Reportaže

Avto v objektivu – Bliskavica

Vsak malo boljši fotograf si težko predstavlja fotografijo brez uporabe bliskavice.

Bliskavica lahko veliko doda k dobremu posnetku, a po drugi strani lahko tudi veliko vzame. Bliskavica dobavlja fotoaparatu oziroma senzorju dodatno svetlobo. Ta je potrebna v slabih svetlobnih razmerah. A je zmotno razmišljanje nekaterih, da nam bliskavica lahko služi samo v temnih razmerah. Uporabimo jo lahko tudi samo za dodatno osvetljevanje določene scene ali predmeta.

Sestavni deli bliskavice so:

– glava: tu je svetilo, boljši modeli imajo vrtljivo glavo (navpično od -10 ali do 90 stopinj, vodoravno v eno smer 90 stopinj, v drugo pa 180 stopinj) in cev, ki debelino svetlobnega snopa prilagaja žariščnici na zoom objektivu.

– telo: vsebuje elektroniko, pri boljših modelih je na hrbtni strani tudi pregleden LCD zaslon.

– noge – nastavek za kamero s konektorji

– priključek za dodatno napajanje z energijo

– priključek za priklop na dodatno bliskavico ali usmerjevalnik več bliskavic

Eden najbolj pomembnih podatkov o bliskavici je vodilno število oziroma angleško GN. Ta podatek nam pove veliko o moči bliskavice. Pove nam, koliko svetlobe mora priti iz bliskavice, da bo fotografirani predmet še pravilno osvetljen. Odvisen je od razdalje do predmeta in od odprtine v zaslonki.

Tudi sinhronizacijski čas je ena izmed pomembnih lastnosti bliskavice. Ker je zaklop v fotoaparatu odprt samo določen čas in ker je blisk krajši od hitrosti zaklopa, mora bliskavica prožiti ravno v trenutku, ko je zaklop popolnoma odprt. V kolikor ta pogoj ni zadovoljen, se na fotografiji pojavi črn trak. To pomeni, da zaradi prehitrega časa zaklopa bliskavica ni bila zmožna dovolj hitro osvetliti celotne fotografije.

Bliskavica ni obvezna za slikanje, je pa med najpomembnejšimi dodatki za fotoaparat, zato jo vseeno uvrščam skupaj s kamero in objektivom v celosten fotografski sistem

Bliskavice se ločijo predvsem po vodilnem številu, ki je mera, kako daleč bliskavica “nese”. Ločijo se po elektroniki in funkcijah, ki so vgrajene v njih. Ločijo pa se tudi po tem, če imajo vrtljivo glavo. To je zelo pomembno, saj lahko na ta način blisk preusmerimo v neko odbojno površino (strop, stena, odbojnik), kar nam da mehkejšo razpršeno svetlobo. Pri tem moramo paziti, da je ta odbojna površina bele barve, sicer se bo barva te površine prenesla na našo sliko.

Osebno priporočam, da ob nakupu fotoaparata najprej pomislite na nakup dobre zunanje bliskavice. Zunanja bliskavica je neprimerno močnejša kot vgrajena, dopušča več svobode in popoln nadzor nad samo bliskavico. Z brezžičnimi prožilci lahko zunanjo bliskavico prožimo tudi na daljavo. Pomembno je, da bliskavica omogoča TTL način, ki vam avtomatsko prilagaja moč bliskavice glede na vaše nastavitve na fotoaparatu.

Besedilo: Gašper Pirman. Fotografije: Nikon.com, Canon.com

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Avto v objektivu – Bliskavica"


jack86
11 leta 1 dan nazaj

Hvala!
Pa se vama zdi, da bi pogrešal vgrajeni flash? Ga potem še kdaj uporabljaš?

W3s7_S1D3
11 leta 3 dni nazaj

se strinjam z Gapii. Če ne drugo ima Nikon izredno dobro poštimano z delom z večimi bliskavicami (Master/Slave). Ko začneš delati s dvema ali več hkrati in se igrat s svetlobo, začneš šele uživat. Čeprav jaz pravim, da je pravi iziv fotografirat brez bliskavice, saj niso vedno idealni pogoji kot v (home made) studiu 😉

jack86
11 leta 3 dni nazaj

Ravno prav, da si “razširim obzorje”, imam sledeč problem: na D5000 mi je “pregorela” vgrajena bliskavica. Popravilo (menjava elektronike) je 160€. Sedaj sem pred dilemo, ali naj popravim, ali grem v nabavo zunanje bliskavice? Najboljše bi bilo oboje, to vem, ampak za hobi fotografiranje ne mislim dajati toliko €.

 
Obisk Oplovega testnega centra
Avto v objektivu – Fotografska stojala