Poraba 5,5 l/100km Največja hitrost 215 km/h Cena 36.290 eur
Plusi
  • pojavnost
  • končna cena
  • dizelski agregat
  • prilagodljivost potniške kabine
  • sistem 4Control
  • preglednost in prilagodljivost digitalnega informacijskega zaslona
  • delovanje brezstične kartice
Minusi
  • muhasto delovanje večopravilne enote R-Link2
  • slabša preglednost nazaj
  • delovanje masažne funkcije
  • počasen prehod samodejnega menjalnika iz D v R in obratno
  • delovanje aktivnega tempomata samo od hitrosti 40 do 140 km/h

Kaj je Talisman? Talisman je predmet, ki mu pripisujejo magične lastnosti in naj bi lastniku prinašal srečo. No, Talisman je tudi najnovejša Renaultova limuzina, ki v segment D prinaša prepotrebno eleganco in svežino.

Lep je!

Renault Talisman DCi160 EDC Initiale Paris_6Ko sem letos prvič na regionalni predstavitvi vstopil in dodobra pretipal novega Meganea sem bi presenečen nad njegovimi odlikami. Druženje je bilo sicer razmeroma kratko, a dovolj dolgo za nekatere zaključke. Avto mi je bil všeč in se mi je zdel prijetno presenečenje v svojem razredu, zato sem bil kar malo šokiran ob branju nekaterih ne prav prijaznih komentarjev pod Urbanovim testom.

Enako lahko trdim za Talismana. Lep je. Ravno dovolj drugačen in atraktiven, da izstopa in ravno dovolj eleganten in konzervativen, da se še vedno lahko kosa z ostalimi limuzinami v razredu. A vsake oči imajo svojega malarja, zato se v svojih testih izogibam pisanju o lepoti in privlačnosti, tukaj pa sem naredil izjemo. Deloma tudi zato, ker sem pred kratkim bral izredno zanimiv intervju z vodjo zunanjega oblikovanja pri Renaultu, Laurensom van den Ackerjem, kjer je nekdanji zunanji oblikovalec Mazde izjavil, da je Renault v oblikovalskem smislu vedno odstopal od drugih avtomobilskih znamk – in tako mora biti tudi sedaj. Samo spomnite se modelov AvanTime in VelSatis. Malo sem zašel, a Talisman je točno takšna limuzinam kot se to od nje pričakuje – izstopa in prinaša nekaj nujno potrebne francoske avantgarde. Le tako bo lahko Talisman postal uspešen.

Glamur in pridih prihodnosti
Renault Talisman DCi160 EDC Initiale Paris_13Zasnova potniške kabine je poznana, saj sem koncept s pokončno postavljenim zaslonom na dotik prvič spoznal pri družinskemu Espaceu, kasneje pa še pri Meganeu. A še vedno so moje oči ob prvih nekaj kilometrih iskale vse informacije. Teh je veliko, saj so si oblikovalci dali duška in preverjeni obliki dodali nekaj edinstvenih podrobnosti.

Udobno? Udobno!

V potniški kabini se bom ustavil pri treh stvareh. Nikakor ne morem mimo sedežev, ki so udobni, z videzom pa spominjajo na domači fotelj. Zaradi sedalnega dela z možnostjo podaljšanja se uporabnost dvigne za nivo, skupaj z gretjem in hlajenjem pa so primerni za vsak letni čas. Na voljo je tudi masažna funkcija, a moje mnenje je, da naj Francozi masažo prepustijo raje izkušeni človeški roki.

Renault, čas je za intervencijo

Ljubitelji znamke, pripravite se na dozo kritike (zato tistim, ki je ne znajo sprejeti, priporočam obvoz do naslednjega odstavka). Edina večja zamera leti na R-Link2, čudež tehnike, ki neRenault Talisman DCi160 EDC Initiale Paris_17_ deluje tako, kot bi to od njega pričakoval. Najine težave so se začele že v zasnovi – nisem pristaš zaslonov na dotik, ki poskrbijo za premik voznikovih oči s ceste. S pomočjo nekaterih stikal so to omejili, a ne dovolj, saj je še vedno potrebno večino funkcij upravljati preko dotika. A pustimo moje zamere ob strani, vsak avto vzamem takšnega, kot je – in mu dam priložnost, zaslon gor ali dol.

A je bel list papirja hitro postal popisan. Povezava preko modrega zoba ni delovala. Po nekaj desetminutnem mučenju je obupal pametnejši, jaz. Očitno moj Samsung S6 ni kompatibilen z enoto, saj se je po vzpostavljeni povezavi čez tri sekunde ponovno odklopil. To, da ima enota nelogično postavljene menije, še spregledam, a nedelovanja ene ključnih funkcij žal ne.

