Reportaže

Obisk Oplovega testnega centra

Na mokrih cestah v okolici centra za testiranje Oplovih vozil v Dudenhofnu smo preizkusili novo generacijo agregatov in menjalnikov, ki jih bodo ponudili trgu v prihodnjih štirih letih. Predstavili so nam tri nove družine motorjev, trinajst novih motorjev ter izboljšane ročne in samodejne menjalnike.


Testni center

Zgodaj zjutraj smo se iz sončne Slovenije odpravili proti deževnemu Dudenhofnu. Testni center je sodobno opremljen za testiranje Oplovih prototipov, motorjev in menjalnikov. Vsebuje vrsto obremenilnih testov, ki jih mora prestati vsako vozilo, preden je pripravljeno za prodajo. Najbolj ponosni so na novo zgrajen oval – 4,8 kilometrov dolga štiripasovna proga je projektirana in zgrajena do najmanjše podrobnosti, saj omogoča hitrosti vse do 250 km/h, pri čemer na voznika ne delujejo lateralne sile.

Bencinski motorji

Po uvodnem nagovoru vodilnih predstavnikov znamke Opel je sledila predstavitev bencinske palete motorjev, ki jih bodo začeli serijsko vgrajevati v svoja vozila. Paradni konj, ki bo zaoral ledino novodobnih bencinskih motorjev, je 1.6 SIDI Turbo. S prisilnim vžigom in neposrednim vbrizgom goriva bo novi bencinski štirivaljnik porabil trinajst odstotkov manj goriva in izpustov CO2 kot prejšnja generacija. Novi 1,6-litrski turbo motor bo na voljo v dveh izvedenkah – Eco Turbo in Performance Turbo. Eco Turbo različica doseže največjo moč 125 kW (170 KM) in 280 Nm navora. Močnejša različica Performance Turbo pa ima največjo moč 147 kW (200 KM) in 300 Nm navora. Ob vseh teh posodobitvah jim je uspelo obdržati popolnoma enako težo motorja kot pri predhodniku.

Vozili smo …

… novi Performance Turbo. Pri Oplu definitivno niso lagali, ko so nam ponosno razložili, da je novi motor v prostem teku skoraj neslišen. In še kako prav so imeli. Motor odlikuje ”neslišnost” v nizkih vrtljajih in umirjeni vožnji ter močnejši zvok pri višjih vrtljajih. A še vedno ostane nekaj grenkega priokusa, saj so si moja ušesa zaželela nekaj decibelov glasnejši izpuh. Zvok, ki bi dal vozniku takoj vedeti, da sedi v “dvesto-konjski” mrcini. Klub svoji moči je novi Performance Turbo kultiviran in z zvezno razdeljenim navorom ”vleče” že od 1.500 vrtljajev naprej. Zame bi lahko bil malce manj kultiviran in bolj divji, agresivnejši.

Dizelski motorji

Tudi pri dizelskih motorjih bo prvi prišel na vrsto 1,6-litrski CDTI, ki bo zamenjal ostarela 1.7 CDTI in 2.0 CDTI. Poleg nižje porabe goriva ter izpusta CO2 je bil največji izziv inženirjem zmanjšati hrup, tresljaje in samo grobost delovanja. Novi dizelski motor, ki je trenutno na voljo samo v Zafiri Tourer, ima največjo moč 100 kW (136 KM) in največji navor 320 Nm pri 2.000 vrtljajih. Veliko pozornosti so posvetili tudi boleči točki dizelskih motorjev in s preklopljivo vodno črpalko z elektromagnetno sklopko poskrbeli, da se dizelski agregat veliko hitreje segreje v hladnih zimskih dneh.

Vozili smo …

… 1.6-litrski dizelski agregat, ki je bil nameščen v Zafiri Tourer. Že takoj me je navdušila umirjenost ter tihost delovanja motorja. Opazen je občuten napredek v primerjavi z ostalimi dizelskimi agregati na trgu. Hrup v kabini je bil minimalen, s čimer so potrdili obljube o tihosti motorja. S svojim mirnim ter uglajenim delovanjem ne pusti hladnega niti najbolj zahtevnega voznika. 136 “konjev” je brez težav premagovalo težo in velikost Zafire in zdi se, da ji je motor pisan na kožo. V kombinaciji s 6-stopenjskim menjalnikom pa je vožnja še bolj prijetna.

Ročni in samodejni menjalniki

Ker gre kvaliteta motorja z roko v roki s kvalitetnim menjalnikom, so pri Oplu poskrbeli tudi za prenovo palete ročnih in samodejnih menjalnikov. Prenovo sta doživela ročna menjalnika s petimi in šestimi stopnjami. Pri 5-stopenjskem so sedaj izboljšali prestavne mehanizme in sinhronizirali vzvratno prestavo. Pri vseh ročnih menjalnikih pa so občutno popravili samo natančnost prestavljanja in s posebej razvitimi olji odstranili moteče težko prestavljanje v mrzlih jutranjih dneh. Novost je tudi avtomatizirani ročni menjalnik z možnostjo sekvenčnega prestavljanja. Na voljo bo v Adamu in Corsi. Izboljšave je doživel še samodejni 6-stopenjski menjalnik, ki je pridobil kar dve prestavi in bo zagotavljal tudi do tri odstotke nižjo porabo.

Na cestah v testnem centru smo imeli priložnost voziti novi 8-stopenjski samodejni menjalnik v Insignii in sekvenčni ročni menjalnik, ki je bil nameščen v Adamu. S svojim številom prestav se je 8-stopenjski menjalnik izkazal kot odličen za potovanje pri višjih hitrostih, s pametno prilagojenim prestavnim razmerjem pa je Insignia še vedno ostala poskočna tudi pri nižjih hitrostih. Sekvenčni menjalnik je idealen za nezahtevne voznike pri vožnji skozi mestne ulice, toda agresivnejši vožnji ni bil kos.

Več o prenovi pogonskih agregatov lahko preberete tukaj.

Besedilo in foto: Gašper Pirman

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Avto v objektivu – Ravnovesje beline
Avto v objektivu – Bliskavica