Ob prenovi Fordove prodajne palete so pri ameriški znamki poskrbeli tudi za predstavitev druge generacije njihovega najmanjšega dostavnika Courier. Ta se v potniški izvedbi izkaže kot prijeten in okreten družinski enoprostorski avtomobil, v gospodarski pa ob povečani nosilnosti v primerjavi s predhodnikom ponuja več prostora, tudi po zaslugi skoraj dvajset centimetrskega dolžinskega prirastka. Transit Courier se tako lahko pohvali z nosilnostjo do 845 kilogramov, v njegov tovorni predelek z 2,9 kubičnega metra prostornine pa lahko naložimo tovor velikosti dveh evro palet.
Okretnost osebnega avtomobila
Glede na to, da je nova generacija dostavnikov Courier zasnovana na platformi, ki so jo pri Fordu uporabili tudi pri križancu Puma, avtomobil kljub škatlasti zasnovi – ki na prvi pogled morda daje vtis okornosti – preseneti z okretnostjo in dobrimi voznimi lastostmi. V gospodarski različici se sicer voznik (kot običajno) sooča z nekoliko slabšo preglednostjo na račun odsotnosti zadnjih steklenih površin in sredinskega vzvratnega ogledala, a se zato vzvratna kamera dovolj dobro obnese tudi v slabših pogojih vidljivosti. Vzvratno vožnjo pa seveda pospremi zakonsko predpisan varnostni zvočni signal. Ta s svojo glasnostjo sicer (predvsem v nočnem času) poskrbi za radost sosedov, a hkrati učinkovito opozarja vse prisotne v okolici vozila. Hja, če se komu kdaj zdi, da z avtomobilom (višjega cenovnega razreda) zbuja preveč pozornosti in je bolj opazen, kot bi si želel, mi lahko verjame, da zgolj nekaj trenutkov vzvratne vožnje z najmanjšim Fordovim dostavnikom na račun decibelov zagotovi vsaj enako, če ne večjo mero pozornosti okolice.
Glede na to, da sem imel priložnost preizkusiti tudi potniško različico tega modela, lahko rečem, da se vozne lastnosti tovorne različice ne razlikujejo bistveno in da tudi vožnja brez tovora ne povzroča nestabilnosti ali poskakovanja zadnjega dela. Seveda ob upoštevanju dejstva, da takšen tip vozila ni namenjen za časovno merjeno šviganje skozi ovinke , temveč umirjeni vožnji, ki pa ji, ne glede na njegov tovorni značaj, lahko občasno dodamo tudi nekaj več dinamike.
Dizelski motor je že redkost
Pohvale Fordu, da so se vsaj pri gospodarski različici modela Courier odločil ponuditi še dizelski motor, ki bi se sicer izvrstno prilegel tudi potniški različici (pri njej lahko izbiramo le med litrskim bencinskim trivaljnikom EcoBoost ali električnim pogonom). Dizelski štirivaljnik s 74 kilovati moči, ki le ob hladnem zagonu pokaže nekaj dizelske robatosti, poskrbi za suveren pogon ne glede na obremenitev vozila, na račun solidne zvočne izolacije (za takšen tip avtomobila) pa ne postane preglasen niti pri avtocestnih hitrostih.
V povezavi s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom ponuja dovolj moči in navora ter s svojo prožnostjo ne zahteva prepogostega poseganja po prestavni ročici sicer dovolj natančnega menjalnika. Prijetno preseneti z varčnostjo, saj se je poraba v času testnih voženj na koncu ustalila pri 5,2 litra dizelskega goriva na sto prevoženih kilometrov, kar je celo deciliter manj od normirane porabe, zapisane v specifikacijah. Približno tri četrtine voženj je potekalo pri avtocestnih hitrostih, kjer tudi ob hitrejši vožnji poraba ne presega 5,6 litra na sto kilometrov, medtem ko se je pri vožnji po regionalnih cestah in mestu spustila tudi pod 5 litrov na sto prevoženih kilometrov.
