Testi

Pridih prihodnosti

Kia Soul EV

Poraba 18,5 kWh/100 km Največja hitrost 145 km/h Cena 34.900 eur
Plusi
  • tiha in mirna vožnja
  • oprema testnega vozila
  • dovolj zmogljiv električni motor
  • učinkovita tehnologija ogrevanja in hlajenja
  • sedemletna splošna garancija
  • regeneracija energije
Minusi
  • domet (pogojno)
  • pri dani opremi brez dežnega senzorja
  • cenovna razlika z bencinsko (dizelsko) različico

Kiina električna »duša« razveseljuje s skorajda svetniško čistostjo in brezmadežnostjo, a zaradi dokaj omejenega dosega skeptike še vedno navdaja s skrbjo, da bi znala prehitro izdahniti.

Your pretty face and electric soul*

V tekmovalnem duhu tehnološkega futurizma, ki med proizvajalci skorajda že zapoveduje obvezno elektrifikacijo vsaj enega modela v paleti, če želijo ostati na avtomobilskem zemljevidu sodobnih trendov mobilnosti, so tudi pri korejski Kii razvili električen avtomobil. In da ne bi predolgo čakali na genialnega Schreyerja, da uspe zrisati popolnoma sveže karoserijske linije, so za osnovo vzeli že poznanega kultnega Soula.

Racionalni Korejci so očitno ugotovili, da bi lahko bila njegova mala enoprostorsko-športno-uporabna štirioglatost, ki sicer zbuja pozornost na cestah že vse od leta 2009 ter je v lanskem letu doživela svojo drugo generacijsko nadaljevanko, še najbolj ustrezna pri nadgradnji v električni avto. Konec koncev so pri Kii ravno model Soul tudi najpogosteje uporabili pri ustvarjanju različnih novih avtomobilskih interpretacij (Soul’ster, Track’ster, Trail’ster).

Električna »duša«, z dodatkom EV v imenu, na zunaj sicer ne deluje preveč avantgardno, od običajne različice pa se razlikuje zgolj po karoserijski dvobarvnosti, bolj aerodinamičnih platiščih, rahlo preoblikovanem zadnjem odbijaču (kjer se ne skriva izpušna cev) ter po zaprti prednji maski, kjer se skriva vtičnica za polnjenje. Nedvomno pa spada »naelektreni« Soul med všečneje oblikovane primerke vozil na električni pogon ter daje upanje na (dobesedno!) lepše čase.

(Ne)stresnost

Če je avtomobilska prihodnost v znamenju električnih vozil, potem bodo tovrstno revolucijo še najbolj pozdravila naša ušesa. Zaradi udobnosti tišine, ki jo zagotavlja vožnja z električnim vozilom, že po parih dnevih nimaš prav nobene pretirane želje po tradicionalnem (prvenstveno turbodizelskem) hrumenju, vožnja pa naenkrat postane dosti manj naporna in stresna. Ob tem še največji hrup povzroča zračni piš ter pnevmatike z nižjim kotalnim uporom, ki jih je za Kio razvil Nexen (oziroma Kumho). A je ob tem potrebno opozoriti, da je lahko tovrstna zvočna abstineca precej neugodna za nepazljive pešce, kar so pri Kii rešili z rahlim opozarjajočim piskanjem pri počasni vzvratni vožnji.

Za dodatno »dozo pomirjevala« je pri preizkušenem električnem Soulu poskrbel 81-kilovatni električni agregat, ki ponuja najvišjo vrednost vrtilnega momenta (285 Nm) že v področju najnižjih motornih obratov ter ponuja občutek vožnje s tramvajem. Ob pritisku stopalke na plin se avtomobil hipoma premakne z mesta ter, s pomočjo nezaznavno delujočega brezstopenjskega menjalnika, izjemno zvezno pospešuje vse do končne hitrosti, ki je omejena na 145 km/h.

Ker pa že mali fantki vedo, da so za pogon malih električnih avtomobilčkov potrebne baterije, najbrž ne bo prav nihče presenečen ob informaciji, da ima tudi Kiin električni Soul pod potniško kabino nameščeno 277 kilogramov težko litij-ionsko polimerno baterijo, zmogljivosti 27 kilovatnih ur, ki pa ob polni napolnjenosti omogoča »zgolj« 120 kilometrski doseg. In kljub temu, da statistika zatrjuje, da je omenjeni doseg povsem dovoljšen veliki večini slovenskih voznikov, postane načrtovanje vsakodnevnih poti s Soulom EV naenkrat eno izmed bolj stresnih opravil.

Tako že (sicer najbolj prikladno) polnjenje preko domače vtičnice, kjer za popolno napolnjenost akumulatorja potrebuješ dobrih 12 ur (s srednje zmogljivo 6,6 kW hišno varovalko pa okoli pet ur), zahteva vsaj nočni čas. Rešitev so sicer brezplačne hitre polnilnice, kjer je 80-odstotno napolnjenost baterije moč zagotoviti v slabe pol ure (polnilnice s 100 kW DC). A ob tem kaj hitro prideš do spoznanja o precejšnji zmedi, ki vlada med slovenskimi ponudniki električnih črpalk zaradi nepoenotenosti.

