Poraba 4,5 l/100km Največja hitrost 235 km/h Cena 60.350 eur
Plusi
  • odličen pogonski sklop
  • vrhunsko vzmetenje (požiranje neravnin)
  • občutek za oblikovne detajle
  • sedežno udobje
  • motorne zmogljivosti
  • izbor notranjih materialov
  • prostornost na zadnji klopi
  • bogata serijska oprema
  • konkurenčna cena v primerjavi s tekmeci
Minusi
  • brez štirikolesnega pogona pri ostalih motornih opcijah
  • ločljivost zadenjske kamere
  • upravljanje klimatske naprave preko zaslona na dotik
  • neergonomska ročica za tempomat

Ste tudi vi med tistimi, ki vas je očaral šarmantni Pariz s svojo raznolikostjo, nenadkriljivo romantiko, glamuroznostjo ter nenazadnje tudi z brezbrižno nonšalantnostjo ter rahlo konfuznostjo? Potem vam bo vsekakor všeč (trenutno) največji križanec znamke DS Automobiles v ponudbi, saj je dodobra prepojen z avro francoskega glavnega mesta. DS7 Crossback je vsekakor dovolj boemski, da bi se v njemu domače počutil še Victor Hugo, če bi bil še živ. Obenem izžareva ravno še dovolj imenitnosti in gosposkosti, da bi znal spravljati ob živce celo najbolj zagrizene predstavnike rumenih jopičev. Francoskih, ne slovenskih, da ne bo pomote!

Avantgarda

Ko smo že skorajda mislili, da bo besedna zveza »prestižen francoski avto« povsem poniknila v pozabo, se je na trgu znašla PSA-jeva znamka DS. Z njo želijo Galci vsaj malce obuditi duh legendarne »boginje« iz 50-ih let prejšnjega stoletja, ki je veljala za sinonim luksuza, ter zopet ponuditi bolj imenitne izdelke z oznako »Made in France«, kakršnih smo bili vajeni v preteklosti (npr. Renault 25 in Vel Satis, Peugeot 604 ter nenazadnje tudi Delage). Saj veste, tiste primerke avtomobilske visoke mode, s katerimi si lahko brez sramu paradiral tudi pred glavnim vhodom pariške nakupovalne hiše Galeries Lafayette. Ali, če želite, vsaj pred rdečo preprogo Cankarjevega doma.

Res pa bi znal marsikdo nekoliko vihati nos, da bi lahko omenjena francoska znamka vsaj na začetku namesto športno uporabnih križancev ponudila kakšno malce bolj premijsko limuzino, ki bi predstavljala tisto pravo reinkarnacijo nekdanje »Déesse«. A je le potrebno vedeti, da so križanci v teh časih med ljudstvom precej bolj popularni, kar kažejo tudi prodajne številke. Klasične limuzine, pa naj bodo še tako luksuriozne, pač izgubljajo vojno z njimi, pa če nam je to všeč ali ne!

DS7 CROSSBACK 38Pri DS Automobiles boste tako v tem trenutku (okej, tudi malce bolj imenitna limuzina z oznako DS9 je še v prihodu) našli dva križanca, pri čemer vrh ponudbe predstavlja ravno tokrat preizkušeni DS7 Crossback. V dolžino meri 4,57 m in je v razredu, kateremu vlada pretežno nemško plemstvo (Audi Q5, Mercedes-Benz GLC, BMW X3) precejšnja osvežitev oziroma njegov daleč najbolj avantgarden predstavnik. Če seveda ob tem odmislim kakšen tehnicistični Lexus ali Infinity.

In da gre ob tem tudi za enega najbolj ekstravagantnih športno uporabnih terencev, nenazadnje razkriva že zunanja oblika, ki pa bo verjetno le malce bolj pogrela duše in srca Kitajcev, kot pa Evropejcev. Pri DS-u boste namreč namesto minimalizma uzrli vrsto »baročno-rokoko« oblikovnih prvin in detajlov (npr. ples svetil Active LED Vision v obliki draguljev, ki se ob odklepu vozila obarvajo vijolično in se – v spomin na prvi DS, ki je imel adaptivne žaromete – obrnejo za 180 stopinj), tako zelo zaželenih na azijskih trgih. Verjemite mi, da že ime platišč »Beijing« ni izbrano po naključju! A če bi trdil, da vse skupaj izpade preveč kričeče in morda celo ceneno, bi precej pretiraval. Se pa vseeno zdi, da bi se italijanski modni kreatorji tega lotili le malce drugače – spomnite se zgolj na kakšen Alfin Stelvio!