Mobilna pisarna
Potniška kabina je pri furgonski izvedbi modela Courier omejena le na sprednji del, a nastavitve voznikovega in sovoznikovega sedeža ponujajo dovolj prilagodljivosti, da tudi višjeraslim od mojih 180 cm načeloma ostane zadosti prostora za noge. Voznikovo okolje mi je bilo že znano iz potniškega modela in zato ni bilo potrebe po privajanju. Ob malenkost bolj špartanskem prvem vtisu (v primerjavi s potniško različico Tourneo Courier Active) ponuja enako stopnjo ergonomije in nabor fizičnih stikal, med katerimi pa tudi tu, čeprav je bil avtomobil opremljen z običajnim sistemom ogrevanja in ročno klimatsko napravo, ni fizičnega gumba za nastavitev stopnje ogrevanja.
Podobno kot pri samodejni klimatizaciji, tudi tu nastavitve ogrevanja potekajo preko drsnika na zaslonu na dotik. Ta žal ne omogoča želene natančnosti in je zato z nastavitvijo temperature več dela, saj le redko zadaneš nastavitev v prvem poskusu. Ob odsotnosti vrtljivega ali drsnega gumba za nastavitev temperature je pri samodejni klimatski napravi upravljanje preko zaslona na dotik, četudi ni idealno, vseeno lažje, saj imaš možnost izbire temperature, v primeru običajnega sistema ogrevanja in zgolj vklopa ali izklopa kompresorja klime pa tovrstna rešitev ni najbolj uporabniku prijazna. Konec koncev na ta račun trpi tudi varnost, saj preusmeri voznikovo pozornost s ceste na zaslon.
Tudi gospodarski izvedbi Fordovega najmanjšega dostavnika so razvojniki namenili informacijsko-multimedijski sistem Sync 4 z možnostjo brezžične povezave in zrcaljenja mobilnega telefona za uporabo sistemov Android Auto in Apple CarPlay. Upravljanje večine funkcij avtomobila, multimedije in asistenčno-varnostnih pripomočkov (ki jih ni malo) poteka preko logično zasnovanih izbirnikov na zaslonu na dotik, najpogosteje uporabljane funkcije pa je moč upravljati tudi preko tipk na volanu.
Za polnjenje in priklop mobilnih naprav sta na voljo še USB vtičnici in pa 12-voltni priključek. Na voljo je dovolj odlagalnih kotičkov, glede na delovno naravo vozila pa bi mu lahko namenili še kakšen dodaten nosilec za administrativne opravke ali mobilni terminal, ki sta običajno eno od spremljajočih orodij dostavnih služb in obrtnikov.
Tovorni prostor je od potniške kabine ločen s kovinsko pregradno steno, ob doplačilu pa je možno naročiti tudi izvedbo, ki z odprtino na sovoznikovi strani omogoča prevoz daljših predmetov. Tovorni prostor je lepo obdelan in lahko dostopen preko zadnjih vrat ali bočnih vrat na desni strani, za varno pritrditev tovora pa je na voljo tudi kar nekaj pritrditvenih elementov. Ob solidni zvočni izolaciji sprednjega dela in motorja je posledično, predvsem v primeru praznega tovornega prostora, slišati več hrupa iz ozadja, a ta ne postane pretirano moteč niti pri avtocestnih hitrostih.
Racionalna izbira
Novi Transit Courier predstavlja dokaj uravnoteženo kombinacijo med finančnim vložkom in dobljeno vrednostjo, kar je bil najverjetneje tudi cilj Fordovih razvojnikov in prodajnih strategov. Tudi v novi generaciji ponuja zadostno mero sodobnih tehnologij in udobja iz sveta potniških avtomobilov ter jih združuje s prostornostjo in uporabnostjo tovornega prostora, medtem ko celoto zaokroži še dovolj zmogljiv in varčen dizelski motor.
Besedilo: Matjaž Zupančič. Fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen