Poraba 6,0/12,3/8,1 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 26.820 eur
Plusi
  • menjalnik
  • stabilnost in lega
  • opremljenost
  • udobje vožnje
  • notranja prostornost
  • prilagodljivost prtljažnika
  • zvočna izolacija kabine
Minusi
  • odzivnost motorja
  • prožnost motorja do 1.500 vrt/min
  • odzivnost tipala za dež
  • nizek osnovni prtljažnik
  • visok nakladalni rob prtljažnika
  • ne prepozna glasbe v zapisu MP3 s ključka USB

Če to ni avtomobilska diskriminacija, potem ne vem, kaj je. Medtem ko si lahko kupci manjšega in lažjega Juka omislijo bencinarja s 190 oziroma celo 218 »konji«, se morajo stranke okornejšega Qashqaia zadovoljiti z dosti manj živahnosti. Test.

Prvi trenutek, ko sem zasledil Nissan Qashqai 1.6 DIG-T v seznamu testnih vozil, je dobil vso mojo pozornost. Da bi njegov štirivaljnik razpolagal z več kot 200 »konji«, kot v Juku Nismo RS, sem že sam ocenil, da je nemogoče. A 190, kot jih ima »civilni« Juke 1.6 DIG-T, se mi je zdelo povsem uresničljivo. Dejanskih podatkov sicer nisem preverjal vnaprej, a da jih v Qashqaijevev hlevu ni niti toliko, sem zaslutil praktično takoj, ko sem se odpeljal z njim na preizkušnjo.

Več že, a …

Nissan_Qashqai_16_DIG_T_360_02Celotna zgodba o Qashqaijevi podhranjenosti zelo verjetno ne bi bila niti pol toliko nesrečna, če ne bi prej doživel zelo pozitivne izkušnje z vstopnim Qashqaijem 1.2 DIG-T. Kljub dodatku »vstopni« me je namreč njegov štirivaljni turbobencinski mlinček navdušil z dovolj dobro prožnostjo, s kultiviranostjo teka in nenazadnje tudi veseljem do vrtenja. Od prostorninsko večjega turbomotorja, ki se mi je v Cliu RS že usidral v spomin na zelo pozitiven način, sem si zato jasno obetal še več vsega; 1.6 DIG-T sicer res postreže z več vsega, toda, kot so pritrdili tudi tehnični podatki, še zdaleč ne toliko več, kot sem se nadejal.

V Qashsqaiu 1.6 DIG-T je namreč v hlevu parkiranih samo še 163 »vrancev«. Tudi nazivnega navora naj bi bilo povsem spodobnih 240 Nm, njihovo teoretično suverenost pa na papirju dodatno utrjuje še planota v motornem diagramu, ki sega od 2.000 do 4.000 vrt/min. A se je še enkrat potrdilo, da ni vse zlato, kar se sveti.

En na poživilih, drug na pomirjevalih

Medtem, ko 1,6-litrski turboštirivaljnik postreže z manjšemu bratu 1.2 DIG-T povsem primerljivo kultiviranostjo motornega teka, pa sem od na papirju zapisanih podatkov o motornih zmogljivosti vendarle pričakoval več vsesplošne živahnosti.

Nissan_Qashqai_16_DIG_T_360_06Ne morem se znebiti občutka, da je francosko-japonska naveza inženirjev motorju, ki deluje v Cliu RS kot na poživilih, za potrebe Qashqaia dala zajeten odmerek pomirjeval. Motor je tako od prostega teka do približno 1.500 vrt/min praktično »mrtev«. Zaradi tega, v primeru potrebe po odločnejšemu speljevanju, vozniku ne preostane drugega, kot da to območje gladko preskoči. Od 1.500 do približno 2.500 vrt/min motorček pridobiva na suverenosti, ki je potem ne izgubi vse do vklopa nežno delujočega omejevalnika motornih vrtljajev. Pri tem je v prvih treh prestavah motorne prožnosti za sledenje umirjenemu prometnemu toku vsaj približno dovolj tudi od 1.500 vrt/min. V zadnjih treh prestavah pa motorja nima smisla obremenjevati z manj kot 2.000 vrt/min.

Motor je tako od prostega teka do približno 1.500 vrt/min praktično »mrtev«.

Nissan_Qashqai_16_DIG_T_360_04Doza pomirjeval je bila očitno tako velika, da deluje turboštirivaljnik med vožnjo že kar omotično in presenetljivo neodzivno. V prostem teku, recimo pri parkiranem avtu ali med vožnjo pri dodajanju medplina ob menjavanju prestav navzdol, se na voznikov ukaz sicer lepo, hipno odzove. Ta podoba pa se pri vklopljeni prestavi med vožnjo povsem spremeni. Dogaja se, da mine od voznikovega povelja »S polno paro naprej!« tudi cela sekunda, preden se motor sploh zgane. In tudi potem je intenzivnost pospeška močno odvisna od vrtljajev v katerih se motor v tistem trenutku nahaja. Zaradi zelo na dolgo preračunanih šestih prestav menjalnika se je pogosto izkazalo, da je bil pospešek veliko skromnejši, kot si voznik od 160-»konjskega« turbobencinarja upravičeno obeta. Temu primerno sem, v primeru potrebe po odločnem in nenazadnje tudi takojšnjem pospeševanju, posegel kar po dveh, če ne celo treh prestavah nižje.

Ne bi!

