Predstavitve

Kia Soul in Soul EV: slovenska predstavitev

Ne glede na to ali zunaj sije sonce ali lije kot iz škafa, Kie Soul v nobeni od njenih inkarnacij preprosto ne moreš spregledati. Od prve generacije, ki je na slovenske ceste zapeljala v začetku leta 2009, preko atraktivnega koncepta Track’ster iz leta 2012 do nove, druge generacije Soula, ki se tokrat, pri nas res le za okus, pojavlja tudi z električnim pogonom.

Kia Soul je svojo podobo dobila v kalifornijskem oblikovalskem studiu in pri znamki pravijo, da so v Ameriki nad njo navdušeni. Kaj jih je tako zelo prevzelo, samosvoje oblikovanje, praktična notranjost ali reklamne kampanje s hrčki, težko sodim. Kljub temu, da gre pri nas za enega manj pogostih znamkinih avtomobilov na cesti, pa ji težko zanikam izjemno prepoznavnost.

V svoji drugi generaciji je v veliki meri, vsaj kar se podobe tiče, obdržala dobro sprejete in sebi lastne poteze. Morda je njena zunanjost, ki jo lahko izberete v eno ali dvobarvni različici, nekoliko manj oglata, kar se pozna tudi v izboljšani aerodinamiki, sicer pa je, v primerjavi s predhodnico, nekoliko daljša, širša in nižja. V notranjosti se lahko pohvali z novimi, kvalitetnejšimi materiali in precej spremenjeno zasnovo armaturne plošče, kjer je kar nekaj zanimivih elementov, kot na primer namestitev zvočnikov nad ventilacijske reže.

Če je na seznamu Soulovih značilnosti visoko uvrščen dizajn, so se v novi generaciji posvetili tudi kakovosti izdelave, voznemu udobju, tehnološkim pripomočkom ter brezskrbnosti v času uporabe vozila, kar se nanaša predvsem na Kiino sedemletno garancijo. Inženirji so se tako vrgli na delo z uporabo nove platforme, ki temelji na cee’dovi. Povečali so njeno trdost ter prilagodili vzmetenje za boljšo vozno dinamiko, zmanjšali vibracije v vožnji ter, zahvaljujoč boljši izolaciji, poskrbeli za bolj prijetno počutje potnikov.

Še najmanj sprememb je med pogonskimi agregati, kjer kupci lahko izbirajo med bencinskim motorjem 1.6 GDI (103 kW) ali dizelskim motorjem 1.6 CRDi (94 kW), pri čemer sta oba na voljo z ročnim ali samodejnim 6-stopenjskim menjalnikom. V Sloveniji bo model Soul na voljo le z enim nivojem opreme, EX Wonder, kjer bo izhodiščna cena za bencinsko izvedenko znašala 20.990 evrov, za dizelsko pa 21.990 evrov.

Posebno mesto v družini ima Soul EV, ki ga v Sloveniji zaenkrat ne bo moč kupiti. Razlogov za takšno odločitev zastopnika je več, med pomembnejšimi pa je verjetno tudi dejstvo, da bo Evropa letos iz proizvodnje dobila le 1.000 teh električnih avtomobilov, zato ob ključnih evropskih električnih trgih (Norveška, Francija) pravzaprav nimamo kaj dosti možnosti za alokacije.

Soul EV je prvo Kiino električno velikoserijsko vozilo, ki se ob tem lahko pohvali z enako dolžino garancije kot jo imajo običajne pogonske različice. Njegova zunanjost se od klasičnega Soula razlikuje po serijski dvobarvni karoseriji, posebnih 16-palčnih alu platiščih, spremenjeni prednji maski z vtičem za polnjenje ter odbijaču, zadnjih LED lučeh ter drugačni obliki zadnjega odbijača. V potniški kabini ga zaznamujejo dvobarvna notranjost, OLED (organska LED) inštrumentna plošča s športnimi merilniki Supervision, z običajno različico pa si deli avdio-navigacijski sistem, ki ima razširjen prikaz podatkov na tiste, ki so povezani s porabo in dosegom pri vožnji na električni pogon. Električni Soul odlikujejo povečana vzvojna trdnost (+27 % v primerjavi z običajnim), nižje težišče ter prilagojeno vzmetenje.

Soul EV poganja elektromotor z močjo 81,4 kW, ki sodeluje z brezstopenjskim samodejnim menjalnikom. Litij-ionska baterija (277 kg) z zmogljivostjo 27 kWh, ki je nameščena pod potniško kabino, ima po podatkih zastopnika največjo energijsko gostoto v razredu (200 Wh/kg) ter z enim polnjenjem omogoča dobrih 200 kilometrov dosega. Za manjšo porabo energije poskrbi nova tehnologija ogrevanja, prezračevanja in hlajenja (HVAC) z učinkovito toplotno črpalko, pametnim nadzorom zajema zraka, ločenim prezračevanjem za voznika in prednastavljenim prezračevanjem. Za popolno polnjenje baterije na običajnem gospodinjskem priključku (6,6 kW, 240 V) Soul EV potrebuje 5 ur, medtem ko ga lahko do 80 % kapacitete napolnite v manj kot 25 minutah, če imate na voljo priključek za hitro polnjenje z močjo 100 kW (CHAdeMO).

Besedilo in foto: Urška Radolović

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Jeep Cherokee: slovenska predstavitev
Audi A7 Sportback: slovenska predstavitev