Vsekakor deluje DS7 Crossback, ki je sicer na trgu že tri leta, dovolj samosvoje in ravno še dovolj dragoceno, da ga nikakor ne moremo označiti zgolj za preoblečen Citroën. Pa četudi sloni na enaki koncernski modularni platformi EMP2 kot npr. Peugeot 3008, Opel Grandland X in Citroën C5 Aircross.

Louvre

DS7 CROSSBACK 14Da gre pri največjem DS-ovem modelu za čistokrvnega predstavnika premijskega razreda, se dokončno razkrije v njegovi izjemno šik in glamurozni notranjosti, kjer boste našli nešteto oblikovnih asociacij na francosko glavno mesto. Nenazadnje to nakazujejo že posamezni paketi notranjosti, poimenovani po znamenitostih Pariza (Rivoli, Opera). In ker je visoka moda v Franciji zelo pomembna, Citroënovci … pardon … DS-ovci tokrat ničesar niso prepuščali naključju. Tako boste znotraj našli okrog 30 kvadratnih metrov najkakovostnejšega usnja, kar naj bi bilo precej več kot pri rivalih, notranje obloge vrat pa naj bi bile celo enake kot pri Mercedes-Benzovi seriji S. In verjemite mi, ob obilici mehkih plastičnih mas, aluminija (npr. mrežice pri zvočnikih), usnja in alkantare so občutki znotraj celo imenitnejši, kot pri marsikaterem konkurenčnem Nemcu!

Vse skupaj nadgradi izjemen občutek za detajle, kjer si posebno pozornost zasluži analogna ura priznanega francoskega proizvajalca B.R.M, ki se zavrti ob vklopu motorja. Deluje celo elegantneje in imenitnejše kot pri precej dražjem Maseratiju Levante! Da o izjemno umetelno oblikovanih stikalih (npr. za pomik stekel), simpatični ambientalni osvetlitvi (npr. v prosojnih ročajih vrat), izvrstnem 12-palčnem zaslonu multimedije ter številnih oblikovnih podrobnosti v obliki diamanta (asociacije na stekleno piramido pred Louvrom) niti ne govorim.

DS7 CROSSBACK 23

Res pa se bo marsikdo, ki obožuje oblikovno prečiščenost v stilu novodobnih Tesel ali Volvov, dodobra zmrdoval nad notranjim ambientom, saj zna delovati na trenutke malo preveč načičkano. A nikakor kičasto, da ne bo pomote! Vseeno ostaja še nekaj prostora za izboljšave (ne najbolj ergonomska ročica tempomata, neznanje slovenskega jezika pri multimediji, slaba ločljivost zadenjske kamere), pri katerih upam, da se njihovi inženirji med medgeneracijsko prenovo modela ne bodo »naredili Francoze«. Vendar pa, da ne bo pomote, omenjene pomanjkljivosti nikakor ne pokvarijo celotne slike.

Elektrificirana leteča preproga

Če ste tudi vi med tistimi, ki pojem prestiža povezujete več ali manj le s štirimi krogci, propelerji in zvezdami, potem bi vas znal najimenitnejši DS v ponudbi že po nekaj kratkih kilometrih dodobra zmesti. A le, če gre za najdražjo in najmočnejšo priključno hibridno izvedbo E-Tense 4×4, ki združuje 1,6-litrski bencinski motor (200 KM), na vsaki osi po en elektromotor (109 KM) ter odličen 8-stopenjski elektrificiran avtomatski menjalnik EAT.

DS7 CROSSBACK 21

Verjemite mi, da boste za volanom tako motoriziranega DS7 Crossback kaj hitro pozabili na kakšnega podobno cenjenega dvolitrskega traktorskega … pardon … dizelskega Germana – še posebno tedaj, ko boste v športnem načinu spustili na pašo vseh 300 sistemskih »konjev« ter se obenem čudili nad vrhunsko zvočno izolacijo motornega prostora. Izjemno! Tako bo že zgolj 5,9-sekundno pospeševanje od 0 do 100 km/h pustilo le redkokoga povsem ravnodušnega, pri čemer se ne čudite preveč, če boste zaradi prej omenjenega zvočno decentnega delovanja pogonskega sklopa tudi na avtocestnem križu povsem nehote velikokrat presegli še dovoljeno hitrost. Prava potovalna križarka za hitre nemške Autobahne, vam povem!

