Poraba 9,4/4,5/6,9 l/100km Največja hitrost 215 km/h Cena 34.860 eur
Plusi
  • užitek v vožnji
  • pogonski sklop
  • natančnejši nadzor nad vetrom v kabini ( v primerjavi s "platneno" MX-5)
  • ergonomija voznikovega delovnega mesta
  • svetilnost žarometov (prilagodljivi LED)
  • lega in vodljivost
  • občutek povezanosti voznika z avtom
  • poraba goriva
  • kratek 15-sekunden postopek zlaganja/nameščanja strehe
  • zvočno bolj zatesnjena streha kot platnena
  • izklopljivost asistenčnih sistemov
Minusi
  • višinski prostor pod zaprto streho
  • preglednost nazaj vstran (zajeten stebriček B)
  • številčnost odlagalnih prostorov

Mazda z MX-5 ne stavi na več strani dolg spisek nesmiselnih dodatkov in opreme. Malo ji je mar povezljivosti s tisoč in enim »pametnjakovičem«. Od neskončno dolge vrste asistenčnih sistemov je najti v njej le nekaj osnovnih in še tiste je mogoče hladnokrvno izklopiti. Mazda MX-5 in z njo tudi trdostrešna izpeljanka RF stavi na tisto, kar avtomobilistom po duhu in srcu največ pomeni; prvinski užitek v vožnji. In tega zagotavlja v izobilju! Test.

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_25Avtomobili, kot je Mazda MX-5 RF, so zame avtomobili v tistem pravem pomenu besede. Pri njih zares šteje simbioza voznika z mehaniko. Simbioza, ki zagotavlja neusahljiv vir užitka v vožnji. Njemu podobni izdelki, ki jih je med današnjimi z elekotroniko in asistenčno »pametjo« napolnjenimi štirikolesniki vse manj, me spomnijo, zakaj še vedno veliko raje vozim kot sem vožen. In verjemite mi: čeprav ima dva sedeža, je samo levi sedež tisti, kjer se v Mazdi MX-5 RF splača sedeti. Razlogov za to je sicer več, a pojdimo lepo po vrsti.

Šibkejša, a enako voljna, odzivna in rezkega glasu

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_20V nosu vprežen štirivaljnik je, upoštevajoč njegov položaj glede na prednjo premo, v resnici nameščen sredinsko. Še je pravica na tem svetu, saj v MX-5 ni ne duha ne sluha o kakršnemkoli dizlu. Tako je. Japonci so malemu roadsteru namenili izključno samo bencinske motorje. V testnem RF-u se je na mojo dodatno srečo sukala gred močnejše dvolitrske različice s 118 kilovati oziroma 160 konjskimi močmi.

Moram pa kar takoj poudariti, da je tudi vstopna 1,5-litrska motorizacija s svojimi 130 »konji« povsem spodobna. Z njo je MX-5 sicer nekaj malega manj iskra in poskočna, a zato povsem enako odzivna, enako rezkega glasu in identično voljna se vrteti vse do omejevalnika vrtljajev. Pravzaprav je v praksi opaziti razliko med obema samo ob priganjanju do skrajnosti. Takrat pač manj navora in moči preprosto rabi več časa, da se motor zavrti do rdečega polja in je treba pretakniti v višjo prestavo.

Pogon? Standardni zadnji, kaj pa drugega

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_30Kot v vseh Mazdah MX-5 doslej, je tudi v novinki motor nameščen vzdolžno. To ima za posledico čistokrvnim roadsterjem edini primerni pogon, standardni zadnji. Na motor priklopljen šestopenjski ročni menjalnik ima na ročici prijeten neposreden mehanski občutek, ki navdušuje še s kombinacijo natančnih, hitrih in kratkih gibov prestavne ročice. Kot zanimivost naj omenim, da so prestavna razmerja menjalnika in diferenciala pri obeh, 1,5-litrski in dvolitrski različici, identična, kar še enkrat več pojasni bolj isker značaj močnejše od obeh.

“Bodyfit”

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_13Kabina deluje pri odprti streh roadsterjem primerno »krojena«. Vzdolžnih centimetrov sicer ni v izobilju in tudi v širino ne, a se nikakor ne morem pritoževal nad utesnjenostjo, navkljub mojim 1,84 metra telesne višine. Če smem uporabiti izraz iz sveta mode, potem bi lahko rekel, da je kabina Mazde MX5 krojena po kroju »bodyfit«.

Za drugačen značaj

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_06RF-ko od običajne MX-5 seveda loči trda zložljiva streha. A te, za razliko od platna, ni mogoče pospraviti v celoti. V strešnem origamiju se pospravi samo njen vrhnji del. No, tekom 15-sekundnega baleta žic, vzvodov in elektromotorjev ob vrhnjem strešnem elementu izgine  tudi element z zadnjim steklom.

To pomeni, da se RF nikoli ne znebi stilsko oblikovanega stebrička B. S tem oblikovno nikoli ne deluje tako roadstersko kot MX-5 s platneno streho, a nič zato. RF ima, zaradi tako imenovane targa strehe, pač nekoliko drugačen značaj, ki bo nedvomno našel svoje privržence. No, če sem povsem odkrit, ga je tudi v meni, a ne toliko zaradi oblike, kot zaradi dodatne funkcionalnosti.

