Japonski avtomobilski proizvajalec nadaljuje pot k ogljični nevtralnosti tudi z zagotavljanjem čistejših energetskih virov za svoje tovarne. Prvi obrat, ki bo dobival energijo iz vodika, bo objekt v Fukishimi, kjer izvedba projekta poteka v sodelovanju s skupino DENSO in lokalnimi oblastmi.
V ta namen so razvili novo napravo za elektrolizo vode, s pomočjo katere izločajo vodik. Ta je potreben za pridobivanje električne energije s pomočjo gorivnih celic. Za sistem so uporabili obstoječe tehnologije iz modela Mirai, ki ga poganjajo vodikove gorivne celice in so ga v letu 2020 predstavili v njegovi drugi generaciji. Za proizvodnjo elektrike bodo izkoristili stacionarne generatorje s tehnologijo gorivnih celic, ki so jo razvili za uporabo v modelu Mirai in avtobusih Sora. V generatorjih uporabljajo protonske membrane (PEM), ki so se že izkazale s svojo zanesljivostjo, za še bolj nemoteno delovanje sistemov za elektrolizo pa so uporabili ločevalnike iz titana, saj je odpornejši na korozijo in omogoča stabilno delovanje generatorja tudi po več kot 80.000 urah obratovanja. Pri zasnovi so vključili kar 90 odstotkov komponent, ki so že v uporabi v njihovih vozilih s pogonom na vodikove gorivne celice, kar bo po mnenju Toyotinih strokovnjakov olajšalo množično proizvodnjo komponent in obenem znižalo stroške njihove izdelave.
Pilotni projekt v Fukushimi naj bi služil kot osnova za nadaljnjo implementacijo tovrstnih rešitev v ostalih proizvodnih obratih, saj pri Toyoti še naprej verjamejo v uporabo vodika kot enega ključnih goriv, ki bodo v prihodnosti pripomogla k zmanjšanju ogljikovih emisij.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Toyota.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen