Predstavitve

Italijanska boginja elegance in športnosti

Alfa Romeo Giulia: slovenska predstavitev

Alfa Romeo je ob prvi napovedi nove Giulie pričakovanja ljubiteljev znamke dvignila do vrelišča. Eden najbolj pričakovanih, če ne celo najbolj pričakovan avtomobil letošnjega leta, je na veselje vseh nas končno zapeljal tudi na slovenske ceste.

Vse od 24.6.2015 sem z zanimanjem spremljal praktično vsak korak, ki ga je storil matični FCA in s prekrižanimi prsti upal, da Marchionne ne bo za… no, saj veste kaj. Alfa Romeo si zasluži produkt, vreden zgodovine znamke. Ob vseh precenjenih prodajnih napovedih in premikih proizvodnje sem že skoraj obupal in kazalo je precej slabo.

A k sreči je to zgodba z veselim koncem. Po razkritju božanske Quadrifoglio sem z olajšanjem pisal novico o običajni izvedenki, saj je po fotografijah in dosegljivih uradnih podatkih postalo jasno, da je Giulia s pogonom na zadnji kolesni par, lahko zasnovo in kontroverznim, vendar očarljivim zunanjim videzom, zadetek v polno. Hvala Marchionne, ker ima Alfa Romeo upanje za prihodnost – po nekaj desetih minutah za volanom in nekaj odpeljanih krogih z zverinsko Quadrifoglio pa lahko z mirno vestjo povem – splačalo se je čakati.

Tradicija

Alfa Romeo Giulia_16Giulia na ceste je prvič zapeljala leta 1962 in se takrat v zgodovino zapisala kot eden najbolj uspešnih Alfinih modelov, ki je s 176 km/h končne hitrosti in športnim pedigrejem nagnal strah v kosti vozniku ter, še bistveno bolj, potnikom. Tradicija je zelo pomembna, zato se se inženirji močno opirali na zgodovino znamke, pozabili pa niso niti na napredno tehnologijo in športno dušo. Dediščina prve generacije je zapisana v spominu številnih današnjih kupcev, nekateri so jo dolga leta občudovali na plakatih ali pa na reli dirkah.

Alfa Romeo že od nekdaj uporablja edinstven in popolnoma izviren pristop k oblikovanju avtomobilov. Je stična točka med obliko in strastjo, med ljubeznijo do najsodobnejše tehnologije in neustavljivimi čustvi. Novodobna Giulia kupce nagovarja z atraktivno zunanjo obliko, vendar v središče pozornosti postavlja voznika. Kratek sprednji previs in dolg pokrov motorja, na zadku serijski usmerjevalnik zraka in žarometi LED, spredaj pa ponosno nameščena na daleč prepoznavna trikotna maska hladilnika.

Ne samo lepa, tudi napredna

Seveda se Giulia ne bi mogla kosati z nemško sveto trojico, Jaguarjem XE in Mazdo 6, če ne bi bila opremljena z vrsto izboljšav in novosti. Lahko konstrukcijo tvori 70 odstotkov jekla visoke trdnosti, ostalih 30 odstotkov si delijoAlfa Romeo Giulia_8 ogljikova vlakna in aluminij. Za manjšanje skupne mase (kjer se tehtnica brez voznika ustavi pri 1.374 kilogramih) so vrata, blatniki, blok motorja in vzmetenje izdelani iz aluminija, kardanska gred pa iz ogljikovih vlaken in tehta le 7 kilogramov. Za primerjavo: običajna kardanska gred tehta 15 do 20 kilogramov.

Kot je značilno za tehnično tradicijo vozil Alfa Romeo, elektronika ne sme biti invazivna, temveč mora služiti le kot pomoč v vožnji. Tudi Giulia je konstrukcijsko napredna, vendar se ne odpoveduje številnim naprednim varnostnim sistemom, ki so, odvisno od paketa, del serijske ali dodatne opreme. Giulia premierno predstavlja inovativni elektromehanski sistem IBS, ki združuje nadzor stabilnosti in tradicionalno servozavoro. Sistem z uspešnim združevanjem elektronike in mehanike pomembno Alfa Romeo Giulia_19optimizira porazdelitev mase, zagotavlja boljši občutek in popolnoma odpravi tresljaje stopalke, prav tako pa zagotavlja takojšnje odzivanje zavor, kar omogoča krajše zavorne poti. Pri zaustavljanju vozila od 100 do 0 km/h ta znaša 38,5 metra pri opremljenosti Giulia in 32 metrov pri različici v nivoju opreme Quadrifoglio.

Spredaj je bilo razvito novo vzmetenje z dvojno nihajno roko in polvirtualno krmilno osjo, ki optimizira učinek filtriranja tresljajev ter zagotavlja hitro in natančno krmiljenje. Ta sistem zagotavlja stalen stik pnevmatik s podlago v ovinkih in lahko prenese velike bočne pospeške. Zaradi neposrednega krmilnega razmerja je vožnja v vseh situacijah in pri vseh hitrostih bistveno bolj naravna. Za zadnjo os je bila izbrana rešitev štirih jarmovih drogov in pol, ki jo je patentirala Alfa Romeo ter zagotavlja vrhunsko zmogljivost, užitek v vožnji in udobje.

Novinka je opremljena s popolnoma novim sistemom Alfa DNA, ki spreminja dinamično obnašanje vozila glede na voznikovo izbiro v načinih Dynamic, Natural, Advanced Efficiency in Race (samo pri nivoju opreme Quadrifoglio).

Motorna paleta: športna

Alfa Romeo Giulia_2Izbira motorjev je dokaj skromna, saj dizelsko stran zastopata le 2,2-litrski agregat (v dveh različno močnih izvedenkah) in dvolitrski bencinski agregat. Že poznano dizelsko družino Mulitjet tvorita agregata s 110 in 132 kilovati moči. Prvi ponuja 380 njutnmetrov navora, drugi malenkost več, 450 njutnmetrov. Dvolitrski prisilno polnjen bencinski agregat proizvede 147 kilovatov moči in 330 njutnmetrov navora. Za zdaj bo šibkejši dizel na voljo le z ročnim menjalnikom, močnejši z ročnim ali 8-stopenjskim avtomatikom, bencinar pa bo zaenkrat na voljo le s samodejnim menjalnikom, kasneje naj bi se ponudbi pridružil še klasični 6-stopenjski ročni menjalnik.

Veloce kot vmesni člen

Le nekaj dni pred začetkom avtomobilskega salona v Parizu so pri Alfi Romeo razkrili poseben športni paket Veloce. Od običajne različice se razlikuje po zadnjem difuzorju, večjih odprtinah za zajem zraka, črno lakiranih obrobah in nekaterih oznakah. Serijsko paket Veloce prinaša še štirikolesni pogon Q4, ki je zmožen na sprednjo os prenesti do 60 odstotkov navora in deluje izključno z 8-stopenjsko avtomatiko. Prav tako se od šibkejših sester razlikuje po drugačni motorni paleti. Izključno s paketom Veloce je na voljo 2,2-litrski JTDm s 154 kilovati moči in bencinski dvolitrski agregat z 206 kilovati moči.

Čudežna beseda – Quadrifoglio

Za konec še nekaj besed o štiriperesni deteljici. Gre za glasen stroj, ki ga razganja od moči in uživa v vsej pritegnjeni pozornosti. Malce so ji pri tem pomagali tudi Alfini inženirji ter na zadek namestili usmerjevalnik zraka iz ogljikovih vlaken, štiri zaključke izpušne cevi, športne pragove z vstavki iz ogljikovih vlaken, 19-palčna platišča in nekaj dodatnih zračnih površin. Poleg odličnega koeficienta zračnega upora Cx (0,32), popolnega ravnotežja sil v ovinkih in delovanja potisne sile k tlom, je različica Quadrifoglio opremljena s sprednjim pomičnim karbonskim krilcem Active Aero Splitter, ki aktivno uravnava potisno silo k tlom ter zagotavlja veliko aerodinamično silo za večjo zmogljivost in boljši oprijem pri visokih hitrostih. Za boljše vozne lastnosti je tukaj še tehnologija vektorskega usmerjanja navora, ki z dvojno sklopko, vgrajeno v zadnjem diferencialu, omogoča nadzor navora na vsakem kolesu posebej. Tako izboljša prenos moči na cestišče tudi v razmerah s slabim oprijemom. Slednje zagotavlja varno in zabavno vožnjo, brez spopadanja z invazivnim sistemom za nadzor stabilnosti.

Alfa Romeo Giulia_10

Dodatkov, ki pripomorejo k boljši vozniški izkušnji, je veliko, zato jih bom na tem mestu le omenil. Sprednji zavorni koluti merijo 390 x 34 milimetrov, zadnji 360 x 28, dodatno so na voljo še karbonsko-keramični koluti, vozni program Race in školjkasti sedeži iz ogljikovih vlaken.

Alfa Romeo Giulia_11

Agregat, 2,9-litrski bi-turbo šestvaljnik izvira iz osemvaljnega Ferrarijevega agregata, ki je nameščen v modelu 488. Pri Alfi Romeo so mu odvzeli dva valja, vendar z neposrednim vbrizgom goriva poskrbeli za večjo moč. Bencinski agregat je dodatno opremljen z vžigalnimi tuljavami Eldor, ki dajejo informacije dvem centralam vbrizga. Centralna enota Eldor je preko svečk zmožna zaznati ionizirane tokove, ki nastajajo pri zgorevanju v valju. S tem ima centrala popoln in bistveno bolj natančen nadzor nad zgorevanjem.

Izredno izkušeni Ferrarijevi inženirji so z zvijačo iz motorja iztisnili dodatnih deset ”konjev”. Oba valja v isti liniji imata pod seboj svoj volumen v karterju, na dno pa so namestili poseben protipovratni ventil z lamelo. Ko se navzdol gibljeta oba bata, ki sta na istem čepu zamaknjena za 90 stopinj, ustvarita pod seboj nadtlak, ta se v karter sprosti preko protipovratnega ventila. Ko se zaradi inercije gibljeta navzgor, ustvarita podtlak pod seboj in ob zgorevanju nastane večja razlika v tlakih, zato deluje večja sila na bat in moč motorja se poveča.

Alfa Romeo Giulia_13

Dodatno je motor v Giulii QV zmožen ob neuporabi izklapljati valje. V varčnem voznem programu A se celoten desni del motorja izklopi in vozimo le z levo polovico motorja. Na odmični gredi je nameščena oljna črpalka, ki ustvarja visok tlak. Slednji preko elektromagnetnih ventilov nadzoruje dročnike, ki so lahko fiksni ali pogrezni s pomočjo dveh batkov. Če sta batka pod tlakom, se dročnik umakne in se skrije. V tem primeru ostanejo vsi ventili na treh batih zaprti, avtomobil pa je zmožen varčno voziti le s tremi valji.

O cenah ne bom veliko govoril, bistveno bolj zgovorna je spodnja fotografija.

Cenik Giulia

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Italijanska boginja elegance in športnosti"


RedBaron
7 leta 5 meseci nazaj

Glede na cene dvomim, da se bo prodajala… je pa zelo lepa!

frgo
7 leta 5 meseci nazaj

pure pr0n

Firediver
7 leta 5 meseci nazaj

Zanimiv paket šprotne oblike in motorne tehnologije..glede na to, da ima Ferrari vedno več prste vmes, bo tudi več upanja za obstoj Alfe v športnem segmentu, kjer je nekoč že bila. Ne bo pa to za obče ljudstvo, to pa so se pri Alfi najbrž že naučili..

xxl
7 leta 5 meseci nazaj

Nenazadnje je Ferrari nastal iz Alfe.

xxl
7 leta 5 meseci nazaj

Top shit,kot pravite mladina.

 
Delavec ali športnik?
Na teren ali družinsko kosilo?