Zaradi negotovosti v zvezi s posledicami izstopa Velike Britanije iz Evropske unije se je kar nekaj proizvajalcev že odločilo, da ne nameravajo nadaljevati s proizvodnjo novih modelov v obratih na področju Velike Britanije ali pa še razmišljajo o popolnem umiku proizvodnje s tega področja.
Pri Nissanu so se že odločili, da bo proizvodnja prihajajočega električnega križanca, poimenovanega Ariya, namesto v angleškem proizvodnem obratu potekala na Japonskem, že pred dvema letoma pa so sklenili, da ne bodo nadaljevali s pripravami na proizvodnjo novega modela križanca v njihovem obratu na področju severne Anglije. Podobno odločitev so sprejeli tudi pri Hondi, kjer ne nameravajo nadaljevati proizvodnje na britanskih tleh, pri podjetju BMW pa so začasno ustavili razvoj nove generacije platforme za model Mini ter razmišljajo o selitvi proizvodnje tega modela v Nemčijo ali na Kitajsko.
Na podlagi sklenjenega dogovora bi, v izogib dodatnim dajatvam, pri proizvodnji bencinskih in dizelskih modelov morali uporabiti vsaj 55 odstotkov komponent lokalnega porekla, medtem ko bi pri proizvodnji električnih in hibridnih vozil moral ta delež ostati nad 40 odstotki, kar je deset odstotkov več, kot so zahtevali tekom pogajanj. Do leta 2023 bo baterije lahko sestavljal 70-odstotni delež uvoženih komponent, v obdobju med letoma 2024 in 2026 pa uvoženi materiali ne bodo smeli presegati polovice sestave baterij, medtem ko bodo pri proizvodnji električnih in hibridnih vozil lahko uporabili največ 55 odstotkov uvoženih delov. Na podlagi trenutnih izračunov se pri izvozu modela Nissan Leaf v EU ne bo možno izogniti plačilu carinskih dajatev, saj pri njegovi sestavi ne uporabljajo zadostnega deleža lokalnih komponent, medtem ko naj bi različice Toyotinega modela Corolla s hibridnim in klasičnim pogonom ustrezale normativom za uvoz brez carin.
Za normalno nadaljevanje proizvodnje na britanskih tleh bodo morali avtomobilski proizvajalci prilagoditi postopke nabave in pripraviti vso potrebno dokumentacijo, povezano s carinskimi in homologacijskimi postopki. Tovrstne zahteve bi lahko marsikatero podjetje spodbudile k vzpostavitvi proizvodnje kje drugje. Po besedah Davida Baileya, profesorja na poslovni šoli v Birminghamu, obstoječi sporazum predstavlja precej trhlo osnovo in bodo nadaljnji postopki odvisni od prilagodljivosti oblasti in vzpostavitve ustreznih pogojev, ki bi omogočili ponoven razvoj avtomobilskega področja in povečanje proizvodnje baterij v Veliki Britaniji.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: BMW, Christoph Scholz.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen