Testi

Nissan Pathfinder 2.5 dCi SE IT Pack

Poraba 8,8/12,1/10,9 l/100km Največja hitrost 186 km/h Cena 41.080 eur
Plusi
  • 7-sedežna zasnova
  • prostornost
  • splošna uporabnost notranjosti
  • terenske zmogljivosti
  • štirikolesni pogon All Mode
Minusi
  • motorna prožnost do 2000 vrt/min
  • bočni oprijem sedežev
  • spredaj ni sistema za pomoč pri parkiranju
  • kultiviranost motorja
  • odzivnost tipala za dež

Nissanovega pathfinderja smo že uspeli testirati. Takrat se je ponašal z najbogatejšim paketom opreme LE in samodejnim menjalnikom. Zdaj ni imel ne prvega ne drugega, zato pa je bil rahlo prenovljen. Test.

Prenova je seveda prinesla s sabo klasično osvežitev podobe avta, kjer je na zunanjosti opaziti spremenjeno masko motorja in preoblikovan pokrov motorja. Nova sta žarometa spredaj, ogrevani zunanji ogledali imata dodana smernika, pathfinderjeva karoserija pa je v splošnem aerodinamično bolj »gladka«, saj se je s prenovo njen količnik zračnega upora zmanjšal z 0,38 na 0,37. V kabini smo opazili nova stikala in prevleke za sedeže, spremenjene so obloge vrat, dodani so kromirani vložki, merilnikom so spremenili grafiko, tempomatu dodali funkcijo omejevalnika hitrosti, piko na i pa pristavi osvetlitev stikal na volanskem obroču.

Še naprej samo s štirimi

Kljub temu, da je Nissan na drugih trgih s prenovo modela ponudil možnost vgradnje Renaultovega V6 turbodizla, je možno »stezosledca« v Sloveniji kupiti še naprej samo z 2,5-litrskim dCi štirivaljnikom. Že res, da ta zdaj ponuja v uporabo 14 kilovatov (19 konjskih moči) več kot prej, a neke bliskovitosti na cesti z njim kljub temu ne gre pričakovati. Ne pomaga niti dejstvo, da premore po novem že 450 Nm, torej 47 več kot prej, a so ti, občutno tudi v praksi, še vedno na voljo šele od 2000 vrt/min naprej. Poleg slabe prožnosti do 2000 vrt/min pa zamerimo štirivaljniku tudi nekoliko slabšo kultiviranost, kjer še posebej izstopa njegovo tresenje v prostem teku.

Ročni se mu res bolje poda

Že v prvem testu smo ugotavljali, da je lahko pathfinderjev 2.5 dCi motor združen s šeststopenjskim ročnim menjalnikom ali petstopenjsko avtomatiko. In če smo ob prvem preizkusu pathfinderja namigovali, da se ročni menjalnik, tudi zaradi slabe prožnosti motorja do 2000 vrt/min, pathfinderju kot dokaj »zaresnemu« terencu poda bolje kot samodejni, lahko to zdaj z gotovostjo potrdimo. Šeststopenjski ročni menjalnik namreč postreže z dobro preračunanimi prestavami, njegova sinhronska drobovina in mehanizem prestavne ročice pa dopuščata tudi hitrejše in natančne gibe.

All Mode za zares vsako okoliščino

Tako smo prišli do poglavitne stvari, ki dajejo pathfinderju tisto dodano vrednost, zaradi katere v bistvu na tržišču išče, a ne najde, sebi enakega. Govorimo seveda o štirikolesnem pogonu, ki vozniku omogoča izbirati med štirimi različnimi režimi delitve pogonske moči med pogonska kolesa.
Prvi je dvokolesni pogon, pri čemer sta gnani zgolj zadnji kolesi. Ta režim pogona je namenjen za vožnjo po suhih, trdnih in urejenih cestnih podlagah ter za tesna manevriranja recimo pri parkiranju. Drugi je samodejni režim. Ta s samodejnim krmiljenjem zapore sredinskega diferenciala izboljša oprijem in stabilnost vozila na spolzkih podlagah, saj se pogon ob pomoči elektronsko krmiljene sredinske sklopke deli med sprednjo in zadnjo osjo zvezno največ do razmerja 50:50. Tretji program štirikolesnega pogona je za resnejša spopadanja s terenom, saj se z njim sproži vklop sredinske sklopke, ki povsem togo poveže prednjo in zadnjo os in obenem deli pogon v razmerju 50:50. Tistim najbolj »hardcore« terenskim navdušencem pa je namenjen četrti program, ki poleg stalnega »zaklenjenega« štirikolesnega pogona vklopi še reduktor.

