Največja hitrost 210 km/h Cena 25.680 eur
Plusi
  • videz in nastop
  • zvok izpušnega sistema
  • pozornost do detajlov
  • vozne lastnosti na ravni gokarta
  • pregleden voznikov informacijski zaslon
  • veter v laseh pričara pravo vzdušje
Minusi
  • cena
  • (pre)debel volanski obroč
  • obračalni krog bi lahko bil manjši
  • majhen rezervoar goriva
  • materiali v notranjosti bi glede na ceno lahko bili bolj izbrani

Fiat 500 je v osnovi mali posebnež, ki z zanimivimi barvnimi kombinacijami in statusom modnega dodatka razbija monotonijo na cestah. Ko ga v svoje spretne roke vzamejo še inženirji iz Fiatove podružnice Abarth, na ceste zapelje pobalinski škopijon s precejšnjo dozo strupa.

V znamenju škorpijona

Fiat 500C Abarth 595 Gran Turismo_9Morda se zdi naključje, da je Carlo Abarth leta 1949 ob ustanovitvi svojega podjetja za predelavo Fiatovih vozil za uradni logotip izbral škorpijona. Sodeč po njegovem, vse prej kot dolgočasnem življenju, je za športno nabrita vozila izbral pravi znak. Škorpijon je v astrologiji namreč vodno znamenje in osebe, rojene med 24.10. in 22.11., naj bi imele izredno notranjo moč ter naj bi bile zapletenega karakterja. Enake kvalitete so krasile tudi Abarthova predelana vozila. Zaslovel je leta 1955, ko je spremenil običajnega Fiata 600 v Abarth 750 GT in podrl številne rekorde.

Da gre za zgodovinsko pomemben znak, priča tudi njegova zasnova. Škorpijon, astrološko znamenje Carla, ki se je rodil 15. novembra leta 1908, je bil po njegovem mnenju v času snovanja logotipa dovolj grd, da ga tekmeci ne bi kopirali. Ščit predstavlja zmago ter prestiž, rdeča in rumena barva pa moč in energijo. Za konec so v logotipu vključene še barve italijanske zastave.

Sedaj pa vprašanje: koliko škorpijonov je skritih v testnem vozilu? Nekaj je bolj Fiat 500C Abarth 595 Gran Turismo_7očitnih, nekaj manj. Nekateri so pravzaprav več kot odlično skritih … Najbolj očitni so tisti na karoseriji, zato ne moremo spregledati enega v maski hladilnika in drugega pod zložljivo platneno streho. Zraven vratnih kljuk se skrivata dva in na vseh štirih pokrovčkih platišč lahko najdemo po enega divjega škorpijona. Eden se prav zvito skriva na pokrovčku rezervoarja in dva v motornem prostoru. Mislim, da je to zunaj vse, nekaj jih je seveda tudi znotraj. Eden na volanskem obroču, drugi, manjši, se skriva skriva na ključu. Zraven lahko dodamo še nekaj oznak Abarth. Ob obratu ključa te rdeča oznaka Abarth pozdravi na osrednjem zaslonu in radiu, nikakor pa ne moreš zgrešiti napisa Abarth 595 Turismo na zaščitah pragov iz ogljikovih vlaken. Sem kakšnega izpustil?

Modni posebnež ali športnik?

Fiat 500C Abarth 595 Gran Turismo_1Lahko bi rekel – oboje. Skupaj z dvobarvno kombinacijo, velikimi platišči, res ogromnih zadnjim difuzorjem ter dvojnim zaključkom izpušne cevi je pravzaprav prijeten na pogled. V mojih očeh so ga ravno prav okrancljali, ni pretirano kičast in ni izrazito športen. Nekako podoben vtis sem dobil, ko sem prvič sedel za volan. Nekaj tipičnih italijanskih napak, nedoslednosti, a ravno prav sladkorčkov.

Če se vrnem k tipičnim italijanskim napakam … da gre za model pred prenovo (prenovljeni Abarth je sicer že zapeljal na naše ceste), sporočajo stari prednji in zadnji žarometi ter potniška kabina starejše zasnove. Napake pa ostajajo skoraj identične običajni različici, ki sem jo testiral nedolgo nazaj. Plastika je preveč cenena, volan je nastavljiv le po višini in je za Fiat 500C Abarth 595 Gran Turismo_17moj okus predebel. Nič kaj nisem bil navdušen niti nad previsokim položajem sedenja, želel bi si sedeti bližje cesti.

Sem pa navdušen nad preprostim, a polno izkoriščenim informacijskim zaslonom in seveda nad odprto streho. Res je, da je v potniški kabini glasneje, a vozniku med vožnjo pričara tisti pristni užitek. Poleg zvočne kulise ti veter v laseh sporoča, kako hitro gre, vsake toliko časa mimo prileti še kakšna žuželka, a je za moje pojme to še najbližje občutku v dirkalniku.

