Poraba 4,8-5,2 l/100km Največja hitrost 170 km/h Cena 47.390 eur
Plusi
  • varčen hibridni pogon
  • fizična stikala ostajajo pomemben del notranjosti
  • vizualno izstopa iz množice
  • udobno nastavljeno vzmetenje
  • izrazito nenaporna vožnja
Minusi
  • preglednost skozi vzvratno ogledalo
  • hrup pri pospeševanju še vedno preveč očiten
  • majhen prtljažnik
  • prostornost zadaj in omejen pogled skozi stekla

Leta 2017 je Toyota dodobra zatresla trg križancev s svojim drugačnim in povsem samosvojim C-HR. Praktičnost in razredno rekordno prostornost je zamenjal slog in Toyota je še enkrat dokazala, da je kul biti drugačen. Čeprav so se tokrat nekoliko bolj nagnili v smer praktičnosti, C-HR v prvi vrsti še vedno stavi na svojo oblikovno posebnost in v tem ponovno blesti.

Rdeča nit, pa če jo pogledam s katerega koli kota, je očitna. C-HR ne skriva genov predhodnika, s smiselno oblikovno nadgradnjo pa so Toyotini oblikovalci poskrbeli za dobršnjo mero svežine. Kot za večino evropskih pomembnežev, so tudi tokrat svinčnike in barvice v roke vzeli Toyotini evropski oblikovalci. Evolucijo zunanje oblike so namreč zarisali v oblikovalskem studiu ED², ki ima sedež v Franciji. Morda je tudi zato čutiti močno povezanost s prvo generacijo, prav tako francoskega izvora.

Podrejen okusu evropskih kupcev

Toyota C-HR CHR Hibrid Hybrid-15
Dvobarvna karoserije je del paketa Premiere. Ob izbiri drugih paketov je potrebno za dvobarvno kombinacijo doplačati 500 evrov.

Zunanji videz je sicer stvar okusa, a priznam, da sem bil presenečen, kolikšnemu številu ljudi je bila povšeči. Pričakoval sem, da bo C-HR, kot zelo polarizirajoč avtomobilski model, našel manjše število simpatij. Na cesti še posebej izstopa v dvobarvni kombinaciji s fotografij, kjer sta streha in zadnji del v črni barvi, preostali del pa v kontrastno oranžnem odtenku. Predvsem pa je očitno, da so C-HR povsem podredili okusu evropskih kupcev.

Tudi dimenzijsko, saj s 4,36 metra sodi ravno na mejo med manjšimi in srednje velikimi križanci. Evropejci pa v zadnjih letih pokupimo največ modelov ravno teh dveh razredov. Nedvomno pa C-HR tudi v drugi ponovitvi upraviči svoje ime: Coupe High Rider. S kupejevsko padajočo strešno linijo, ki se bolj strmo zaključi pri zadku, povezuje več oblikovnih svetov, čeprav s 16-centimetrsko oddaljenostjo od tal ni pretirano višji od klasičnih modelov segmenta B ali C.

Hibridni pogon je ključ do uspeha

Toyota C-HR CHR Hibrid Hybrid-3
Merilniki so res pregledni in preprosti. Takšni bi morali biti povsod.

Poleg zunanje oblike je ključ uspeha C-HR nedvomno hibridni pogonski sklop. Že ob koncu prve generacije se je 1,8-litrski pogonski kombinaciji pridružil močnejši dvolitrski pogonski sklop, ki je prinesel več moči in navora. Tokrat sta že od samega začetka na voljo oba, pa še priključni hibrid, a kot so priznali v salonu ob prevzemu testnega C-HR, se velika večina kupcev odloči za močnejšo različico. Zakaj? Enostavno, razlika v ceni je pri primerljivih paketih malenkost več kot tisoč evrov. V primeru testnega C-HR govorimo še o opcijskem štirikolesnemu pogonu (doplačilo 2.200 evrov in obvezna izbira dvobarvne karoserije), kar na zadnjo premo doda  še en elektromotor.

Sistemska moč 145 kilovatov zadostuje za pospešek do stotice v 8,1 sekunde, kar je glede na moč precej neimpresivno, a v resnici več kot dovolj hitro za moj slog vožnje,pa sem med bolj dinamičnimi na cesti. Pravzaprav pospešuje zvezno in razmeroma mirno; kaj hitro si pri 90 kilometrih na uro. Še najbolj zmoti glasnost pospeševanja, saj se neskončnostopenjski menjalnik CVT rad hitro zavrti v višino, rezultat pa je dobro znan že iz prejšnjih generacij hibridnega pogona. Je pa opaziti manj zaganjanja menjalnika kot prej. Naslednja prednost pete generacije samopolnilnega hibrida je zaznavna v umirjenem tempu, kjer je preklop na bencinski motor in vožnja z bencinskim motorjem praktično neslišna. V potniški kabini je res tiho, dobro je zadušen tudi piš vetra. Tudi ob konstantnem pospeševanju bo sistem samodejno znižal vrtljaje in poskrbel za zmanjšanje hrupa v kabini.

Zlahka pod petimi litri

Toyota C-HR CHR Hibrid Hybrid-27
Na sistem delovanja vzvratnih kljuk se je potrebno navaditi. Tudi zelo glasne so in lahko voznika v začetku kar prestrašijo, ko se pospravijo v vrata.

Ni se mi še zgodilo, da bi s testnim avtom sledil obljubljenim porabam po ciklu WLTP. Vedno je prišlo do odstopanja navzgor, vsaj za deciliter ali dva. Tokrat sem se konstantno vozil s povprečno porabo med 4,8 in 5,2 litra, odvisno od količine avtocestnih kilometrov. Relacijo Ljubljana-Kočevje pa sem zaključil celo s povprečjem 4,4 litra. Čeprav se zdi na trenutke, da se Hondin samopolni hibrid manj zaganja v vrtljaje, pa je Toyotin hibrid v smislu porabe zdaj še koraj spredaj.

Ko spregovori srce

Pri Toyoti se trudijo poslušati kritike kupcev in nas, novinarjev. Tudi pri drugi izdaji C-HR so upoštevali pripombe ter nekoliko povečali steklo na zadnjih vratih, s čimer so izboljšali vidljivost z zadnje klopi. Boljše, a še vedno niti približno kot pri običajno oblikovanih modelih. Predvsem mlajši se bodo zadaj še vedno počutili utesnjeno, prav tako tam ni pretirano veliko prostora za kolena. Prtljažni prostor s 364 litri ni razkošen, sicer zadošča za običajno rabo, a nikakor ne za potrebe tedenske prtljage štiričlanske družine. No, pa saj C-HR niti ne nagovarja družinskih kupcev.

C-HR ostaja predvsem avto za dva, ki si želita izraziti svoj drugačen pogled na svet in ju je k nakupu vodilo srce, morda še okoljska osveščenost, ne toliko praktičnost modela. Je pa Toyota lepo rešila kombinatoriko modernosti in klasičnih fizičnih stikal. Teh je kar nekaj, a se na njihov položaj hitro privadiš. Zaslon na dotik smo spoznali že pri Bz4X in drugih novejših modelih. Je dokaj hiter, a na določenih mestih nepotrebno zapleten. Navigacija je pametna, predvidi zastoje in v izračunu poti že upošteva težave na cesti. Tudi slovenščine še ne pozna, čeprav jo bo najverjetneje s programsko nadgradnjo spoznal (pri Bz4X je že na voljo). Digitalni merilni so preprosti in prilagodljivi. Veseli, da ni veliko barv in grafik, so neposredni in predvsem dobro pregledni. Tukaj Toyota res blesti: manj je več.

Vsiljivi asistenčni sistemi

Toyota C-HR CHR Hibrid Hybrid-8
Ne bi se branil kakšne odlagalne površine več.

