Testi

Smuči in kolo

BMW 220d xDrive Active Tourer

Poraba 6,1 l/100km Največja hitrost 223 km/h Cena 49.042 eur
Plusi
  • Podiranje zadnje vrste sedežev
  • 8-stopenjski Steptronic še vedno navdušuje
  • Kakovost izdelave
  • Odlične vozne lastnosti, podprte s štirikolesnim pogonom
  • Dizelski agregat
  • atraktivna barva Estoril Blue
Minusi
  • Cena dodatne opreme
  • Na trenutke pretrdo nastavljeno podvozje
  • Brez samozatemnitvenega ogledala
  • Ob obilici opreme bi lahko bil opremljem z aktivnim tempomatom
  • Elektronsko ročno zavoro je treba odtegniti ročno
  • Kljub svojemu namenu ni najbolj prostoren
  • Zadnja klop realno gledano namenjena le dvem potnikom

Kaj se zgodi, ko enemu izmed najbolj kontroverznih modelov znamke z enimi izmed najbolj zvestih podpornikov v avtomobliski industriji nadeneš štirikolesni pogon xDrive, privlačen paket M ter pod pokrov motorja skriješ zmogljiv dvolitrski dizelski agregat? Zamere so pozabljene. No, vsaj pri večini.

Nič več samo spredaj

BMW je svoj prvi revolucionarni model s pogonom na prednji kolesni par oborožil z izjemno priljubljenim štirikolesnim pogonom xDrive in največjim kritikom vsaj za trenutek zaprl usta. V grobem Active Tourer ostaja zvest svoji zasnovi in številni ljubitelji znamke globoko v sebi še vedno kuhajo zamero, ki je ne zmore ublažiti niti xDrive.

A za tiste, ki ne trmarimo in z veseljem pozdravimo nekaj novega – še posebej, če gre za odmik od ustaljenih smernic – je Active Tourer, dopolnjen s štirikolesnim pogonom, odlična nadgradnja običajni različici. O pogonu xDrive smo pisali že velikokrat, zato o njem tokrat ne nameravam izgubljati besed, še vedno pa lahko potrdim njegovo odlično delovanje in dovršenost. Active Tourer je z njim bolj suveren na vseh podlagah, dež in sneg naenkrat ne predstavljata bistvenih problemov, s trdo nastavljenim podvozjem pa tvori zabavno kombinacijo, ki preseneti tudi med hitro odpeljanimi zavoji.

Brez večjih kritik

Peter v svojem testu Active Tourerja ni imel večjih kritik na račun novega vstopnega 1,5-litrskega bencinskega trivaljnika, podobno prepričljivo pa se je izkazal tudi najmočnejši dizelski agregat, ki je v ponudbi pri modelu. S 140 kilovati in 400 njutnmetri navora, ki so na voljo že od 1.750 obratov na minuto, je pisan na kožno varčnim voznikom, ki včasih vseeno radi tudi močneje stopijo na stopalko za plin.

Dvolitrski agregat svoje delo opravlja tekoče in brez zapletov. Je poskočen, varčen in presenetljivo uglajen, nase tokrat ni opozoril niti s pretirano glasnostjo, celo v mrzlih jutrih. Dizelski štirivaljnik navduši s svojo prožnostjo in obilico navora, poskočen je od vsega začetka in zvezno pospešuje vse do 4.000 obratov. Realno gledano je tako 220d (poleg 235i) edina alternativa, ki vozniku ponuja dovolj moči in navora, da zlahka prepriča še tako zahtevnega voznika, v paketu s štirikolesnim pogonom in odličnim 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom pa je celoten pogonski sklop enostavno za obliznit prste. Vse skupaj nadgrajuje z izredno privlačno porabo – v umirjenem ciklu se je zlahka spustila pod šest litrov, v povprečju pa se je zadrževala nekaj decilitrov nad šestimi litri. Kombinacija zmogljivega in ekonomičnega pogonskega sklopa, ki jo konkurenca trenutno težko dosega.

Kolo, smuči in največ dva otroka

Active Tourer, podprt s štirikolesnim pogonom xDrive, kar kliče po oglasnem gigantskem panoju nasmejane aktivne družine v avtomobilu z nameščenimi športnimi rekviziti. Kljub temu, da gre pri Active Tourerju za vozilo iz segmenta enoprostorcev, pa bodo le najbolj pozorni opazili, da sta na reklamnem panoju le dva mlajša člana družine – avto na zadnji klopi ponuja standardno klop, na kateri sta poudarjena le dva individualna sedeža, osrednja grbina med sedežema pa v praksi ni primerna za udobno in prostorno sedenje tretjega potnika.

Zadnja klop za izboljšano splošno uporabnost ponuja obilico pametnih rešitev, ki so seveda na seznamu doplačil. Hvalim priročno podiranje zadnjih naslonjal v razmerju 40:20:40, pomično zadnjo klop, preklop individualnega naslonjala s pomočjo pritiska na stikalo in preprosto nameščanje otroškega sedeža s pomočjo sistema Isofix. Medtem ko se nad prostornostjo zadnje klopi ne bodo pritoževali otroci, pa zna kakšna opazka pasti s strani odraslih sopotnikov, saj prostora za kolena zadaj ni na pretek.

Tipičen predstavnik družine BMW

Paket M prenaša športen značaj zunanjosti v potniško kabino, kjer v trenutku opazimo modrino in atraktivne dodatke. Modri šivi in oblazinjenje, ki ga dopolni črna alkantara, so naravnost fantastični. Barvna kombinacija, ki se preslika tudi na volanski obroč, obloge vrat ter armaturno ploščo s kontrastnimi modrimi šivi, daje uporabniku vedeti, da ne sedi v običajni različici Active Tourerja.

