Testi

BMW S1000R – Ni za šleve

Poraba 6,4 l/100km Največja hitrost 200+ km/h Cena 13.893 eur
Plusi
  • izjemna zmogljivost
  • vrhunske zavore
  • vodljivost
  • surova moč motorja
  • bogata dirkaška oprema
Minusi
  • slaba vetrna zaščita
  • ni veliko prostora za prtljago

Iz bavarske tovarne moto-veselja je pripeljal cestni razbijač, kot smo jih še pred leti pričakovali kvečjemu iz italijanskih kovačnic svetega železja. Tokratni paket s tremi črkami pa presenetljivo ni med najdražjimi na trgu – in ponuja zares ogromno!

Ogromno moči, ogromno navora, ogromno dirkaških dodatkov. Gre namreč za slečeno, vendar ne tudi oguljeno različico žlahtnega superšportnika (S1000RR). Le da so mu odvzeli nekaj krilc (kilovatov), skrajšali prestavna razmerja ter premaknili območje maksimalnega veselja v nižje in srednje obrate. Pa da ne pozabimo – zadeva je opremljena s quickshifterjem – sistemom za hitro, športno prestavljanje brez sklopke. O, ja – narejen je za dirkališče, a vam bo tam zelo pihalo okoli čelade!

V sedlu

Kdor me pozna, vé, da nisem med najbolj pritlikavimi. Kljub temu se po vožnji nisem mogel načuditi, kako sorazmerno komforten je ta cestni mišičnjak, pa kako me je vsaj na njem, med vožnjo, nehal boleti križ, vse dokler nisem spet sestopil … Tako kompakten, pa tako udoben.

Kokpit

Še najbolj zadovoljno sem bolščal, ko sem udobno slonel na krmilu, ki je široko kot albatrosova krila in zato med vožnjo daje izjemen občutek nadzora. No, toliko manj zabavno je, če morate tole zver manevrirati v mestu pri zelo nizkih hitrostih – krmilo je sicer široko, a je obračalni krog še večji, zato se boste kar morali navaditi nagibati. Skratka – ni za mestne vožnje.

Krmilo je sicer opremljeno s standardnimi stikali, zraven pa je še nekaj tehnične odličnosti: tipke za uravnavanje delovanja vzmetenja – povratek in kompresija, prednapetost je treba nastaviti ročno – pa izbor režima vožnje, ki skrbi, da vozimo enako varno v mokrem vremenu kot denimo po navadnih cestah ali s športnim ritmom adrenalina. Seveda so tu še ogrevane ročke, za tiste hladne večere ali jutra ter morebitno deževje.

Armaturna plošča postreže z bogatimi informacijami potovalnega računalnika, ki je tokrat opremljen tudi s športnim računalnikom za merjenje časov posameznih krogov itd. Pa lučka na števcu, ki zasveti takrat, ko je treba menjati v višjo prestavo, seveda nastavljiva.

Grize v asfalt

Na odprti sceni je beštija uglajena, a zato nič manj strašljiva. En dan porabi človek samo za to, da se navadi izjemno hitrih (a nikakor ne prehitrih) reakcij elektronske ročice za plin. Pospeški so brutalni, elektronika pa pomaga na vseh koncih – dirkaški ABS pri zaviranju, ASC preverja zdrs zadnje, pogonske pnevmatike in ustrezno zmanjšuje dovod goriva. Kljub temu lahko motocikel lepo dvignemo na zadnje kolo, če je ravno potrebno – tega nisem preizkusil, ker sodim med tiste, ki raje stojijo na dveh, kot le na eni. In še nekaj ima, česar tekmeci nimajo – DDC. Tudi to so Bavarci prvi vgradili na serijski motocikel – sistem dinamično duši blaženje vzmetnih elementov v prednjih vilicah. V praksi to pomeni, da motocikel stalno analizira, kaj se dogaja s prednjim koncem in temu prilagodi delovanje vzmetnih nog. Rezultat? Ne vem, ampak zagotovo kaka desetinka sekunde na dirkališču in predvsem boljši nadzor nad zverjo.

Skratka, na cesti – strašanski pospeški in pojemki. Pogonski sklop in zavore – najboljše.

BMW Pro? Ja, pa kaj še?!

