Poraba 5,2/11,5/8,1 l/100km Največja hitrost 208 km/h Cena 37.495 eur
Plusi
  • pogonski sklop kot celota
  • motorna prožnost (nad 2.000 vrt/min)
  • delovanje samodejnega menjalnika
  • opremljenost
  • sistem »Lane Assist« si zapomni zadnjo nastavitev
Minusi
  • »sekundo« dolg pritisk tipke za zagon ali ugasnitev motorja
  • glede na pedigre veliko trde plastike v spodnjem delu kokpita
  • berljivost podatkov na projicirnem zaslonu za večje voznike
  • omejujoča prodajna strategija (ročni menjalnik samo z vstopnim motorjem)
  • predvajanje glasbe preko Bluetooth povezave se ne vzpostavi samodejno ob zagonu avta

Francoski DS ima novega predstavnika v razredu kompaktnih križancev, DS3 Crossback. In čeprav nas poskušajo Francozi prepričati v mnoge njegove odlike in adute, se zdi, da je njegovo bistvo v (pre)bogatem oblikovanju. Test

Naj spomnim, da je bil DS nekoč (no, v resnici je še vedno) legendarni model Citroëna. Od njegove predstavitve svetu je minilo že več kot 50 let in Francozi so na slavi in renomeju nekdanjega Citroënovega zastavonoše sklenili ustvarili samostojno znamko z lastno ponudbo modelov.

Če je bilo do leta 2016 še povsem sprejemljivo označiti model DS-a kot bolj žlahten Citroën, je to zdaj že skoraj prepovedano. PSA namreč na vse pretege zatrjuje, da so DS-i njihova alternativa ustaljeni nemški prestižni konkurenci. Ker se Francozi zavedajo, da morajo, če hočejo opozoriti nase,  od konzervativnih predstavnikov nemške trojice na nek način izstopati, so sklenili, da bodo to počeli na svoj način. Tako so z vajeti spustili svoje oblikovalce in mestoma tudi razvojnike. Dovolili so se jim znoreti.

Prvi zametki pristopa so se kazali že v modelu DS5. Potiskanje meja mogočega in sprejemljivega so v minulih letih pripeljali do novih višav v podobi aktualnega zastavonoše DS7 Crossback in nenazadnje tudi v njegovem manjšem bratu DS3 Crossback. In četudi je ta res bistveno manjši od brata, je jasno, da bo tudi malček s svojo ekstravagantno pojavo poskrbel, da bodo lastniki in uporabniki izstopati iz povprečja.

Za mestno džunglo

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_26Pri tem se mi zdi smiselno poudariti, da je DS3 Crossback dejansko res majhen. Konceptualno teče beseda o križancu oziroma cestnem terencu, ki pa bo neutrjen teren resnično gledal samo od daleč. Ne njegova tehnika, ne njegovo oblikovanje z obilico lakirane plastike, kromiranimi elementi in mestoma samosvojo svetlobno opremo, namreč ne prenašajo dobro grobosti neutrjenih gozdnih ali peščenih stez ter kolovozov. DS3 Crossback se zato daleč najbolj domače počuti v mestni džungli.

Majhen zunaj, majhen znotraj

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_02Tam njegova majhnost deluje okretno in uporabno. Zahvala za to gre kratki medosni razdalji (2.558 milimetrov) in tudi eni najkrajših skupnih dolžin med sebi podobnimi. Samo poglejte, kako poudarjeno kratek je previs preko zadnje preme. Seveda pa pusti omejena zunanjost sledi v notranjosti avta. Natančneje, v njeni skromni založenosti s centimetri in z litri.

Posebna opora za glave zadaj

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_31Četudi deluje avto na videz znotraj že skoraj utesnjeno, še posebej v drugi vrsti sedežev, se izkaže, da se lahko v njem povsem dostojno vozijo štiri odrasle osebe. Centimetrov je tako spredaj vsekakor dovolj tudi za večje odrasle, zadaj pa sem, na moje presenečenje, našel dovolj prostora v vse smeri tudi sam (1,84 metra). Bi pa na tem mestu izpostavil zanimivost – tam sem našel prav posebno oporo za mojo glavo. Namesto na prenizkem vzglavniku v ravno prav usločeni strešni oblogi.