Vse skupaj nadgrajuje možnost povsem električnega pogona (način Electric), v katerem je moč doseči največ 135 km/h hitrosti, kar boste s pridom izkoriščali v mestnem vrvežu ali celo na vaših vsakodnevnih poteh od doma do službe/trgovine/fitnesa/psihiatra. Vgrajena baterija (13,2 kWh ) omogoča v idealnih razmerah malce več kot 50-kilometrski doseg, pri čemer boste morali čakati na domačem vtikaču okrog 6 ur, da se povsem napolni. V praksi se je poraba ob rednem polnjenju baterije gibala pri vrednosti 4,5 l/100 km (ter okrog 22 kWh/100 km) ter povsem pričakovano narasla na dobrih 8 l/100 km ob povsem praznem akumulatorju. Na krajših razdaljah (cca. 20 do 30 km) z mešanim ciklom vožnje (avtocesta, mesto, primestna vožnja) ter ob napolnjeni bateriji pa je lahko padla celo na manj kot 3 litre. Zanimiv detajl – ob vožnji na elektriko je števec hitrosti obarvan v modro, sicer pa belo.

DS7 CROSSBACK 05Vendar pa morate pri DS7, navkljub prepričljivim motornim performansam, pozabiti na kakršnokoli vozno ostrino ter brezkompromisno dinamiko, čemur pa eden najbolj gosposkih predstavnikov francoske avtomobilske industrije tako ali tako ni namenjen. Veliko bolj povsem nestresni in udobni vožnji, k čemur dodobra pripomore tudi t.i. Active Scan Suspension, ki s pomočjo sprednjih kamer zazna na cestišču morebitne nepravilnosti ter prilagaja vzmetenje (aktivni amortizerji). V tem razredu bi ga označil za enega daleč najbolj udobnih primerkov, kjer mu lahko konkurira zgolj še kakšen Mercedes-Benz GLC z zračnim vzmetenjem.

Presenečenje

Najbolj imeniten francoski športno uporaben križanec, ki je pred tremi leti na Macronovi inavguraciji verjetno požel več poželjivih pogledov kot njegova 24 let starejša žena, vsekakor velja za eno lepših presenečenj segmenta. A se vseeno zdi, da bo moralo preteči še kar nekaj Sene skozi Pariz (ali, če želite, Ljubljanice skozi naše glavno mesto), preden bo tudi njegov logotip zažarel v tistem pravem premijskem lesku, da bi lahko postal malce bolj zaželen med ljudstvom. Še posebej na tej strani Karavank.

DS7 CROSSBACK 02Tako bi znal imeti precejšnje težave že s svojo identiteto, kar je še kako pomembno med premijskimi znamkami, kjer pride še kako do izraza latinski izrek »Nomen est omen«. Zgolj in samo višja cena namreč še ne ustvari prestižnega produkta!

A bila bi precejšnja škoda, če pri nakupu srednje velikega družinskega križanca ne bi dali priložnosti tudi DS-ovemu primerku, ki ponuja precej avtomobila za dano ceno (postavite ga ob primerljivo motorizirano nemško konkurenco) ter nenazadnje tudi kanček tistega poznanega francoskega šarma. Avtomobil, ki dodobra uteleša pojem »Joie de vivre«!

Tekst in foto: Urban Acman.

