Poraba 4,9 l/100km Največja hitrost 162 km/h Cena 28.490 eur
Plusi
  • poraba goriva
  • delovanje dvosklopkovnega menjalnika
  • preglednost voznikovih merilnikov
  • učinkovitost hibridnega sklopa
  • prostornost na zadnji klopi
Minusi
  • visok nakladalni rob
  • brez ravnega dna
  • prehiter vklop bencinskega agregata
  • ročna zavora na stopalko
  • povratna povednost volana

Kia je z Nirom sledila koncernerskemu bratu ter na trg pripeljala avtomobil, ki premišljeno sledi aktualnim trendom tako po obliki kot tudi po pogonski alternativi.

Hibridni križanec

Kia se v zadnjem času stvari loteva izredno premišljeno. Ne hitijo s prihodom novih modelov, vse skupaj dodobra pretehtajo in nov model umestijo tja, kjer bodo imeli od njega največ koristi. Korejci so sicer pred leti že imeli v Kia Niro Hybrid 5ponudbi hibrid, a je bencinsko-električna Optima služila le kot premostitvena rešitev za prihajajoča električna vozila. Zdaj so skočili na vlak, ki so ga zagnali pri Hyundaiju, ko so kot prvi v en sam model namestili tri pogonske sklope – hibridni, priključno-hibridni in električni.

Od Ioniqa so si sposodili najosnovnejšo pogonsko obliko ter jo vgradili v križanca S tem so zadeli dvakrat: v prodajno najhitreje rastoči segment so poslali 4.355 milimetrov dolgega križanca in vanj ekskluzivno namestili eno pogonsko možnost. Ker v vzponu ni le prodaja križancev, temveč na svoji veljavi hitro pridobivajo tudi hibridi, je Niro na voljo izključno v kombinaciji z atmosferskim 1,6-litrskim bencinskim agregatom GDI s 77 kilovati in elektromotorjem z 32 kilovati. Posebnež predstavlja okoljsko sprejemljivejšo alternativo klasično gnanim konkurentom, kot so Mazda CX-3, Renault Captur, Nissan Juke in Suzuki Vitara.

Centimetri, dobrodošli

Kia Niro Hybrid 31Dimenzijsko se Niro uvršča v sredino segmenta. Do tukaj je vse običajno. Nekoliko manj običajno je, da ima Niro 2.700 milimetrov dolgo medosno razdaljo, kar je več kot Cee’d in Sportage, a je po zunanjim merah skoraj enak kombilimuzini in manjši ter nižji kot Sportage. To pomeni, da želi biti Niro, kljub manjšim zunanjim dimenzijam, nekoliko bolj radodaren s centimetri v potniški kabini. Dodatek pri medosni razdalji se pozna takoj, ko sedete spredaj in zadaj. Voznikov prostor je prostoren, a še bolj so zadovolji potniki na zadnji klopi.

Aerodinamično učinkovit

Niro v mojih očeh ni najlepši križanec v segmentu, a njegovaKia Niro Hybrid 8 aerodinamična oblika sledi namembnosti modela. Korejci so poleg preizkušenega motorja in manjšega elektromotorja pod zadnje sedeže namestili litij-ionski baterijski paket, ki je dovolj majhen, da so uspeli zadržati razmeroma velik prtljažni prostor (373 litrov). Tako kot pri Priusu, kjer se krešejo mnenja o podobi, se debata zaključi pri odličnem pogonskem sklopu.

In ko sem ravno pri Toyoti. Pionirji hibridne tehnologije že dvajset let nenehno izboljšujejo pogonski sklop, ki, zahvaljujoč njim, pridobiva na veljavi, zato ni presenečenje, da me je večina ljudi spraševalo, kako se hibridni pogonski sklop družine Hyundai-Kia obnese v primerjavi z že milijonkrat preizkušenim Toyotinim.

Brez neskončnostopenjskega menjalnika

S 103 kilovati moči se Niro ne bo zapisal kot vsakodnevni dirkač, a svoje hibridno poslanstvo opravi povsem zadovoljivo. Številne simpatije bo našel na račun 6-stopenjskega samodejnega menjalnik z dvema sklopkama. Za povezavo med motorjem in elektromotorjem skrbi TMED (Transmission-Mounted Electric Device) – sklopka med motorjem in elektromotorjem (pred menjalnikom) je pravzaprav glavni ”krivec”, ki omogoča optimalno delovanje dvosklopkovnega menjalnika s hibridnim pogonom.

Kia Niro Hybrid 33Svet hibridov je vse do sedaj zaznamoval neskončnostopenjski menjalnik CVT, ki je v zadnji Toyotini aplikaciji, zaradi sila preproste zasnove, praktično neuničljiv, a nudi dokaj dislociran občutek na stopalki za plin. Pri takšni avtomatiki imajo različno močni pritiski na plin povsem drugačen odziv na motor. Močan pritisk sproži takojšen premik vrtljajev za dosego najvišje hitrosti, skozi pokrov motorja pa se glasno prične oglašati atmosferski štirivaljnik.

Agresiven pritisk na stopalko za plin je tukaj bistveno bolj naraven, do neke mere celo tišji in celotna izkušnja je za moj okus celo bolj uglajena. Prestavljanje menjalnika je izredno mehko in brez večjih zapletov, umetna pamet je na visokem nivoju, povezanost menjalnika z motorjema pa je celo nekoliko boljša kot pri dizelsko gnani Optimi, ki sem jo imel priložnost preizkusiti nekaj tednov prej.

