Reportaže

Tudi slovenski motoristi reševalci zdaj bolj varni na cesti

Na sedežu največje slovenske energetske družbe Petrol so v petek slovesno predali deset »air-bagov« slovenskim reševalcem na motorjih. S tem so sočasno pokrili celotno slovensko mrežo reševalcev motoristov ter jim omogočili večjo varnost pri opravljanju njihovega izjemno pomembnega dela.

Reševalna postaja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana trenutno razpolaga z dvema reševalnima motorjema ter šestimi usposobljenimi zdravstvenimi reševalci – motoristi, ki letno izvedejo od 550 DSC_4491do 600 intervencij, od katerih jih je večina na področju Mestne občine Ljubljana. S takšnim načinom dela jim uspeva pri pacientih z izvenbolnišničnim srčnim zastojem povečati odstotek dolgoročnega preživetja iz običajnih 13% na 21%. Zdravje in življenja ljudi v nujnih primerih pogosto ohranjajo reševalci motoristi, katerih življenje je v času intervencije prav tako izpostavljeno nevarnosti. Da bi jih zavarovali ter povečali njihovo varnost, je torej naša skupna skrb.

V projekt se je najbolj intenzivno vključil BMW moto klub Slovenija, ki je bil ustanovljen leta 1996 in ima trenutno kar 135 članov. Dejavnosti kluba so tehnična pomoč članom, organiziranje potovanj in seveda varnost v prometu. Vsako leto organizirajo BMW trening voznikov, saj se v klubu zavedajo, da so vozniki motornih koles, poleg pešcev in kolesarjev, med najbolj izpostavljenimi v prometu. K projektu je kot največji donator pristopil Petrol, akcijo pa so podprla še podjetja Akrapovič, Avant Car, Zveze Rotary klubov Slovenije  in podjetje H.O.G. d.o.o.

Z donacijo desetih telovnikov so opremili vse člane motoristov reševalcev, ki svoje delo opravljajo v reševalni postaji v Mariboru, Kopru in Ljubljani. Proizvajalec motorističnih varnostnih blazin je francosko podjetje Helite, ki je v zadnjih 14 letih razvijalo številne varnostne elemente za motoriste. Zračna blazina bistveno pripomore k zaščiti prsnega koša, vratu in notranjih organov. Mehanski sistem proženja je stoodstotno zanesljiv in se aktivira hitreje kot v 100 milisekundah.DSC_4529

Rok Cuderman, direktor trženja pri Petrolu, je ob tem dejal: ”Na pobudo BMW moto kluba smo se odzvali takoj in brez kakršnegakoli zadržka. Petrol je s svojo dejavnostjo tesno povezan z vozniki in ostalimi udeleženci v prometu in v temnih trenutkih je organizirano sodelovanje med policisti, reševalci in urejevalci prometa zelo pomembno. Nedvomno pa so reševalci motoristi prvi na mestu in dodatne minute, ki jih pridobijo voznikom in ostalim udeležencem v nesreči, največkrat rešijo življenje. Zato morajo imeti vso opremo, ki je na voljo, da so pri opravljanju svojega dela varni.”

Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Tudi slovenski motoristi reševalci zdaj bolj varni na cesti"


xxl
8 leta 5 meseci nazaj

vidim,da moje nakazilo ni bilo zaman

 
Robert Lešnik: ”Ikone dizajna so tiste, ki jih znam narisati po spominu”
Kjer so pomembne le številke