Ključen model
V Tonale, ki ga je v Ženevi leta 2019 precej natančno napovedal koncept, so po Vukovih besedah v skupini Stellantis vložili ogromno sredstev in energije, kar naj bi bilo zagotovilo za globalen uspeh modela, ki ga izdelujejo v obratu Pomigliano d’Arco blizu Neaplja. Za uspeh novega atraktivnega križanca znamke Alfa Romeo na slovenskem trgu pa naj bi poskrbela močna in organizirana skupina Emil Frey, katere del je podjetje Avto Triglav s svojo 27-letno zgodovino.
Ob vseh spremembah, ki jih znamka doživlja v zadnjih letih, je lansiranje modela Tonale ključno za njen uspeh v prihodnosti. S premiero so tako najavili začetek preobrazbe, kako dobri so bili pri snovanju, razvoju in izdelavi, pa bo pokazal čas.
Zvest konceptu
Videz križanca Tonale v produkcijski obliki ni nikakršno presenečenje, saj sledi predhodnemu konceptu ter združuje oblikovanje studia Centro Stile s tehnološko napredno zasnovo. Njegovo prepoznavnost zagotavlja svetlobni podpis sprednjih žarometov 3+3 v polni tehniki LED (od opreme Ti matrični) ter zadnje luči, povezane s svetlobnim trakom. Športnost in dinamiko poleg aerodinamične silhuete dodatno poudarjajo značilna aluminijasta platišča, ki so na voljo v velikostih od 18 do 20 palcev.
Tonale v številkah – dolžina: 4.528 mm, širina: 1.841 mm, višina: 1.601 mm, medosna razdalja: 2.636 mm, prostornina prtljažnika: 500 litrov.
Notranjost modela, ki je enako kot Jeep Compass razvit na koncernski platformi Small Wide, je urejena z osredotočenostjo na voznika in odraža znamkine športne gene. Pred voznikom je za kompaktnim športnim volanom z integriranim gumbom za zagon motorja nameščena 12,3-palčna TFT instrumentalna plošča, ki so jo poimenovali Cannocchiale (teleskop), njena retro zasnova grafike pa naj bi izvirala iz Alfinega zgodovinskega modela GT Junior. Sredinski zaslon infozabavnega sistema, ki ga dopolnjuje Amazonova virtualna pomočnica Alexa, v vseh različicah meri 10,25 palcev, a je od opreme Sprint nadgrajen z navigacijo. Za prijetno počutje potnikov ob izbranih materialih in kvalitetni obdelavi skrbi tudi ambientalna osvetlitev in opcijsko ogrevanje/prezračevanje sedežev (del paketa usnjenega oblazinjenja).
Velik del uporabniške izkušnje v vožnji z modelom Tonale pri Alfi Romeo gradijo na povezljivosti in različnih aplikacijah, ki naj bi pomagali v vsakodnevni uporabi v okviru nabora storitev Alfa Romeo Connect Services. Še več varnosti in podpore vozniku naj bi zagotavljala zadnja generacija asistenčnih sistemov ADAS, ki podpirajo avtonomno vožnjo 2. stopnje, a so v večini na voljo v obliki doplačilnih paketov. Ob tem je novi kompaktni križanec povezan z digitalnim certifikatom NFT, ki preko tehnologije veriženja blokov lahko z dovoljenjem voznika beleži življenjski cikel ter posledično vpliva na tržno vrednost rabljenega avtomobila.
D.N.A.
Vozna dinamika je eno od glavnih področij, s katerim se znamka želi postaviti v ospredje množice podobno velikih in oblikovanih konkurentov. Za idealno osnovo športne vožnje naj bi poskrbela popolna porazdelitev mase (56:44 Q2 oz. 52:48 Q4) ter najbolj neposredno krmiljenje v tem razredu vozil (13,6). Tonale je poleg tega opremljen z integralnim zavornim sistemom (IBS), neodvisen sistem vzmetenja MacPherson pa je dopolnjen z blažilniki s tehnologijo FSD (prilagoditev moči blaženja frekvenci nihanja vozila). Hibridne in dizelske različice imajo elektronski samozaporni diferencial, tehnične lastnosti pa dopolnjuje aktivno vzmetenje z elektronsko nadzorovanim blaženjem.
Vozniku so v praksi na voljo trije prednastavljeni vozni profili (Dynamic, Neutral in Advanced Efficiency), položaj Off pa izključi delovanje nekaterih varnostnih sistemov ter dovoljuje vozniku nekaj več manevrskega prostora za volanom.
