Besedilo sporazuma so uskladili v okviru podnebne konference v škotskem Glasgowu, za podpis sicer neobvezujočega dokumenta pa se niso odločili predstavniki nekaterih ključnih držav ter večina večjih avtomobilskih proizvajalcev. V okviru sporazuma so, poleg splošnih ciljev v zvezi z zmanjševanjem emisij, določili tudi časovni okvir obveznega prehoda na prodajo zgolj tistih novih vozil, ki ne bodo proizvajala lokalnih emisij.
Svoj podpis je sicer prispevala vrsta nacionalnih in regionalnih predstavnikov oblasti ter podjetij s področja avtomobilske industrije, vključno s ponudniki storitev mobilnosti ter vlagatelji. Od večjih podjetij avtomobilske branže so sporazum podpisali pri podjetjih Volvo, Ford, Mercedes-Benz in Jaguar Land Rover. Predstavniki vlad, ki so se odločili za podpis, sprejemajo pogoje, po katerih naj bi na nekaterih ključnih trgih prodajali le vozila brez lokalnih emisij do leta 2035. Na ostalih območjih naj bi se to zgodilo do leta 2040, ob tem pa so se predstavniki britanske vlade zavezali za uresničitev tudi tega cilja do leta 2035.
Za podpis se niso odločili predstavniki oblasti na Kitajskem, v Nemčiji ter Združenih državah Amerike, čeprav so sporazum podprli v vrsti ameriških mest in zveznih držav. Prav nepodpis zgoraj omenjenih držav naj bi bil poleg zadanih časovnih okvirjev eden od glavnih razlogov, da pri podpisu sporazuma niso sodelovala tudi preostala večja avtomobilska podjetja.
Kljub vrsti pogajanj, ki so se namenom dosege konsenza odvijala v preteklih mesecih, se za podpis niso odločili v skupinah Stellantis, Toyota, Renault, Hyundai Motor, Volkswagen in BMW.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: Gereon Meyer, Niranjan Arminius.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen