koncu testnih voženj se je poraba po prikazu potovalnega računalnika ustalila pri 5,8 litra bencina na sto prevoženih kilometrov. Na tokratnem testu je bila približno polovica voženj opravljenih pri avtocestnih hitrostih, del prevoženih poti pa je potekal po mestnih ulicah v okviru omejitev regionalnih cest. Poraba se je tudi ob hitrejši avtocestni vožnji gibala pod sedmimi litri goriva na sto prevoženih kilometrov, na moji standardni, malo manj kot 70-kilometrski trasi varčne vožnje, pa je potovalni računalnik pokazal ugodnih 4,7 litrov neosvinčenega bencina na sto prevoženih kilometrov.
Ostaja v trendu
Glede na izjemno priljubljenost segmenta kompaktnih športnih terencev, so pri Peugeotu izbrali pravšnji trenutek za osvežitev modela 2008 in njegovo uskladitev z aktualnim sodobnejšim videzom njihove modelne palete. Peugeot 2008 z blago-hibridnim pogonskim sklopom predstavlja uravnoteženo kombinacijo uporabnosti in zmogljivosti ter bi moral zadovoljiti vse, ki želijo z izbiro svojega avtomobila ostati v trendu. Res pa je, da kupci kupci že z vstopnim modelom za manj odštetih evrov dobijo solidno opremljen in dovolj zmogljiv avtomobil, ki v veliki meri zadosti tudi večini potreb manjše družine.
Besedilo in fotografije: Matjaž Zupančič.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Nastopač med manjšimi križanci"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Peugeot spet eksperimentira.