Poraba 6,0 l/100km Največja hitrost 208 km/h Cena 52.656 eur
Plusi
  • pogonski sklop
  • glasovno upravljanje »Hey Mercedes«
  • prečiščena notranjost
  • obogatena realnost za navigacijo
  • radodarneje odmerjena notranja prostornost kot pri predhodniku
  • športni sedeži (paket AMG Line)
  • okrasni elementi (paket AMG Line)
  • poraba goriva
Minusi
  • upravljanje z drsno ploščico (touchpad)
  • cena dodatne opreme
  • trdo podvozje (paket AMG in 20-palčne pnevmatike)
  • brez nekaterih pripomočkov pri dani ceni (radarski tempomat, brestični ključ, …)
  • končna cena vozila
  • ceneni obvolanski ročici
  • velikost posode za gorivo

Če je črka G (Geländewagen) včasih označevala pri Mercedesu več ali manj le kleno terenska vozila, s katerimi si lahko doživel neverjetne ekspedicijske avanture v najbolj divjih kotičkih sveta ter se z njimi igral novodobnega Marca Pola ali – če želite – vsaj Friderika Barago, pa temu že dolgo ni več tako. Dandanes namreč omenjeno oznako videvamo precej bolj pogosto na tistih Mercedesovih »terencih«, ki doživijo stik s surovo naravo le še na parkirišču kakšnega glamuroznega kamp letovišča. Najmanjši izmed tovrstnih »glamping« športnih terencev je model GLA, ki je dobil v letošnjem letu svojo generacijsko nadaljevanje.

Glamur SUV

Mercedes-Benz je bila ena izmed tistih znamk, ki se je med prvimi pridružila športno uporabni noriji ter že pred 23 leti predstavila svoj prvi SUV (ki je prepoznavno črko G dobil v svojem imenu šele leta kasneje). Pri najstarejši znamki so namreč dokaj zgodaj doumeli, da bodo s tovrstnimi primerki ujeli bistveno več kupcev kot pa z namenskimi delovnimi terenci, ki smo jih sicer po zaslugi JLA dodobra poznali tudi že v rajnki državi. In to še posebej, če se ponašajo s kančkom prestiža in glamurja, tolikanj značilnega za vozila s trikrako zvezdo.

Tako so se tekom let njihove športno uporabne kreacije naselile skorajda v vse pore avtomobilskih segmentov, v njihovi ponudbi pa je že sedaj izjemno veliko število najrazličnejših modelov (GLA, GLB, GLC, GLC Coupe, GLE, GLE Coupe, GLS, Maybach GLS, G, električni EQ ter odhajajoči X). Za vsak okus, torej. A le, če ima nosilec okusa dovolj pod palcem, da se razumemo!

In da bi njihov svet glamuroznih SUV vsaj malce približali širšemu krogu ljudi (beri: manj premožnim), so že pred šestimi leti predstavili nekoliko bolj »ljudski« model GLA, s katerim so želeli prvenstveno skakati v zelje BMW-ju X1 in Audiju Q3. A če je bilo še pri prvi generaciji velikokrat slišati – podobno kot pri duhovniku z otrokom – precejšen očitek o krizi identitete, saj je deloval preveč neizrazito, pa tovrstne napake niso ponovili.

MB GLA 04Druga generacija najmanjšega SUV s trikrako zvezdo že na daleč izžareva precej več mačo faktorja. Še posebej, če je ozaljšana s kakšnim mikavnim AMG paketom ter odeta v malce bolj opazno barvo. A kot smo pri premijskih proizvajalcih že vajeni, dobršno mero očarljivosti in atraktivnosti zagotavljajo šele dodobra zasoljeni dodatki, ki jih ni manjkalo niti v tokratnem testnem avtomobilu.

Kakorkoli že, nova generacija malega SUV-ja nastaja na novi platformi MFA, ki je osnova tudi za celo paleto njihovih drugih modelov (A, CLA, B) in je za kar dobrih 10 cm višja od prejšnje, zaradi česar že na zunaj deluje malce bolj mogočna. A se vseeno zdi, da ji manjka še nekaj prepotrebne karizme, s katero se lahko pohvali prenekateri konkurent (npr. Evoque, E-Pace, XV40), pri čemer se nikakor ne morem otresti občutka, da so jim nekateri SUV modeli v ponudbi že bolje uspeli (GLC, novi GLE).

A-ekipa

MB GLA 13Novi GLA svoje sorodstvene vezi s kombilimuzinskim razredom A ter njegovimi novejšimi derivati dodobra kaže tudi znotraj, kjer potnike pričaka dobro znano okolje. Delovni prostor, ki se ponaša s podobnim ambientom kot njihove najbolj prestižne limuzine, krasi odličen infozabavni sistem MBUX z dvema 10,2-palčnima zaslonoma, ki pa za polno funkcionalnost zahteva – povsem pričakovano – pošten kupček cekinov (več kot 3.500 eur!).

Za eno zanimivejših doplačilnih zadevščin se sicer izkaže obogatena realnost za navigacijo, kjer sprednja kamera snema okolico pred vozilom in jo v živo predvaja v navigacijskem programu. A se ob tem poraja vprašanje, zakaj omenjena kamera nima dodatne funkcije tudi pri parkiranju spredaj, temveč je potrebno dodatno doplačilo za Paket za parkiranje s 360-stopinjsko kamero?!?

Sam bi se vsekakor odpovedal dokaj neposrečenemu polju na dotik (touchpad) na sredinski konzoli, saj ne omogoča ravno prefinjenega upravljanja ter pretirano odvrača pozornost voznika s cestišča. Ob tem si niti ne predstavljam, kako bi z njo rokoval kakšen senior, ki sicer zelo rad poseže po produktih s svetlečo zvezdo! Je pa ob tem le potrebno priznati, da je vse skupaj precej bolje rešeno, kot pri Lexusovih modelih, kar pa na koncu izpade zgolj kot slaba tolažba.

MB GLA 11Po starih Mercedesovih standardih se tudi novi GLA ponaša z dovolj žlahtnim izborom materialov notranjosti, kar pa je – povsem pričakovano – zopet odvisno od debeline denarnice kupca. A je vseeno nekaj dvoma ponudilo neugledno škripanje nekaterih plastičnih delov (npr. pri vratnih oblogah) ter zatikajoč sopotnikov predal, kar nikakor ne spada v avto tega razreda.

Novi GLA se obenem ponaša z dovolj radodarno odmerjenim prostorom zadaj ter v prtljažniku (15 litrov več kot v predhodniku), komur pa to ne zadošča, naj raje pogleda še k večjemu in podobno dragemu GLB. Ali pa vsaj enoprostorskemu B.

Dober glas

Dober glas seže v deveto vas, dizelsko gnani GLA pa še malce dlje. Še posebej, če gre za drugo najšibkejšo dizelsko gnano različico, ki se ponaša s 150 »konji« največje moči in pri kateri je pogon speljan zgolj na sprednji kolesni par. Okej, verjetno bi se s kakšnim decilitrom boljšo porabo lahko pohvalila še šibkejša verzija s 116 KM, a če sem povsem iskren, tovrstna motorna »žalost«, ki je verjetno na ceniku le zaradi mikavne osnovne cene, nekako le ne spada v tako imeniten avtomobil. Se strinjate?

MB GLA 31Kakorkoli že, tako motoriziran GLA se brez težav zadovolji z zgolj 6 litri črnega zlata na 100 kilometrih (oziroma brez težav še z manj), kar velja za precej dober rezultat. Pri tem se ni potrebno ravno brzdati, da ne bi spustili na pašo vseh njegovih »žrebcev«, ki dovolj zadovoljivo premikajo najmanjši SUV s trikrako zvezdo. Je pa le vredno dodati, da so malce preveč glasni že v običajnih voznih razmerah, Mercedesovi inženirji pa bi se vsekakor lahko potrudili z boljšo zvočno izolacijo.