Voznikov prostor je ergonomičen, kvaliteten in dovršen, le da v tokratnem primeru voznik ne zdrsne v svoj sedež, saj je položaj sedenja nekoliko višji in bolj pregleden. Upravljanje večopravilne enote preko pametnega vrtljivega stikala ostaja preprosto in brezhibno, merilniki pa s svojo preglednostjo eni boljših, kar sem jih imel možnost videti. Ne morem niti mimo velike panoramske strehe; njena uporabnost je seveda sezonsko nekoliko omejena, a zame ni lepšega, kot vožnja v vročih spomladanskih dneh s pišem vetra v laseh.

Trd in suveren

Že po nekaj prevoženih kilometrih mi je postalo jasno, da Active Tourer ni med najbolj udobnimi enoprostorci na tržišču. Na trenutke ima občutno pretrdo nastavljeno podvozje in čez slovenske luknjaste ceste kdaj prav smešno poskakuje, najbolj očitno na avtocesti, kjer pri višjih hitrostih kar zaplava skozi avtocestne neravnine. A v zameno nudi ene izmed najboljših voznih lastnosti v razredu; dinamična vožnja mu predstavlja užitek in ne breme, zato bodo z njim zadovoljni tudi tisti najbolj zahtevni vozniki in voznice.

Kdaj je dovolj?

Vse lepo in prav: Active Tourer, podprt s samozavestnim dizelskim agregatom, odličnim 8-stopenjskim športnim menjalnikom Steptronic, športnim paketom M in štirikolesnim pogonom xDrive je naravnost fantastičen paket, ki ga odlikujejo odlične vozne lastnosti, praktična notranjost ter ergonomsko oblikovan voznikov prostor.  A sem se med preizkusom nenehno spraševal, kje je meja? Očitno pri petdesetih tisočakih, kjer še tako zaverovane BMW ljubitelje prepričaš, da je Active Tourer pravzaprav lahko čistokrvni predstavnik znamke.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski štirivaljnik prepriča z obilico navora in moči, vse skupaj pa nadgradita izvrsten 8-stopenjski samodejni menjalnik Steptronic in štirikolesni pogon xDrive. Popolna kombinacija varčnosti, poskočnosti in zanesljivosti.
    10
  • Notranjost
    Paket M prinaša zapeljivo barvno kombinacijo, ki jo dopolnjujeta alkantara in usnje. Počutje je za volanom je odlično, številne preproste rešitve in obilica odlagalnih površin olajšajo vsakodnevno uporabo, le bolj prostoren bi lahko bil in s tem zavesto služil svojemu osnovnemu namenu.
    8
  • Opremljenost
    Spisek dodatne opreme se je raztezal čez celoten list papirja A4, a sem ravno zato presenečeno ugotovil, da manjkata samozatemnitveno ogledalo in izredno koristen aktivni tempomat.
    9
  • Vozne lastnosti
    Družinski avto, ki bo poskrbel, da si ga bo večkrat sposodil očka, odložil otroke v vrtcu in se podal na zavite ceste, kjer odlične vozne lastnosti dopolnjuje vsestranski štirikolesni pogon xDrive. Za običajno vožnjo po mestu in naših cestah lahko koga zmoti pretrdo nastavljeno podvozje, mene žal je.
    9
  • Gospodarnost
    Kljub svoji moči in štirikolesnemu pogonu se je povprečna poraba gibala le malce nad šestimi litri, a oceno močno zniža končna cena vozila - 49 tisočakov je preseglo moje meje tolerance.
    6
  • Zmogljivost
    Dizelski agregat s 140 kilovati bo zadovoljil vsakega uporabnika, s pomočjo 400 Nm navora pa je poskočen že od začetka, ne zmotijo pa ga niti avtocestne hitrosti.
    9
  • Sklep
    BMW je s prihodom serije 2 Active Tourer razburkal javnost, potezo pa so bavarskemu proizvajalcu vozil najbolj zamerili zvesti ljubitelji. Z nameščenim paketom M v privlačni modri barvi, samodejnim menjalnikom in štirikolesnim pogonom so pri testnem primerku poskrbeli, da je večina zamer pozabljenih, za kar pa je potrebno plačati visoko ceno.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 49.042
dolžina × širina × višina (mm) 4.342 × 1.800 × 1.555
dovoljena masa vozila (kg) 2.045
emisija CO2 (g/km) 122
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16.5
masa praznega vozila (kg) 1.585
medosna razdalja (mm) 2.670
menjalnik/pogon Samodejni/Štirikolesni
največja hitrost (km/h) 223
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 140/190 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1.750
namestitev motorja Spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 11,3
osnovna cena vozila (€) 26.700
pnevmatike 225/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,2/4,3/4,6
pospešek 0-100 km/h (s) 7,3
prostornina posode za gorivo (l) 51
prostornina prtljažnika (l) 468-1.510
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Turbodizelski
vrtina × gib (mm) 90.0 x 84.0
zavore spredaj/zadaj kolutni hlajeni/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Smuči in kolo"


mrtwelvetrees
8 leta 11 meseci nazaj

Sem bil na testni vožnji, sicer osnovnega modela, če ga primerjam z VW Sportsvanom, ni vreden toliko več denarja, sploh pa mi je počil film v glavi, ko moraš vsakič ročno na roke sprostit….

 
Vitamin
Povzpetnik