Testi

Opel Zafira Tourer 1.6 CDTI Ecotec Start/Stop Cosmo – Asistent

Poraba 6,6 l/100km Največja hitrost 193 km/h Cena 34.470 eur
Plusi
  • tih in miren motor
  • udobno podvozje
  • izjemno prilagodljiva in prostorna notranjost
  • veliko število odlagalnih mest (34)
  • vozne lastnosti
  • svetilnost sprednjih žarometov
  • opremljenost testnega vozila (asistenčni sistemi, ogrevan volan)
Minusi
  • preobilica gumbov na sredinski konzoli
  • nezanesljivo delovanje sistema za opozarjanje na vozila v mrtvem kotu v slabem vremenu (dež, sneg)
  • visoka cena (brez popustov)

Moj prvi stik s prvo generacijo Oplove Zafire je bil precej zanimiv. Ko sem se pred kakšnimi petnajstimi leti prvič peljal na sovoznikovem sedežu omenjenega vozila, nekaj časa sploh nisem vedel, v katerem Oplovem modelu se vozim. In da se zaradi svoje nevednosti ne bi blamiral pred sopotniki, sem previdno pobrskal po predalu, da bi našel kakšne dokumente, ki bi izkazovali ime modela. Vidno zadovoljen nad svojo bistroumnostjo privlečem na plano list papirja z Oplovim logotipom in veselo oznanim ostalim sopotnikom: »Ful je lep tale … Opel Assistance!«*


Oplova noviteta

A že tedaj sem razmišljal, da bi lahko Oplov enoprostorski »babywagen«** brez težav poimenovali tudi v »Assistance«, saj se je s svojo inovativno fleksibilnostjo in prepričljivo prostornostjo izkazal za precej dobrega asistenta. V svoji tretji reinkarnaciji se je Zafira sicer že pojavila na našem testu, tokrat pa se je predstavila z najsodobnejšim 1.6 CDTI dizelskim Ecotec agregatom. Omenjeni motor so Oplovci prvenstveno predstavili v Zafiri ter ga kasneje namestili še v osveženo Merivo in Astro.

Z najnovejšim 136-“konjskim dizlom”, ki so ga pri Oplu razvili samo ter v lanskem letu pričeli proizvajati v madžarskem Szentgotthárdu, bodo tako zamenjali nekatere šibkejše dvolitrske motorje ter »traktorsko« zveneč 1,7-litrski artefakt. Novi turbodizel se lahko pohvali z izjemno uglajenim delovanjem ter tako dobro zvočno zadušenostjo, da imaš kasneje, ko se v zimskem jutru presedeš iz nove Zafire v Golfa TDI, IV. generacije, na začetku malce ponarejen občutek, kot da sediš vsaj za krmilom dizelske lokomotive Regan.

Nov Oplov motor se lahko pohvali tudi s tehnologijo SCR (sistem redukcijskega katalizatorja za čiščenje dušikovih oksidov), ki zahteva dodatek v obliki 32,5 % raztopine sečnine (urea) in se dodaja na 15.000 kilometrov. In tako že sedaj dosega predpise o izpušnih plinih Euro 6, zaradi česar bodo nekateri okoljevarstveniki od veselja kar prevračali kozolce.

Dizelski abstinent?

Motor, ki je del njihove novodobne motorne ofenzive (turbobencinskega 1.6 SIDI sem spoznaval že v Cascadi), se na papirju zna pohvaliti z zgolj 4,1 litrsko porabo črnega zlata. Da ne bo pomote – na 100 kilometrov! In to z vozilom, ki ima 1.701 kilogramov! Poraba, s katero se lahko zaenkrat pohvali med podobno velikimi enoprostorci le malo število konkurentov (Renault Grand Scenic 1.5 dCi Energy, Citroen Grand C4 Picasso e-HDi 90 ter hibridni Toyotin Prius Plus), a so vsi konkretno lažji od Zafire (med 200 do 350 kg). Zatorej me je še kako zanimalo, če se lahko v praksi kolikor toliko približam obljubljeni porabi ali pa je omenjeno porabo moč doseči le s pomočjo prepoznavne tehnike kakšnega sivolasega »Oplovega nedeljskega voznika«, ki ga je že na daleč moč spoznati po rjavem klobuku na glavi.

V Zafiri deluje 136 konjskih moči ravno še dovoljšnjih, da povprečnemu družinskemu očetu ni potrebno pogledovati k močnejšim različicam. Četudi je v nizkih vrtljajih še anemičen in dokaj neodziven, se kasneje malce pod 2.000 vrtljaji razživi – a nikdar ni eksploziven! Zafira s tem motorjem pač ne želi biti brutalen športnik na steroidih, prej udoben potovalnik, pri katerem zadaj sedeči otroci nikdar ne bodo potrebovali vrečk za bruhanje. Pa saj to tudi je glavni namen družinskega enoprostorca, mar ne?!

Tako sem se tudi sam zalotil, da sem s pomočjo doplačilnega sistema FlexRide (prilagajanje blažilnikov, servo ojačitve volana in stopalke za plin) večino časa vozil v udobnejšem načinu Tour. Ob plejadi cestnih lukenj, ki v zadnjem času zaradi svoje množičnosti postajajo prava slovenska naravna znamenitost in katere je tudi z najbolj vodljivim avtom skorajda povsem nemogoče obvoziti, pa sem hvalil udobno Zafirino podvozje, ki je dovolj učinkovito požiralo vse novodobne kraške pojave slovenskih cestišč, brez da bi potnikom na zadnji klopi metalo kolena v čelo.

A kljub upoštevanju vseh zakonitosti tehnike sivolasega »Oplovega nedeljskega voznika«, se tudi na daljših relacijskih poteh nikakor nisem uspel približati tovarniško navedeni porabi (najmanjša relacijska poraba je bila sicer 5,1 l/100km). Zaradi zimskih razmer in zasneženih cestišč pa se je končna testna poraba ustavila na 6,6 l/100km, kar je nekako povsem primerljivo ostalim konkurenčnim enoprostorskim modelom.

Prijeten ambient

Pred nedavnim je nekdo dejal, da bi morala biti znamka Opel H&M med avtomobili – dovolj poceni, a hkrati dovolj šik. Če na prvi pogled deluje cena testnega vozila dokaj pogumno zastavljena, pa je potrebno priznati, da je bil tokratni »testnež« do vrha naložen s precej šik tehnologijo in pripomočki. In čeprav je na osrednji konzoli skorajda toliko gumbov, kot ima Kim Jong Un odlikovanj na svoji uniformi, so le ti postavljeni dovolj intuitivno. Še posebej priročno nameščen je osrednji zaslon (tudi z navigacijo), pri katerem vozniku ni potrebno preveč odmikati pogleda s cestišča. V zimskem mrazu pa je še najbolj ugajal nadstandarden pripomoček v obliki ogrevanega volana, da mi ga pri minus 10 stopinjah Celzija ni bilo potrebno držati kot pokakanih dojenčkovih plenic.

Doplačilni asistenčni sistemi so sicer hvalevredni, a so velikokrat tudi malce preveč samosvoji (sistem za opozarjanje pred nevarnostjo naleta je velikokrat zaznal tudi nasproti vozeče vozilo). In če sem se še nasmihal ob delovanju sistema za zaznavo prometnih znakov, ki je »prepoznaval« celo nalepke na avtobusih in tovornjakih, ki označujejo njihovo najvišjo dovoljeno hitrost, pa me je smeh mineval ob nedelovanju sistema za zaznavo vozil, ki je postal neuporaben v dežju in močnejšem sneženju. Oziroma ravno tedaj, ko bi ga zaradi poslabšane vidljivosti daleč najbolj potreboval!

