Predstavitve

Škoda Superb: mednarodna predstavitev

Škoda je v dih jemajoči toskanski pokrajini v zaledju Firenc predstavila novo generacijo Superba, paradnega konja, ki bo številne kupce prepričeval s šestimi temeljnimi lastnostmi: močjo, dizajnom, udobjem, prostornostjo, povezljivostjo in varnostjo.

Nova Škoda?

Češki proizvajalec vozil veliko stavi na uspeh novega Superba, ki s svojo bogato dediščino odkrito polaga karte na mizo in s pokončno držo sporoča, da je to najboljša Škoda do sedaj. S ponovnim rojstvom znamke, leta 1991, so imeli namreč v ponudbi le tri modele, danes kupcem širom sveta ponujajo kar 16 različnih modelov, v prihodu pa je še en novinec.

Škoda je že leta 1907 z modelom Laurin & Klement FF, ki je imel v tistem času, kot prvo vozilo v centralni Evropi, nameščen osemvaljni agregat, prepričala takratne premožne meščane. Leta 1920 so z luksuznim Hispano Suiza prepričali prvega predsednika Češkoslovaške. Z letom 1934 so pri Škodi prvič uporabili ime Superb, ki je že takrat predstavljalo sinonim za kvaliteto in prestiž, tradicijo pa bo nadaljevala tudi tretja novodobna generacija modela.

Pogled v vzvratno ogledalo vzbuja čustva

Stari Superb, ki se počasi poslavlja, zagotovo ni bi med najlepšimi, še posebej pa je to držalo za limuzinsko različico. Škodina oblikovalska ekipa je novinca opremila z izrazitimi oblikovnimi elementi študije VisionC in novimi, dinamičnimi proporcionalnimi razmerji. Od sprednjega dela do zadka, od velikih koles do mehko padajoče strešne linije.

Sprednji del krasijo prepoznavne geometrijske oblike, ki na prvi pogled delujejo malenkost bledo, a v gledalcu z daljšim in nižjim nosom vozila (61milimetrov nižji sprednji previs) vzbujajo čustva, med vožnjo pa me je ob pogledu v vzvratno ogledalo presenetil njegov dinamičen in mišičast videz.

Največji oblikovni napredek je viden na zadku vozila, kjer so nameščeni novi žarometi z ostrimi potezami, ki poosebljajo kristalasto grafično podobo. S skrbno premišljenimi spremembami je nedvomno prijaznejši na pogled, številni mali detajli pa poskbijo, da Superb deluje bistveno bolj prestižno, uglajeno.

Praktičnost višajo rešitve ”Simply Clever”

S prehodom v novo generacijo je Superb zrasel za nekaj milimetrov v dolžino, vendar je ključno prednost pridobil pri medosni razdalji, ki je sedaj daljša za 80 milimetrov in ponuja potnikom na zadnji klopi še več prostora. Pri Škodi trdijo, da imata voznik in sovoznik za 39 milimetrov več prostora za roke, medtem ko imajo v primerjavi s tekmeci potniki na zadnjih sedežih skoraj dvakrat več prostora za noge (157 mm). Največ prostora v segmentu (980 mm) je tudi za glave potnikov, za 69 milimetrov so povečali prostor za roke, prtljažni prostor pa s 625 litri ostaja eden glavnih adutov Superba (30 litrov več kot predhodnik).

Ob običajno nastavljenem sedežu voznika je zadaj prostora na pretek in niti najvišji potniki se ne bi smeli pritoževati nad utesnjenostjo. Škodinim inženirjem je uspelo omejen potniški prostor optimalno izkoristiti do zadnjega milimetra in s tem v minimalističnem smislu maksimalno povečati uporabnost vozila.

Z 29 pametnimi rešitvami ‘’Simply Clever’’, med njimi je 10 popolnoma novih, je potniška kabina v celoti podrejena uporabnosti in praktičnosti. Poskrbljeno je tako za voznika kot tudi za sovoznika in potnike zadaj. Enako kot “malenkost” dražji in prestižnejši Rolls Royce Phantom ponuja kar dva dežnika, ki sta skrita v prostoru v sprednjih vratih. Tu so še držalo za 1,5-litrsko plastenko vode, nosilec pametnega telefona ali tablice na hrbtišču sovoznikovega vzglavnika, zložljiva vlečna kljuka in številne druge uporabne rešitve.

Platforma MQB za prihodnost

Novi Superb sloni na znani koncernski platform MQB, ki predstavlja prihodnost Škodinih modelov. S pomočjo modularne prilagodljive arhitekture so znižali težo vozila za 75 kilogramov in kupcem obenem ponudili večje število dizelskih in bencinski agregatov. Limuzina visoke šole je s tem postala še bolj uglajena in pripravljena na boj s tekmeci, med njimi pa je seveda potrebno izpostaviti tudi družinskega tekmeca Volkswagen Passata in prodajno uspešno Opel Insignio.

Je 88 dizelskih kilovatov res dovolj?

Ni prvič, da se je kateri izmed proizvajalcev vozil odločil, da v svojo prestižno limuzino namesti manjši agregat, ki bi običajno imel svoje mesto v vozilih manjšega segmenta. Med prvimi se je za ta korak odločil Ford in v novo generacijo Mondea namestil litrski trivaljnik, ki smo ga prej spoznavali predvsem v Fiesti in modelu B-MAX.

