Testi

Honda CR-V 2.2 i-DTEC 4WD Lifestyle – Dobrodušni velikan

Poraba 7,1 l/100km Največja hitrost 190 km/h Cena 33.040 eur
Plusi
  • udobje vožnje
  • prijetna in prostorna notranjost
  • učinkovitost programa ekonomične vožnje
Minusi
  • draga doplačila za samodejni menjalnik, navigacijo in varnostni paket
  • razdeljen pregled informacij na prikazovalnikih

Velik, zaobljen, z rahlo nakazano grbo na zadnjem delu – prav tak, kot bi si ga lahko predstavljala v avtomobilistični izvedbi zgodbe Veliki dobrodušni velikan Roalda Dahla.


Prijatelj za vedno

Eden bolj zanimivih podatkov z lanske predstavitve nove generacije CR-V je bil, da se pri nas še vedno vozijo skoraj vse njene predhodnice prve generacije. Nihče sicer ni omenjal, kako je z drugo in tretjo generacijo, a že tako znamka pri nas ni nikdar veljala za kakšen trendovski avto, temveč – podobno kot to velja za večino japonskih znamk – znak nekoliko drugačnega okusa in zaupanja v trpežnost ter zanesljivost Hondinih modelov. Nekaj od teh pripisanih lastnosti torej zagotovo drži.

Na prvi pogled Honda CR-V izstopa s svojim videzom, saj se pri znamki še vedno držijo lastnih smernic oblikovanja, ki so daleč od prečiščene, nevtralne in splošno všečne (nemške) glavne struje. Kot da bi hoteli že s prvim vtisom pokazati, da se stvari lotevajo nekoliko drugače ter da je, še vedno, vsebina pri njih bolj pomembna od barve in oblike zavitka. A kljub drugačnosti zunanjost CR-V ne ponuja ničesar revolucionarno osupljivega in novega, saj so se tokrat bolj posvetili finim nastavitvam kot drastičnim spremembam.

V trebuhu morskega psa

Če se še nekoliko vrnem v pravljični svet: tisti, ki ste brali Collodijevega Ostržka, se morda še spomnite, kako je po dolgi odisejadi v trebuhu morskega psa ponovno našel svojega ljubega mojstra Pepeta. No, v potniškem prostoru honde CR-V je okolje na nek način podobno. Sicer prevladujoča temna notranjost daje vtis, da bi tja lahko postavil še zaboj, leščerbo in stol za mojstra Pepeta.

Sicer pa je potniški prostor jasno naravnan na družinsko rabo. Glava družine dobi precej tipk za upravljanje že na volanu, vsa ostala stikala na vratih in armaturni plošči pa so robustno oblikovana in dovolj velika, da jih v žaru argumentirane družinske debate ni potrebno pretirano iskati – medtem lahko v priročnem dodatnem konveksnem vzvratnem ogledalu (ki je del predala za sončna očala) še vedno budno nadzira, kam mularija briše roke, zamazane od čokoladnega preliva napolitank, medtem ko se pred soncem skriva za dodatno zatemnjenimi stekli.

Med stikali še posebej izstopa vklop ekonomičnega načina vožnje Econ, ki z zeleno barvo in okroglo obliko kar vabi, da ga pritisneš. Kar sledi, že poznamo: prilagojeni delovanje stopalke za plin, menjalnika in delovanja klimatizacije poskrbijo za povečano varčnost pri potrošnji goriva. Za nič kaj vznemirljivo in lenobno prevažanje ste nagrajeni s kakšnim centom prihranka v družinskem proračunu. Ali, če zelo svobodno parafraziram pregovor: cent na cent, kepica sladoleda.

