Zanimivo pri miniaturnemu Fordu je, da je vsaka njegova generacija nagovarjala drugačno klientelo. Prvi je bil trivratni malček, osnovan na tehniki četrte generacije Fieste, ki je nagovarjal predvsem z odštekanim oblikovanjem, vsesplošno preprostostjo, relativno cenovno dostopnostjo in za ta velikostni razred avta dobrimi voznimi lastnostmi. V njegovih motornih stajah sicer ni rezgetalo prav veliko konj, a to očitno ni pretirano motilo kupcev. Drugi, v resnici preznačkan Fiat 500, je bil še vedno trivraten in majhen, a je s prikupno zunanjo podobo, številnimi opcijami individualizacije in zasoljeno ceno manj uspešno koketiral s ciljnimi kupci. Ker je drugi Ka v primerjavi s prvim prodajno razočaral, se je Ford odločil prekiniti navezo s Fiatom in v isti sapi Kaju ponovno vrniti vlogo preprostega in cenovno dostopnega malega Forda. A tokrat v zasnovi petvratne kombilimuzine, ki tudi ni več tako zelo majhna kot včasih. Pri meni je pustil dober vtis, čeravno je treba priznati, da pričakovanj bolj zahtevnih evropskih kupcev najbrž ne bo v celoti izpolnil.
Prilagojen za strožji evropski trg
Osnovan na Fordovi globalni platformi B si Ka+ deli arhitekturo z mersko nekaj večjo Fiesto. Ka+ pa tudi sicer ni tako nov avto, kot se nam Evropejcem zdi na prvo žogo. Ta namreč vozi s tekočih trakov v daljni Indiji in Braziliji že od leta 2014, kjer ga poznajo kot Figo, Figo Aspire in tudi Ka+. Medtem ko so različice namenjene tamkajšnjim trgom bolj prvinske in osnovne, mora Evropejcem namenjena izvedenka izpolnjevati strožjo zakonodajo ter že omenjene želje izbirčnejših kupcev. Zato, tako Ford, je Ka+ sicer proizvajan v Indiji, a v celoti prilagojen evropskemu trgu.
Različni podvigi
A niso vse prilagoditve v dobrobit Evropejcem. Medtem ko so sorodniki v južni Ameriki ter na daljnem vzhodu na voljo z različnimi motorji, moramo Slovenci shajati s samo enim. Ta pa ni nič pretresljivo razgrajaški, saj iz povsem običajne, nič kaj pretirano napredne tehnične zasnove, ponuja vozniku v uporabo zmernih 85 »konj« in 112 Nm. Odlikuje ga sicer pripravljenost zavrteti se do rdečega polja, čeravno pri tem početju nikoli ne deluje pretirano energično. Ob umirjeni vožnji, ki mu je kot pisana na pločevino, godijo kultiviranost, dobra odzivnost in zmerna žeja. Motorizacija se najbolje izkaže med mestnimi potepi, na avtocesti pa jo hitro utrudijo klanci. Lep primer je recimo vzpon na Vrhniški klanec. Tam, če želiš vzdrževati hitrost 130 km/h, moraš to početi v četrti prestavi. Vsi, ki bodo trmasto vztrajali v peti, bodo namreč do vrha klanca prisopihali s samo še okoli stotimi urnimi kilometri. Za potrebe prehitevanj priporočam, da voznik izbere čim daljše in daleč naprej pregledne ravnine, saj so tovrstni podvigi za agregat tudi eni bolj napornih.
Dosežek
Razgibano in, vsaj v mojih očeh simpatično, oblikovanje armaturne plošče v veliki meri spominja na prejšnjo Fiesto. V imenu omejevanja proizvodnih stroškov so Fordovci naredili praktično vse plastične elemente v kabini iz na otip trde črne plastike. Prostora spredaj je dovolj v vse smeri, zadaj ga je za kolena odraslih, upoštevaje velikostni razred avta, tudi dovolj, dva odrasla pa bosta zadovoljna tudi z odmerjenostjo komolčnega prostora. Celo nad prostorom za glavo se bodo lahko pritoževali samo tisti s telesno višino nad 1,8 metra telesne višine, kar mu, glede na nekatere konkurente, tudi štejem med dosežke.
Samo uvodnih nekaj deset kilometrov
Voznikov delovni prostor zaznamuje tudi kar razmeroma dobra ergonomija sedenja, a ji do sicer v Fordih značilne izvrstnosti manjka po globini nastavljiv volan. Tako sem sam rabil nekaj deset uvodnih kilometrov, da sem se privadil na nekoliko preveč oddaljeno nameščen volanski obroč. Voznikovo delovno okolje zaznamujejo na prvi pogled skopi in nič kaj razburljivo oblikovani merilniki. Zdelo bi se, da so tudi zelo skopo založeni s podatki, a zmore kroženje skozi vanje vgrajen potovalni računalnik priklicati vse za uporabnika relevantne podatke.
Mehanika bi zmogla, a motor ne da
Če odmislim šibak motor, prepriča Ford Ka+ na cesti z značilno in meni nadvse simpatično tipično znamkino nastavitvijo podvozja, ki postreže z dobro usklajenostjo med udobjem in dinamiko v vožnji. Na slabše vzdrževanih avtocestah sicer pospremi vožnjo zaznavno zibanje avta, a so ta nihanja vseeno povsem vzdržna. Kdo bi si mislil, a kot sila prijeten partner se izkaže tudi na magistralki. Tam namreč prepriča z dobro in zanesljivo lego, a mu, zaradi šibkega motorja, vseeno veliko bolj kot preganjanje skozi ovinke ustreza umirjen, a tekoč tempo vožnje. Pod črto menim, da te občutke najbolje povzame ocena, da je mehanika podvozja Forda Ka+ zmožna »prežvečiti« bistveno več, kot ji je sposoben mali motorček »vreči« pod kolesa.
