Q2: manjši in mlajši
Audi je mali Q2 prvič predstavil trgu leta 2016, zato z lansko prenovo še vedno ostaja v svoji prvi generaciji, zasnovani na koncernski platformi MQB. Oblikovanje ga postavlja ob bok večjim članom Audijeve družine modelov Q, kar že na prvi pogled odraža prednja večkotna maska, ki je po novem nameščena nekoliko nižje, zato vozilo deluje širše. Motiv mnogokotnika se ponovi tudi na zadku vozila. Prenovljeni Q2 je 17 mm daljši od predhodnika ob nespremenjenih ostalih osnovnih dimenzijah.
Med bolj vidnimi oblikovnimi elementi sta prednja žarometa, ki sta že v serijski različici v tehniki LED, opcijsko pa je na voljo tudi matrična izvedba. Slednja v paketu prinaša zadnje luči v tehniki LED in dinamično izvedbo smernikov. Spremembe poudarja razširjena barvna paleta s petimi novimi karoserijskimi odtenki ter ponudba platišč, rešetke na stebričku C pa so lahko, v odvisnosti od stilističnega paketa, obarvane v črn, siv ali srebrn odtenek.
V notranjosti so spremembe minimalne, nekoliko predrugačene so odprtine zračnikov in ročica menjalnika S tronic. Audi v Q2 ohranja izbirni vrtljivi gumb infozabavnega sistema MIB2, ki je na voljo v dveh različicah: vstopna je opremljena s 7-palčnim, dražja pa z 8-palčnim sredinskim zaslonom. Opcijsko lahko sklop kombiniranih merilnikov pred voznikom nadomesti digitalni kokpit diagonale 12,3 palcev.
Voznikom Q2 so na voljo izpopolnjeni serijski in opcijski asistenčni sistemi, med katerimi pri proizvajalcu posebej izpostavljajo prilagodljivo asistenco za vožnjo kot kombinacijo prilagodljivega tempomata in sistema aktivnega zadrževanja vozila v voznem pasu (deluje v območju 0-200 km/h).
Trenutno motorna paleta obsega dve bencinski opciji, litrski trivaljnik v 30 TFSI (81 kW/110 KM) ter 1,5-litrski štirivaljnik v 35 TFSI (110 kW/150 KM), pri čemer je vstopni na voljo z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom, pri drugem pa je opcijsko na voljo tudi 7-stopenjski samodejni menjalnik S tronic. Med dizelskimi izvedbami je na voljo dvolitrski štirivaljnik v 35 TDI (110 kW/150 KM) v kombinaciji s štirikolesnim pogonom quattro in 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom S tronic. Model SQ2 poganja dvolitrski štirivaljnik z 221 kW/300 KM moči ter je prav tako nadgrajen s štirikolesnim pogonom quattro in 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom S tronic. Ponudba pogonskih kombinacij se bo postopoma še razširila.
Cene za prenovljeni Q2 se pričnejo pri 24.390 evrih za osnovni 30 TFSI. Več podrobnosti najdete v priloženem ceniku.
Q5: prodajni adut
Prenovljena druga generacija Q5 je v svoji podobi nekoliko drznejša, tudi pri njem je osmerokotna maska hladilnika nameščena nekoliko nižje, stranski odprtini za dovod zraka pa sta višji. S strani zaradi novo oblikovanega vstavka pragov deluje, kot da bi bil bolj odmaknjen od tal, zadaj pa predstavljata novost dekorativna letev med žarometoma in difuzor s prečno obrobo. Kupcem sta ob serijskih prednjih žarometih v tehniki LED (opcijsko matrični) za doplačilo prvič na voljo zadnja žarometa v tehniki OLED (organske svetleče diode, ki oddajajo enakomerno razpršeno svetlobo). Oblikovana sta s tremi ploščicami po šest segmentov, ti omogočajo prilagoditev grafike luči. Tovrstna izvedba ima vgrajene senzorje približevanja, ki poskrbijo za aktivacijo vseh segmentov, če se vozilo zadaj približa na manj kot dva metra.
Po prenovi je Q5 daljši za 19 mm, predvsem na račun predrugačenih odbijačev. V ponudbi sta dve novi karoserijski barvi in dodatna platišča. Spomladi naj bi se mu na našem trgu pridružil še Q5 Sportback.
V notranjosti je najbolj opazen nov sredinski zaslon na dotik infozabavnega sistema MIB3 z 10,1-palčno diagonalo, ki med drugim omogoča glasovno upravljanje. Pred voznikom je v osnovi nameščen klasični kombiniran modul merilnikov, v najboljši različici pa ga nadomesti 12,3-palčni zaslon digitalnega kokpita. Pomemben del uporabniške izkušnje predstavljajo tudi posodobljeni asistenčni sistemi in nabor dodatnih storitev.
Med pogonskimi sklopi so trenutno tri dizelske različice moči od 120-210 kW ter ena bencinska moči 195 kW. Z izjemo vstopnega dizelskega modela so vsi ostali izključno štirikolesno gnani. Najbolj prodajno zanimiva je izvedenka 40 TDI quattro S tronic, ki se ponaša s 150 kW/204 KM največje moči, 400 Nm navora ter je nadgrajena s tehnologijo blagega hibrida.
Cene za prenovljeni Audi Q5 se pričenjajo pri 45.230 evrih, kolikor stane vstopni dizelski model 35 TDI. Dodatne informacije najdete v priloženem ceniku.
Avtomobilizem.com (Vir slika in foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Njen in njegov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Q2 zelo všečen!
Audi prav pretirava s temi ledicami. Vodoravne, navpične, prekinjene, 12387321 vzorcev… brezveze.
Še vedno jim ni uspelo te štrleče grde tablice vgraditi v armaturko? Če bi kupoval ta avto, bi potem vsaj pričakoval, da lahko tablico vzameš iz avta in jo uporabljaš kot vsako drugo tablico (mogoče sem jim sedaj dal zastojn idejo). Pa ti okrogli zračniki delujejo zelo kičasto.
Ste tečni eni s to tablico. Če te moti, kupi kaj drugega.
Ma kaka nova modela, ce sta pa ze od leta 2005 enaka. Kot 101 v bivsi Jugi, 30 let enaka samo barvo so menjali.