Kia Niro Hybrid 36

Niro ima vgrajen dražji litij-ionski polimerski baterijski sklop zmogljivosti 1,56 kWh, ki je s 33 kg mase najlažji in najučinkovitejši Kiin baterijski sklop. Zanj pri znamki zagotavljajo, da ima v primerjavi s konkurenco do 50 % večjo energijsko gostoto in 13 % večjo energijsko učinkovost, Kiin križanec v potniški kabini nima namenskega stikala za vklop vožnje izključno na električno energijo. Preklop med bencinskim agregatom in elektromotorjem je sicer nezaznaven, motorja pa se zaradi dobre izolacije v običajnih razmerah skorajda ne sliši, a pogrešal sem prav takšno stikalo. V mestu, pri vožnji od semaforja do semaforja, bi prišel prav, saj je praktično nemogoče speljevati z normalnim tempom in celotno pot ohraniti pogon le z uporabo elektromotorja.

Uspešen pričetek

Niro se je podal v hibridni svet brez pretiranih izkušenj, a se tam prav dobro znajde. Teritorij, ki ga še danes večinoma nadzoruje Toyota, je dobil novega pomembnega tekmeca. Če želi biti C-HR bolj športen, igriv in primarno Kia Niro Hybrid 19namenjen le dvema potnikoma, ima Niro drugačne načrte. Z veliko steklenimi površinami, prostornim prtljažnikom in potniško kabino želi očarati ekološko osveščene družine. K sreči ne daje praznih obljub, saj je njegov hibridni pogonski sklop učinkovit in varčen, a vsaj v nekaterih elementih še nekoliko zaostaja za konkurenčnim. Ima pa veliko prednost – dvosklopkovni menjalnik, ki nam je z načinom prestavljanja bolj domač in ob močnem pritisku na stopalko za plin ni tako glasen kot bi pričakovali. Korejci so pod eno streho združili dva svetova in ne bom presenečen, če bodo našli marsikatero simpatijo.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kljub temu, da skupina Hyundai-Kia prvič resno vstopa v svet hibridov, je rezultat več kot zadovoljiv. Učinkovitost hibridnega sklopa je le prva dobrodošla stvar, izboljšano voznikovo izkušnjo dopolnjuje še 6-stopenjski dvosklopkovni menjalnik.
    9
  • Notranjost
    Niro ima za svoje zunanje dimenzije izredno dolgo medosno razdaljo, zato je prostoren spredaj, zadaj in ima dovolj velik prtljažni prostor. Slednji ima nekoliko višji nakladalni rob, a mu ob odličnem položaju za volanom in preglednosti to do določene mere oprostim.
    8
  • Opremljenost
    Na ceniku so tudi bolje opremljene različice, a je imel testni Niro praktično vse, kar potrebuje običajen voznik. Poleg samodejne klimatske naprave še nekaj obveznih varnostno-asistenčnih sistemov in delno usnjeno oblazinjenje.
    8
  • Vozne lastnosti
    Niro stavi na udobje. Morda je takšna naravananost posledica vgrajenega hibridnega pogonskega sklopa, a se bolje počuti v mestu in na avtocesti, kot pa v prehitri vožnji skozi zavoje.
    8
  • Gospodarnost
    Prav prijetno sem bil presenečen nad varčnostjo hibridnega sklopa, ki je v mestih in regionalnih cestah porabil okoli 4 litre goriva, na koncu pa se je povprečna poraba ustavila pod petimi litri.
    10
  • Zmogljivost
    Nedvomno je Niro namenjen umirjenim voznikom, ki si želijo prihraniti kakšen liter goriva.
    7
  • Sklep
    Cenovno razmeroma dosegljiv hibrid, ki poleg tega stavi še na trendovsko zunanjo obliko in družinsko naravnano prostornost notranjosti.
    8.3

Tehnični podatki vozila

baterije litij-ionske polimerne 1,56 kWh
cena osnovnega modela (€) 25.990
cena testnega vozila (€) 28.490
dolžina × širina × višina (mm) 4.355 x 1.805 x 1.545
dovoljena masa vozila (kg) 1.930
emisija CO2 (g/km) 101
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/prerjavenje) 7 (150.000)/7
gibna prostornina (cm3) 1.580
masa praznega vozila (kg) 1.500
medosna razdalja (mm) 2.700
menjalnik/pogon samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 162
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 104/141 pri 5.700
največja moč bencinskega motorja (kW/KM pri vrt/min) 77/105 pri 5.700
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 32 kW (44 KM)
največji navor (Nm pri vrt/min) 265 od 1.000 do 2.400
največji navor bencinskega motorja (Nm pri vrt/min) 147 pri 4.000
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 170 Nm
namestitev motorja spredaj
napake med testom brez napak
pnevmatike 225/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,4/4,5/4,4
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 373-1.371
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencin + električni
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Dve muhi na en mah"


Dizzy
7 leta 8 meseci nazaj

zakaj pa ročna zavora na stopalko minus?

frgo
7 leta 9 meseci nazaj

razen cene celo simpatična za hibrida

 
Predrzen in dovolj hiter
Konkvistador