Poraba 3,5/9,1/5,0 l/100km Največja hitrost 183 km/h Cena 15.830 eur
Plusi
  • prožnost motorja nad 1.700 vrt/min
  • poraba goriva
  • udobje v vožnji
  • velik osnovni prtljažnik
  • povečljivost prtljažnika
Minusi
  • pokrov prtljažnika je moč odpreti samo s ključem ali s tipko levo ob volanskem obroču
  • neravno dno skupnega prtljažnika
  • volan nastavljiv samo po višini
  • »bobnenje« motorja pod 1.250 vrt/min
  • nezadostna ledvena opora na sprednjih sedežih

Francozi so C-Elysee razvili s ciljem izdatnejše širitve svoje prisotnosti izven meja Evrope. Vse kaže, da so globalno zastavljen cilj dosegli. A ker je treba železo kovati dokler je vroče, so po štirih letih pripravili osvežitev modela. Test.

Citroen_C-Elysee_BlueHDi100_26Nad konceptom preprostejše in posledično cenejše zasnove Citroëna C-Elysee (in Peugeota 301) se zmrduje kar nekaj vse bolj razvajenih evropskih kupcev. A kot je recimo Peugeot s prvo generacijo 3008, navkljub drugačnim komentarjem na spletnih forumih, po rezultatih prodaje sodeč zadevo očitno vendarle naredil trgu všečno, tako kaže, da so PSA-jevci tudi s C-Elysee in 301 zadeli v polno. Če to ne bi držalo, potem v štirih letih prodaje zagotovo ne bi spravili na ceste več kot 400 tisoč primerkov C-Elysee.

Da je slednji vroča roba, priča tudi podatek, da so jih samo v letu 2016 prodali več kot 177 tisoč. A podatek, da je bil levji delež (natančneje, dobrih 90 tisoč) prodan samo na Kitajskem, zgovorno priča, katerim trgom je Citroën C-Elysee prvenstveno namenjen. Kljub vsemu pa menim, da ga poskušajo Francozi z osvežitvijo vsaj malo bolj približati strogemu in razvajenemu okusu zahodnoevropskih trgov.

S tridimenzionalnim učinkom

Citroen_C-Elysee_BlueHDi100_18Ob njem sicer še vedno ne morem govoriti o oblikovalskem presežku, a kljub temu deluje sodobnejše, zrelejše in, vsaj meni, prijetnejše na pogled kot prej. Spredaj izstopajo dnevne svetilke LED, spremenjen spodnji del odbijača s poudarjenimi vstopi za hladilni zrak in kromiranimi vložki. V zgornjem delu odbijača je opazna vanj vdelana maska motorja s kromirano prečko, razpeto med novo oblikovana žarometa in značilnima Citroënovima puščicama v sredini. Tudi zadaj je grafika luči spremenjena in želi vzbuditi občutek tridimenzionalnosti, čeprav je rezultat daleč od 3D učinka zadnjih luči recimo Citroënovega C4 Picasso ali DS3.

Izboljšana povezanost v svet

Citroen_C-Elysee_BlueHDi100_09Seveda je deležna nadgradnje tudi kabina. Nova je praktično čez celo armaturno ploščo segajoča okrasna površina, ki želi s svojim sijočim, a na prstne odtise tudi dovzetnejšim izgledom, delovati bolj žlahtno kot doslej. Na novo oblikovani so tudi dobro berljivi merilniki, ki pa, resnici na ljubo,  postrežejo le z obveznim minimumom podatkov.

Francozi so pri C-Elysee daleč najbolj ponosni na novosti, ki so vezane na njegovo večpredstavnost – sedempalčni osrednji zaslon, kamero za pomoč pri vzvratni vožnji ter s prvim od dvojice povezano možnostjo povezljivosti vašega pametnega telefona preko vmesnika Apple Carplay ali Android Auto. Testni avtomobil teh dodatkov ni imel vgrajenih, tako da vam žal ne morem poročati o njihovem delovanju. Je pa res, da je sam, upoštevajoč mojo vsesplošno rezerviranost do povezanosti v svet v vsakem trenutku življenja, nisem niti malo pogrešil. Kot je predvidoma ne bo pogrešala niti glavnina njegovih povprečnih uporabnikov.

Brez kompromisov ne bo šlo

Citroen_C-Elysee_BlueHDi100_21Bo pa zato slednja skupina ljudi odprtih rok sprejela preostal del avta. Kot že prej, drži tudi po prenovi, da je razmeroma majhen avto zunaj razmeroma prostoren znotraj. V sprednjem delu potniške kabine je prostora tudi za višjerasle posameznike v vse smeri več kot dovolj. Zadaj je presenetljivo dosti vzdolžnih centimetrov za kolena, medtem ko bo za glave odraslih dovolj prostora za tiste s telesno višino nekje do okoli 1,78 metra.

Skrajno zadaj se skriva še sicer špartansko obdelan prtljažnik (pokrov je brez okrasne obloge), njegova mehanizma se zažirata v osnovni prostor, a je ta zato s skupaj 506 litri toliko bolj prostoren. Limuzinska zasnova prinaša nekaj malega slabšo prilagodljivost in vsesplošno uporabnost, a vseeno godi možnost zlaganja po tretjinah deljivega naslona zadnje klopi. Generalno dober vtis o skupnem prtljažniku sicer okrni kar velika stopnica ter poševnina v predelu hrbtišča naslona sedežne klopi, a se mora, glede na odštet denar, človek pač sprijazniti z določenimi kompromisi.