Kolikor me je Qashqai 1.2 DIG-T izredno pozitivno presenetil, me je njegov zmogljivejši brat 1.6 DIG-T pustil toliko bolj ravnodušnega. Verjamem, da gre veliko tega razočaranja pripisati kar visokim pričakovanjem. A ta pričakovanja niso bila brez osnove. Deloma so namreč izhajala iz vtisov v vožnji z vstopnim bencinskim Qashqaijem. Deloma pa iz avtomobila iste skupine, opremljenega z mehansko praktično enakim motorjem, ki je v Cliu RS pač »malenkost« bolj našpičen. Izkušnje s prvim in drugim dokazujejo, da inženirji pri Renault-Nissanu vsekakor znajo spraviti skupaj zelo dober turbobencinar.

Izkušnje s prvim in drugim dokazujejo, da inženirji pri Renault-Nissanu vsekakor znajo spraviti skupaj zelo dober turbobencinar.

Nissan_Qashqai_16_DIG_T_360_20Videti je le, da so šli pri zagotavljanju družinskih vrednot sicer v osnovi zelo dobrega motorja preprosto predaleč. Rezultat je dobesedno zamorjen motor, ki ga za Qashqai preprosto ne morem priporočiti. Če bi bilo možno prožnost vsaj deloma izboljšati z lažjimi prestavami v menjalniku, pa je za motorno neodzivnost edino pravo zdravilo izdatno reprogramiranje krmilne elektronike motorja. Upam, da mu takšno »reset« kuro pripravljajo vsaj v sklopu prenove modela. Vsem, ki vendarle iščete Qashqai z zmogljivejšim motorjem, svetujem, da se ozrete za 1,6-litrskim turbodizlom s 130 »konji« in na papirju zelo obetajočimi 320 Nm navora. Za vse drugo bo treba izbrati Juka ali pa zaviti v prodajni salon kakšne druge znamke.

Besedilo: Peter Humar. Foto: Gašper Pirman.

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sodobno grajen motor, ki ga poleg kultiviranega teka zaznamujeta slaba odzivnost in za 120-kilovatni turbobencinar presenetljivo skromna prožnost. Menjalnik ima na dolgo preračunanih šest prestav.
    8
  • Notranjost
    Prepriča z dobro zvočno izolacijo, kakovostjo vgrajenih materialov in končne obdelavo. Dodatno mu štejem v dobro dobro prilagodljivost, uporabnost in prostornost za družine.
    9
  • Opremljenost
    Paket opreme 360 prispeva prenekateri varnostno-asistenčni sistem. Osebno bi brez velike večine le teh povsem dobro shajal in za opremo prihranjen denar raje vtaknil v zmogljiv dizel.
    9
  • Vozne lastnosti
    Qashqai je tudi z najmočnejšim bencinarjem še vedno »samo« udoben, družinam prijazen križanec, ki dinamično navdahnjenih očetov (ali mamic) preprosto ne bo zmogel navdušiti.
    7
  • Gospodarnost
    Poraba goriva zmore biti, s prizanesljivo desno nogo, ugodna za tako zmogljiv bencinar. Cena je s slabimi 27 evrskimi tisočaki manj prijazna do družinskih proračunov, a dobi kupec v zameno zanje kar nekaj dobrot. Vprašanje je samo, če so res tiste prave …
    7
  • Zmogljivost
    Na papirju navedene motorne zmogljivosti nikakor ne pridejo do izraza na cesti.
    7
  • Sklep
    Kolikor me je vstopna motorizacija 1.2 DIG-T prijetno presenetila, me je vrh Qashqaijeve bencinske ponudbe nekoliko razočaral. Na papirju tako kaže veliko moči in navora, a se na cesti komaj kdaj zares razživi.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 26.820
dolžina × širina × višina (mm) 4.377 × 1.806 × 1.590
dovoljena masa vozila (kg) 1.885
emisija CO2 (g/km) 138
garancija (splošna/prerjavenje) 3 leta ali 100.000 km/12 let
gibna prostornina (cm3) 1.618
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.483
medosna razdalja (mm) 2.646
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120 (163) pri 5.600
največji navor (Nm pri vrt/min) 240 pri 2.000-4.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
osnovna cena vozila (€) 26.320
pnevmatike 215/55 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,0/12,3/8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,6/5,0/6,0
pospešek 0-100 km/h (s) 8,9
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 401-1.569
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 76,0 × 80,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Diskriminacija"


joshy
8 leta 3 meseci nazaj

Imam 1.6 dci in sem zadovoljen

yashica
8 leta 3 meseci nazaj

Pa je s tem motorjem tehnično vse OK? Sprašujem zato, ker je imel ta motor, v obdobju 2011-2013, težave z verigo in tudi senzorji odmične gredi so bili na “tapeti” (slabša odzivnost motorja).

Avto je drugače odličen, škoda le, ker si niso “sposodili” Mercedesov M 270 1.6 turbo 90kW, ki bi se Qashqaju odlično podal. Če bi bil v J11 na voljo tudi ta motor bi bil resen kandidat.

mrtwelvetrees
8 leta 3 meseci nazaj

Ja 1.6dci je ravno prav. 1.6 dig-t se ne splača raje 1.2 dig-t in “čipat” na več konjev.

xxl
8 leta 3 meseci nazaj

Tudi sam sem razmišljal o tem motorju,saj je cena podobna 110 KM dizlu.Bolj me je skrbela poraba,nisem si mislil,da je tako “anemičen”.Še dobro,da sem se odločil za 130 Dci Kadjara.Motor v območju najvišjega navora silovito pospešuje,je pa res,da hitro potem samo še,pospešuje.Še najlepše gre po regionalkah,da se ga zelo dinamično gonit,tudi v ovinkih leži suvereno za to višino.

Ivan36
8 leta 3 meseci nazaj

Tisti 1.6Dci je pares pravi za ta model vozila! Vozil lani na Vranskem pa sem bil presenečen na odzivnost motorja in na sploh modela avta! Pregleden in uporaben je!

 
O Focusu se ne razpravlja
Vikinška ladja