Predstavitve

Audi A7 Sportback: slovenska predstavitev

Audi A7 je po štirih letih doživel prenovo, ki je na zunaj bolj zadržana, medtem ko so bili največ pozornosti tokrat deležni pogonski sklopi ter napredne tehnologije.

Čeprav jih na cesti ne boste videli kaj dosti, saj njihov delež med vsemi prodanimi avtomobili znamke Audi znaša le dva odstotka, so s svojo izrazito zunanjo podobo dobro prepoznavni in poželenja vredni. Še toliko bolj, če se, tako kot so se danes nam, predstavijo v svoji paradni uniformi. Flota testnih Audijev A7 je tokrat namreč prišla iz Ingolstadta, zato je bilo moč v njih videti praktično vse, kar znamka v tem segmentu zna in zmore. Le časa je bilo premalo, ampak verjetno bi enako zapisala tudi, če bi lahko obdržala ključe (in avto) za mesec dni.

Pri subtilni spremembi zunanje podobe, ki se je med drugim dotaknila mreže hladilnika, odbijačev, bočnih pragov, difuzorja zraka in zaključkov izpušnih cevi v zadnjem odbijaču, bodo verjetno še najmočnejši vtis pustili serijska prednja žarometa z LED tehniko (za doplačilo z inovativnimi matričnimi LED žarometi) ter LED svetilki in smernika z dinamičnim delovanjem zadaj. Sicer pa oblikovne spremembe A7 predstavljajo vmesno stopnjo in so znanilec bodoče podobe modelov te bavarske znamke.

V model A7 je Audi namestil pet različnih motorjev, ki izpolnjujejo emisijski normativ Euro 6 in so v prenovi dobili več moči ob boljšem izkoristku ter nižji emisiji škodljivih snovi. Med bencinskimi motorji najdemo 2.0 TFSI (185 kW) ter 3.0 TFSI (245 kW), med dizelskimi pa tri različice 3.0 TDI v razponu moči od 160 kW do 235 kW. Z izjemo najmočnejšega dizelskega agregata, ki sodeluje z 8-stopenjskim menjalnikom Tiptronic, so vse pogonske opcije opremljene s 7-stopenjskim menjalnikom z dvojno sklopko S-tronic. Vstopna bencinski in dizelski model imata dvokolesni pogon, vse ostale različice pa štirikolesni pogon quattro. Za nekoliko nižjo porabo in emisije so Audijevi inženirji poskrbeli tako s prenovo samodejnega menjalnika S-tronic kot tudi s prilagoditvami sistema Start-stop, ki je ativen že med ustavljanjem – pri hitrosti pod 2 km/h s pogonom quattro in pod hitrostjo 7 km/h pri prednjem dvokolesnem pogonu.

Model S7 na tržišče prihaja z motorjem 4.0 TFSI s tehnologijo izklopa valjev COD (331 kW), RS7 pa s še močnejšo različico 4.0 TFSI (412 kW) in 8-stopenjskim menjalnikom Tiptronic.

Med zanimivimi podrobnostmi naj še omenim, da je za primerno doplačilo Audi A7 opremljen z napredno zasteklitvijo vetrobranskega in prednjih stranskih stekel, ki poleg boljšega zvočnega udobja poskrbijo za to, da se steklo ob poškodbi ne razdrobi, temveč le popoka. Napreden radarski tempomat ima funkcijo za samodejno speljevanje in zaustavljanje, kar je še posebej koristno v prometnih konicah, če le ni za vami v koloni nestrpen voznik – preden spelje namreč sistem poskrbi za zadostno varnostno razdaljo, za hitrejši pomik pa mu boste morali pomagati. Ponudbo dopolnjujeta izpopolnjena enota zabavno informacijskega sistema z uporabniškim vmesnikom MMI ter poseben predal za telefon, ki ob uporabi zunanje antene poskrbi za manjše sevanje v avtomobilu in olajša povezljivost. Verjetno je povsem odveč podatek, da lahko dodatki, samostojno ali v paketih, izhodiščno ceno izbranega avtomobila pošteno “popravijo”.

Ko sem že pri denarju, osnovna informacija naj bo, da znaša začetna cena za modele z bencinskim motorjem 55.800 evrov, z dizelskim motorjem pa 61.990 evrov. Znani sta tudi že ceni za najzmogljivejša modela, kjer bo za S7 potrebno odšteti vsaj 110.700 evrov, za RS7 pa 154.700 evrov.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kia Soul in Soul EV: slovenska predstavitev
Lexus NX: slovenska predstavitev