Za nezahtevne kupce je tako tukaj 1,6-litrski dizelski agregat TDI z 88 kilovati in 250 njutnmetri navora, ki mu pripada vstopno mesto v dizelski ponudbi. Najšibkejši dizelski agregat (med tremi v ponudbi) sem preizkusil med prvimi in hitro ugotovil, da je primarno namenjen nezahtevnim kupcem, ki želijo predvsem uživati v udobni in varčni vožnji. Tudi pri višjih hitrostih preseneti s svojim tihim delovanjem, le zaradi pomanjkanja moči in navora je potrebno kdaj pretakniti prestavo nižje in pustiti motorju, da zadiha.

Največkrat izbran pri slovenskih kupcih bo najverjetneje dvolitrski dizelski agregat s 110 kilovati, ki se je med serpentinami v toskanskih gričih izkazal kot zanesljiv in sposoben sopotnik. Kljub teži in velikosti je Superb brez težav opravil z zavitimi zavoji, prav nič pa ni imel niti proti kakšnemu hitreje odpeljanemu ovinku. Med novinci se je znašel še 1,4-litrski bencinski agregat TSI z 92 kilovati, ki so ga številni kolegi pohvalili, žal pa se mi je za nekaj odpeljanih kilometrov izmuznil, zato bomo konkretno lahko o vstopnem bencinskemu agregatu pisali šele po testu.

Pravo nasprotje je dvolitrski TSI, ki ponudi 162 kilovatov in je sposoben zadovoljiti še tako zahtevnega uporabnika, v kombinaciji s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom pa bo deloval lagodno na voznika kot tudi sopotnike.

Udobje na kvadrat

Češki proizvajalec v Superba prvič prinaša prilagodljivo podvozje DCC, ki lahko že tako udobno kočijo spremeni v pravi potovalni avtobus. Podvozje v kombinaciji z dolgo medosno razdaljo požira neravnine in luknje kot za šalo, v potniški kabini pa je presenetljivo tiho.

Kljub temu, da želi Superb nastopati impozantno in resno, je zasnova armaturne plošče v mojih očeh korak nazaj. S preveč ravnimi linijami je že kar nekoliko dolgočasna in, razen po ravnih geometrijskih linijah, ne sledi dinamičnemu videzu zunanjosti. Po tehtnem premisleku sem prišel do spoznanja, da je to v mojih očeh ena večjih zamer, ki pa lahko hkrati odločilno vpliva na percepcijo pri kupcih.

Sprememba videza botruje še enkrat boljši prodaji

Superb prinaša v srednji razred tehnologije, ki smo jih vajeni predvsem v večjih, prestižnejših vozilih, a hkrati nudi obilico pametnih rešitev, nadpovprečno udobno vožnjo in ogromno prostora. Če naštetemu ob bok postavimo še bolj eleganten in privlačen videz, je jasno, da bo Superb postal uspešnica, v prid temu pa govori tudi dejstvo, da se Škoda v zadnjih letih nezadržno širi in je uspešna praktično z vsakim svojim modelom.

Slovenski uvoznik želi v primerjavi s prejšnjo generacijo podvojiti prodajo Superba. S prodajo limuzinske različice pri nas pričenjajo 23. junija, karavanska izvedba pa bo na ceste zapeljala oktobra. Cena za Superba z 1,4-litrskim TSI agregatom in vstopnim paketom opreme znaša 21.604 evrov, za najmočnejši 2.0 TSI s stopnjo opreme L&K in 6-stopenjskim menjalnikom DSG pa bo po ceniku potrebno odšteti 39.267 evrov. Najcenejši Superb z dizelskim agregatom stane 23.708 evrov, najdražji pa 38.683 evrov.

motor moč menjalnik
bencinski motorji
1.4 TSI

1.4 TSI

1.8 TSI

92 kW (200 Nm)

110 kW (250 Nm)

132 kW (320, 250 Nm)

6-st. ročni

6-st. ročni, 7-st. samodejni

6-st. ročni, 7-st. samodejni

2.0 TSI 162 kW (350 Nm) 6-st. samodejni
dizelski motorji
1.6 TDI

2.0 TDI

2.0 TDI

88 kW (250 Nm)

110 kW (340 Nm)

140 kW (400 Nm)

6-st. ročni, 7-st. samodejni

6-st. ročni, 6-st. samodejni

6-st. ročni, 6-st. samodejni

.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Škoda Superb: mednarodna predstavitev"


RedBaron
8 leta 10 meseci nazaj

No, saj 250 Nm tako grozno malo pa tudi ni…

a_sist
8 leta 10 meseci nazaj

kaka fora. ti zadušijo motor, da lahko avtomatik to prebavi.. c c c. Vseeno ti pa avtomatik dražje prodajo.

pskoda
8 leta 10 meseci nazaj

Meni pa bolj kot 1.6 dizel bega 1.8tsi, ker zdajšni ima isto kW, ampak navor se je povišal iz 250 na 320Nm kar je veliko glede na to, da ima 2.0tsi 162kW in samo 350Nm

 
Renault Espace: slovenska predstavitev
Fiat Doblo Cargo: slovenska predstavitev