Tako pri nekaterih polnilnicah potrebuješ predhodno registracijo preko spletne strani (ki traja kakšen dan ali dva), drugje posebno identifikacijsko kartico, ki jo prejmeš na sedežu podjetja (po vsej verjetnosti kakšnih 90 kilometrov daleč), določene polnilnice pa so celo brez označb ponudnika ter najosnovnejših navodil za uporabo  (osnovne informacije sicer lahko poiščemo na spletni strani www.elektro-crpalke.si, ki pa deluje na trenutke precej nedodelano – še posebej, če jo obiščemo s pomočjo pametnega telefona).

Med tokratnim preizkusom sem tako lahko vse (pre)večkrat povsem nemočno opazoval »brezplačne« električne polnilnice ter si obenem zaželel, da bi imele pri strani kakšno prikladno režo za dvoevrske kovance, da bi lahko končno napolnil Soulovo baterijo.

Pasivna hiška

Pa saj kaj več kot dva evra skorajda niti ne bi potreboval! Ob tokratni testni porabi, ki se je ustavila pri 18,5 kW/h na 100 kilometrov ter ob (rahlo pavšalni gospodinjski) ceni 0,15 eur za 1 kW, je namreč precej preprost matematični izračun pokazal, da se vozimo z električnim Soulom za zgolj dobra dva evra in pol na 100 kilometrov – kar je približno trikrat manj kot pri običajnih, ogljikovodičnih »umazancih«.

Pri tokratni električni Kii je koncept »pasivne gradnje« zapovedal tudi ekstremno zmanjšanje porabe energije ter možnost njene regeneracije, kadarkoli je le mogoče. Tako se lahko pogonski sistem pohvali s precej uspešno regeneracijo električne energije, ki se ustvarja med zaviralnimi manevri – pri tem mu je v veliko pomoč brezstopenjski avtomatski menjalnik z možnostjo zaviralnega načina »Brakes« (samodejno zaviranje vozila ob popustitvi stopalke za »plin«). V praksi se je avtomobilska baterija že na malce bolj strmem štirikilometrskem klancu napolnila za dodatna 2 odstotka. Pohvalno!

»Pasivnost« se kaže tudi pri tehnologiji klimatske naprave z vgrajeno toplotno črpalko, ki povečuje doseg vozila z uporabo odvečne toplote iz hladilne tekočine, voznik si lahko namesti prezračevanje zgolj pri sebi, ob polnjenju avtomobila na električnem omrežju pa je moč nastaviti pol ure pred pričetkom vožnje celo časovnik gretja (ali hlajenja) – kar se je še posebej hvalevredno izkazalo v hladnih zimskih jutrih.

Ob tokratnem uživanju v spremljanju porabe energije (ter morebitni regeneraciji) in iskanju električnih polnilnic preko osrednjega avdio-navigacijskega sistema, so tako naenkrat postale ostale Soulove lastnosti povsem sekundarnega pomena – pa najsi gre za zadovoljivo notranjo prostornost (hvalevredna tudi na zadnji klopi), zanimive barvne kombinacije notranjega interierja, udobno podvozje, ter volanski mehanizem s tremi stopnjami trdote, ki pa bi si vseeno zaslužil manjši tečaj komunikacije.

Chanometer

Kiin električni Soul razveseljuje s skorajda svetniško čistostjo in deviško brezmadežnostjo (četudi bi se marsikdo znal ob tem pridušati nad »svetniškim« pridobivanjem šoštanjske električne energije ter nad »deviško« proizvodnjo litij-ionskih baterij). Ter s svojo vsakodnevno uporabnostjo in spodobno voznostjo nakazuje, da električna avtomobilska prihodnost ni več le v domeni Spielbergovih blockbusterjev.

Vendar pa bo za popolnejšo električno mobilno realnost na Slovenskem le potrebno počakati še nekaj časa. Ter upati na dodatno znižanje cen električnih vozil, na kakšno dodatno spodbudo (nižje cene avtocestnih vinjet, možnost vožnje po rezerviranih voznih pasovih, brezplačno parkiranje v mestih) ter na manjšo brezvestnost voznikov, ki vse prepogostokrat zasedajo zeleno označena parkirna polnilna mesta.

Kia namenja kupcem v letošnjem letu približno 1.000 električnih Soulov, večina le-teh pa bo našla lastnike na Norveškem in v Veliki Britaniji. Vseeno pa bo nekaj primerkov na voljo tudi slovenskim ljubiteljem električnih avtomobilov.

