Citroën bi rad z novim C5 Aircross močno premešal največji evropski avtomobilski segment. Ključna obsežna nadgradnja modela naj bi Francozom omogočila boj s tekmeci in napad na konkreten tržni delež znotraj razreda, ki beleži najvišje prodajne številke.
Ogromno prostora v potniški kabini

Arhitekturo STLA Medium si C5 Aircross deli z modeloma Peugeot 3008 in Opel Grandland, novinec pa se lahko zdaj še za odtenek bolj samozavestno umesti na vrh Citroënove modelne palete. Druga generacija ostaja oblikovno zvesta konceptu, ki so ga predstavili lani na avtomobilskem salonu v Parizu. Poudarjeno minimalističen videz izpostavlja prostornost potniške kabine. Oblikovalci zunanjosti pa so največ časa namenili aerodinamičnim lastnostim modela, saj so želeli povečati učinkovitost in posledično zmanjšati porabo goriva ali energije.
V primerjavi s predhodnikom je C5 Aircross daljši za 15 centimetrov (4.652 mm), za kar 60 milimetrov se je povečala medosna razdalja. Podaljšano medosje je v veliki meri namenjeno prostornosti za potnike v drugi sedežni vrsti. Prostora za kolena je po novem več za 5 centimetrov, skoraj dodatnih 7 centimetrov za glave, dodatno pa se lahko spreminja naklon naslonjal (med 21 in 33 stopinjami). V osrednji konzoli je prostor za dve držali za pijačo in dva USB-C polnilna priključka.
Izdatne dimenzije so poskrbele tudi za občutno povečanje prtljažnega prostora. Le ta ima sedaj 651 litrov (oziroma 1.668 z zloženim naslonom zadnjih sedežev v ravno dno). Pod dnom prtljažnika je še dodatni 75-litrski predal za shranjevanje električnih kablov.
Kot v domači dnevni sobi

Potniško kabino so pri Citroënu poimenovali “C-Zen Lounge”, s čimer namigujejo, da je notranjost zelo podobna občutkom udobnega in sproščenega sedenja doma. Armaturno ploščo so oblikovali z navdihom klasičnega pohištva iz dnevnega prostora. Veliko je všitkov iz blaga, kupec pa se lahko odloči za več temnih barvnih kombinacij. Prilagodljiva ambientalna osvetlitev je na voljo v osmih različnih barvah.
Na sredini armaturne plošče je plavajoči zaslon na dotik – največji, ki ga je do zdaj uporabila katerakoli znamka znotraj Stellantisa. Praktično v celoti zamenjuje fizična stikala, a je zasnovan tako, da naj bi olajšal vsakodnevno rokovanje. Ima več nastavljivih segmentov in neposreden dostop do nastavitev klimatske naprave. Pred voznikom so nameščeni 10-palčni digitalni merilniki in za 30 odstotkov večji projicirni zaslon kot pri predhodniku. Nadgrajeni so tudi sedeži Advanced Comfort, ponujali naj bi neprekosljivo udobje.
Blagi ali priključni hibrid
Motorna paleta je dobro znana; vstopno opcijo bo predstavljal 1,2-litrski blagohibridni motor s 110 kilovati sistemske moči. Ob njem bo na nekoliko zahtevnejše kupce čakal priključni hibrid, kombinacija 1,6-litrskega bencinskega štirivaljnega motorja in elektromotorja. Sistemska moč se ustavi pri 144 kilovatih, energijo pa elektromotor črpa iz baterije z zmogljivostjo 21 kilovatnih ur. Tretjo pogonsko opcijo predstavlja baterijsko-električni pogon, pri katerem sta na voljo bateriji z dvema zmogljivostima, (73 ali 97 kilovatnih ur). Doseg po WLTP znaša 525 oziroma 700 kilometrov.
Druga generacija C5 Aircross naj bi v prodajne salone zapeljala v drugi polovici leta.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Citroën.)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Citroën C5 Aircross, drugič: najbolj prostoren avtomobil svojega razreda?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Lajkam videno…. zgleda kot po desetih letih končno nov Citroenov model, ki je po kvaliteti, platformi in vgrajeni tehnologiji enak ostalim main stream Stellantisovim znamkam! Ko bi to vsaj obveljalo tudi za njihove ostale modele…. “indijske platforme”, izdelavo modelov na osnovah nižjega segmenta in podobne šparovne metode s katerimi so posiljevali Citroene od C4 Cactusa naprej pa naj si nekam “zataknejo”!
V primerjavi s predhodnikom je C5 Aircross daljši za 15 centimetrov (4.652 mm), za kar 60 centimetrov – prav ste prebrali, 60 centimetrov – se je povečala medosna razdalja.
Uf Pirko si ga pihnil mimo. Niti 60 mm, 273 vs 278 cm.
Haha, tako je bilo v uradnih podatkih. Sem ob povzemanju novosti preveril še na drugih tujih portalih, pa je tudi tam tako pisalo. Očitno je prišlo do napake, kar je bilo tudi meni noro, kot se vidi iz zapisanega. So se zatipkali in dodali eno nulo preveč.
Mah, saj tudi moj namen ni bil, da bi se norčeval iz tega. Popravil si, tole pa lahko brišeš, če hočeš. 🙂