Škoda le, da je bralnik omejitev hitrosti tako zelo vsiljiv in se kar pogostokrat zmoti. Ob prižganem radiu se ga sicer nekoliko lažje odmisli. Bolj moteča je kamera za nadzor voznika. Že bežen pogled na radijski sprejemnik sproži vrsto opozorilnih alarmov. Če pa voznik na nos natakne sončna očala, mu sistem nenehno sporoča, da ne vidi oči in naj odmakne oviro. Grozno tečno in vsiljivo.

C-HR je prijetna evolucija predhodnika. Sveža in premišljena nadgradnja modela, ki je Toyoti prinesel veliko veselja. Morda največja težava v primerjavi s predhodnikom ni njegov napredek, temveč cenovni preskok. Testni avtomobil s štirikolesnim pogonom in res odlično opremljenim paketom Premiere stane 47 tisoč evrov. Tudi vstopna različica je že cenovno pozicionirana nad 30 tisoč evri. Res je, veliko je serijske opreme, pa še samopolnilni hibridni pogon ima, toda dvig cene je očiten in lahko marsikoga prestraši.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Toyotin hibrid je sinonim v svetu samopolnilnih hibridov. Preverjen, zanesljiv in sila varčen. Na voljo sta dve različici, močnejša z dvema elektromotorjema prinaša štirikolesni pogon in 145 kilovatov sistemske moči. Več kot dovolj tudi za nekoliko bolj dinamične voznike ali tiste, ki več kilometrov prevozijo po avtocesti.
    9
  • Notranjost
    Notranjost CH-R te navduši ali razočara. Tisti, ki išče prostornost in preglednost, bo nad njo razočaran, kdor si želi izstopati ter se ne ustraši novosti, bo za volanom zelo zadovoljen. Vsekakor nima velikega prtljažnika, preglednost nazaj ni najboljša. Je pa za volanom sila prijetno, hvalim tudi uporabo številnih fizičnih stikal in preglednost digitalnih merilnikov.
    7
  • Opremljenost
    CH-R je bil opremljen z najbolje založenim paketom Premiere, ki prinaša celoten nabor varnostno-asistenčnih sistemov, dvobarvno karoserijo, odlične materiale v potniški kabini in napredne digitalne storitve. Vse in še več, kar potrebuje še tako zahteven in moderen voznik.
    10
  • Vozne lastnosti
    CH-R v prvi vrsti skrbi za udobje potnikov. Nenaporen, udoben in vse do močnejšega pritiska na stopalko za plin praktično neslišen. Sam nisem imel težav niti z nekoliko bolj dinamično odpeljanimi odseki cest, je pa v ospredju seveda udobje, ne dinamika.
    8
  • Gospodarnost
    Po eni strani je CH-R izrazito varčen model, kjer se je poraba vedno gibala pod petimi litri. Vrhunsko. Težavo predstavlja le cena C-HR s paketom Premiere in nekaterimi dodatki, ki se dvigne na 47 tisočakov. To pa je že kar precej. Vsekakor je bolj smiseln pogled k vstopnim paketom opreme, ki še vedno ponujajo precej in dovolj za "običajno" zahtevnega voznika.
    7
  • Zmogljivost
    Dvolitrski samopolnilni hibrid s 145 kilovati predstavlja vrh Toyotine ponudbe. Paket Premiere je na voljo le s tem motorjem, a tudi pri drugih paketih je doplačilo za močnejši hibridni pogon okoli tisočaka, zato niti nima smisla pogledovati k šibkejšemu motorju. Ta sicer prinaša cenejše zavarovanje in še malenkost manjšo porabo, a je brez štirikolesnega pogona.
    8
  • Sklep
    Toyotin CH-R je zelo smiselna nadgradnja predhodnika. Še vedno v ospredje postavlja življenje s hibridnim pogonom v oblikovno posebnem križancu. Udoben, nenaporen in moderen, a še vedno namenjen predvsem tistim, ki ne potrebujejo velikega prtljažnika in zadaj ne prevažajo pogosto potnikov.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 30.490
cena testnega vozila (€) 47.390
dolžina × širina × višina (mm) 4.362 x 1.832 x 1.564
dovoljena masa vozila (kg) 2.015
elektromotor sinhroni izmenični elektromotor s trajnim magnetom
emisija CO2 (g/km) 115
emisijski razred Euro 6EA
gibna prostornina (cm3) 1.987
kompresija (1:) 14
masa praznega vozila (kg) 1.610
medosna razdalja (mm) 2.640
menjalnik/pogon neskončno stopenjski/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 170
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 145
največji navor (Nm pri vrt/min) 190 pri 4.400-5.200
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11
osnovna cena vozila (€) 44.690
pnevmatike 225/50 R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,8-5,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,1
pospešek 0-100 km/h (s) 8,1
prostornina posode za gorivo (l) 43
prostornina prtljažnika (l) 364
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja samopolnilni hibrid
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Nenadejan Toyotin junak"


