Frankfurt

Še nekaj več, še malo bolje

Zgodba Akrapoviča je slovenska zgodba o uspehu, prav zato jih vedno znova radi obiščemo – tokrat na avtomobilskem salonu v Frankfurtu, kjer sem se najprej občudujoče zagledala v njihov razstavni prostor.

Akrapovič-1Marko Magdič, vodja prodaje poprodajnega oddelka, je očitno opazil moj pogled, ker me je že pričakal z nasmehom in odgovorom: “Za nas je Frankfurt eden najpomembnejših sejmov, možnost predstavitve, zato tudi največja salonska investicija. Želimo biti prisotni, čeprav to ni čisto neposredno povezano s prodajo. Tukaj nas lahko vidijo vsi najpomembnejši igralci na trgu, še posebej s področja dobave delov za prvo vgradnjo (OEM*). Na tem prostoru nas obiščejo tudi vsi naši poprodajni partnerji, tako distributerji kot najboljši trgovci izdelkov Akrapovič, tu se srečamo in jim na enem mestu predstavimo vse naše novosti.”

Pomen razvoja in visoki interni standardi

Renault-Megane-R.S.-Trophy-Akrapovič-4-1600x1067Kljub temu, da trženje lastne blagovne znamke Akrapovič z vrhunskimi izdelki za naknadno vgradnjo ostaja njihova osnovna usmeritev, vse več sodelujejo tudi s proizvajalci avtomobilov, kot smo si lahko od blizu ogledali lani na primeru modela Renault Mégane R.S. 275 Trophy. Ali gre za prvo ali naknadno vgradnjo v okviru originalne dodatne opreme avtomobilskega modela, je odvisno od projekta. V vsakem primeru sodelovanje na eni strani ustvarja sinergije med partnerji, po drugi pa v primerjavi s poprodajnimi izpušnimi sistemi dva do trikratno podaljšuje razvojno fazo.

Po drugi strani Marko dodaja, da si v primerjavi s konkurenco tudi na poprodajnem trgu za razvoj in preizkušanje vzamejo precej več časa, ki je prvenstveno namenjen zadovoljevanju izjemno visokih internih standardov. Pozornost je v vsakem trenutku usmerjena na tudi najmanjše podrobnosti.

Prodaja bi hitreje, razvoj še boljše

Glede na to, da Markova ekipa dobiva vse impulze o povpraševanju s trga, ga lahko razumem, ko mi pojasni, kako bi si v prodaji včasih želeli, da bi lahko kak sistem kupcem dobavili čim hitreje. A se razvoj ne pusti prepričati: če izdelek ni celo več kot popoln, se ne bo zgodilo nič, pa naj gre za izpušni sistem ali za njegovo embalažo. Vsak produkt mora biti izreden, da bodo kupci rekli: “Vau, to je preseglo naša pričakovanja!”

Evolucija sistema z lahko gradnjo

Akrapovičeva letošnja najpomembnejša novost v Frankfurtu je ultra lahek izpušni sistem iz titana Evolution Line za Mercedes-AMG S 63 AMG Coupe, pri katerem so ob uporabi zanje že tradicionalnega materiala titana ponovno preverili vsak posamezen sestavni del, da bi našli dodatne prihranke v masi. Rezultat? Nov izpušni sistem je v primerjavi z originalno vgrajenim kar 44,9 % lažji in tehta le neverjetnih 16,3 kilogramov. S tem so pri Akrapovičevu ustvarili najlažji homologirani (tipska homologacija EC/ECE) izpušni sistem na svetu.

Mercedes AMG S 63 Coupe 2015 Evolution Line Titanium 2Piko na i dodaja nov tehnični element v obliki črke X, ki je nameščen na začetku izpuha ob spoju obeh cevi iz motorja ter v sebi skriva dodaten, tretji ventil. S pomočjo elementa X si uporabnik lahko po želji enostavno prilagodi zvok izpuha. Patentirani sistem tehnično dopolnjuje spomladi predstavljeni zvočni komplet za brezžičen nadzor zvoka izpušnega sistema.

Seveda vsi poznavalci sistemov Akrapovič vedo, da slednji s seboj prinašajo nadgradnjo zmogljivosti. V primeru S 63 AMG Coupe govorimo o dodatnih 8,6 kilovatih moči in 36,7 njutnmetrih navora ter, še pomembneje, bolj zvezni krivulji moči in navora v širšem območju vrtljajev. Cena izpušnega sistema znaša (brez davka) okvirno 14 tisoč evrov.

V pogovoru Marko doda, da so se tudi tokrat osredotočili ne le na lahko gradnjo in zmogljivosti, temveč tudi na oblikovanje ter končno obdelavo, ki jih prav tako vedno znova postavljata na prvo mesto med podobnimi. Konec koncev so prav zaradi takšnega pristopa lani osvojili prestižno nagrado Red Dot za izpušni sistem linije Evolution za Ducati 1199 Panigale, letos pa kar dve – za izpušni sistem linije Evolution za BMW M3/M4 ter linijo Slip-On za motocikel Kawasaki Ninja H2. Po videnem v Frankfurtu imajo v hiši spet novega kandidata za oblikovalske nagrade.

Ponovi vajo, naredimo presežek!

Od ideje do končnega izdelka že tako traja precej časa, pri Akrapoviču pa se v razvoju po Markovih besedah pogosto zgodi, da se jim tudi odlično enostavno še vedno ne zdi dovolj dobro. Tako je bilo tudi v primeru sistema za Mercedes-AMG S 63 AMG Coupe, kjer so imeli kljub vsemu veliko prednost, da je avtomobil, na katerem so razvijali izpušni sistem, v lasti Igorja Akrapoviča. V podjetju so se zato lahko posvetili izključno razvoju ter vsako spremembo takoj tudi praktično preizkusili. Končen izdelek je še en spoštovanja vreden Akrapovič.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Akrapovič, Gašper Pirman, Urška Radolović.

* OEM – Original equipment manufacturer, proizvajalec opreme za prvo vgradnjo.

 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Vožnja bo najprej podprta z asistenčnimi sistemi, šele kasneje avtomatizirana
Frankfurt odpira vrata križancem, električnim vozilom, avtonomni vožnji in kitajskim proizvajalcem