Novice

Ameriška stavka delavcev avtomobilske industrije razkriva globje bojazni

Pretekli teden začeta stavka v organizaciji sindikata delavcev ameriške avtomobilske industrije dodatno povečuje pritisk na avtomobilsko industrijo, ki jo v prihodnosti čaka kar nekaj sprememb.

Pretekli teden je približno 13.000 zaposlenih v obratih Forda, General Motorsa in Stellantisovega Chryslerja prenehalo z delom, da bi dosegli boljša izhodišča za nadaljnja pogajanja. A prav lahko se zgodi, da si s tem delajo medvedjo uslugo, saj je avtomobilska industrija trenutno v fazi sprememb, ki so v dobršnji meri povezane tudi s povečevanjem proizvodnje električnih vozil. Vsaj ena od teh sprememb najverjetneje vodi v zmanjševanje delovne sile v prihodnosti, saj je postopek izdelave električnih vozil enostavnejši.

Proizvajalci izključno električnih vozil, kot je npr. Tesla, so tukaj v občutni prednosti. Za izdelavo električnega vozila je potrebno občutno manj sestavnih delov kot za izdelavo vozila z motorjem na notranje zgorevanje. Po rezultatih raziskave ameriškega kongresa je pogonski sklop avtomobila s klasičnim motorjem v povprečju izdelan iz 2.000 komponent, po drugi strani pa pogonski sklop Teslinih električnih modelov sestavlja skupno 17 delov. Preprosta (in neusmiljena) matematika da hitro vedeti, da je posledično proizvodnja električnih vozil lahko veliko bolj avtomatizirana ter zahteva manj delovne sile, ki predstavlja enega večjih stroškov.

Že preteklo leto je izvršni direktor Forda Jim Farley v enem od intervjujev poudaril, da je za izdelavo električnega vozila potrebno približno 40 odstotkov manj dela (in delovne sile) kot za izdelavo vozila z motorjem na notranje zgorevanje, medtem ko je direktor Volkswagna nekaj let pred tem ocenil, da ta razlika znaša okrog 30 odstotkov.

Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, zakaj je glede na zgoraj zapisano Tesla že v občutni prednosti glede stroškov proizvodnje, načrtovana optimizacija pa bo njihovo prednost predvidoma še dodatno povečala. Zaposleni v Teslinih tovarnah načeloma tudi niso člani sindikatov, zato se verjetno Elonu Musku, vsaj v kratkem, ni potrebno bati podobnega scenarija, kot ga trenutno doživlja Trojica iz Detroita. Po nekaterih ocenah bi škoda zaradi stavke v desetih dneh lahko znašala okrog 5 milijard ameriških dolarjev (4,55 milijarde evrov), kar bo le še dodatno poslabšalo konkurenčnost teh proizvajalcev v primerjavi s proizvajalci električnih vozil.

Avtomobilizem.com (Vir: Autoblog. Foto: Tesla.)

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Ameriška stavka delavcev avtomobilske industrije razkriva globje bojazni"


xxl
1 leto 7 meseci nazaj

Proizvodnja cenejša, izdelek pa dražji. Win-win.

 
Erdogan vabi Teslo v Turčijo
Mercedes-Benz v Ljubljani: sodobna izkušnja, prilagojena potrebam strank