Nadzor, ki mi ustreza

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_11Ni kaj, občutek odprtosti RF-a se ne more povsem kosati s tistim v verziji s platnom. Ali za hrbtom ni ničesar ali je, prinaša razliko. Ta razlika pa se kaže dodatno tudi v stopnji vetra v kabini. Meni osebno bolj ustreza manjša intenzivnost vetra v RF-u. Z njo sem se namreč lahko vozil zgoraj brez ali pri nekaj stopinj Celzija nižjih zunanjih temperaturah ali z več deset km/h večjo hitrostjo. Dodatno je mogoče v RF-u z različno spuščenima bočnima stekloma in namestitvijo ali odstranitvijo vetrne zaščite iz pleksi stekla natančneje uravnavati intenzivnost vetra. In točno to je tisti nadzor uravnanja vetrovnosti, ki mi bolj ustreza.

99,54 %

Mazda_MX-5_RF_20_Revolutuion_017Z Mazdo MX5 RF sem odpeljal rekordno veliko kilometrov s pospravljeno streho. Res je, padel je celo moj osebni rekord med vsemi doslej voženimi kabrioleti in roadsterji. Kar 99,54 odstotka vseh kilometrov sem namreč naredil zgoraj brez.

Deloma se ima za to zahvaliti prvinskosti užitka v vožnji zgoraj brez, v katerem vsakič znova neznansko uživam. Deloma je bila tu še »pomoč« fantastičnega vremena, ki me je z eno samo ploho prisilil zapreti streho tik pred ciljem ene od neštetih poti. Deloma pa tudi iz enega čisto drugačnega, »malo« manj prijetnega razloga.

Pod zaprto streho je namreč v MX-5 RF pregrešno malo prostora za mojo glavo. Kar oglejte si video v Gašperjevi primerjavi. Tam se lepo vidi, kako visoko je vrh moje glave glede na ostrešje. Govorim o primanjkljaju krepkih pet centimetrov. Kot zanimivost naj povem, da sem izmeril 93 centimetrov višinskega prostora v MX-5 z mehko streho, v RF-u pa celo samo 90 cm. Kljub trem centimetrov naskoka tudi pod platnom klasične MX-5 nisem mogel sedeti vzravnano. Platno neposredno nad glavo se je sicer rahlo podalo, kar pa seveda ne velja za jekleno prečko strešnega mehanizma.

Speedster …

Seveda se najdejo nevšečnosti in graje, ki motijo v Mazdi MX-5 RF. A vendar nobena med njimi ne moti tako zelo, da bi me odbila od potenciala obilice nasmeškov na obrazu in prvinskega užitka v vožnji z njo. No, ta zadnji, vezan na višinski prostor, pač je tako velik, da mimo njega preprosto ne morem. Izključno samo zaradi pomanjkanja prostora za glavo Mazda MX-5 RF ali navadna MX-5 žal ne bosta nikoli zapeljali v našo domačo garažo. Opcija bi bila MX-5 Speedster, torej popolnoma brez strehe. Zato, Mazda … zbirate odštekane ideje za naslednjo generacijo Miate?

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Rezek glas, veselje do vrtenja, enakomerna in suverena prožnost v celotnem območju motornih vrtljajev ter fantastična odzivnost na voznikove ukaze. Ne ostane drugega kot uživanje z njim.
    10
  • Notranjost
    Lično oblikovana, z meni odgovarjajočo ergonomijo. Tudi vzdolžno in širinsko povsem primerno velika, žal se na celi črti ustavi pri odmerjenem prostoru za glavo. Z RF streho je mogoče veter bolj nadzorovati.
    7
  • Opremljenost
    Najbogatejši paket opreme Revolution Top vsebuje vse bonbončke, kar si jih je v MX-5 moč omisliti. Za prave užitke bi zadoščal tudi paket Emotion, a žal Mazda najmočnejši motor v RF-u pogojuje z dvema najbogatejšima paketoma.
    9
  • Vozne lastnosti
    Nesporna kraljica te kategorije. Mazda MX-5 je vozniško fantastično uravnotežen avtomobil, ki kar kliče po zavitih ovinkih in nadzorovanemu opletanju z »ritko«.
    10
  • Gospodarnost
    Nedvomno veliko denarja za mersko tako kompakten avto, a kdor ga hoče (in si ga seveda zmore privoščiti), ga to ne bo odvrnilo od nakupa. Še vedno pozitivno preseneča zgledna žeja bencinskega atmosferca.
    7
  • Zmogljivost
    Nima rekordno veliko konjev, tudi rekordno veliko »njutnov« nima. A je obojih kljub temu več kot dovolj za izvabljanje zvrhane mere nasmeškov na ustnice. Vse to seveda z odprto streho, da ne bo kakšne pomote.
    9
  • Sklep
    Brez dvoma je Mazda MX-5 RF avto za uživače. Za vse tiste, ki jim je cilj že sama pot in ne obratno. Vsem, ki si jo lahko privoščijo, jo tudi jaz privoščim z vsem srcem. Višjeraslim pa dobronameren nasvet: preizkusite jo v vožnji še pred nakazilom kupnine, da ne bi bilo slabe volje zaradi pomanjkanja prostora za glavo.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.860
dolžina × širina × višina (mm) 3.915 × 1.735 × 1.236
dovoljena masa vozila (kg) 1.305
emisija CO2 (g/km) 154
gibna prostornina (cm3) 1.998
kompresija (1:) 13,0
masa praznega vozila (kg) 1.055
medosna razdalja (mm) 2.310
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/zadaj
največja hitrost (km/h) 215
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 118 (160) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 200 pri 4.600
namestitev motorja sredinsko vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,4
osnovna cena vozila (€) 34.290
poraba goriva na testu (l/100 km) 9,4/4,5/6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,7/5,4/6,6
pospešek 0-100 km/h (s) 7,5
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 127
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 83,5 × 91,2
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Prevzema premožnejše kupce Cliu
Korenine