3 meseci 11 dni nazaj

47.390 EUR – za ta plastik fantastik brezprostorec? LOL!
Za 30k, kolikor je cena osnovne, pa raje izberem marsikaj večjega. Na primer Škodo Octavijo 1,5TSI 150PS DSG pa sredinska oprema, a brez hibridnega sranja, ki je itak namenjeno samo za drajsanje po mestu (pejd raj mau peš, al pa s kolesom).
Meni je dovolj osnovno motorizirana in sem Octavijo lani vzel za 21,5k €, ki sem ji do sedaj dokupil 17″ platišča in vgradil vlečno kljuko. Od vse ostale opreme pa pogrešam le samodejno prilagodljiv radarski tempomat zaradi soudeležencev v prometu, ki ne znajo vozit s konstantno hitrostjo (najprej te prehiti nato pa niža hitrost, da moraš izklopit tempomat). Na trzajoč lane asist sem se navadil, piska le še občasno na res preozkih cestah (izklop s 3 kliki, na volanu, desna roka, palec), pa tudi grdo štrleč 10″ touch-screen me več ne moti, kot me je od začetka.

xxl
3 meseci 13 dni nazaj

Strinjam se z vsemi opažanji v testu in plusi in minusi. Nama takšen tip avta odgovarja, zato sem (sva) s svojo staro 2.0 super zadovoljen. Ta novo sem, seveda testiral in sem (sva) naletel na, zame velik minus, pravzaprav več njih. Prvo je cena. Cca 35k. Ok, pričakovano. Potem pogledam enak paket opreme kot moj Club in ugotovim, da manjka gretje sedežev. Dobiš jih v paketu Chic kateri je cca 6200 € dražji. Ne dam. Čeprav imava avto zase, pa ji nisva mogla oprostiti še manj prostora za kolena zadaj, ker potem oba spredaj butava, kot sovoznika v armaturo, kot voznika pa o volanski drog pri vstopu/izstopu (mojih 192 cm in njenih 175). Nima niti zadnjega brisalca, čeprav ga med vožnjo naravnost ne potrebuje. V teh pogledih je stara boljša, subjektivno tudi lepša. Razočarana sva odšla iz salona.

3 meseci 12 dni nazaj

To je nova realnost, pri vseh znamkah. Zeloooo dolgi seznami opreme, ki ničemur ne služi. Če pa hočeš kaj zares praktičnega, kot je gretje sedežev, te močno vsekajo. Tudi kvaliteta in vzdržljivost nazaduje z vsakim novim modelom.
Avtomobili so postali pralni stroji. Ekologija in te fore.

xxl
3 meseci 12 dni nazaj

Ma smotani so. Naredijo preveliki preskok med paketi, ne dajo pa možnost doplačila za kakšen kos opreme in s tem odvrnejo marsikoga. Skoraj prepričan sem, da bo ta možnost prišla kasneje, kot so to naredili pri prenovi Y. Cross, kje je možno posebej naročiti gretje sedežev za par sto € pri opremi Sport. Višji pa itak imajo.

 
Vse prej kot običajna Škoda
Zdravi odvisnost od bencinskih hlapov