Moje godrnjanje na račun R-Linka druge generacije se tukaj ne konča. Kot prikazuje spodnji video – opravičujem se za slabšo kvaliteto, posneto s telefonom z zadnjega sedeža – je enota v tednu dni vsaj štirikrat zmrznila, popolnoma obstala in se čez nekaj minut resetirala ter zbudila od mrtvih.

Štejejo centimetri

Renault Talisman DCi160 EDC Initiale Paris_24Z 2.809 milimetri dolgo medosno razdaljo in 4.848 milimetri skupne dolžine se je Talisman zasidral v zlato sredino segmenta. Gre za limuzino kjer so centimetri v potniški kabini izjemnega pomena in lahko prevesijo tehtnico pri nakupu. Renault me je sicer zasul s podatki in izluščil sem, da ima Talisman na zadnji klopi 262 milimetrov prostora  za kolena potnikov in 855 milimetrov prostora za glavo potnikov. Kaj številke pomenijo v praksi? Ob normalno nastavljenem voznikovem sedežu je za menoj brez najmanjšega problema sedela odrasla oseba, kljub športno znižani strešni liniji pa je bilo prostora za glavo dovolj. Ima pa Talisman, kot vsak oblikovni posebnež, slabost – preglednost nazaj oziroma slabši pregled nazaj desno in levo. Zadnji stebriček je zajeten, vse skupaj pa poslabša še manjše zadnje steklo.

Vesel pogled na bencinsko motorno paleto…

…a realnost je, da se bo v Sloveniji predvidoma največkrat v nosu znašel dizelski agregat dCi 130. Kolikor je mikaven pogled na bencinsko stran, še posebej se mi ogreje srce pri oznaki TCe 200, je pravzaprav vgrajeno dizelsko srce s 118 kilovati odlična izbira. Navorsko bogat agregat je motorni dragulj, tih, za dizla zelo miren in predvsem izredno varčen. Povprečno je porabil malenkost več kot pet litrov, kar je glede na moč odličen rezultat. Pogonsko samozavest mu daje dvosklopkovni 7-stopenjski samodejni menjalnik, ki presenetljivo ustreza naravi motorja. Če ga postavim ob bok konkurenci, ni najhitrejši, predvsem si vzame čas za prehod iz D v R in obratno, a je zanesljiv in skoraj nezmotljiv. Zelo dobro se odziva na stopalko za plin in ob močnejšem pritisku hitro prestavi prestavo ali dve nižje, zato niti nisem pogrešal obvolanskih ročic, ki so se jim pri Renaultu odrekli.

Premikanje zadnjih koles ni novost

Teorija: Renault je štirikolesno krmiljenje 4control prvič predstavil leta 2008 in ga takrat premierno namestil v Talismanovo predhodnico, Laguno. Sistem 4Control je aktiven ves čas. Pri hitrostiRenault Talisman DCi160 EDC Initiale Paris_17 do 50 km/h v načinu Comfort, do hitrosti 60 km/h v načinu Neutral in do 80 km/h v načinu Sport, se zadnji kolesi sukata v nasprotni smeri od prednjih koles, pri čemer njun odklonski kot znaša do 3,5 stopinj. Voznik to občuti, kot bi se medosna razdalja Talismana skrajševala in sorazmerno s tem povečevala njegova okretnost. Nad to hitrostno mejo se zadnji kolesi sučeta v isto smer kot prednji. Nad obnašanjem štirikolesnega krmiljenja bdi sistem Multi-Sense. Krmili delovanje podvozja 4Control, variabilno vzmetenje, delovanje volana, motorja in samodejnega menjalnika EDC, prav tako pa tudi merilnikov, zvoka motorja in osvetlitve prostora za potnike.

Praksa: Sprva zanimivo občutiš delovanje štirikolesnega krmiljenja, a se po nekaj desetih kilometrih navadiš na agilnost limuzine. Renault je našel odlično razmerje med udobnostjo in togostjo, zato se Talisman dobro znajde na vseh podlagah. K temu pripomore tudi pet voznih programov, ki pa se med seboj ne razlikujejo bistveno. Še največ sprememb je opaznih pri delovanju menjalnika in občutljivosti stopalke za plin, a za volanom program Sport ne prinaša bistvenih sprememb, kot jih recimo Neutral. Le malce bolj vam bo šel na živce umetno ustvarjen zvok, ki se oddaja skozi zvočnike.

Vesel sem, da se je Renault vrnil v segment D, kjer je nekoč že imel nepozabni model Safrane in priljubljeno Laguno. A kljub mojem navdušenju moram priznati, da Talisman ni popolna limuzina. Odlično sliko kvarijo nekatere tipične Renaultove napake – tukaj apeliram predvsem na R-Link2, kjer so napake verjetno dokaj enostavno rešljive.