Več o električnem Soulu pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

* Tvoj lep obraz in električna duša (angl. – verz iz pesmi »Young and Beautiful«, Lana Del Rey, glasba iz filma Veliki Gatsby)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Popolna abstinenca motornega hrupa navdušuje skorajda toliko kot »tramvajski« občutek vožnje, saj se ob pritisku stopalke na plin z mesta premakne hipno ter izjemno zvezno pospešuje. Oceno zmanjšuje omejen doseg ter dolgotrajno polnjenje baterije.
    8
  • Notranjost
    Notranji interier je sicer poznan že iz običajnega Soula, a je pri električni izvedbi še dodatno ozaljšan (barvne kombinacije, ki se skladajo s karoserijsko barvo) ter oplemeniten z avdio-navigacijskim sistemom z dodatnimi funkcijami (spremljanje porabe energije).
    8
  • Opremljenost
    Električno vozilo, ki se spogleduje s tehnološkim futurizmom, bi si med serijsko opremo le zaslužilo še kakšne (nič kaj pretirano futuristične) dodatke v obliki dežnega senzorja ter ksenonskih (oziroma sodobnejših LED) žarometov.
    8
  • Vozne lastnosti
    Podvozje je nastavljeno na udobnost, volanski mehanizem s tremi prednastavitvami pa na molčečnost (beri: ne ponuja dovolj informacij s cestišča).
    8
  • Gospodarnost
    Ob dani slovenski ceni bi znal, ob državni subvenciji iz Eko sklada v višini pet tisoč evrov, poskrbeti pri marsikomu že za prva realna razmišljanja o potencialni zamenjavi za svoje (drugo) družinsko vozilo - kljub temu, da je kar precej dražji od običajnih različic. Hvalevredna sedemletna garancija za celotno vozilo!
    9
  • Zmogljivost
    Končna hitrost, ki je sicer na stopnji Yuga Koral 45, resda ni najpoglavitnejši argument pri nakupu električnega vozila (če povsem odmislim Teslo), a je lahko pri vsakodnevnih opravkih v mestu (ter tudi izven njega) presenetljivo živahen in dinamičen.
    7
  • Sklep
    Kiin električni Soul voznika razveseljuje, da je skorajda tako čist kot svetniške duše v nebesih. S svojo vsakodnevno uporabnostjo in spodobno voznostjo pa hkrati nakazuje, da množičnejša električna avtomobilska prihodnost ni več daleč.
    8

Tehnični podatki vozila

baterije litij-ionska polimerna (27 kWh)
cena testnega vozila (€) 34.900
dolžina × širina × višina (mm) 4.140 x 1.800 x 1.593
dovoljena masa vozila (kg) 1.960
emisija CO2 (g/km) 0
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 7 (150.000 km)/12/7 (150.000 km)
masa praznega vozila (kg) 1.565
medosna razdalja (mm) 2.570
menjalnik/pogon brezstopenjski samodejni / spredaj
največja hitrost (km/h) 145
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 81,4/110 pri 2.730-8.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 285 pri 0-2.730
namestitev motorja spredaj
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 34.900
pnevmatike 205/60 R16
poraba električne energije (kWh/100km) 14,7 kWh
poraba goriva na testu (l/100 km) 18,5 kWh/100 km
pospešek 0-100 km/h (s) 11,2
prostornina prtljažnika (l) 281-891
vrsta motorja električni
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Pridih prihodnosti"


Firediver
9 leta 18 dni nazaj

Na račun lovljenja pogledov se prodaja nove avtomobile – tu ni dileme..če bi firma želela ponuditi praktičen avto, bi bilo najceneje en obstoječi “praktični” model predelat na elektriko, ampak tega nobena firma (nekaj redkih izjemic je pa le bilo) ne počne..le zakaj ne? Ker morajo pritegniti pozornost.
Bo pa čas za praktične elektroavtomobile še prišel in takrat bo cena vsekakor dostopnejša, ker v nasprotnem primeru avto ne bi bil praktičen 🙂

Veronika.borghesi
9 leta 18 dni nazaj

Meni se zdi pa najbolj pomembno, da je Soul oblikovno normalen in posledično navznoter takšen, da lahko vanj z lahkoto namestiš otroški sedež in v prtljažnik otroški voziček. Večinoma so električarji preveč podrejeni futuristični obliki, ki posledično preveč krni njihovo funkcionalnost na račun lovljenja pogledov.

toMmy
9 leta 18 dni nazaj

Niti ni pomembno na kako premožne kupce cilja, point je v tem, da delajo električne avte za prodajo, ne za slikanje in napovedovanje prihodnosti, kot ostali.

Firediver
9 leta 18 dni nazaj

Najbrž zato, ker se mora kot znamka uveljaviti “iz nule” in to izključno na področju električno gnanih vozil. Glede na to, da z imidžem kotira visoko (oblika in namembnost vozila Tesla S mi ne dajeta vtisa množične proizvodnje), ne bo nikoli kotiral tako “nizko”, da bi bil s ceno primeren za običajnega človeka.

toMmy
9 leta 19 dni nazaj

Ko bodo proizvajalci imeli resen namen prodajat električne avte in ne samo skrbet za imidž znamke z njimi, bosta tudi cena in izgled “normalna”. Zakaj npr. Tesla S ne zgleda “futuristično”?

 
Ni za vse
Zadetek v polno