Pri Renaultu se pripravljajo na zagon proizvodnje sodobne baterijsko-električne različice modela Renault 4. Kupcem bo novi model na voljo s številnimi možnostmi individualizacije, vključno z različnimi barvnimi kombinacijami zunanjosti. Renault 4 E-Tech electric bodo izdelovali v francoskem obratu Mauberge, v katerem je od leta 1997 potekala proizvodnja modela Kangoo.
Številne inovacije za uvod v proizvodnjo sodobne Katrce
V tovarni Mauberge, kjer v proizvodni proces uvajajo številne inovacije, bo tudi nova lakirna komora Jetprint Paint, ki bo omogočala ekološko, energijsko in časovno učinkovit nanos dvobarvnih kombinacij na avtomobil med samim proizvodnim procesom. Nova tehnologija Jetprint Paint omogoča natančen nanos izbranih barv na streho in motorni pokrov vozil v proizvodnji ter deluje po principu pritiska in gravitacije – barvni nanos se nanaša v obliki meglice, razpršene s pomočjo stisnjenega zraka v kombinaciji z naelektritvijo.
V komori sta nameščena dva lakirna robota, ki opravita svoje delo v šestih minutah, lakiranje pa poteka kot ena od faz na proizvodni liniji, brez potrebe po premiku vozila v klasično lakirno komoro in nanosa zaščite (s papirnim trakom in polivinilom) na preostale dele karoserije pred pričetkom lakiranja, kar sicer terja veliko zamudnega ročnega dela.
Nov proces lakiranja, ki temelji na principu brigalnih tiskalnikov, razen časovne učinkovitosti omogoča tudi občutne prihranke električne energije, saj med drugim odpravlja potrebo po sušenju v ogrevalni komori. S tem naj bi letno prihranili 1,7 gigavatnih ur električne energije in 331 ton emisij CO2 – toliko v povprečju znaša letna poraba 350 gospodinjstev.
Z velikoserijsko proizvodnjo novega Renaulta 4 E-tech electric naj bi v Maubergu, ki je del kompleksa Ampere ElectriCity, pričeli tekom letošnjega leta.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Renault.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Šest minut za prebarvanje električne Katrce: Renault uvaja nov način dvobarvnega lakiranja"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Pri tem postopku me zanima, kako bo dejansko izgledala takšna barva na avtu, sijaj, gladkost, globina, lepa razporeditev metallic delcev, nenazadnje tudi obstojnost takšne barve itn. v primerjavi z klasičnim megličnim nanašanjem, ki verjamem, da je v vseh teh letih naštudirano do potankosti. Je pa sigurno preskok za razna ” čečkanja ” po avtu, ki pa so zame brezpomenska in že strehe ne morem videti na avtu, če je druge barve kot karoserija, da ne govorim o kakšnih črtah, ki baje dodajajo kar nekaj konjev avtu brez drugih posegov…