A gledano v celoti je Talisman fantastičen avto, ki je vzbudil ogromno zanimanja tudi pri ostalih udeležencih v prometu. Kljub omejenosti segmenta mislim, da je Renault ponovno naredil limuzino, vredno vstopa v legendarni razred. Premik v premijske vode je očiten, a žal, zaradi uporabe nekaterih slabših materialov, tja še ne spada povsem. Je pa blizu. Zelo blizu!

Besedilo, fotografije, video: Gašper Pirman.

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agregat je najmočnejši član družine in lahko sodeluje izključno s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom. Viden je izrazit napredek, menjalnik svoje delo opravi dobro, zmoti le predolgo čakanje med prestavljanjem iz vzvratne v vozno prestavo in obratno.
    8
  • Notranjost
    Potniška kabina išče navdih pri bolj prestižnih tekmecih. Pokončno postavljen zaslon na dotik, izboljšani materiali, digitalni informacijski zaslon in nagnjenost k detajlom so očitni, a brez napak žal ne gre. Še največja leti na muhasto delovanje večopravilne enote R-Link2.
    8
  • Opremljenost
    Initiale Paris prinaša res zajeten spisek dodatne opreme, od asistenčnih sistemov do karoserijskih dodatkov. Poskrbljeno je za vse.
    10
  • Vozne lastnosti
    Priznam, da sem bil presenečen nad voznimi lastnostmi. Talisman se s štirikolesnim krmiljenjem 4Control odlično znajde na cesti in nudi dober kompromis med vsakodnevno udobnostjo in agilnostjo pri hitreje odpeljanih zavojih.
    9
  • Gospodarnost
    Renault je pripravil izjemno zanimiv paket, ki prinaša ogromno opreme, izstopajoč videz in relativno razumno ceno.
    9
  • Zmogljivost
    160 ''konjev'' dandanes ni noben presežek, a je povsem dovolj za večino uporabnikov. Med testom nisem niti enkrat pogrešal večje moči, zato ni presenečenje, da se bo večina slovenskih kupcev odločila za šibkejši dizelski agregat.
    8
  • Sklep
    Renault je že pred časom nakazal, da se vrača z zanimivimi modeli, ki izstopajo iz množice. Talisman je najnovejši član te novodobne družine z velikim prepoznavnim podpisom v LED tehniki in jasno vizijo. V najinem druženju sem resnično užival in lahko le izrečem ponovno dobrodošlico Renaultu v svet limuzin. Pogrešali smo ga!
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 19.990
cena testnega vozila (€) 36.290
dolžina × širina × višina (mm) 4.848 x 1.890 x 1.463
dovoljena masa vozila (kg) 2.118
emisija CO2 (g/km) 116
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/korozija) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.598
masa praznega vozila (kg) 1.518
medosna razdalja (mm) 2.808
menjalnik/pogon samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 215
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 118 (160) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,8
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,0/4,0/4,4
pospešek 0-100 km/h (s) 9,4
prostornina posode za gorivo (l) 47
prostornina prtljažnika (l) 608 - 1.022
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 80 x 79.5
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

15 komentarjev za "Francoski šarmer z veliko začetnico"


chad
7 leta 10 meseci nazaj

Zelo simpatičen avto, izgleda da so s tem avtom prešli lagunino mlako. Info sistem morajo pa zrihtat, takole ne sme zmrzovat za tak denar.

Ivan36
7 leta 10 meseci nazaj

To je pa normalno, da folk ne polomi vse skupaj (počasen prehod samodejnega menjalnika iz D v R in obratno) Ker imaš tudi pri ročnem menjalniku R položaj v skrajnih legah, da vsaj malo umiriš obrate.

matejxx
7 leta 10 meseci nazaj

Še zdaj ne razumem zakaj ne morejo dati bencinarja z ročnim menjalnikom.

nejc1
7 leta 10 meseci nazaj

Neke njihove čudne finte, kot je bilo pri cliotu 1.2 tce pred prenovo, zdaj so končno prišli k pameti, mogoče bodo pri tem tudi po prenovi čez nekaj let dali ročnega zraven 😛

xxl
7 leta 10 meseci nazaj

Ja,pa tudi 110 KM Dci so končno dodali Cliotu,pred časom tudi Capturju,čeprav samo pri najvišjih paketih opreme.

dejc99
7 leta 10 meseci nazaj

Zanimivo, da so zavrgli 2.0 dci motor, ki je bil kar vzdržljiv. Verjetno zaradi večje porabe goriva od konkurence. Avto pa izgleda super, če bi kupoval nekaj v tem segmentu bi resno razmišljal o talismanu.

pskoda
7 leta 10 meseci nazaj

Jaz pa večkrat ko ga vidim bolj mi je grd

 
Olajšan balasta sodobnosti
Indikator razvoja