Vsak, ki je imel priložnost voziti kabrioleta s pospravljeno streho, zelo dobro ve, da se pod žgočim soncem in ob visokih temperaturah ni najbolj pametno voziti z zloženo streho. Za tovrstno početje veliko primernejša sta bodisi zgodnje dopoldne ali pozno popoldne. Takrat sonce še nima prave moči ali jo je že izgubilo, temperature pa so posledično znosnejše. A človek je včasih »prisiljen« zamižati na eno oko, zaobiti svoja prepričanja ter življenjske nauke in narediti kakšno neumnost. Podobno kot sem jo jaz z BMW-jem 430iA Cabrio.
Za moj »herc«
Na pot z obale sem se moral pod žgočim soncem in visokimi temperaturami nujno odpeljati v Ljubljano. Če v enačbi ne bi bil vključen avto, ki me je s svojimi odlikami že prepričal tri leta nazaj, bi omenjeno pot zelo verjetno odpeljal strogo po avtocesti in pod streho v prijetno klimatizirani kabini. A ne tokrat. Tokrat sem omenjeno pot odpeljal na pustolovsko razposajen način, namesto na meni zadnja leta vse bolj logično udoben način, ki mu jaz pravim tudi »ziheraški« – z odprto streho, ki je nisem zaprl vse do prihoda na cilj. Pri tem se mi je praktično celo pot v glavi vrtela misel: Kar naj me žge, tole je za moj »herc«!
Ne brez vetrne mreže
Uvodoma sem odkrival stopnje prepiha z različno nameščenimi zaščitnimi elementi zoper veter. Pospravljeni vsa bočna stekla in vetrna mreža pošteno mešajo zrak v kabini, pri čemer je zadeva spredaj znosna do hitrosti okoli 60 km/h. Na drugi strani dvignjena bočna stekla in nameščena vetrna mreža zelo učinkovito zadržujejo vrtinčenje vetra, saj je z njimi življenje v sprednjem delu serije 4 Cabrio povsem znosno tudi pri avtocestnih hitrostih. Ni kaj, inženirjem pri tem dosežku snamem kapo iz spoštovanja, kupcem pa pošiljam moje prvo priporočilo.
Pri takšnem avtu je vetrna mreža obvezna oprema. Kdor je pri nakupu že v osnovi dragega avta ne izbere, je, milo rečeno, tepec. Različni položaji zaščitnih elementov jasno povzročajo različno stopnjo vetra v kabini, sam pa sem večinoma zgolj dvigoval in spuščal pokončni del vetrne mreže. Poklopljen pri počasnejši vožnji spusti naprej več vetra, nameščen pokončno pa pihanje na sprejemljivo nizki ravni zadržuje zadaj tudi pri večjih hitrostih.
Štirisedežni dvosed
Četudi na papirju štirisedežni kabriolet, je BMW serije 4 Cabrio, zaradi bistvene funkcije vetrne mreže, kot zares udoben in prijeten kabriolet namenjen samo vozniku in sovozniku. Potnika na zadnjih skromno odmerjenih sedežih namreč narekujeta njeno odstranitev in shranitev v priročno odlagališče za hrbtiščem zadnjih sedežev. Takrat sta zadnja potnika med vožnjo jasno daleč najbolj izpostavljena vetru, pri čemer opažam, da je zadeva zanju kolikor toliko znosna samo do hitrosti okoli 40 km/h.
Mlajši in neumnejši
Čeprav naslednjih dveh pripomočkov po “razgreti” poti nisem potreboval, ne gre, da ju ne bi vsaj omenil. Vzemite ju kot moje druge priporočilo pri izbiri oziroma opremljanju vašega naslednjega kabrioleta. Uporabo kabrioleta zgoraj brez omejuje praktično samo nižanje zunanje temperature. A kabrio sezono lahko občutno podaljšata, poleg že omenjene vetrne mreže, še dva zelo koristna dodatka. Prvi je električno gretje prednjih sedežev, drugi pa ogrevanje voznikovega in sovoznikovega vratu s pihanjem toplega zraka od vznožja vzglavnikov prednjih sedežev. Že res, da vsak od omenjenih elementov zase veliko prinese, a daleč največ ugodja omogoča povezava vseh treh elementov. Z njimi bi kabriolet v suhem vremenu lahko uporabljal od zgodnje pomladi vse do pozne jeseni. Nekaj, kar je bilo v naših krajih kakšnih 15 in več let nazaj povsem nepredstavljivo. No ja, vsaj meni, pa sem bil takrat še dosti mlajši in posledično neumnejši kot danes.
Nedosegljivo
Včasih je BMW-jeva motorizacija 30i pomenila svilen tek vrstnega trilitrskega atmosferskega šestvaljnika. V današnji turbo dobi se skriva za številko 3 v resnici dvolitrski štirivaljni agregat, podprt s konkretno turbo pomočjo. Rezultat je na papirju sicer v vseh pogledih zmogljivejši in prožnejši motor, a kaj, ko njegova akustika nekako ne gre skupaj z 250-»konji«. Naj se jo razvojni inženirji z akustičnimi vložki iz zvočnega sistema avta še tako trudijo oplemenititi, zapeljivost predenja šestvaljnika ostaja s tega stališča preprosto nedosegljiva.
Jasno so današnji več kot 300-»konjski« BMW-jevi šestvaljniki sila mamljivi, a za zagotavljanje prvinskega užitka vožnje z odprto streho tudi povsem nepotrebni. V testu BMW-ja 428iA Cabrio sem sicer ugotavljal, da je 245 »konj« zanj kar primernih, a se je treba zavedati, da kabriolet preprosto ni namenjen dirkanju. Dodatno sta se mi v vmesnem času zgodila še dva s »konji« izrazito siromašna primerka »kabrioleta«: Renault Twingo in Fiat 500C. Pri obeh sem bil sam s sabo sklepčen, da za pravo uživanje zgoraj brez ni prave potrebe po več kot 200 konjskih močeh. Iz popolnoma enakega razloga sem zato tudi tokrat prepričan, da v seriji 4 Cabrio za dosego pravega užitka zadostuje vstopna motorizacija 20i. Ta je iz tehnično mehanskega stališča identična motorizaciji 30i, pričakovano šibkejša, a predvidevam, da vseeno zadovoljivo prožna. Upoštevajoč še konkretnih šest evrskih tisočakov ugodnejšo maloprodajno ceno zanj, sam tudi malo ne bi razmišljal o motorizaciji 30i.
Na koncu cone udobja
Nedavno tega sem prebral naslednjo misel: »Življenje se začne na koncu cone udobja.« Vsake toliko časa ugotovim, da je to čista resnica! Seveda bi lahko opisano pot opravil po avtocesti v samo kakšni urici časa in v prijetno temperiranem zavetju klimatizirane kabine s streho nad glavo, a je nisem.
Neprecenljivo
Namesto prihoda na cilj v Ljubljani na sterilno nepustolovski način, sem se odločil za pobalinsko pustolovsko pot. S tem sem pravzaprav pot naredil za moj cilj. In ni mi žal niti sekunde tistih 90 minut, preživetih pod žgočim soncem. Po dolgem času sem namreč spet začutil in zares užival v opojnem občutku svobode in brezskrbnosti. Božanje vetra v tisto nekaj malega las, ki jih še imam, in totalni odklop od skrbi življenja za čas vožnje so poskrbeli za zelo širok nasmešek na obrazu. Neprecenljivo!
Besedilo in fotografije: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen