Testi

Fiat Qubo 1.3 Multijet Trekking – Oglatež

Poraba 5.5 l/100km Največja hitrost 170 km/h Cena 17.210 eur
Plusi
  • Prilagodljiv ESP
  • Svetla notranjost
  • Drsna vrata
  • Varčen motor
  • Trpežna notranjost
Minusi
  • Preveč plastična notranjost
  • Stopalki za zavoro in plin sta pomaknjeni preveč skupaj
  • Avdio sistem
  • Utesnjen voznikov prostor

Fiat Qubo je avtomobil spoštljivih mer. V veliki meri nagovarja mlade družine, ki cenijo prostornost, splošno uporabnost in trpežnost. Zaradi svoje kockaste oblike ni najlepši, toda izkazal se je kot prilagodljiv in robusten. S trekking dodatki je primeren tudi za voznike, ki se ne bojijo zapeljati na brezpotje. Kljub začetnim pomislekom sva se odlično ujela.

Za aktivne družine

Kljub temu, da se s športom ne ukvarjam več aktivno, sem še vedno športnik po duši. Poleg fotografskega nahrbtnika so moji redni sopotniki tudi rolerji, košarkarska žoga ali kakšen drug športni primoček. Fiat Qubo se zdi idealen sopotnik za tiste bolj aktivne, ki rabijo veliko prostora in se občasno spopadejo tudi z bolj zahtevno vožnjo po manjših brezpotjih. V potniškem prostoru ne razvaja s kvaliteto materialov, vendar se prikupi z zračno in svetlo notranjostjo. Ogromne steklene površine zavzemajo velik del vozila in dajejo zelo pozitiven vtis med vožnjo.

Z oranžnimi oblazinjenem uspešno razbije črno monotonost in s tem očara tudi kakšno sopotnico. Plastika je povsem prilagojena uporabnosti in namenu vozila. Zlahka z nje obrišemo prah, je zelo odporna na udarce, vendar ravno zato pušča vtis cenenosti. Največja kritika leti na prostor, ki je namenjen vozniku. Stopalka za plin je postavljena preveč desno, zato sem med vožnjo svojo desno nogo neprestano naslanjal na sredinsko konzolo. Zaradi dostavniškega porekla pa je poleg tega med C in D stebričkom močno omejena vidljivost, zato pridejo še kako prav parkirna tipala.

T+

T+ je oznaka, ki jo vidimo na sredini armaturne plošče in krasi majhno stikalo. S pritiskom nanjo Fiat Qubo vklopi svoj trekking ESP ter s tem izboljša vozne lastnosti na zahtevnejših podlagah. Program ESP s tem dovoljuje več zdrsavanja na vlažnih ali blatnih poteh in pomaga vozniku, da prebrodi tudi kakšen bolj zahteven klanec. V bolj zahtevnih razmerah bo terenski ESP slej kot prej premalo, vendar se je na mokri podlagi na obrežju Kamniške Bistrice znašel presenetljivo dobro. Med forografiranjem naju je namreč ujel dež in pot, ki naju je vodila nazaj v civilizacijo, je bila prekrita z mivko in dežjem. Priznam, ob lazenju po cesti sem pričakoval več težav, a sva bila kmalu na vrhu klanca. Živa, zdrava in mokra.

Glasen, toda varčen

1,3-litrski dizelski agregat, ki ga že poznamo iz drugih Fiatovih modelov, se je zopet izkazal kot zelo varčen. S krivuljo navora, ki se prične vzepnjati že pri 1.500 obratih, je poskočen in dokaj kultiviran vse do avtocestnih hitrosti. Tam mu preglavice začne povzročati veter, ki močno obremeni malčka. 70-kilovatni motor se dobro ujame s petstopenjskim menjalnikom, tudi prestavno razmerje mu je pisano na kožo. Žal pa se pusti voditi bolj dinamični roki, saj s svojimi dolgimi hodi zlahka zaspi pri hitrejšem prestavljanju.

Fiat Qubo je v osnovi seveda dostavnik s spremenjenim imenom, ravno zato je na tem nivoju tudi zvočna izolacija potniške kabine. Dizelski motor je, dokler se ne segreje na delovno temperaturo, precej robat in glasen, vendar se vibracije in hrup v kabino prenašajo tudi kasneje, ob normalnih pogojih.

Praktičnost drsnih vrat

Z malenkost več kot štirimi metri dolžine Qubo ponuja tudi praktična drsna vrata, ki močno olajšajo vstop in izstop iz vozila. So primerno lahka, zato jih brez večjih naporov lahko odprejo tudi mlajši člani družine. S 329 litri prtljažne prostornine ima večji prtljažnik kot konkurenti, pri zloženih naslonih zadnjih sedežev pa vanj lahko spravimo tudi večje predmete. Žal zaradi manjše medosne razdalje trpi udobje, ki je še posebej na udaru pri vožnji čez krajše grbine.

Oglatež

Fiat Qubo s svojim oglatim videzom jasno sporoča svoj značaj in namen. Svoje kupce išče pri tistih, ki cenijo prostornost, preprostost in splošno uporabnost. S stopnjo opreme Trekking in terenskim ESP-jem je primeren predvsem za tiste, ki ne potrebujemo štirikolesnega pogona, a hkrati tu in tam zaidemo na brezpotje, kjer nas ESP lahko reši iz marsikatere zagate in nam pomaga varno pripeljati na cilj. Notranjost je svetla, vendar primerna značaju. Ne pričakujte izbranih materialov ali celo samodejne klimatske naprave, Fiat Qubo je primeren za družine in aktivne ljudi, ki potrebujejo trpežno vozilo. Z majhnim dizelskim motorjem je varčen in poskočen tudi v mestu, le preveč ga ne smemo obremeniti.

Več na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    S pomočjo prilagodljivega ESP-ja je Qubo zmožen prilesti tudi na kakšen bolj strm klanec, celo ob slabšem oprijemu. Petstopenjski menjalnik je primeren statusu vozila in se izgubi v povprečju.
    7
  • Notranjost
    Plastična, vendar trpežna notranjost je idealna za aktivne ljudi. Prostora za voznika bi lahko bilo več, saj sem se ob normalni vožnji z nogo dotikal sredinske konzole.
    7
  • Opremljenost
    Opreme je dovolj za nezahtevnega kupca, pogrešal sem samodejno klimo in boljši avdio sistem.
    7
  • Vozne lastnosti
    Na običajni cesti povsem spodobne, tudi ob hitreje odpeljanem zavoju je bočnega nagiba malo. Z prilagodljivim ESP-jem se dobro odreže tudi na terenu, še posebej na mokri podlagi.
    7
  • Gospodarnost
    Varčen dizelski agregat in dokaj ugodna cena za celotno vozila marsikoga prepričata. Povprečna poraba se je gibala pod šestimi litri.
    9
  • Zmogljivost
    Dovolj za vsakodnevne opravke in vožnjo na morje, hribe ali v trgovino. Tudi ob večih potnikih v vozilu je Qubo s 70-kilovatnim motorjem dovolj močan, da zmore zanesljivo peljati pri avtocestnih hitrostih. Le glasnost bo malce večja.
    7
  • Sklep
    Fiat Qubo s kockastim videzom išče pozornost predvsem pri ljudeh, ki cenijo preprostost in splošno uporabnost. Z visokim prtljažnim prostorom, drsnimi vrati in trpežno notranjostjo je prava rešitev za praktične družine. Terenski ESP ne nadomesti klasičnega štirikolesnega pogona, a lahko prevesi tehtnico in vozniku omogoči varno prepeljan terenski odsek.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 17.210
dolžina × širina × višina (mm) 3.970x1.716x1.803
dovoljena masa vozila (kg) 1.710
emisija CO2 (g/km) 113
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.248
masa praznega vozila (kg) 1.275
medosna razdalja (mm) 2.513
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 170
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 70 (95) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 190 pri 1.500
namestitev motorja spredaj
napake med testom Brez napak.
osnovna cena vozila (€) 12.190
pnevmatike 185/65 R 15
poraba goriva na testu (l/100 km) 5.5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,1/3,8/4,3
pospešek 0-100 km/h (s) 15,2
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 330–2.500
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne prisilno hlajene/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Fiat Qubo 1.3 Multijet Trekking – Oglatež"


xxl
9 leta 10 meseci nazaj

Zelo slab pospešek za te konje in težo.

RedBaron
9 leta 10 meseci nazaj

V tekstu piše 55kw motor, med podatki pa je 70kw ?!? Kateri podatek drži???

 
Honda MSX125 Mini – Ekstremna liliputanka
Seat Leon ST FR 2.0 TDI DSG 150 – Daš ključe?