Edini, a ta toliko bolj varčen …

Citroen_C-Elysee_BlueHDi100_28Vožnjo s Citroënom C-Elysee zaznamuje dinamična nenavdahnjenost, a zato toliko boljše udobje v vožnji. V testnem primerku se je sukala ročična gred edine dizelske opcije, 1,6-litrskega BlueHDi 100. Menim, da je v cenovno tako občutljivem avtomobilskem razredu samo eden in še to razmeroma močan dizelski motor določena prodajna omejitev – vsaj na zahodnoevropskih trgih.

Agregatu pravzaprav zamerim samo neugodno bobnenje v območju vrtljajev od prostega teka in okoli 1.250 vrt/min, saj se v vseh ostalih voznih okoliščinah izkaže kot odličen sopotnik z zelo skromno žejo. Tudi zdaj že podpovprečno s prestavami založen petstopenjski ročni menjalnik pri tem ne predstavlja težave, saj so gibi prestavne ročice prijetno mehki, same prestave pa preračunane na dolgo.

… in drag

Od vstopnega bencinarja PureTech82 je BlueHDi dražji kar za približno 2.500 evrov. Od tretje motorizacije, bencinskega VTi115 je dizel še vedno dražji za poldrugega tisočaka. Citroën na emisijsko manj občutljivih trgih sicer ponuja 1.6 HDi z 92 »konji«, ki je »olajšan« dragega balasta najsodobnejše izpušno-čistilne tehnike. Žal za zahodnoevropski, do avtomobilskih emisij neprizanesljiv trg, ta motor očitno ni primeren. Saj ne, da bi se sam v avtu branil stotih »konjičev«, a bi morali Francozi, v cenovno tako pozicioniranem avtu, za resno nagovarjanje kupcev ponuditi tudi približno 80-»konjsko« izpeljanko BlueHDi-ja z nastavljeno ceno nekje na ravni 115-»konjskega« bencinarja.

Bližje že, ne pa tudi blizu

Citroen_C-Elysee_BlueHDi100_27A močno dvomim, da si bodo Francozi moj namig jemali k srcu. Četudi je C-Elysee oblikovno ter tehnično nekoliko približan evropskemu okusu, se bo levji delež osveženih C-Elyseejev še naprej vozil na cestah nam vzhodnih trgov. Nenazadnje so slednji kompaktnim in predvsem bencinsko gnanim limuzinam veliko bolj naklonjeni kot zahodnoevropski.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Tehnično razmeroma sodobno grajen motor, ki pa žal ni povsem brez drobnega tiska. Na dolgo preračunan petstopenjski menjalnik je do voznika prijazen. Pod črto dober pogonski sklop, a tudi drag - za avtomobil tega cenovnega razreda.
    7
  • Notranjost
    Še vedno, upoštevajoč zunanje mere, kar prostorna. Trše plastike ni nič manj kot prej, ja pa ta z novimi oblikovnimi rešitvami na pogled manj očitna. Prostoren in povečljiv prtljažnik tudi nekaj šteje.
    7
  • Opremljenost
    Najbogatejši paket opreme, a v tem primerku brez nekaterih tako zelo oglaševanih bonbončkov sodobnega časa. Tudi brez njih sem s testnim primerkom povsem dobro shajal.
    7
  • Vozne lastnosti
    Stavi prvenstveno na udobje vožnje, kar je, glede na poslanstvo, tudi edino pravilno.
    7
  • Gospodarnost
    Z zmogljivim in relativno dragim dizlom v nosu ter najbogatejšim paketom opreme ne tako zelo poceni nakup. Je pa res, da bo njegova uporaba po zaslugi ugodne porabe goriva bolj smiselna.
    9
  • Zmogljivost
    Čeprav ga ni za primerjati s kakšnimi družinskimi dirkalniki, ga zmore sto »konj« in 254 Nm dobro mobilizirati.
    7
  • Sklep
    Dober družinski avto z dobrim motorjem in prijetno založenostjo z opremo. Res je, da mu vse to ceno zavihti kar visoko, a na tržišču takšnega paketa novega avta ne boste dobili dosti ceneje. Pravite, kaj pa Dacia? Morda, a osebno menim, da se romunski izdelki vseeno vozijo v številko ali dve manjših »kolesih«.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 15.830
dolžina × širina × višina (mm) 4.419 × 1.748 × 1.466
dovoljena masa vozila (kg) 1.595
emisija CO2 (g/km) 98
gibna prostornina (cm3) 1.560
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.090
medosna razdalja (mm) 2.652
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 183
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 73 (99) pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 254 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
osnovna cena vozila (€) 15.140
pnevmatike 185/65 R 15
poraba goriva na testu (l/100 km) 3,5/9,1/5,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,6/3,3/3,8
pospešek 0-100 km/h (s) 10,8
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 506
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 75,0 × 88,3
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/bobnasti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Suzukijev kaizen
Limuvan