Manjvreden in cenen?
Meni je v vsakem avtu daleč najpomembnejša povezava mene kot voznika z avtom, natančneje z njegovo mehaniko. Če te povezanosti ni, se mi pogosto preusmeri pozornost na druge stvari v avtu, ki so sicer drugotnega pomena, a me znajo, če niso takšne kot želim, motiti. Morda se zdi nemogoče, a sam sem tudi v motorno podhranjenem Fordu Ka+ 1.2 Trend pravzaprav kar užival. Ne, seveda o kakšni ekstatični navdušenosti ne morem poročati, a če bi rekel, da sem v njem kadarkoli trpel, bi bilo še večje pretiravanje. Tako me med njegovo uporabo tudi nikoli ni zares zmotila trda plastika na armaturni plošči, obilica črnine v kabini, odsotnost kakšnega posebej velikega barvnega zaslona, občutljivega na dotik, skromen osnovni prtljažnik v zadku ali še katera druga stvar, ki je bila nekaj povsem običajnega v avtih kakšnih deset let nazaj, danes pa jo razvajeni evropski kupci dojemajo kot manjvredno in ceneno. Ne, takšnega občutka manjvrednosti mi Ka+ nikoli ni vzbudil.
Dober razlog
Me pa je, ob siceršnji vsesplošni simpatičnosti, rahlo zmotila samo zelo omejena ponudba izključno enega motorja in enega paketa opreme. A za to omejevanje ima Ford, recimo temu, dober razlog. Ta sliši na ime Ford Fiesta. Fiesta, s katero sili Ford navzgor. Tako zelo gor, da je zanjo pripravil celo podoben »premium« tretma Vignale kot za večje brate Mondeo, S-Max in Edge. Nalogo nagovarjanja in lovljenja manj zahtevnih kupcev pa je prevzel sveži Ka+. Na nek način kar logična strategija Fordovih tržnikov je, da v surovi tehnični osnovi sila podobna avta ločiš na pogled in seveda v maloprodajnih cenikih kolikor je le mogoče. Enega narediš na videz cenejšega in manj dovršenega, mu nameniš samo eno pogonsko opcijo in en paket opreme, drugemu pa nameniš praktično vse ostalo.
Slišim in berem, …
… da obstaja verjetnost, da se bo kdaj najbrž našel kupec, ki bo zavil v Fordov salon po enega in se odpeljal iz njega z drugim. Takšnih bo znalo biti morda celo več, a bo to v največji meri posledica nerazčiščenosti predstav in pričakovanj o enem in drugem modelu v glavah kupcev. Pa je s tem kaj narobe? Jaz mislim, da ne. Odrasli ljudje, ja, s tem mislim tudi avtomobilske kupce, se imamo, glede na poznane podatke, vso pravico odločati po lastni presoji. Če to pomeni, da si v določenem trenutku na osnovi novih podatkov pač premislimo, je tudi to v redu.
Torej, Ka+ ali Fiesta? Ta trenutek še ne vem, a meni se zdi tudi Ka+ sila simpatičen mali avtomobil, ki je v mojih očeh tudi najboljši Ka doslej. Naj bo zato tudi vreden vsaj razmisleka, če že ne tudi resnega obiska v Fordovem salonu. Ne zanikam, sam bi imel seveda v njegovem nosu najraje 1.0 EcoBoost, toda želja po tej motorizaciji v Ka+ bo iz strateško-tržnih razlogov Forda žal ostala neizpolnjena. Zato pa Ford glasno sporoča, da imajo za vse nas, zahtevnejše, tu še Fiesto. No, več o njej pa kdaj drugič in predvsem v ločenem zapisu.
Besedilo in fotografije: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
8 komentarjev za "Vsakič drugačen"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Če je narejen v Indiji, verjamem, da je bolj trpežen kot evropski avtomobili. “Preživeti” morajo njihove razdrapane ceste po podeželju in Himalaji in tam jih ne božajo in šparajo kot pri nas. Evropski tega ne prenesejo niti približno. Tam šibajo Suzukiji, Toyote, Mahindre,…
Hja, meni pa ne zgleda tako slabo, vendar je res, da je cena malo nerodno (previsoko) postavljena…
Na daleč se mu vidi, da je iz Indije. Samo cena je evropska.
Za ta denar kadarkoli raje spodobnega cliota kot pa to indijsko spako
Ta slabi KIA RIO 1.25 je 100% boljši nakup! To je avtek za Indijo pa za ostale zaostale motorizirane države 3 sveta! Tam je pa odličen glede na ostale izdelke iz let 1990 pa 50 x reciklirane .
Kia Rio 1.25 CVVT Edition+Vinjeta 2018+500 EUR BON 9.990 €
Daj ne pribijajte s kio… Dosadni ste tak, kot včasih vw fani
@scrnik: kia fani pa že ne. Oni ne prbijajo, oni izobražujejo. Oni niso dosadni, oni so vztrajni. Oni se ne vtaknejo v vsako reč, oni predstavljajo dejstva, ki jih je nekdo pozabil napisati.
Dejstva fantek ne ego! Kia je boljša of Ford Ka+!!!!!!!!!!!!!!