Opomba: tokratna kombinirana testna poraba (4,5 l/100km) je bila dosežena na vsakodnevnih poteh (kombinacija mestne vožnje, avtoceste in magistralnih cest) ter ob rednem polnjenju baterije.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Priključno hibridna kombinacija 1,6-litrskega bencinskega agregata, dveh elektromotorjev, baterije s kapaciteto 13,2 kWh ter 8-stopenjskega avtomatskega menjalnika bi morala zadovoljiti tudi bolj zahtevne voznike, ki iščejo zmogljiv in eksploziven pogonski sklop.
    10
  • Notranjost
    Čisti Teslin antipod, ki pa se ponaša z obilico dobro premišljenih oblikovnih detajlov z asociacijami na francosko glavno mesto, vrhunskim izborom notranjih materialov ter zelo prepričljivo multimedijo. Malce manj veselja je le ob upravljanju klime preko zaslona na dotik ter ne najbolj prepričljivi sliki zadenjske kamere.
    10
  • Opremljenost
    Četudi je šlo pri tokratnem testnem primerku za eno bolj opremljenih različic, je ostalo na spisku dodatkov še nekaj posameznih elementov, ki jih nekako pričakujemo pri premijskih produktih (panoramska streha, 360-stopinjska kamera, ogrevan volan).
    9
  • Vozne lastnosti
    Če bi gledali zgolj in samo skozi prizmo nemških športno uporabnih rivalov, bi DS-ovi sedmici lahko očitali pomankanje športno dinamičnih talentov. A ker Francoz že v osnovi ponuja povsem drugačno filozofijo, si zasluži odlično oceno že zaradi izjemnega udobja v vožnji, k čemur dodobra pripomoreta izvrstno uravnoteženo podvozje s prilagodljivim vzmetenjem ter odlična zvočna izolacija.
    10
  • Gospodarnost
    Morda bi se znal kdo pridušati nad tem, da lahko stane »nek Citroën« kar 60 tisočakov, a ko ga postavite ob bok primerljivo motoriziranim in opremljenim premijskim rivalom (kamor vsekakor sodi), postane njegova cena precej bolj prijazna. Solidna cena osnovne različice.
    7
  • Zmogljivost
    Zvočno decenten pogonski sklop v načinu Sport ne skriva sramežljivo svojih 300 »konjev« sistemske moči ter zna dodobra presenetiti voznika s svojimi zmogljivostmi (5,9-sekundni pospešek od 0 do 100 km/h). V tem segmentu povprečen voznik tovrstnega vozila kaj bolj eksplozivnega niti ne potrebuje!
    10
  • Sklep
    Trenutno najbolj gosposki križanec iz dežele vrhunskih vin, svetovnih nogometnih prvakov ter smrdljivega sira velja za eno lepših presenečenj v tem segmentu in se mu nikakor ni treba skrivati pred nobenim renomiranim rivalom. Obenem je eden daleč najbolj avantgardnih predstavnikov svoje vrste, zato dodobra izstopa iz (pretežno) germanskega vsakdana.
    9.3

Tehnični podatki vozila

baterije 13,2 kWh
cena osnovnega modela (€) 32.500
cena testnega vozila (€) 60.350
dolžina × širina × višina (mm) 4.573 x 1.906 x 1.625
dovoljena masa vozila (kg) 2.400
emisija CO2 (g/km) 34
emisijski razred Euro 6d-temp
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.598
masa praznega vozila (kg) 1.980
medosna razdalja (mm) 2.738
menjalnik/pogon 8-stopenjski avtomatski/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 235
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 221/300
največja moč bencinskega motorja (kW/KM pri vrt/min) 147/200 pri 6.000
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 80/109
največji navor (Nm pri vrt/min) 520
največji navor bencinskega motorja (Nm pri vrt/min) 300 pri 3.000
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 337
obračalni krog (m) 10,45
osnovna cena vozila (€) 52.800
pnevmatike 205/55 R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 1,5
pospešek 0-100 km/h (s) 5,9
prostornina posode za gorivo (l) 43
prostornina prtljažnika (l) 555-1.630
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja hibrid
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Iz Pariza z ljubeznijo"


mavrica
3 leta 4 meseci nazaj

Čez 4 leta bo vreden le še dobrih 10t in nič več. Se bo pa poceni vozilo, to pa.

megane16v
3 leta 4 meseci nazaj

eno splošno vprašanje; nekdo bo z avtom vozil 90% na EM, drugi 50%..
kako je s servisi? štejejo skupne ali samo bencinske km?

mavrica
3 leta 4 meseci nazaj

Visoke sredinske konzole so nepotrebne. Zmanjšujejo prostor. Kot da bi sedeli v bolidu. Ocena vozila nerealna!

wildbliw
3 leta 4 meseci nazaj

Avto mi deluje precej brezizrazno, čeprav bi težko našel oblikovno “napako”. Nekako težko bi rekel, da je kar koli neskladno, neproporcionalno ali nelogično. Avto je dobro oblikovan. Nekako bi rekel, da duše nima. Npr. kot jo ima C5 Cactus. In da raje ne omenjam prihajajoči DS9, ki bo pometel z vsemi, kot sem videl na eni vizualizaciji.

3 leta 4 meseci nazaj

se strinjam z napisanim, glede notranjosti, izdelave, materialov, še Focalovo ozvočenje navduši ,… vse je bolj kot ne Made in France, je pa cena bolj navajena na Made in Germany. Ampak ekskluzivnost ima tudi ceno. Za Francoze je vse skupaj lažje, glede na njihov standard, za nas pride bolj v poštev rabljen, star 5-7 let.
PSA tempomat mi je zelo logičen in enostaven, zato ga ne spreminjajo, razen, da so ga preselili na volan, potem pa spet na desno ročko. Pri nas jih verjetno ne bo kaj dosti, ampak za tistimi bomo obračali glave.

 
Samosvoj
Dobra alternativa