Poraba 25,5 kWh/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 121.593 eur
Plusi
  • suveren pogonski sklop
  • prečiščeno notranje okolje
  • odlične vozne lastnosti
  • vozno udobje
  • delovanje asistenčnih sistemov
Minusi
  • končna cena vozila
  • poraba
  • konkurenca omogoča hitrejše polnjenje
  • multimedija si počasi zasluži prenovo

Najbolj imeniten Audijev športno uporabni e-tron se želi že od samega začetka zavihteti na prvo mesto med sebi podobnimi. A ker je pretendentov za prestol kar nekaj – v zadnjem času celo iz dežele največjega zidu in najkrajše knjige o človekovih pravicah – ima največji električno gnani športni terenec iz Ingolstadta kar težko delo. A nič ne de! V vsakem primeru velja za enega bolj prepričljivih električnih modelov na trgu. Prestižnež brez lokalnih emisij, v katerem vas – kljub temu, da imate na električno prihodnost podobno negativen pogled kot opozicija v parlamentu na odprtje palestinskega veleposlaništva v Ljubljani – pričaka vzdušje, kakršnega pričakujete.

Kanček testosterona za e-trona

AUDI Q8 SB E-TRON 02Audijev vstop v svet električne mobilnosti je bil precej famozen. Električno gnano linijo, ki sliši na rahlo hollywoodsko ime (beri: e-tron), kakršnega se ne bi branil niti Marvelov superjunak, je pred šestimi leti najprej obelodanil luksuzen športno uporaben križanec ter njegova modnejša kupejevska Sportback verzija. Prava admiralska ladja, ki se je svojčas borila zgolj z ekstravagantno Teslo X in Jaguarjem I-Pace, ki pa je na naših cestah redko viden gost.

V vmesnem obdobju se je prebudilo tudi germansko plemstvo ter predstavilo nevarne rivale (Mercedes EQE SUV, BMW iX), ob katerih pa Audijev e-tron še vedno izgleda kot Calvin Kleinov fotomodel za spodnje perilo. Mercedes in BMW sta namreč ustvarila sila avantgardno oblikovana SUV-ja, ki znata dodobra polarizirati javnost. V predlanskem letu je Audijev e-tron doživel blago kozmetično prenovo, kar bodo na zunaj prepoznali le največji ljubitelji štirih prstanov (ostrejša maska, prenovljen znak, svetlobna linija ter žarometi), saj je še za največjo spremembo poskrbelo novo ime modela z dodatno oznako Q8.

AUDI Q8 SB E-TRON 03Model se ob tem ponaša z izboljšano aerodinamiko, saj so razvojniki uspeli znižati koeficient zračnega upora z 0.28 na 0.27 (pri Sportbacku pa z 0,26 na 0,24), kar naj bi pripomoglo k manjši porabi elektronov. A le, če se pri nakupu ne odločite za kakšna opcijska 21-pačna platišča, ki mu sicer dodajo ščepec erotičnega naboja, a žal hkrati zmanjšajo doseg za nekaj 10 kilometrov. Ampak, saj je že od nekdaj znano, da je potrebno za lepoto vsaj malce potrpeti.

V tehničnem smislu je novi Q8 e-tron dobil optimiziran elektromotor na zadnji premi (močnejše magnetno polje) ter pri verziji z oznako 55 tudi zmogljivejšo baterijo (106 kWh namesto dosedanjih 86 kWh). V teoriji naj bi tako motoriziran Sportback prevozil kar 600 kilometrov, preden boste iz njegovega prtljažnika začeli vleči polnilne kable, kar pa je tako ali tako – to sedaj že vemo – zgolj teoretična številka.

Optimistične obljube

V svetu električno gnanih vozil je že nekaj časa znano, da je potrebno uradne podatke o dosegu jemati s podobno rezervo kot obljube kandidatov za evropske volitve, da bodo delali v dobrobit svoje očetnjave. Resda se prenovljeni Q8 e-tron Sportback ponaša na papirju s sila prepričljivimi tehničnimi podatki (408 KM, 664 Nm navora, 106 kWh neto kapaciteta akumulatorja, manj kot 20 kWh poraba na 100 km), a je v praksi hitro viden njihov dejanski rezultat.