Svoje delo solidno opravlja 8-stopenjski dvosklopčni menjalnik, ki mu ni najbolj blizu zgolj kakšno počasno manevriranje na parkiriščih ter ob hitrejših speljevanjih, ko se izkaže za rahlo neodločenega. Bavarci znajo to bolje.

MB GLA 06Obenem pri novem GLA nikakor ne pričakujte pretirane dinamike v vožnji, pa četudi je nališpan v športnejšo AMG opravo. Volanski mehanizem bi namreč lahko ponujal malce več povratnih informacij s ceste, karoserija pa bi se lahko za odtenek manj nagibala v ostreje voženih ovinkih. Iskreno rečeno, v tem elementu zna biti že kakšen »plebejski« Mazdin SUV opazno prepričljivejši. Za kaj konkretnejšega je pač bolje pogledovati k tistim pravim Aufrecht Melcher Großaspach modelom, ki se ponašajo s precej bolj športno dirkaškimi modifikacijami.

Sam bi se tako z veseljem odrekel omenjenemu AMG paketu z znižanim podvozjem, ki je skupaj z 20-palčnimi platišči poskrbel za ne najbolj udobna doživetja na nezglajenih površinah, ter se raje odločil za paket s prilagodljivim blaženjem, kar bi nekako bolj pristajalo avreoli Mercedesove značke. Dodal bi še še radarski tempomat, brezstični ključ, DAB, dvoconsko klimatsko napravo ter nekaj »malenkosti«, ki so manjkale tokratnemu dobrih 52 tisočakov dragemu vozilu. Pa saj niste mislili, da je sij Mercedesove cene poceni?

Bleščanje zvezde

Mercedesov GLA je tipičen predstavnik kompaktnih premijskih športno uporabnih križancev, kjer je svojevrstno ledino oral Range Roverjev Evoque. Moden, šik ter ravno dovolj drag, da je zanimiv širšemu krogu (potencialnih) kupcev. Pa četudi v rabljeni obliki šele čez nekaj let!

MB GLA 05Hkrati smo že kar vajeni, da so razne debate o smiselnosti cenovne politike pri luksuznih proizvajalcih povsem brezpredmetne, saj navkljub zasoljenim cenam najdejo povsem dovolj kupcev. Pri tem ima že zgolj značka na maski avtomobila precej pomena pri nakupu. Tako bo tudi najnovejša izvedba modela GLA, ki je sicer kot celota precej bolj dodelana kot njen generacijski predhodnik, že zgolj zaradi imenitnejšega pedigreja deležna več občudujočih pogledov kot velika večina podobno velikih, a bistveno cenejših »plebejcev«. Pa četudi bi ga znal kakšen izmed slednjih v marsikaterem segmentu tudi dodobra ugnati v kozji rog. A vendarle, zvestim kupcem trikrake zvezde, ki sicer čedalje bolj pogledujejo po tovrstnih »glamping« SUV-jih kot po njihovih klasičnih limuzinah,  je to prav malo mar!

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dvolitrski turbodizel, ki bi sicer lahko bil malce bolj zvočno decenten, povsem solidno opravlja svoje delo, saj je dovolj delavoljen in prožen (najvišja navorska vrednost že pod 1.500 vrtljaji). 8-stopenjski dvosklopčni menjalnik je korekten, le pri odločnejšem speljevanju malce neodločen. K avreoli Mercedesove značke bi vsekakor spadal še štirikolesni pogon.
    9
  • Notranjost
    Že poznano notranje okolje iz razreda A in njegovih izpeljank se ponaša s prečiščenim oblikovanjem ter kupom najsodobnejših tehnoloških rešitev, ki pa zahtevajo dodatno krčenje kupčevega proračuna. Opazno prostornejši v primerjavi s predhodnikom, še posebej na zadnji klopi.
    9
  • Opremljenost
    Testni primerek se je ponašal z izdatnim športno-dinamičnim lišpom, ki pa žal ne doprinese pretirano k sami uporabnosti. Ob dani ceni je obenem manjkalo še kar nekaj pripomočkov, ki jih sicer najdemo med serijsko opremo pri precej cenejših produktih (radarski tempomat, dvoconska klima, DAB, brezstični ključ).
    6
  • Vozne lastnosti
    Kombinacija AMG paketa z rahlo znižanim podvozjem ter 20-palčnih platišč je poskrbela za nekaj manj udobja na luknjastih cestiščih, kar je možno rešiti z drugačno konfiguracijo. Če novi GLA primerjamo z bližnjo (premijsko) konkurenco, je med ovinki korekten, a ne prinaša presežkov.
    8
  • Gospodarnost
    Zvezdni sij nikdar ni bil poceni, kar dokazuje tudi najmanjši SUV v ponudbi, ki že v osnovi ni ravno poceni (okrog 35 tisočakov). Kot smo že vajenim, pa je za dodatno dozo imenitnosti potrebno konkretno razpreti denarnico. Solidna poraba goriva.
    6
  • Zmogljivost
    150 »konjičev«, ki jih ponuja druga najšibkejša motorna opcija v ponudbi, je verjetno tisti minimum, ki se mora znajti v premijskem predstavniku kompaktnih SUV.
    8
  • Sklep
    Če je prvo generacijo najmanjšega »glamping« SUV-a v Mercedesovi ponudbi še pestila kriza identitete, tega ne moremo več trditi pri novi, ki je precej bolj izrazita. Oziroma ravno dovolj šik in trendovska, da ustreza podobi, ki jo išče povprečen kupec tega razreda.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 34.950
cena testnega vozila (€) 52.656
dolžina × širina × višina (mm) 4.410 x 1.834 x 1.611
dovoljena masa vozila (kg) 2.135
emisija CO2 (g/km) 126
emisijski razred Euro 6d-temp
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/30
gibna prostornina (cm3) 1.950
kompresija (1:) 15,5
masa praznega vozila (kg) 1.615
medosna razdalja (mm) 2.729
menjalnik/pogon 8G-DCT samodejni menjalnik / spredaj
največja hitrost (km/h) 208
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 3.400-4.400
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.400-3.200
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 36.900
pnevmatike 235/45 R20
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,7/4,2/4,8
pospešek 0-100 km/h (s) 8,6
prostornina posode za gorivo (l) 43
prostornina prtljažnika (l) 425-1.420
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

19 komentarjev za "GLAmping"


chad
3 leta 3 meseci nazaj

To bo šlo v prodajo. A ima sicer še vedno kaj veze z reno meganom

Ivan36
3 leta 3 meseci nazaj

Čist vedno se 100% oglašajo ISTI, ki premium znamke, ki jih v življenu niti izrabljene ne kupijo! Pri Citroen in MG pa tiho ku miške, ker cene dostopne …

meganer
3 leta 3 meseci nazaj

Meni se avto dopade. Cena je tudi temu avtu primerna. Koliko pride konkurenca Bmv, VW, Audi ….. pa še lepši je. Pač je MB.
Nisem se poglabljal v cenik, ampak čisto solidnega dobiš za pod 40000. Tiguan dsg mislim, da ni dosti ceneje. MB je pač nemec, kje je vsaka kljukica par jurčkov.

JG2
3 leta 3 meseci nazaj

Kakor koli obrneš edini plus tega avta je cena, a si predstavljate tak zmazek pa da ga ponudijo za 25k eur, groza.

umilave1
3 leta 3 meseci nazaj

Brez klime zadaj, brez radarskega tempomata, brez keyless go sistema? za dobrih 52.000€. Audi ima konkurenco….

 
Dobra alternativa
Enostavna izbira