Starejši vse pogosteje ugotavljamo, da mlajše generacije – predvsem milenijci (rojeni med 1981 in 1996) ter pripadniki generacije Z (rojeni med 1997 in 2012) – ne kažejo prevelikega interesa za vožnjo ali lastništvo avtomobila in svoj čas raje preživljajo pred takšnimi in drugačnimi zasloni, pa realnost ni tako črno-bela. Lahko rečemo, da avtomobilska kultura ne umira, ampak se spreminja skladno s časom.
Nova študija potrjuje domnevo
Pri zavarovalniški družbi Hagerty so naročili študijo, ki nakazuje, da se avtomobilska kultura razvija na nove načine. To potrjujejo tudi podatki o uvozu vozil iz 90-ih z ročnim menjalnikom. Mladi navdušenci nad avtomobili ne iščejo le mišičastih avtomobilov iz 60-ih let ali desetletje mlajših roadsterjev britanskega porekla, temveč so na njihovem seznamu želja predvsem modeli iz 90-let. Po rezultatih raziskave, ki so jo izvedli med 2.000 ameriškimi vozniki, se na vrh seznama želja uvrščajo športni terenci (38 odstotkov), limuzine (26 odstotkov) in celo poltovornjaki (19 odstotkov) – vsi modeli, ki so dominirali tekom devetdesetih let in ob prehodu v novo tisočletje.
Na ta način se predstavniki mlajših generacij podajajo v obdobje, ko je zasnova avtomobilov združevala analogno preprostost z digitalnim napredkom, predstavniki zgoraj omenjenih generacij pa so avtomobile iz tega obdobja spoznavali preko video iger in filmskih uspešnic. Kljub vedno večjemu uveljavljanju samodejnih menjalnikov se zato verjetno ni treba bati za izumrtje ročnih menjalnikov, saj mladi vozniki dojemajo ročne menjalnike kot skoraj uporniški povratek k osnovam vožnje.
Mladi zbiratelji: bogati in nostalgični
Svoj vpogled v ta generacijski premik je ponudil tudi Nathan Schick, generalni vodja prodaje v podjetju Auto Europe, ki prodaja Lotuse in Morgane v Michiganu. Kot poudarja Schick, so njihovi kupci mlajši od pričakovanj, poleg tega pa to niso zgolj naključni kupci, temveč skoraj že zbiratelji z dovolj debelimi denarnicami. Kot primer navaja eno od njihovih strank, ki ima pri tridesetih letih že impresivno floto avtomobilov – od Chevrolet Camara, BMW Z8 in Lotusa Emire do dveh bolj vsakdanjih avtomobilov za običajno rabo. Tudi ta primer dokazuje, da mnogi pripadniki generacije Z in milenijci ta vozila dojemajo ne le kot prevozna sredstva, temveč kot naložbe, prihodnje klasike, ki jih je treba ohraniti in občudovati.
Med najbolj iskanimi je Mazda MX-5 Miata, predvsem njena prva generacija. Ikona nove dobe je tudi Nissanov Skyline R32 GT-R, zanimanje pa je tudi za modele, kot sta Toyota Supra in Mitsubishi Evo. Povpraševanje nad tovrstnimi modeli povečuje tudi pravilo 25 let za uvoz avtomobilov v ZDA – tekom letošnjega leta so zasebniki na ta način uvozili že okrog 20.000 vozil.
Izziv mlajših generacij pa še naprej ostaja vzdrževanje in ohranjanje zbirateljskih vozil v voznem stanju. Študija razkriva, da se le 27 odstotkov pripadnikov generacije Z in milenijcev odloči za popravila v lastni garaži, 55 odstotkov pa raje obišče pooblaščene servisne delavnice.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: proizvajalci.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Generacija Z in milenijci cenijo klasike iz 90-ih let prejšnjega stoletja"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
“Na ta način se predstavniki mlajših generacij podajajo v obdobje, ko je zasnova avtomobilov združevala analogno preprostost z digitalnim napredkom, predstavniki zgoraj omenjenih generacij pa so avtomobile iz tega obdobja spoznavali preko video iger in filmskih uspešnic.”
Prej bi rekel, da so predstavniki generacije milenijcev kot mulci občudovali avte iz 90-ih, ki so omenjeni v članku. Saj nam je verjetno večini tu gor to poznano, samo da ima vsak svoje favorite drugem obdobju 😀