AUDI Q8 SB E-TRON 28

Prenovljeni e-tron se ponaša s 400-voltno arhitekturo, kar je sicer manj kot pri nekaterih korejskih tekmecih (npr. Ioniq 6), polnilna tehnika pa po novem omogoča polnjenje z največjo močjo 170 kW. Kar pa – roko na srce – sicer zadošča, a ni ravno dih jemajoče. Še posebej, če vemo, da celo »plebejska« Kia (modela EV6 in EV9) omogoča ob primerni infrastrukturi superhitro polnjenje z močjo do 350 kW. No, za doplačilo Bavarci ponujajo še opcijo polnjenja z izmeničnim tokom z močjo do 22 kW, kar pa je zaenkrat pri proizvajalcih še redkost. V praksi je avtomobil potreboval okrog 40 minut na hitri polnilnici, da se je baterija dopolnila z 20 do 80 odstotkov.

Porabo pa je bilo kar težko spraviti pod vrednost 25 kWh/100 km. Izboljšana aerodinamika gor ali dol, Audijev orjak ni prav varčen! Še posebej, če vemo, da sta znata biti tako Teslin X kakor tudi Mercedesov EQE SUV opazno manj potratna. Ob tem je znal potovalni računalnik pokazati tudi številko 30, ko je Audi malce bolj ostro rezal zrak na avtocestnem križu (beri: cca 140 km/h), pri čemer je bil izračunan doseg manjši od 400 kilometrov.

Saj vem, rekli boste, da tovrstna kilometrina zadošča veliki večini voznikov pri vsakodnevnih opravkih. A se zna vse skupaj zaplesti pri daljši vožnji izven avtocest (npr. sredi Provanse ali Dalmacije), kjer boste javno polnilnico našli skoraj tako težko kot na upravni enoti referenta, ki ne stavka.

AUDI Q8 SB E-TRON 04

In ravno na daljših poteh električna Audijev športno uporabni zastavonoša naravnost blesti. Še posebej zaradi izvrstnega zračnega vzmetenja, ki zna dodobra zakriti mogočno maso avtomobila (2.510 kg), ter volanskega mehanizma, ki odlično sledi željam voznika (beri: ravno prav obtežen ter natančen). Zobe zna pokazati tudi pri malce bolj navdahnjenih manevrih, ko želi voznik prebuditi vseh 408 električnih vrancev, ki spravijo e-tron do stotice v zgolj 5 sekundah in pol. Vsekakor pravi Audijev premijski SUV, v katerem se zna čas ustaviti!

Brez kompromisov

AUDI Q8 SB E-TRON 22Bistveno manj kompromisov pokaže prenovljeni e-tron Sportback z dodano oznako Q8 znotraj, kjer je urejen po že znanih Audijevih visokih standardih. Pa naj gre za izbor materialov, kjer boste našli le malo trdih plastičnih oplat, ali pa za brezhibno ergonomijo. Morda se bo kdo spotaknil ob zaslon osrednje multimedije, ki v teh digitaliziranih časih deluje kar malce (pre)majhno, še posebej, če ga primerjamo s Teslo in kakšnimi kitajskimi modeli (npr. znamke Nio). A se odkupi z izvrstno grafiko ter dovolj intuitivnim delovanjem. Zgolj kot zanimivost – med vožnjo navigacijska tipkovnica izgine, vnos cilja pa je možen zgolj z ročnim pisanjem po zaslonu, kar se izkaže za precej bolj praktično in nenazadnje tudi varnejše početje.

Sam bi si želel tudi klasičnih stikal za nastavitev klimatske naprave, saj upravljanje preko dodatnega zaslona na dotik, ki je postavljen nižje od osrednje multimedije, zahteva preveč voznikove pozornosti. Je pa res, da omenjeni zasloni ustvarijo precej bolj prečiščen notranji interier, ki bi jim ga zavidali še skandinavski oblikovalci.

Verjetno ni skrivnost, da kupejevsko nastrojeni Sportback zaradi padajoče strehe ponuja zadaj manj prostora za glave, a se potniki vseeno ne bi smeli pritoževati nad prostornostjo. Prtljažnik s svojo 528-litrsko praznino pa bi tudi moral zadovoljiti družinske potrebe, še posebej, ker je vselej nadležne kable moč pospraviti pod sprednji pokrov v tako imenovani »frunk«.

Lesk naelektrenih prstanov

AUDI Q8 SB E-TRON 30Ker pri Q8 e-tron Sportback govorimo o vrhu Audijeve ponudbe električnih križancev, verjetno ni presenečenje, da je tudi cena malce bolj … pri vrhu. Pa čeprav ni toliko pretirana (še posebej, če gledamo njegovo osnovno ceno) kot smo tega sicer že dodobra vajeni v svetu električnih vozil. Nenazadnje se celo konkurenčna Kia EV9 ponaša z višjo osnovno ceno!

