Poraba 6,3 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 39.423 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • vozne lastnosti
  • slovenski meniji
  • delovanje tempomata z zavorno funkcijo
  • volanski mehanizem
Minusi
  • cena testnega primerka
  • cena dodatnih opcij
  • neergonomski vzvodi za nastavitev sprednjih sedežev
  • nekateri samoumevni opremski kosi so še vedno doplačljivi
  • arhaičen potovalni računalnik

Zadnja generacija BMW-jeve enke (F20) je že ob prihodu na trg s svojim zunanjim pročeljem dodobra razburjala avtomobilsko javnost, pri čemer so jo nekateri primerjali celo z liki prašičkov iz finske računalniške igrice Angry Birds. Zatorej je bila tokratna kozmetična preobrazba bistveno bolj opazna, kot smo tega sicer vajeni od bavarskega proizvajalca.

Nič več jezna ptička

In ker so se želeli pri BMW-ju na vsak način distancirati od kakršnikoli asociacij na jezne ptičke, žalostne kužke ter skremžen otroški obrazek, potem ko je pogoltnil muho, so tokratno transfiguracijo zunanjosti vzeli precej resno. Ter dodobra redizajnirali sprednje in zadnje luči ter jih oblikovno (vsaj deloma) približali seriji 2, pri čemer sta sprednja žarometa postala manj trikotna, zadnja pa manj kvadratna. Zgolj najbolj pozorni pa bodo opazili še rahlo preoblikovan sprednji odbijač z večjimi odprtinami za zračenje. A da ne bo pomote – serija ena s tem nikakor ni doživela kakšne drastične spremembe, vseeno pa po njej deluje za odtenek bolj skladno in (če želite) tudi bolj všečno.

Bistveno manj dela z renovacijo so imeli bavarski oblikovalci v notranjosti, saj (roko na srce) niti ni bilo potrebe po kakšnih ekstremnejših posegih. In da bi povsem upravičili pojem »facelift«, so najmanjšemu modelu v paleti namenili malce več kvadratnih centimetrov kroma ter črno lakirane plastike, ki menda spominja na klavirje. Rahle spremembe je bil deležen še radijsko-navigacijski sistem, ki se lahko sedaj pohvali s serijskim upravljalom iDrive ter, takisto kot trikrat cenejši Renaultov Clio, z znanjem slovenskega jezika.

Hvalevredno je, da sta po prenovi domovinsko pravico med serijsko opremo (končno!) pridobila avtomatska (sicer zgolj enoconska) klimatska naprava ter dežni senzor. Malce manj pa, da je potrebno še vedno vleči dodatne evre iz denarnice za samoumevnosti, kot so multifunkcijski volan, voznikov naslon za roko, sprednje meglenke, zadnji parkirni piskači ter tempomat – pri čemer omenjene »malenkosti« kaj hitro nanesejo dobrega tisočaka in pol (paket Advantage).

Žal pa tokratna prenova še vedno ni odpihnila precej štorastih vzvodov za nastavitev sprednjih sedežev, pri katerih je za dvig sedeža potrebno privzdigniti tudi svojo zadnjico – a pri bavarskemu proizvajalcu poznajo kar 992 razlogov, kako omenjeno pomanjkljivost elegantno odpraviti z električno nastavitvijo. Nepozabni 1.451 evrov dragi krvavo rdeči usnjeni sedeži v tokratnem testnem primerku, ki sicer povsem nehote spominjajo na sedala v kinu Komuna, pa so že stvar osebnega okusa.

Modifikacija

BMW-jeva serija ena se lahko tudi po tokratni »kozmetiki«, ki se je zgodila dobra tri leta od predstavitve, še vedno pohvali, da gre za enega najbolj zabavnih avtomobilskih modelov v svojem razredu. S svojim izjemno komunikativnim volanskim mehanizmom, ki dobesedno bere voznikove želje, ter odlično uglašenim podvozjem z idealno porazdelitvijo mase med prednjo in zadnjo premo, pa še vedno dosega skorajda nedosegljive standarde v segmentu C. Voznikom zagotavlja cestno »veselico« tudi precej unikaten zadenjski pogon, ki pa se bo na žalost najbolj pravovernih ljubiteljev modro-belega propelerja verjetno povsem izgubil v naslednji generaciji (z označbo G), saj bodo uporabili novo platformo UKL 1, ki je namenjena spredaj gnanim vozilom (Active Tourer, prihajajoči X1).

