Testi

BMW X1 xDrive 2,0d

Poraba l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 44.002 eur
Plusi
  • kultiviran motor
  • lega in vodljivost
  • štirikolesni pogon 
  • natančen volan
  • končna obdelava, materiali
  •  zmogljive zavore
Minusi
  • motorna prožnost do 1.800 vrt/min
  • politika cen (predvsem cene doplačil)
  • na trenutke (pre)trdo vzmetenje
  • sploh na mestu premalo servo pomoči volanu
  •  veliko moči za pretikanje prestavne ročice, sploh v prvo in vzvratno prestavo 

Logično se zdi, da je BMW predstavil najmanjši X kot del uspešne zgodbe terenskih vozil. A vse ni takoj in tako logično. Test dizelsko gnane različice s štirikolesnim pogonom.

Navzven je terenski, pa ni zares, a malo vseeno je, pa vendar…

BMW X1 ni terenska izpeljanka BMW-ja serije 1, niti pomanjšani X3, čeprav je po dolžini bližje slednjemu in po manjši višini prvemu. In če je X3 (premium) srednje veliki terenec, serija 1 pa vstopni (mestni, če želite) – BMW, kaj je potem X1? Vozilo je daleč od terenskega avtomobila, je nekakšna (na videz) groba in precej bolj cestna kot terenska izpeljanka iz serije 3 touring. Podobnost mer – medosne razdalje najbolj, dolžine nekaj manj, oddaljenost od tal je le za malenkost večja kot pri omenjenem vozilu (štiri centimetre), si bolj kot s katerim od prvo naštetih, deli prav s serijo 3 touring. Če kdaj, potem v uredništvu ravno pri tem vozilu nismo imeli enotnega mnenja, je to (še vedno) pravi BMW, ima dovolj BMW-jevskega videza in predvsem, je dostojen in vreden predstavnik znamke? Čeprav so okusi različni, velja pripomniti, da X1 nedvomno načenja nekaj podobne debate, ki je nastala ob prihodu (kontroverzno oblikovane) pretekle serije 7.

Znotraj je BMW

V kabini je mnogo rešitev poznanih iz serije 1 in večje »trojke«, zato ta ostaja tipično BMW-jevska. To pomeni da, čeprav se sedi višje kot v običajni seriji 3, se še vedno sedi nizko, zremo v poznane in pregledne merilnike, urejenost in preprostost sredinske konzole pomirja in tudi tisti, ki prvič sedejo v takšnem avtomobil, se takoj znajdejo. Sedeži so izdatno nastavljivi, dovolj veliki in še dovolj oprijemljivi, doplačljivo usnje na njih jih naredi še prijetnejše za sedenje. Zaradi dovolj velikega pomika volana v več smeri, si vozniki različnih rasti zlahka najdejo udoben položaj za vožnjo, prestavna ročica pa kar »sama roko najde«. Prostora je spredaj dovolj, širina in višina nad glavami spredaj sedečih, kljub nizkemu sedenju, vzbujata občutek zračnosti. Zadaj se sedi slabše, a še vedno več kot le solidno – sedeži so udobni in oblikovani po telesu, le prostora je manj. Če ga je še dovolj nad glavami in v širino, pa ga je za noge le takrat, kadar so spredaj sedeči nekaj bolj obzirni. Prtljažnik s pravilnimi oblikami v osnovi »pogoltne« 420 litrov prtljage, povečati ga je moč s tretjinskim podiranjem zadnje klopi. Nenavadno je le, da je zadnja klop deljiva tako, da je dvotretjinski del na levi strani, kar lahko ob (običajno) zadaj desno nameščenem otroškem sedežu, prepreči tretjinsko zlaganje klopi za prevoz dodatnega tovora. Če hvalimo izdelavo in oblikovne rešitve, pa nismo bili (vedno) in povsod navdušeni nad kvaliteto plastike, moti tudi malo odlagalnih površin.

Oprema – doplačil za zgledno opremljenost je preveč Poznana cenovna politika BMWja omogoča res povsem individualni pristop pri opremljanju vozil, a prav vse, še samodejna klimatska naprava, usnje na volanu, senzor za dež, še strešni nosilci – če poenostavimo, vse kar (samo diši) po udobju, dodatnemu razvajanju ali celo prestižu, je del doplačljive opreme. V testnem primeru to, poleg solidno ugodne osnovne cene, pomeni doplačilo v višini preko 9.000 evrov, ali skoraj za slabo tretjino nabavne cene vozila, pa ta še ne vsebuje navigacije, naprednega, npr. radarskega tempomata, da ne naštevamo naprej.

Dizel iz sredine ponudbe in ročni menjalnik

Dvolitrski turbodizel s 130 kilovati (177 KM) in 350 Nm navora v širokem območju vrtenja svoje delo opravlja kultivirano in varčno, čeprav se včasih zdi, da se »konji« skrivajo. Motor vžiga gladko, se hitro ogreje na delovno temperaturo in, če nimamo velikih zahtev, moč in predvsem navor zadoščata. »Bolj na dolgo« izračunan menjalnik pretrdih hodov (na trenutke pretrda je tudi vzmet pedala sklopke) prinaša veliko tišine pri potovalnih hitrostih po avtocestah in znižuje porabo, a obenem negativno vpliva na elastičnost. Vgradnja številnih poznanih tovarniških sistemov za varčevanje z gorivom, ob že omenjenih razmerjih v menjalniku in učinkovitosti motorja, omogoča zgledno porabo goriva. Ta v dinamično odpeljanem testnem ciklu, v povprečju, kljub štirikolesnemu pogonu in kar 1.650 kilogramovmase vozila, ni dosegla osem litrov na 100 kilometrov, kar je pohvalno.