Majhen, toda zmogljiv

Saj vem, cel avto je majhen, a še manjši je njegov motor(ček): 1,4-litrski prisilno polnjen bencinski agregat T-Jet na papirju obljublja 118 kilovatov, v praksi pa prinaša veselje in, še enkrat, veselje. Z zadovoljivim Fiat 500C Abarth 595 Gran Turismo_10navorom se ne ustraši nikakršne ovire, vleče zvezno skozi celoten razpon obratov in vozniku sporoča, da si želi še več.

Takrat ga preklopiš v program Sport, volanski obroč otrdi, motor pa postane bolj oster kot samurajska katana. Zaradi svoje majhnosti se po zavojih kar razleti, čez kakšno grbino zaradi trdega podvozja in kratke medosne razdalje kar poskoči, ampak na koncu vse skupaj rutinirano reši. Še največji problem, ki sem ga opazil s svojim vozniškim znanjem, je, da mu hitro začne uhajati nos. Podkrmiljenje postane izrazito v hitro odpeljanih, ostrih zavojih, kjer se dokaj pozno vklopi elektronski sistem proti zdrsu koles. Na koncu sledi še velika pohvala: zvok je resnično pristen, pokanje iz izpušnih cevi pri prestavljanju navzdol pa dvigne adrenalin in dlake.

Saj vem …Fiat 500C Abarth 595 Gran Turismo_15

… vse skupaj se žal ustavi pri končni ceni. Abarth 595 Turismo je cenovno pozicioniran ravno v sredino. Približno dva tisočaka je dražji od podobno motoriziranega in opremljenega Opel Adama S in kar nekaj tisočakov cenejši od primerljivega Mini Cooperja S. Na koncu je za srednji paket Turismo potrebno odšteti dobrih 23 tisočakov, kar je glede na praktično vrednost avtomobila ogromno, a po drugi strani je po zmogljivostih, pojavi in voznih lastnostih dosegljiv mali športnik.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kljub temu, da je na zunaj 500 Abarth pravi magnet za poglede, se njegova največja vrednost skriva očem. 1,4-litrski prisilno polnjen štirivaljnik se odlično ujame s 5-stopenjskim samodejnim menjalnikom, skupaj pa tvorita odlično kombinacijo za željne hitrosti.
    9
  • Notranjost
    v potniški kabini zlahka sledimo tematiki škorpijona, a je kljub športnemu pedigreju notranjost v osnovi precej podobna običajnemu modelu. Vprašljiva izbira materialov in premalo odlagalnih površin ostajajo problematični, a k sreči vtis nekoliko popravi pregledni števec z zanimivo grafiko. O visokem položaju sedenja raje ne bom začel govoriti...
    7
  • Opremljenost
    Razen o edinstvenih športnih dodatkih je težko govoriti o pretirani založenosti z dodatno opremo. Fiatovci so se sicer odrekli zaslonu na dotik (kar mi je pravzaprav všeč), a bi lahko prikazovalnik kljub temu bil večji in posredoval več informacij. Manjkal je tudi tempomat in še nekaj varnostnih dodatkov.
    6
  • Vozne lastnosti
    Zakaj desetka, kljub neudobni vožnji? Ker gre v prvi vrsti za športno vozilo in je potrebno neudobno vožnjo vzeti v zakup. Odlično oceno potrdijo njegove športne zmogljivosti.
    10
  • Gospodarnost
    Dejstvo je, da že Fiat 500 ni poceni avtomobilček. Abarth je še za stopničko ali dve dražji ter za marsikoga nedosegljiv. V primerjavi z največjima konkurentoma se pozicionira ravno v sredino - dražji je od Adama S in cenejši od Minija Cooper S.
    6
  • Zmogljivost
    Fiat je zbirko Abarth opremil s tremi različnimi paketi in tremi različnimi močmi. 595 Turismo je s 118 kilovati sredina ponudbe in bo zadovoljil potrebe zahtevnejšega voznika. Za nabolj dirkaško usmerjene pa v ponudbi ostaja različica BiPosto.
    9
  • Sklep
    Fiat je dobro ovrednotil znamko Abarth in model 500 si zasluži znak škorpijona. Gre za brezkompromisnega športnika, z nekaj napakami v potniški kabini in visoko ceno, a te - ob drvenju skozi zavoje in pišu vetra v laseh - potne roke spomnijo, da je zabava tukaj na prvem mestu.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 18.490
cena testnega vozila (€) 25.680
dolžina × širina × višina (mm) 3.657 x 1.627 x 1.485
dovoljena masa vozila (kg) 1.430
emisija CO2 (g/km) 139
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/korozija) 2/3/8
gibna prostornina (cm3) 1.368
masa praznega vozila (kg) 1.150
medosna razdalja (mm) 2.300
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 118 (160) pri 5.500
največji navor bencinskega motorja (Nm pri vrt/min) 230 pri 3.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 9,5
pnevmatike 205/40 R17
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,9/4,9/6,0
pospešek 0-100 km/h (s) 7,4
prostornina posode za gorivo (l) 35
prostornina prtljažnika (l) 185 - 610
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Vrnitev elegance
Lovec