Ok, še velika skrivnost, ampak naj ostane med nami. V načinih delovanja je prvi dan dobrodošlo, če ga vozite v načinu za dežne razmere. Nastavitev za cesto ali »dinamična« vam bosta potem tako ali tako popestrili vse ostale dneve. No, le preudarnosti upravitelja BMW-jevega voznega parka pa se zahvaljujem, da mi ni omogočil načina »Pro« in nisem imel večje priložnosti mimogrede narediti kakšne neumnosti. Pa ne v smislu prometnih prekrškov, pač pa čisto v tehničnem – takšne zaloge moči se je enostavno treba privajati dlje časa in v za to primernih razmerah. Že tako je bilo strašljivo, ko sem ugotovil, da stvar vleče v najvišji prestavi tudi od najnižjih hitrostih, kot da sploh ne bi vedela, kaj je menjalnik …

Cena

Verjetno je to prvi BMW, za katerega bom rekel, da je še preveč poceni glede na svoje zmogljivosti. Za slabih 14 tisočakov dobite motocikel (12.150) in še športni paket (810 evrov – pomoč pri prestavljanju, dinamični sistem za speljevanje, način vožnje Pro in tempomat) ter dinamični paket (933 evrov za dinamično kontrolo dušenja vzmetenja, gretje ročic, spojler in LED smerokaze).

Opomba: Ni za šleve.

Nasvet #10 za cestne užitke: Včasih zapeljite s ceste

OK, tole se bere čudno, ampak ni. Enostavno – če lahko, si privoščite obisk dirkališča. S takšnim motociklom, kot je tokratni BMW S1000R, je to skoraj nujno. Zato, da vidite, kaj zmore, in tudi, da ugotovite, česa vse ne zmorete vi. Ta stroj je idealen za spoznavanje vaših fizikalnih meja. Na dirkališču vam bo slaba vetrna zaščita omogočila spoznanje, kakšne sile delujejo na telo že pri 130 km/h – samo glavo dvignite med vožnjo. In kakšen močan veter šele piha pri 200 km/h. Pravzaprav vam inženirji prodajajo dirkaški stroj, registriran za cesto. Takorekoč volka z ovčjo osebno izkaznico.

Besedilo in foto: Simon Ručigaj.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Ne vem, kolikokrat bom dal nekemu vozilu desetko. Tale jo dobi. Noro!
    10
  • Notranjost
    Pri BMW smo vajeni lepše končne obdelave. No, menda mora surovina tudi izgledati nekoliko surovo!
    8
  • Opremljenost
    Krasna oprema - za dirkališče!
    9
  • Vozne lastnosti
    Odlične vozne lastnosti. Vendar pa - ni idealen za slovenske luknjaste ceste.
    9
  • Gospodarnost
    Cena je dobra, če boste umirjeni, bo pa tudi varčeval z gorivom. Če pa ne, pa ...
    8
  • Zmogljivost
    Ste si že vedno želeli imeti doma ukročeno pošast? To je vaša priložnost!
    10
  • Sklep
    Kar konkreten hardware. Če nosite srčni spodbujevalnik, kar stran z njim!
    9

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 13.893
dolžina × širina × višina (mm) 2057 x 845 x 1228
dovoljena masa vozila (kg) 407
gibna prostornina (cm3) 999
kompresija (1:) 12
masa praznega vozila (kg) 207
medosna razdalja (mm) 1439
menjalnik/pogon 6-stopenjski, ročni
največja hitrost (km/h) 200+
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 118/160 pri 11.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 112 pri 9250
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 12.150
pnevmatike 120/70 ZR17 in 190/5% ZR17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,4
prostornina posode za gorivo (l) 17,5
število valjev/ventilov 4/16
vrtina × gib (mm) 80 x 49,7
zavore spredaj/zadaj radialne 4-batne, 320 mm, 5 mm
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

10 komentarjev za "BMW S1000R – Ni za šleve"


kamela
9 leta 7 meseci nazaj

Kaj Akrapovič je serijsko gor?

xxl
9 leta 7 meseci nazaj

Ne gre 300?Brez veze 🙂

jago
9 leta 7 meseci nazaj

Super stroj; prevoženih nekaj čez 4000KM, 272km/h

pskoda
9 leta 7 meseci nazaj

Se opravičujem ker sem prehitro in nenatančno prebral in vzemem zgornji post nazaj

 
Peugeot RCZ R – Kralj živali
Toyota Verso 1,6 D-4D Sol – Bavarsko srce