Glede udobja vožnje je bolj terenec kot SUV

Terenski značaj, ki ga pathfinder nikakor ne skriva, se kaže tudi med vožnjo … toda zdaj je manj naporen kot pred prenovo. Za največjo razliko je namreč poskrbela zamenjava zadnje toge preme z bolj udobju prijaznima posamično prostorsko vodenima obesama. A ob več kot dveh tonah lastne mase avta, ki je poleg tega tudi skoraj 1,8 metra visok, tudi to še ni bilo dovolj, da bi bila vožnja po udobju resnično na ravni tiste z limuzinami. Njegovo vzmetenje je namreč zoper pretirano prečno nagibanje karoserije še naprej razmeroma togo nastavljeno, to pa pomeni, da se pathfinder in potniki v njem na kratkih neravninah še naprej prekomerno stresejo.

Za konec

Odličen štirikolesni pogon, ki bo zadostil tudi bolj zahtevne posameznike, (dovolj) zmogljiv, a povsem spodaj malo premalo prožen, štirivaljni dCi, dejansko uporabnih sedem sedežev ali veliko prostora v prtljažniku in zajeten seznam serijske opreme so lastnosti, s katerimi bo stezosledec tudi v prenovljeni podobi našel svoje kupce. Res je, da zaradi poudarka na njegovih terenskih zmogljivostih rahlo trpi udobje vožnje, toda kdor išče oziroma rabi avto, kot je pathfinder, bo z nakupom slednjega gotovo več kot zadovoljen … ko bi zastopnik v Sloveniji le uvrstil v ponudbo še V6 dCi-ja …

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sodoben (dovolj) zmogljiv in predvsem terensko naravnan
    9
  • Notranjost
    Prostorna, uporabna, prilagodljiva in sedemsedežna v pravem pomenu besede.
    10
  • Opremljenost
    Paket opreme LE ponuja še več, a ima že SE več kot dovolj. Še vedno pa pogrešamo parkirna tipala spredaj.
    8
  • Vozne lastnosti
    V prvi vrsti pogojene terenskim zmogljivostim, a z namestitvijo posamično vodenih obes tudi bolj cestam prijazna kot prej.
    9
  • Gospodarnost
    Veliko avtomobila za odšteti denar ... tudi poraba goriva bolj “štima” kot pri samodejnem menjalniku.
    8
  • Zmogljivost
    Kljub 140 kilovatom in 450 njutenmetrom težko poročamo o nekih šprinterskih odlikah, saj ga »tepe« preko dve toni lastne mase in velika čelna površina.
    7
  • Sklep
    V prvi vrsti terenec, ki prepriča s prostornostjo, vgrajeno tehniko in opremo.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 41.080
dolžina × širina × višina (mm) 4813 × 1848 × 1781
dovoljena masa vozila (kg) 2880
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let
gibna prostornina (cm3) 2488
kompresija (1:) 15,0
masa praznega vozila (kg) 2090
medosna razdalja (mm) 2853
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/priklopljivi štirikolesni
največja hitrost (km/h) 186
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 140/190 pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 450 pri 2000
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,4
osnovna cena vozila (€) 38.080
pnevmatike 255/65 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,8/12,1/10,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 10,8/7,2/8,5
pospešek 0-100 km/h (s) 11,0
prostornina posode za gorivo (l) 80
prostornina prtljažnika (l) 190-515-2091
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 89,0 × 100,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni (hlajeni)
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Renault Megane CC 1,9 dCi Dynamique
Opel Astra 1.7 CDTI Cosmo