Slabih sto kilometrov dolg polet letečega avtomobila je trajal 35 minut in predstavlja pomembno prelomnico v razvoju ter korak bliže k pričetku proizvodnje in prodaje letečega avtomobila AirCar. Slabih sto kilometrov razdalje je opravil s povprečno hitrostjo 100 vozlov (185 km/h) na višini 8.200 čevljev (2.500 m). Pilotiral ga je profesor Stefan Klein, eden od ustanoviteljev podjetja Klein Vision, ki se ukvarja z razvojem letečih avtomobilov že od osemdesetih let.
Pristanek na letališču v Bratislavi je bil njegov stodvainštirideseti, saj je prototip do zdaj opravil že preko 40 ur poletov, vključno s testi okretnosti in stabilnosti ter ostrimi zavoji pod kotom do 45 stopinj. Vsi testi so potekali pod nadzorom Agencije za varnost zračnega prometa (CAA).
Prototip letečega avtomobila AirCar Prototype 1, ki je opravil ta polet, poganja BMW-jev motor s 160 KM in fiksno eliso ter je opremljen s padalom, ki zagotavlja varen pristanek v primeru nuje. Operativna višina njegovega leta je 8.200 čevljev (2.500 m), najvišja hitrost, ki jo dosega pa je 103 vozle (190 km/h). Transformacija iz avtomobila v letalo in obratno traja manj kot tri minute in jo je moč enostavno opraviti s pritiskom na gumb, ki sproži postopek zlaganja oziroma nameščanja kril in repa.
Pri podjetju Klein Vision pripravljajo tudi zmogljivejši prototip AirCar Prototype 2, ki ga bo poganjal motor s 300 KM z eliso s prilagodljivim korakom, ki bo omogočala lete s hitrostjo do 162 vozlov (300 km/h) in dolžine do 1.000 km. Prototip je že v fazi pridobivanja dovoljenj EASA CS-23 za leteča plovila in M1 za vožnjo po cesti.
Po besedah Stefana Kleina ta polet predstavlja začetek nove dobe in odpira novo kategorijo transporta, Anton Zajac, soustanovitelj podjetja Klein Vision, pa dodaja, da AirCar ni več samo koncept, temveč s svojimi letalnimi lastnostmi pretvarja znanstveno fantastiko v realnost.
Avtomobilizem.com (Vir, foto in video: Klein Vision.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Leteči avtomobil podjetja Klein Vision uspešno opravil prvi daljši polet"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ko osnovnošolska fantazija po 30-tih letih postaja resničnost. No, takrat je bila to Lada Samara SKY, hehe.
Hvali nebo, drži se zemlje.