Vsekakor je Audi že pred šestimi leti s prvim e-tronom zelo smelo vstopil v svet električne mobilnosti ter tudi največjim nejevernežem dokazal, da je lahko zdravljenje odvisnosti od bencinskih hlapov precej manj boleče, kot bi to pričakovali.

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Prenova je poskrbela za učinkovitejši zadnji elektromotor ter pri verziji 55 za zmogljivejšo baterijo, ki se ponaša s kar 106 kWh neto kapacitete. Izjemno zmogljiv pogonski sklop, ki bi znal navdušiti s svojimi performansami celo največje elektro-skeptike.
    10
  • Notranjost
    Po starih Audijevih standardih se znotraj ponaša z več kot odličnim izborom materialov ter zelo spodobno ergonomijo (razen pri upravljanju klimatske naprave). Kupejevski Sportback ponuja manj prostora za glave na zadnji klopi, a to ne predstavlja kritične pomanjkljivosti.
    9
  • Opremljenost
    V svetu avtomobilskih znamk malce bolj premijskega leska smo že od nekdaj vajeni, da je za spodobno opremljen avtomobilski paket potrebno konkretno doplačilo. V tokratnem primeru jih je bilo za ceno osnovnega Passata, pa so še vedno manjkali sedežno hlajenje, projicirni zaslon ter gretje zadnjih sedežev.
    9
  • Vozne lastnosti
    Najbolj imeniten Audijev električno gnani SUV ponuja v vožnji izjemno nestresno doživetje, k čemur dodobra pripomoreta doplačilno zračno vzmetenje, ki neverjetno dobro gladi cestne neravnine, ter odziven volan, ki je po prenovi še natančnejši.
    10
  • Gospodarnost
    Ob dani ceni testnega vozila le stežka racionalno govorimo o primerni porabi, a je ta v primerjavi z najbližjo konkurenco še vedno previsoka.
    4
  • Zmogljivost
    408 električnih vrancev izjemno suvereno opravi z več kot 2 toni in pol težkim Audijevim kolosom ter ponujajo v načinu Sport tudi nekaj športnih doživetij.
    9
  • Sklep
    Audijev e-tron tudi po prenovi, ki mu je med drugim prinesla dodatno oznako Q8 v imenu (pri čemer nima nič skupnega s klasičnim Q8), velja za enega bolj suverenih električnih modelov na trgu. Verzija Sportback se ponaša z malce bolj modno zunanjo opravo, a ne prinaša druge omembe vredne praktične lastnosti kot zgolj boljšo aerodinamiko. Audiijevi inženirji si lahko pri naslednji generaciji za razvojni cilj postavijo tudi varčnejši pogonski sklop.
    8.5

Tehnični podatki vozila

baterije 106 kWh (neto)
cena osnovnega modela (€) 78.110
cena testnega vozila (€) 121.593
dolžina × širina × višina (mm) 4.915 x 1.937 x 1.619
dovoljena masa vozila (kg) 3.180
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
masa praznega vozila (kg) 2.510
medosna razdalja (mm) 2.928
menjalnik/pogon enostopenjski / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 300/408
največji navor (Nm pri vrt/min) 664
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,2
osnovna cena vozila (€) 93.630
pnevmatike 265/45 R21
poraba električne energije (kWh/100km) 19,9-24,1
poraba goriva na testu (l/100 km) 25,5 kWh/100km
pospešek 0-100 km/h (s) 5,6
prostornina prtljažnika (l) 528-1.567
vrsta motorja elektromotor
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Zdravi odvisnost od bencinskih hlapov"


2 meseci 10 dni nazaj

Krasen avto. Sploh rabljeni so odlični. 3 ali 4 leta stari z nekaj 10k km so okoli 30k na slovenskem a.net. Avto ni nikoli investicija ampak za mariskaterega kupca je to moral biti finančno najslabši nakup v njegovem življenju.

xxl
2 meseci 11 dni nazaj

Eden podjetnik iz sosednje vasi ima Q8 in veliko potuje. Neki dan je šel zjutraj za Budimpešto, potem isti dan v Dizeldorf in prišel pozno domov. Seveda ni električni. 😉

2 meseci 10 dni nazaj

Mhm, zagotovo. Samo do Düsseldorfa in nazaj je čez 2K km, preveč da bi katerim koli avtom lahko šel zjutraj od doma in prišel zvečer domov. Z “ovinkom” do Budimpešte pa bi jih naneslo več kot 2700.

xxl
2 meseci 10 dni nazaj

Ne vem natančne kronologije, v glavnem ni dosti počival, kar z EV ne bi šlo.

 
Nenadejan Toyotin junak
Raziskovanje (ne)znanega