Magični vzvod

V prtljažnem prostoru je CR-V opremljena z magičnim vzvodom, ki poskrbi za deljivo podiranje zadnje klopi v razmerju 40:60 ter spremeni zadnji del potniškega prostora v povečan prtljažnik. Sedalni del se pri tem dvigne ob naslon prednjih sedežev, naslonski pa poskrbi za ravno dno za priročno namestitev tovora. Tu in tam se najde še kakšna kljukica, priročna zanka za pritrditev in dodatna vtičnica, pa je poskrbljeno za primeren izkoristek zadnjega dela.

Vznemirljiv vs. zanesljiv

Na vznemirljivost kar pozabite. V usodo vdani očetje, “nogometne” mame in vsega hudega vajeni upokojeni pedantni inženirji bodo veliko bolj od kakšne dinamične odlike v vožnji cenili izrazito nenapornost in zanesljivost Honde CR-V. Njeno upravljanje bi Ministrstvo za zdravje lahko natisnilo na izobraževalni plakat poleg drugih aktivnosti za zniževanje stresa, saj enostavno znižuje nivo adrenalina, kar je nekaterim voznikom v žongliranju z vsakdanjimi obveznostmi ne samo sprejemljivo, temveč celo zaželjeno.

Več na uradni strani.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Gre verjetno za eno od zadnjih praktičnih aplikacij 2,2-litrskega dizelskega motorja, ki jih bomo lahko preizkusili v Hondinih modelih, a se je njegova izbira v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom pokazala kot izjemno prepričljiva. Samodejni menjalnik bi vas "olajšal" za dva tisoč evrov.
    8
  • Notranjost
    Prostorna, prijetna, lepo dodelana in oblikovana z mislijo na praktične potrebe lastnikov.
    9
  • Opremljenost
    Gre za eno bolje opremljenih različic, kar posledično pomeni, da v vozilu ne manjka skoraj nič in prav nič nujnega. Višji paket Executive za zajetne dodatne štiri in pol evrske tisočake ponuja poleg panoramske strehe in navigacije nekaj več elektronike (spominsko nastavljanje voznikovega sedeža, odpiranje prtljažnih vrat, pametni ključ), usnjeno oblazinjenje ter pridih lepotnih dodatkov.
    8
  • Vozne lastnosti
    Vožnja s CR-V je izrazito udobna in prijetna, kar bodo cenili vsi, ki si adrenalinske užitke iščejo izven ceste. Ne gre za zmogljivega terenca, a ga njegovi kupci niti ne pričakujejo. Zato toliko bolj cenijo sproščujočo odsotnost hrupa s cestišča in iz motornega prostora.
    7
  • Gospodarnost
    Kljub velikosti se zdi poraba povsem sprejemljiva, a ne revolucionarno nizka. Ob tem se zdi razmerje med ceno in dobljenim Hondinim paketom dokaj razumna, pa kljub vsemu nikakor varčna odločitev.
    7
  • Zmogljivost
    Povsem primerne obliki, naravi in namembnosti tega zdaj že legendarnega "polterenca". Z njim se boste počutili dobro in varno v praktično vsakih voznih razmerah.
    9
  • Sklep
    Pod črto: prijazen in všečen cestni sopotnik, ki daje vtis, da bo z vami za vedno - kar morda celo bo.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 33.040
dolžina × širina × višina (mm) 4.570 x 1.820 x 1.685
dovoljena masa vozila (kg) 2.200
emisija CO2 (g/km) 154
emisijski razred Euro 5
garancija (splošna/prerjavenje) 3 leta (do 100.000 km)/12 let
gibna prostornina (cm3) 2.199
kompresija (1:) 16,3
masa praznega vozila (kg) 1.753
medosna razdalja (mm) 2.630
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 190
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 2.000–2.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,8
osnovna cena vozila (€) 32.490
pnevmatike 225/60 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,7/5,3/5,8
pospešek 0-100 km/h (s) 9,7
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 589-1146
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 85,0 × 96,9
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene) / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Renault Clio Grandtour Dynamique 90 Stop&Start – Ljubljenec občinstva
Toyota GT86 – Drift Machine*