Elektrifikacija
Motorno paleto novega paradnega konja znamke sestavljajo ob dizelski 1,6-litrski “klasiki” Multijet (96 kW/130 KM) še 48-voltni blagi bencinski hibridi na osnovi 1,5-litrskega agregata v dveh različicah moči (šibkejši 96 kW/130 KM + 15 kW/20KM in močnejši 118 kW/160 KM + 15 kW/20 KM) ter štirikolesno gnani bencinski priključno-hibridni sklop s sistemsko močjo 190 KM ali 275 KM. Slednjega tvori kombinacija 1,3-litrskega turbinsko podprtega motorja MultiAir in električnega motorja na zadnji osi ter baterijskega paketa kapacitete 15,5 kWh, ki naj bi omogočala do 80 km lokalne brezemisijske vožnje po mestu (do 60 km v mešanem ciklu). Vse kombinacije so nadgrajene izključno s samodejnim menjalnikom.
Osnova blago-hibridnega pogonskega sklopa je 1,5-litrski bencinski agregat. Nastal iz 1,3-litrskega agregata GSE T4, ki so mu podaljšali hod batov; posledično se vrti z manjšimi vrtljaji, kar vpliva na manjše število vžigov ter s tem nižjo poraba goriva. Razlika med obema izvedenkama moči izhaja iz turbinskega polnilnika motorja, drugačni sta izpušni odmični gredi, bat močnejše izvedenke je opremljen s kanalom za hlajenje čela bata, prilagojena pa je tudi programska oprema elektronske centrale. Trifazni električni motor s trajnim magnetom v sklop dodaja 15 kW moči, njegov najvišji navor pa znaša 55 Nm. Baterija (17,5 Ah, NMC/grafit) naj bi bila sposobna izredno hitrega polnjenja in praznjenja z velikimi tokovi, hkrati pa neobčutljiva na veliko število polnjenj. Getragov menjalniški sklop je opremljen z dvema mokrima sklopkama (za parne in neparne prestave) ter ima med drugim vgrajen elektromotor hibridnega sistema; ima integriran odprt diferencial z elektronsko zaporo, ki poganja prednji kolesni par.
Tonale je na voljo v petih opremskih paketih: Super, Sprint, Ti, Veloce in uvodni Speciale. Cene se pričenjajo pri 31.490 evrih za paket Super z dizelskim ali šibkejšim blagim bencinskim hibridom (izenačena cena za oba pogonska sklopa na vstopnih dveh paketih opreme), kar se ob izbiri financiranja nakupa lahko zmanjša za 1.500 evrov. Cena za vstopno različico Speciale 1.5 Hybrid DCT7 130 pred morebitnim popustom za financiranje znaša 39.000 evrov in je enaka na vseh evropskih trgih, še pomembneje pa je, da vključuje 5-letno jamstvo (do 150.000 km) in 8-letno jamstvo (do 150.000 km) na baterijski sklop. Več podrobnosti si lahko ogledate v priloženem maloprodajnem ceniku.
Besedilo in foto: Urška Radolović. Slika: Alfa Romeo.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Zmagali bomo!"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Stelvio mi je bil vedno grd, tale mi pa ni, bi ga imel. Z veseljem 🙂
Nič mi ni jasno kaj ima ta oblikovna mlačna voda skupnega z alfo. Za stelviom se še vedno obrnem in mi je vedno žal, da ga nisem kupil in namesto njega vzel brezoblično škodo, “da ne bom nonstop na servisu”. Joke is on me.
Men je pa za umret smešna tista “skica” elementi pogona. Vse druge znamke se ful trudijo, pa čim bolj realistično prikažejo kako točno zgledajo v točnem modelu avta notri razporejeni elementi.
Alfa? Kle mate 2 gumi, naključne skice elementov z različnih zornih kotov približno kjer naj bi bili, brez obrisa avta. To je to, bolj italijansko ne bi moglo biti! 😀
Se strinjam. Vsaj napis spodaj “alfa romeo” bi morali odstranit, da ne deluje kot neka amatersko sestavljena slika
Malo za šalo malo zares…… Se mi zdi da so že toliko časa razne slike in prestavitve prodaje tega avta, da bi potreboval že facelift.
Problem Italijanov zadnja leta je premalo novosti in preveč hajpanja ter posebnih izdaj s special barvami in nalepkami. Na drugi strani Suzuki predstavi nov model in ga isti dan že lahko kupiš. Drugače mi Tonale ni napačen, a nek oblikovni presežek tud ni, vsaj po fotkah. Za CUV zgleda ok. Notranjost pa je lepa.
Točno to sem že nekje povedal. 3 leta je gledam in čakam, da sem se je že naveličal in obupal (kupil celo dva nova vmes).
Deluje mi na silo narejen. Nima tistega Alfa karakterja, Alfa duše, če hočete.
Alfa mi že od leta 90 ni noben oblikovni presežek več. Tako da tukaj jaz nisem prav nič razočaran, je prej rahlo na bolje, kot obratno.
Najboljši del so luči spredaj in zadaj. Z boka mi je preveč SUV, raje bi videl crossover, nekaj kot C4X, novi 408.