V vožnji – tipični BMW

V kolikor vozimo večinoma v mestu in po primestnih cestah in vpadnicah, kjer bomo takšen avto najpogosteje srečevali, lahko včasih negodujemo nad (pre)trdim vzmetenjem (posledica tudi 18-palčnih, nizkopresečnih pnevmatik), se navdušujemo nad veliko informacij od pri parkiranju premalo servoojačanega, volana in ne moremo biti zares zadovoljni nad zvočno izolacijo motorja – varčevanja na tem področju je bilo preveč. O sledeh štirikolesnega pogona tukaj ni ne duha ne sluha. Če nas trdnost menjalnika ne moti, lahko ob pogostem speljevanju bentimo nad pretrdo sklopko.

Več dinamičnih ambicij (na odprti, ali prazni ovinkasti cesti) prinese še več zadovoljstva nad komunikativnim volanom, navduševanje nad tako preprosto odmerljivim prenosom moči na cesto – le če želimo in predvsem če znamo, lahko tudi »pometamo z zadkom«, sicer pa vozilo stoično, v začrtani smeri sledi ukazom volana. Tukaj so nam bolj po meri majhna nagibanja karoserije in kratki hodi vzmetenja. Potrebna velika moč za prestavljanje ročice menjalnika ne moti več, trd pedal sklopke je pozabljen.

Na terenu, če bomo tja sploh zapeljali, je za resne ambicije oddaljenost od tal premajhna, le minimalna zaščita podvozja ravno tako odvrača od drznih poti po brezpotjih, čeprav je res, da štirikolesni pogon, sploh v kombinaciji s spretnim voznikom, vseeno lahko pripelje X1 tja, kamor po navadi hodimo le peš.

Pod črto

BMW X1 kar najbolj nazorno kaže današnji pogled na avtomobilsko realnost. Robustnost videza, čeprav le nakazano iščejo mnogi, urejeno in nekako vsakdanjo, a dovolj veliko notranjost, kjer se zaradi višjega sedenja počutimo še varneje kot v običajnih vozilih ravno tako, tehnika sploh ne sme biti vprašanje, motor niti ni nujno, da je zares in vedno (pre)zmogljiv, a naj bo varčen in vozilo naj se pelje nezahtevno in če je potrebno, naj nas zmore pripeljati tudi tja, kamor bi se odpravili le peš, pa čeprav (večinoma) le v mislih. To, da je cena in oprema takšnega vozila kakršna je, da so potrebna doplačila, če hočemo, da avto zares postane »premium« in da ima je še kakšna značilnost povsem tovarniško specifična pa kupcev takšnega vozila ne (z)moti zares.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kultiviran motor, dober menjalnik s pretrdo sinhronsko drobnarijo.
    9
  • Notranjost
    Pričakovana prostornost, dovolj velik prtljažnik.
    9
  • Opremljenost
    Serijska dobimo najnujnejše in še kaj zapovrh, pri doplačilih ni meja.
    7
  • Vozne lastnosti
    Pretrd volan mu \"vzame\" najvišjo oceno - a veliko užitka v vožnji je vseeno.
    9
  • Gospodarnost
    Slab(š)a ocena zaradi cene, ne zaradi zgledne porabe.
    7
  • Zmogljivost
    Dobri pospeški in končna hitrost, več kot solidna elastičnost - samo zelo zahtevnim je lahko \"premalo\".
    9
  • Sklep
    \"Lifestyle\" avto za vse z \"debelo\" denarnico.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 34.600
cena testnega vozila (€) 44.002
dolžina × širina × višina (mm) 4454 × 1798 1545
dovoljena masa vozila (kg) 2130
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/5 let
gibna prostornina (cm3) 1995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1650
medosna razdalja (mm) 2760
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 130 (177) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1750-3000
namestitev motorja spredaj/vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,8
pnevmatike 225/50 R 17, 7,5 J×17
poraba goriva na testu (l/100 km)
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,0/5,1/5,8
pospešek 0-100 km/h (s) 8,4
prostornina posode za gorivo (l) 61
prostornina prtljažnika (l) 420 - 1385
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 × 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne (hlajene)
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

9 komentarjev za "BMW X1 xDrive 2,0d"


fkous1
13 leta 1 mesec nazaj

no ja cene BMWjev so res enormne, ampak sam sem voznik bmw-ja pa moram reči da nima nikakršen avto takih voznih lastnosti, takega volanskega mehanizma, pa še bi lahko naštevali, na žalost pa se tudi pokvari kot vsak drugi, morda bolj redko ali se. a ni primerjav s kakimi, da ne bom koga žalil, korejci ali ostalimi izvennemškimi znamkami. (moje mnenje upam da nisem koga užalil ali podobno)

kaktus8
13 leta 9 meseci nazaj

Lool sonrento, santa fe, škoda yeti 😀 Ta avto je pač premium, od motorja, uporabnosti pa do same oblike.. Se pa strinjam z vsemi, ki pravite da je cena malce (pre)visoka

14 leta 2 dni nazaj

OMG, pa sem mislil da je GLK cuden

Gosic
14 leta 3 dni nazaj

Za tak denar dobiš sorentota ali santa fe-ja, in to full oprema in je vsaj nekaj terencu podobno. Čene pa ix35 še zmoglivejšim motorjem…

peroRS
14 leta 3 dni nazaj

@zraice: to je tvoje subjektivno mnenje, tud ta X1 ni ravno lepotec. Ja kljub temu. Ker pri takem avtu gledaš na uporabnost ne na izgled. Komur se gre za izgled bo za tak denar raje vzel kakšno limuzino s štirikolenim pogonom.

 
Fiat Sedici 1.6 16V 4×4 Emotion
Peugeot 5008 2.0 HDi (110 kW) FAP Premium