Reportaže

Luči, kamera, akcija!

Lexus LBX: mednarodna premiera

Z majhnim križancem LBX vstopa Lexus v povsem nov svet. Tak, ki ga opredeljujejo barve in igrivost ter je povsem drugačen od znamkinih bolj resnih, poslovnih pristopov. Da se tega zavedajo, zgovorno priča pristop k uvajanju novinca na trg. Statične mednarodne predstavitve najnovejšega Lexusovega modela v Londonu smo se udeležili tudi mi, poleg LBX pa so bile tam glavne zvezde Jana Azizi, Naomi Lareine, Anna Lucinska in drugi evropski vplivneži v obveznem spremstvu kamer in pametnih telefonov.

London je le eno mesto od velemest, ki se zdijo ustvarjena za hibridno gnani LBX. Prostor je omejen, za vstop na določena področja z avtomobili pa je potrebno plačati posebno takso (cenejša za elektrificirana vozila) – ob številnih prebivalcih, ki imajo dovolj prihodkov britanska prestolnica predstavlja idealen poligon za premijskega križanca, ki veliko stavi tudi na svoj zunanji izgled.

Rumen ali oranžen?

IMG_6781
Prava barva razstavljenega LBX se skriva nad registrsko tablico.

Bolj kot z vplivneži in fotografiranjem sebe, sem se ukvarjal z odkrivanjem najnovejšega Lexusa. Takih nas sicer ni bilo dosti. Po prvem obhodu je sledil test vozniškega sedeža, preverjanje prostornosti zadnje klopi in hiter skok do prtljažnika. Zaradi uporabe kombinacije žarometov je že po nekaj trenutkih sledilo presenečenje. Oranžen avtomobil je bil v resnici rumen! Čeprav obarvan v oranžno spominja na legendarnega športnika LFA s paketom Nürburging, je bil dejanski barvni odtenek viden zgolj na malem delčku karoserije nad zadnjo registrsko tablico. Kot so pojasnili, je barva zelo podobna tisti z nove generacije Priusa PHEV.

Korak v pravo smer

LBX meri v dolžino 4.190 milimetrov. S tem je praktično enako dolg kot Ford Puma in 305 milimetrov krajši kot UX. Po dimenzijah se uvršča v sredino segmenta, kjer ima glavno prodajno vlogo Volkswagen T-Cross, a je dejstvo, da LBX cilja predvsem na premijske tekmece (Volvo XC40, Mazda CX-30, Audi Q2…). To precej jasno nakazuje s svojo potniško kabino.

IMG_6772
Moderna notranjost, kjer ne manjka fizičnih stikal.

Volan je precej debel, voznikov sedež pa zelo udoben. Pred voznikom so digitalni merilniki, ob njem pa pokončno postavljen 9,8-palčni zaslon na dotik. Le ta je ravno prav velik, ima fizična stikala za klimatsko napravo in se je po nekaj minutah igranja izkazal kot primerno odziven.

Sam bi si morda želel več odlagalnih predalov na osrednji konzoli. Le ta je prav osvežujoče ozka (v zadnjem času se vsi proizvajalci odločajo za pretirano široke osrednje konzole), a na njem ni konkretno uporabnega (večjega) odlagalnega prostora. Pred ročico menjalnika je prostor za stekleničko in za njim predal za polnjenje pametnega telefona. Tako je me je že zaskrbelo, kam bi lahko odložil denarnico, ključe in druge drobnarije. K sreči sem kasneje opazil še velik odlagalni predal pod osrednjo konzolo, ki bo v veliki meri rešil prej opisane zadrege. Še bolj pa verjetno drži, da sodobni prebivalci urbanih mest že zdaj hodijo naokrog le s pametnim telefonom ter z njim plačujejo, odklepajo in še kaj.

2+2

Še hiter test sedenja zadaj. Ob nastavljenem voznikovem sedežu je zadaj ostalo za kolena nekaj centimetrov prostora. Kljub temu, da je manjši kot UX, se zdi, da se pri LBX zadaj sedi bolje. Prtljažni prostor je primeren velikosti modela, s 330 litri nekako povprečno velik. Žal bolj oprijemljivih informacij trenutno nismo dobili, zato ga ne morem neposredno primerjati s ključnimi tekmeci ter nenazadnje s Toyoto Yaris Cross.

Dvigniti prepoznavnost znamke

Čeprav je najmanjši, postaja LBX zvezdnik Lexusove modelne palete. Še preden bo uradno zapeljal na evropske in tudi slovenske ceste, pripravljajo pri Lexusu evropsko turnejo. Na različnih “pop-up” dogodkih se bo predstavil novinarjem, vplivnežem in tudi obiskovalcem v Milanu, Madridu in Parizu.

IMG_6769Besedilo in fotografije: Gašper Pirman,

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
V vrtincu sprememb: opažanja in odmevi iz Münchna
Mali kamerad