Pričetek proizvodnje satelitov naj bi bil del transformacije podjetja Geely v globalnega ponudnika storitev mobilnosti ter naj bi potekal v sklopu podjetja Geespace, ki so ga ustanovili leta 2018 prav z namenom razvoja, proizvodnje in nadzora satelitov. Proizvodni obrat bo stal v kitajskem mestu Taizhou, kjer ima skupina Geely že nekaj obratov za proizvodnjo avtomobilov, v njem pa naj bi bilo zaposlenih okoli 300 strokovnjakov. Sama investicija naj bi znašala približno 2,27 milijarde jenov (302 milijona evrov).
Mreža satelitov, ki naj bi krožili v nizkozemeljski orbiti, naj bi omogočala internetni dostop visokih hitrosti, prenos podatkov, namenjenih navigaciji, ter povezljivost v oblaku. Z njihovo pomočjo bi lahko ustvarili pameten tridimenzionalni ekosistem mobilnosti, saj glede na dejstvo, da se v avtomobilih uporablja vse več tehnologij na principu umetne inteligence, posledično raste tudi potreba po čim hitrejšem prenosu podatkov, ki so na voljo preko povezav v oblaku in potrebni za obdelavo.
Razvoj sistemov avtonomne vožnje četrte in pete stopnje že zaradi same varnosti zahteva bolj natančno določanje lokacije avtomobila, vendar trenutno najbolj uporabljan sistem GPS uporablja satelite, ki krožijo v višjih orbitah in omogočajo določitev lokacije z natančnostjo nekaj metrov. Le-ta ne zadostuje za zanesljivo delovanje avtonomnih sistemov vožnje, ki v določenih primerih potrebujejo bolj natančno pozicioniranje. S pomočjo mreže satelitov, ki jih razvijajo v sklopu podjetja Geespace, naj bi bilo moč določiti lokacijo z natančnostjo nekaj centimetrov, kar bi pomenilo korak naprej pri uvajanju samodejnih tehnologij in večjo varnost na cesti ali v zraku.
V duhu trajnostnih rešitev naj bi bila življenjska doba satelitov med enim in desetimi leti, ob koncu svojega življenjskega cikla pa naj bi zgoreli v zemeljski atmosferi, tako da za seboj ne bi puščali nobenih “vesoljskih smeti”. Po sedanjih načrtih naj bi podjetje Geespace z lansiranjem prvih satelitov pričelo že proti koncu letošnjega leta, do leta 2025 pa naj bi proizvajali okoli 500 satelitov letno.
Avtomobilizem.com (Vir: Geely, Autoblog. Foto: Geely.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen