Reportaže

5 koristnih nasvetov pri fotografiranju avtomobila

Nekaj koristnih napotkov pri fotografiranju avtomobila.

1. Oprema

Preden se odpravite fotografirati vedno preverite:

–          Ali je/so napolnjene baterije za fotoaparat;

–          Ali je/so spominske kartice prazne in formatirane (obvezno formatirane v fotoaparatu);

–          Ali je/so objektivi čisti in brez pack;

–          Ali je/so napolnjene baterije za bliskavico.

Nekaterim se vse zgoraj našteto morda zdi samoumevno, vendar ni vedno tako. Pred odhodom na slikanje je potrebno preveriti prav vse omenjene malenkosti, saj ti lahko prav te hitro pokvarijo fotografski dan. Priporočljivo je imeti s seboj rezervno baterijo in rezervno spominsko kartico, še posebej v mrzlih dneh – takrat se baterija hitreje prazni.

2. Lokacija in čas fotografiranja

Lokacija, kjer boste na ogled postavili jeklenega konjička, je ena izmed najpomembnejših stvari pri njegovem fotografiranju. Tudi če boste slikali najlepši avtomobil na svetu, vam popolnoma nič ne pomaga, če so v ozadju zabojniki za smeti ali ogromno motečih elementov. Vse odvečne stvari v ozadju bodo nase vlekle pogled gledalca fotografije, ki bo uhajal stran od vašega avtomobila. Lokacija naj bo ”čista” ali pa postavite avto tako, da moteč element zakrijete.

Lokacijo slikanja morate poznati že prej oz. morate med iskanjem le-te točno vedeti, kakšno  lokacijo iščete. Pomembno je tudi vedeti, iz katere smeri bo v času slikanja sijalo sonce in kdaj bo zašlo. Poskrbite, da bo v času fotografiranja sonce za vašim hrbtom. Lahko slikate tudi v sonce, vendar je potrebno več znanja, poleg tega je dobro vedeti, kakšen efekt želite na sliki. V začetnih fazah priporočam, da vam sije sonce v hrbet.

Lokacijo imate izbrano, dodobra ste seznanjeni s potovanjem sonca, torej vam preostane še izbira najbolj primerne ure za fotografiranje. V jutranjih in večernih urah, ko sonce ni premočno, bodo sence na avtomobilu manj izrazite in celotna fotografija avtomobila prijetnejša za ogled. Če nameravate fotografirati ob poldnevu, vas čakajo močne sence, “prežgani” zgornji deli avtomobila in v splošnem slabša kvaliteta slike. Nikakor pa ne fotografirajte avtomobila, ko je ta na pol v senci in na pol na soncu – kotrasti in prežganine bodo enostavno prevelike.

3. Čistoča avtomobila

Avto naj bo čist. Od zunaj in znotraj. Zunaj naj bo opran, na njem pa naj bo čim manj prahu. Platišča se smejo biti prekrita z zavornim prahom ali kakršno koli umazanijo. Znotraj mora biti posesan, na plastičnih delih naj bo pobrisan prah. V odlagalnih predalčkih naj ne bodo nametani papirčki. Stvari s sedežev odmaknemo iz avtomobila.

4. Uporabljajte polarizacijski filter

Cirkularni polarizacijski filter je eden najpomembnejših filtrov pri slikanju avtomobila zunaj. Dober polarizacijski filter bo ”vsrkal” odboje, ki se pojavljajo na avtomobilu. S tem nam omogoči, da se odboji s karoserije ali s steklenih površin ne prenesejo na fotografijo. Polarizacijski filter je eden ključnih pripomočkov pri slikanju ob soncu. Priporočam nakup boljšega cirkularnega polarizacijskega filtra – filtri slabših kvalitet lahko drastično poslabšajo ostrino in tudi barvno shemo slike.

5. Položaj slikanja

Fotografirati je potrebno vsaj iz teh kotov:

–          Celoten stranski portret

–          Celoten sprednji portret

–          Celoten zadnji portret

–          Motor

–          Armaturna plošča

–          Notranjost

–          ¾ stopinjski stranski portret

–          ¾ stopinjski sprednji portret

Nikar se ne bojte umazati. Pri iskanju optimalnega kota za fotografiranje je potrebno velikokrat poklekniti ali leči na tla. Nikar ne pozabite fotografirati iz višje perspektive – z vrha stopnic, hribčka ali celo z lestve.

V galerijo sem dodal tudi nekaj primerov:

– Na fotografiji, kjer je slika zadnje klopi so v ozadju zabojniki za smeti.

– Na eni izmed  fotografiji se v ozadju vidi oseba na motorju.

– Zmoti znak, ki popolnoma pokvari izgled avtomobila.

– Fotografijo pokvari avto, ki prihaja od zadaj.

– Nepravilna uporaba goriščne razdalje na objektivu popolnoma spremeni izgled avtomobila (videti je kot enoprostorec in ne kot majhen mestni avto)

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Ford Kuga v objektivu – Panning
Z Michelinom na obisku Koenigseggove tovarne