Logika poimenovanja bi to lahko dopuščala. Leta 2016 je bil Clio R.S. 16, leta 2018 je Clio R.S. 18. Dodatno je Megane R.S. 275 zdaj že upokojen, njegov naslednik koristi drug, še malo močnejši, agregat, torej bi v teoriji lahko »star« agregat transplantirali v aktualni Clio R.S.. Žal se Francozi s tovrstnim razmišljanjem ne strinjajo. Morda zato, ker je bil tehnični poseg v koncept leta 2016 prevelik, da bi se tržno izplačal, dodatno pa se verjetno tudi bojijo, da bi se izrazito vozno talentiran in zmogljiv Clio R.S. z 275 »konji« preprosto preveč zažiral v prodajo svežega Megana R.S.
Enim je všeč, meni pač ne
No, Renault Clio R.S. 18 je tu, z R.S. 16 ima pa skupnega samo črkovni del imena in dejstvo, da ga žene štirivaljni turbobencinski agregat. Podrobnejši pregled tehničnih podatkov in spiska opreme pokaže, da gre pri Cliu R.S. 18 pravzaprav za nadgradnjo Clia R.S. Trophy 220. Pri tem moram kar takoj zatreti upanje, da je 18 vsaj po moči neka vmesna stopnja med R.S. 16 in R.S. Trophy. Njegov motor z menjalnikom je namreč identičen tistemu v Trophyju, kar pomeni 1,6-litrski turbobencinar z največ 162 kilovati oziroma 220 konjskimi močmi ter 260 Nm navora (280 Nm ob aktiviranem začasnem overboostu v določenih voznih pogojih). Menjalnik ravno tako ohranja Trophyjeve na kratko preračunane prestave, zaradi katerih se recimo med vožnjo po avtocesti s 130 km/h motor vrti z dobrimi tremi tisočaki naminuto. Zadeva bo sama po sebi športnim navdušencem jasno všeč, meni pa je v času uporabe na daljših poteh začela vse bolj presedati.
Vprašanje dodane vrednosti »Akrapoviča«
Dopuščam možnost, da je to posledica kombinacije mojega generalnega stremenja k udobju in nenapornosti vožnje z avtom ter številke EMŠO. Neodvisno od tega mi zmogljivi avti še vedno predstavljajo veliko zadovoljstva in užitkov, je pa res, da ne čutim nikakršne potrebe po tem, da bi moral avto zajetno konjenico razkazovati naokoli s pojavo ali z glasnim izpuhom. Za razliko od »mojega« testnega Clia R.S. Trophy 220 izpred slabih treh let ima R.S. 18 danes serijsko primaknjen Akrapovičev izpušni sistem. Tega ima, mimogrede, po novem tudi različica Trophy. O resnični dodani vrednosti Akrapovičevega izpušnega sistema v Cliu R.S. 18 pa se, vsaj v moji glavi, poraja nekaj dvoma. Pregled podatkov o motornih zmogljivostih pred tremi leti (brez Akrapoviča) in danes (z njim) so namreč do zadnje potankosti identične. Tu je še obljubljeni prihranek na masi, a o tem ni ne duha ne sluha niti v podatku o lasni masi avta, niti na cesti. Tam, vsaj jaz, osebno in strogo subjektivno ter brez konkretnih meritev, ocenjujem, da ni avto ne na ravnini niti med ovinki zaradi izpušnega sistema kaj hitrejši.
Absolutno glasnejši
Absolutno in neizpodbitno pa je Clio R.S. s tem izpušnim sistemom glasnejši. In to občutno glasnejši. Če me slaba tri leta nazaj motorno bobnenje Trophyja z Renaultovim izpuhom ni niti toliko zmotilo, da bi ga omenil v besedilu, je tega zdaj z Akrapovičevim izdelkom za moja ušesa preprosto preveč. Daleč najhujše je v območju okoli omenjenih 3.000 vrt/min, ko predvsem pospeševanje s polnim plinom povzroča v kabini sila neugodno in glasno »grmenje«.
Šminka
Pregled opisa preostalega dela avta tako razkrije, da je 18 v primerjavi s Trophyjem pravzaprav samo kozmetično dodelan. Na črnem karoserijskem laku so komaj vidni počrnjeni napisi in Renaultovi znaki, ki so pri ostalih Cliih kromirani. Črnina se nadaljuje na platiščih z znakom v sredini na kontrastno rumeni podlagi. Kontrast živo rumenih elementov na črni podlagi se nadaljuje v spodnjih delih vrat in sprednjem odbijaču, nekaj športne »dramatičnosti« pa naj bi mu zagotovile še nalepke na bokih in celo na strehi. Namen vseh teh oblikovnih dodatkov je približati model grafični podobi letošnjega Renaultovega dirkalnika Formule 1. Ali jim je uspelo, presodite sami.
Kristalno jasno je,
…, da je pod črto Clio R.S. 18 tehnično identičen Cliu R.S. Trophy. Zato, če iščete hitrega Clia in vam je malo mar navidezne podobnosti z aktualnim Renaultovim bolidom, lahko mirno poseže po Trophyju in hkrati prihranite 800 evrov.
Besedilo in foto: Peter Humar
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "So si premislili?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tukaj se strinjam. Mora bobnet ja ampak meni osebno je tudi de*ilno, ko bobni pri 20kmh v 2.prestavi. Imam enega soseda, ki ima ravno nekaj podobnega. Sredi noči pride domov, območje umirjenega prometa, avto bobni kot na dirkališču. Malo mi gre na živce ampak še bolj ostalim in tudi njemu osebno. Sem imel sam prej eno igračko, ki je pokala prav lepo. Ampak ko so se zavrteli obrati. Vžgal si ga, je lepo zamolklo predel, počasi speljal in vse ok. Potem pa si ga pohodil in se je razbesnel. To je bil pravi užitek..
Elektronska zapora je slabša kot mehanska samo bi res lahko kaj več napisali zakaj je dobila minus
Ja tak avto pač mora bobnet. Če pišete pod pomankljivost delovanje elektronske zapore diferenciala, sem pričakoval še kakšno besedo več na to temo.
Drugic si izklopi slusne aparate. Taka igracka mora bobmeti..
Glede na “ugotovljene” pomankljivosti dobivam občutek, da ta avto ni ne za dirkališče in ne za vsakdanjo rabo. Torej – neuporaben!