Poraba 5,2 l/100km Največja hitrost 173 km/h Cena 13.315 eur
Plusi
  • prtljažna prostornost
  • cena vozila
  • poraba goriva
  • dovolj živahen motor
  • cena dodatne opreme
Minusi
  • voznikova ergonomija
  • sintetičen občutek volanskega mehanizma
  • troblja v obvolanski ročici
  • odpiranje pokrova za gorivo s ključem

»Odločamo se za nakup novega družinskega avtomobila. Obvezno mora biti karavan, saj moramo vsakodnevno naokrog prevažati otroški voziček ter odraslega nemškega ovčarja. Ker delamo veliko kilometrov, mora biti dizel, cena pa tam okrog 13 tisočakov. Ne rabimo nobenih novodobnih elektronskih novotarij. Kaj predlagate?« pogosto kdo sprašuje za nasvet na našem forumu. A med takšnimi in drugačnimi predlogi se prav nikdar ne znajde praktični karavanski Logan, pri čemer tudi samo znamko Dacia le redko kdo priporoči. Zakaj?

Mu kaj manjka?

Med tokratnim preizkusom Daciine interpretacije karavanskega vozila, označene z rahlo suhoparno kratico MCV (Maximum Capacity Vehicle), se je dogodilo, da sem na sopotnikovem sedežu peljal znanca, ki si lasti avto starejšega letnika, po osnovnih karakteristikah precej slabšega od testnega Logana. A kljub mojemu rahlo provokativnemu vprašanju, če bi svojega konjička, sicer »prominentnejšega« rodovnika, zamenjal za tovrstno Dacio, s katero bi se vozil udobneje in prijetneje, me je s pogledom prebodel kot rimski stotnik Longinus Jezusov prsni koš.

Vendar pa, če bi sopotnik v tistem trenutku lastne prevzetnosti in pristranosti vsaj malce pozabil na značko na maski vozila, bi morda presenečeno prišel do razsvetljenja, da karavanskemu Loganu ne manjka nič kaj (zelo) pomembnega. Tako se v njegovem »nahrbtniku« skriva praznina, nič manjša od tiste v karavanskem Leonu, pri čemer je ob podrtem sopotniškem sedežu moč prepeljati v avtu celo smuči za smučarske skoke najdaljše dovoljene dolžine (beri: 270 cm), pod prtljažnim dnom pa pravo nadomestno gumo.

Vendar pa, če bi sopotnik v tistem trenutku lastne prevzetnosti in pristranosti vsaj malce pozabil na značko na maski vozila, bi morda presenečeno prišel do razsvetljenja, da karavanskemu Loganu ne manjka nič kaj (zelo) pomembnega.

Nepretenciozni vozniki bodo zadovoljni s spodobno opremljenostjo, ki jo zagotavlja opremski paket Life Plus, katerega je sicer moč prepoznati po vstavkih modre barve na sedežih in varnostnih pasovih. Ter se ob zgolj 250-evrskem doplačilu za vgrajeni multimedijski sistem Media Nav Evolution z zaslonom na dotik spraševali, zakaj ostali proizvajalci tako mastno zaračunavajo za podobne (dandanes skorajda že samoumevne) pripomočke.

Malce bolj zahtevni vozniki bodo presenečeni nad radoživostjo najmočnejšega turbodizla v ponudbi, ki se je tudi na tokratnem testu, podobno kot že šibkejša različica pred časom, izkazal za najboljši Loganov del. Že poznani Renaultov agregat se tako lahko pohvali z devetdesetimi, svobode precej željnimi »konjiči«, ter sedaj že obvezno depolucijsko normo Euro 6.

DACIA LOGAN MCV 15Agregat kljub rahlemu obotavljanju v vrtljajnih nižavah kasneje navdušuje z živahnostjo in delavoljnostjo, pri čemer mu je v pomoč tudi dovolj natančen petstopenjski menjalnik, ki pa je preračunan dovolj na dolgo, da se tudi med avtocestnimi potmi ne občuti pomanjkanje dodatne prestave (pri 130 km/h se »suče« z 2.300 vrtljaji). Resda pa je ob tem le potrebno priznati, da motor nima kakšnega pretiranega dela z zgolj 1.090 kilogramov težkim (praznim) vozilom, kar se je na koncu izkazalo tudi pri sami porabi goriva, ki se je ustavila pri dobrih petih litrih.

Kaj mu resnično manjka?

A ob danem avtomobilskem paketu, ki se ceni na dobrih 13 evrskih tisočakov, pri čemer se lahko kupci za manjše doplačilo pohvalijo celo s »pravljičnim« sedemletnim jamstvom, pa je vseeno potrebno vzeti v obzir nekatere kompromise in slabosti. Nenazadnje tudi pri sami »obrtniški« obliki vozila, ki bi je bili še najbolj veseli pri podjetjih s področja pogrebnih dejavnosti.

DACIA LOGAN MCV 14Marsikdo bo hkrati zmajeval z glavo ob pogledu v Loganovo notranjost, saj je tam moč najti marsikateri odslužen Renaultov artefakt, pa naj gre za skrito hupo v levi obvolanski ročici ali pa za sredinsko nameščeni (neimpulzni) električni stikali za pomik sprednjih stekel. Pri čemer bo ugotovil, da med dodatno opremo ni moč najti niti tolikšnih samoumevnosti, kot je avtomatizacija klimatske naprave, senzorizacija brisalcev ali pa vsaj brez-ključno odpiranje pokrova za gorivo. Nenazadnje Logan nikdar ne bo prejemnik titule za »najbolj ergonomski voznikov prostor«, saj je (globinsko nenastavljiv) volanski obroč postavljen preveč položno, sprednja sedeža s precej kratkim sedalnim delom pa imata premalo bočnega oprijema.

Precejšnje iskanje kompromisov se nadaljuje tudi med vožnjo, saj volanski mehanizem ponuja preveč sintetičnih občutkov in premalo povratnih informacij. Preprostost gradnje avtomobila pa se hkrati kaj hitro razkrije na razdrapanih in makadamskih cestiščih ob slabši zvočni izolaciji ter rahlem karoserijskem ječanju. Le vzmetenje si zasluži drobno pohvalo, saj zna dodobra požreti marsikatero »kraško značilnost« slovenskih cestišč.

Chanometer

Velikokrat se sprašujem, kako bi populacija sprejemala Dacijine avtomobile, če bi se na njih, podobno kot na marsikaterem izven-evropskem trgu, bleščal »prominentnejši« Renaultov znak. Pri čemer bi bilo zanimivo videti, če bi se zaradi tega večkrat znašel med predlogi in priporočili za nakup novega avtomobila.

Velikokrat se sprašujem, kako bi populacija sprejemala Dacijine avtomobile, če bi se na njih, podobno kot na marsikaterem izven-evropskem trgu, bleščal »prominentnejši« Renaultov znak.

Vendarle pa je marsikateri racionalen voznik, neokužen s prevzetnostjo in pristranostjo, ki prvenstveno potrebuje praktično prevozno sredstvo za potovanja od točke A do točke B, že ugotovil, da je lahko nova Dacia velikokrat bolj smiseln nakup od rabljenega vozila magične kilometrine.

Tekst in foto: Urban Acman.

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Že poznan Renaultov agregat, ki se sedaj lahko pohvali z depolucijsko normo Euro6, bo veliko večino zadovoljil s svojimi dovolj živahnimi 90 »konjiči«. Petstopenjski ročni menjalnik je preračunan dovolj na dolgo, da tudi med avtocestnimi potmi ni čutiti pomanjkanja dodatne prestave.
    8
  • Notranjost
    Logan nikdar ne bo prejemnik titule za »najbolj ergonomski voznikov prostor«, saj je globinsko nenastavljiv volanski obroč postavljen preveč položno, sprednja sedeža s precej kratkim sedalnim delom pa imata premalo bočnega oprijema. Oceno precej izboljšuje ogromen prtljažnik!
    7
  • Opremljenost
    Med dodatno opremo ni moč najti niti tolikšnih samoumevnosti, kot je avtomatizacija klimatske naprave, senzorizacija brisalcev ali pa vsaj brez-ključno odpiranje pokrova za gorivo.
    6
  • Vozne lastnosti
    Precej kompromisne, saj volanski mehanizem ponuja preveč sintetičnih občutkov in premalo povratnih informacij. Precej udobno vzmetenje.
    6
  • Gospodarnost
    Pri tako volumensko razsežnem avtomobilskem paketu, v katerem se vrti sodobna turbodizelska motorizacija, ceneje ne gre.
    10
  • Zmogljivost
    Tudi malce bolj zahtevni vozniki bodo presenečeni nad radoživostjo najmočnejšega turbodizla v ponudbi, ki se je izkazal za najboljši Loganov del.
    7
  • Sklep
    Marsikateri racionalen voznik, ki prvenstveno potrebuje praktično prevozno sredstvo za potovanje od točke A do točke B, bo našel v karavanskem Loganu zanimivo opcijo.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 13.315
dolžina × širina × višina (mm) 4.492 x 1.733 x 1.550
dovoljena masa vozila (kg) 1.670
emisija CO2 (g/km) 103
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 (100.000km)/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.461
kompresija (1:) 15,5
masa praznega vozila (kg) 1.090
medosna razdalja (mm) 2.634
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 173
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 66/90 pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 220 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
obračalni krog (m) 10,68
osnovna cena vozila (€) 12.150
pnevmatike 185/65 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,4/3,7/3,9
pospešek 0-100 km/h (s) 12,2
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 573 - 1.518
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 76x80,5
zavore spredaj/zadaj kolutne/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Prevzetnost in pristranost"


Firediver
8 leta 6 meseci nazaj

Novinarji ste se vedno (najbolj v 90-ih letih) spotikali ob trobljo v obvolanski ročici..meni osebno mi taka bolje ustreza, saj se da lepše “dozirati” manjši “bip”, kot pa, da moraš na volanu (ob preobilici drugih multimedijskih in potovalnih tipk) zadeti trobljo, pa še takrat naredi “BIIIIP” na polno.

Ne rečem, če živiš v Grčiji in rabiš trobljo pogosteje kot smernike, ampak za nekajkrat na leto (no, meščani bistveno pogosteje) je še bolje, da je spravljena v ročico…

8 leta 6 meseci nazaj

Firediver. Moje mnenje je enako tvojemu. Prvič, ko sem iz nemca sedel v francoza, mi je bila prav troblja v obvolanski ročici najbolj pametna zadeva. Sedaj ko imam spet nefrancoza to prav pogrešam!
PS: Izgleda, da novinarji morajo lajnati eno in isto eden za drugim.

 
Bolje skoraj ne gre
Glavni car v mestu