Chanometer

Novi Oplov »asistent« je lahko odličen konkurent marsikateremu srednje velikemu enoprostorcu. Še posebej ob kakšnih tradicionalnih Oplovih popustih, ki lahko Zafirino končno ceno približajo celo sferam kakšnega Renaultovega Grand Scenica ali pa Citroenovega Grand C4 Picassa. In ne le to! S svojo radodarno prostornostjo jih po merah celo rahlo presega (v kabini se hvali tudi s kar 34 odlagalnimi predali) in se lahko brez sramu že spogleduje s pol razreda večjim Fordovim S-MAXom. A da ne bo pomote: velikim družinam nikakor ne zmore predstavljati kakšnega cenejšega substituta uveljavljenim in praktičnejšim velikoprostorcem, saj mu v primerjavi z na primer Sharanom le manjka kar nekaj dragocenih vzdolžnih centimetrov za noge treh potnikov v drugi vrsti. Ter tudi kar nekaj hvalevrednih centimetrov v višino, da bi se lahko tudi potnika na zasilnem šestem in sedmem sedežu kitila z rjavima klobukoma na glavah.

Z novo Ecotec motorizacijo pri Zafiri Tourer voznik sicer ne bo deležen blagoslova, da bi avto tako malo porabil, da bi bencinsko črpalko videval zgolj vsakih 1.415 kilometrov (kot kažejo tehnični podatki). A bo vesel, da ima že sedaj vozilo, ki dosega stroge standarde Euro 6, ki v Evropo stopajo v veljavo šele z naslednjim letom. Pa četudi dobro ve, da zaradi tega od naše države ne bo dobil prav nobenega “eko” bonusa.

Več o Zafiri Tourer pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

* Opel Assistance je Oplova garancija mobilnosti, ki v primeru nenadne okvare avtomobila nudi pomoč na cesti, vleko, najem avtomobila, namestitev v hotelu itd.
** otroški avto

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pri polno naloženem avtomobilu se izkaže najnovejša »eko« motorizacija za ravno še dovolj zmogljivo. Zaradi manjše neodzivnosti v nižjih vrtljajih bo voznik velikokrat prisiljen k pogostejšemu poseganju k prestavni ročici in si bo kaj kmalu zaželel avtomatika. Je pa tih!
    8
  • Notranjost
    Do konca testa si nisem bil povsem na čistem, česa ima Zafira Tourer več - ali gumbov na osrednji konzoli ali odlagalnih predalov.
    9
  • Opremljenost
    Testnemu vozilu je do avtomobilske popolnosti manjkalo še strešno okno, da bi se vrat manj naprezal ob pogledovanju na semafor v mestnem vrvežu, ter brezstični ključ, da bi bilo manj polomljenih nohtov ob pritiskanju na nekoliko majhni tipki na daljincu.
    10
  • Vozne lastnosti
    Kljub doplačilnem sistemu FlexRide pri voznih lastnostih ne pričakujte nikakršnih ekstremov. Prej zlato sredino. Saj se še v načinu Sport najbolj opazna sprememba kaže v … rdeči osvetlitvi merilnikov.
    8
  • Gospodarnost
    Kljub obljubam na papirju, v praksi ni izkazal nobene nevarnosti, da bi se morali lastniki hibridnega enoprostorca Prius Plus pričeti zaletavati v zid.
    7
  • Zmogljivost
    Če že pri testni porabi ni bil povsem »eko«, pa so bile dokaj »eko« njegove zmogljivosti. A k sreči je bil na tokratnem testu družinski enoprostorec.
    7
  • Sklep
    Oplov »asistent« z najnovejšo ekološko motorizacijo meče rokavico v obraz celo hibridnim enoprostorskim predstavnikom. A žal zaenkrat bolj ali manj le s ceno.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.470
dolžina × širina × višina (mm) 4.656 x 1.884 x 1.685
dovoljena masa vozila (kg) 2.380
emisija CO2 (g/km) 109
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 16
masa praznega vozila (kg) 1.701
medosna razdalja (mm) 2.760
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/sprednji
največja hitrost (km/h) 193
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 100/136 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 27 450
pnevmatike 235/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,6/3,8/4,1
pospešek 0-100 km/h (s) 11,2
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 152/710-1.792
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 79,7 x 80,1
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Mazda3 G120 Revolution – Za vzorec
Volvo XC60 D5 AWD Summum aut – Osebna dilema