Tokratni testni eksemplar se je ponašal z vsekolesnim pogonom xDrive, pri čemer velja ravno model 118d za najcenejše štirikolesno gnano vozilo v celotnem naboru münchenskega proizvajalca. Omenjeni pogon bo tako navduševal voznike, ki ne marajo neprijetnega opletanja zadka na spolzkih voziščih in se želijo voziti »kot po tračnicah« v vseh vremenskih pogojih. A so pri proizvajalcu vseeno dopustili nekaj (varne) zabave, pri čemer je že ob malce bolj grobih pretiravanjih moč doživeti nekaj prekrmarjenih občutkov, medkolesna elektronika pa v dogajanje ne posega niti prehitro niti pregrobo. Rahlo kritiko so si zaslužile le serijske Bridgestonove pnevmatike, ki niso v najboljšem sozvočju z BMW-jevim podvozjem in (pre)hitro pokažejo svoje meje.

Malenkostne modifikacije je bil deležen tudi dvolitrski turbodizelski agregat, ki se sedaj pri izvedenki 118d ponaša s sedmimi »konjiči« več (beri: 150 namesto 143) ter takisto vrednostjo navora, ki pa je po novem na razpolago pri nižjih motornih vrtljajih. A ker je moč najti prav v vsaki pravljici nekaj grenkobe, zna tudi pri tokratni BMW-jevi »pravljični« kombinaciji motorja in štirikolesnega pogona, ki sicer velja za eno najbolj optimalnih in vsakodnevno uporabnih, vsaj malce zagreniti dejstvo, da je ni možno spariti z menjalno avtomatiko. Voznik pa je »prisiljen« uporabljati natančen in zadovoljivo hiter ročni menjalnik.

Chanometer

Kozmetično preobražena enka sicer tudi po tokratni prenovi ne bo izvabljala krikov navdušenja zaradi svojega zunanjega pročelja, a še vedno dodobra prepričuje s svojo tehnično izjemnostjo, ki krati spanec konkurenčnim inženirjem v Stuttgartu in  Ingolstadtu.

S svojo ceno, pri čemer tudi pri 40 tisočakov dragem vozilu še vedno manjkajo ksenonski žarometi, zadenjska kamera ter sprednji parkirni senzorji,  zna ustvariti pri marsikateremu zavistnežu tisti prepoznaven izraz na obrazu, ki je na moč podoben liku prašička iz igrice Angry Birds.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacijo 150-»konjskega« dizla in štirikolesnega pogona je moč oceniti za eno najbolj optimalnih in vsakodnevno uporabnih, pri čemer do popolnosti manjka le še menjalna avtomatika.
    9
  • Notranjost
    Upravičenost pojma »facelift« se kaže v malce več kvadratnih centimetrih kroma ter črno lakirane plastike, rahle spremembe pa je bil deležen še radijsko-navigacijski sistem, ki končno pozna slovensko besedo. Med serijsko opremo je moč najti avtomatsko klimatizacijo ter dežni senzor.
    8
  • Opremljenost
    Tudi pri slabih 40 tisočakov dragem vozilu še vedno manjkajo ksenonski žarometi, zadenjska kamera ter sprednji parkirni senzorji.
    7
  • Vozne lastnosti
    S svojim izjemno komunikativnim volanskim mehanizmom, ki dobesedno bere voznikove želje, ter odlično uglašenim podvozjem z idealno porazdelitvijo mase med prednjo in zadnjo premo, še vedno dosega skorajda nedosegljive standarde v C segmentu.
    9
  • Gospodarnost
    Pri vozilu segmenta C, ki se že v osnovi ceni na dobrih 30 evrskih tisočakov, je o kakršnikoli racionalnosti težko govoriti. Spodobna poraba goriva.
    6
  • Zmogljivost
    Agregat, ki je doživel rahlo modifikacijo, je izjemno odziven in prožen. Ponuja dovolj dinamičnih občutkov, vrednih BMW-jevega podpisa.
    9
  • Sklep
    Kozmetično renovirana BMW-jeva enka sicer tudi po tokratni prenovi ne bo izvabljala krikov navdušenja zaradi svojega zunanjega pročelja, a je še vedno izjemno prepričljiva zaradi svoje tehnične perfekcije.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 39.423
dolžina × širina × višina (mm) 4.329 x 1.765 x 1.440
dovoljena masa vozila (kg) 1.975
emisija CO2 (g/km) 123
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.500
medosna razdalja (mm) 2.690
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.500-3.000
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 30.350
pnevmatike 225/45 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,6/4,1/4,7
pospešek 0-100 km/h (s) 8,4
prostornina posode za gorivo (l) 52
prostornina prtljažnika (l) 360
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 90,0x84,0
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Preobražanje"


PsyOps
8 leta 8 meseci nazaj

Platišča mi od blizu niso ravno najlepša, a slike so izjemne. Kje pa je bilo to posneto, če ni skrivnost?

 
Renault Kadjar Energy TCe 130 Xmo – Renault-vator
Samo drugi