Dovolj za modni šoping
DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_32Dostopanje v in izstopanje iz avta v drugi vrsti, zaradi »krajšega« prehoda za noge in rahlo višjega spodnjega roba praga v spodnjem delu vrat, zahteva nekaj več gibčnosti nog posameznika. Toda, ko sem sam enkrat sedel na zadnji sedež DS3 Crossback, sem imel (tudi za po moji meri nastavljenim voznikovim sedežem) še vedno dovolj prostora za koleni.

Je pa povsem v zadku najti, upoštevajoč zelo majhen previs čez zadnjo premo, enega najmanjših prtljažnikov med njemu podobnimi. A četudi je litrov številčno res manj, verjamem, da jih bo vseeno več kot dovolj za dnevne potrebe in občasni modni šoping brhkih mladenk, katerim je DS3 Crossback nenazadnje tudi namenjen.

Romb? Diamant!

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_12Navidezno skopost s centimetri in litri v kabini poskuša mali Crossback nadoknaditi z bogatim oblikovanjem in naborom kakovostnih materialov. Prvo je mogoče prepoznati širom kokpita, v podobi množice trikotnikov in rombov. No, slednjim DS-ovi tržniki raje rečejo diamanti, saj poskušajo s tem vzpostaviti povezavo malega Crossbacka s prestižem, dodano vrednostjo in vsesplošno žlahtnostjo. Povezava, ki bi jo s suhoparnim geometrijskim likom, kot je romb, zelo težko prodali potencialnim kupcem.

Sloj trikotnikov in diamantov

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_44Četudi je DS3 Crossback postavljen na enako platformo in tehniko kot sveža Peugeot 208 in 2008, na mojo srečo vanj niso tlačili tudi njune notranje ureditve, Peugeotovega iCockpita. To pomeni, da so merilniki, podobno kot pri novi Opel Corsi, postavljeni na klasičen način, rahlo nižje in neposredno za volanskim obročem.

Deljenje tehnike s Peugeotoma in z novo Corso pa pomeni, da ima tudi mali DS enak osrednji na dotik občutljiv zaslon in večopravilno enoto z enakim uporabniškim vmesnikom. Opisano so DS-ovi programerji sicer želeli prikriti s slojem množice trikotnikov in »diamantov« čez njegovo grafično podobo, a bo vsak, ki je imel priložnost voziti Peugeota z iCockpitom ali novo Oplovo Corso,  vedel, da gre za identičen sistem.

Nepotrebno omejevanje izbire

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_17Ob podatku PureTech 155 sem se sprva zmotno nadejal, da žene testni primerek malega Crossbacka PSA-jev 1,6-litrski turbobencinar. Pa to ne drži. Tudi PureTech s 155 konjskimi močmi je bil namreč enak tistim, ki ženejo mala Peugeota in Oplovo Corso. To pomeni, da teče beseda o zelo dobro poznanem 1,2-litrskem turbotrivaljniku.

Po eni strani sem bil nad tem razkritjem nekoliko razočaran, a samo, dokler mu nisem prvih nekaj kilometrov pustil zadihati s polnimi »pljuči«. Takrat se je namreč trivaljnik tudi v DS-u izkazal kot zelo dobra, zmogljiva ter nad približno 2.000 vrt/min tudi zelo uporabno prožna in iskriva pogonska opcija. Že res, da je osemstopenjski Aisinov avtomatik edina opcija menjalnika v DS3 Crossback PureTech155 in nenazadnje tudi PureTech 130, a zelo dobro opravlja svoje delo v vseh voznih okoliščinah. Kljub temu se človek ne more znebiti občutka »prisile«, ker je samo vstopna motorizacija PureTech 100 dobavljiva tako z ročnim kot tudi samodejnim menjalnikom. V mojih očeh jeto še vedno nepotrebno omejevanje odločanja potencialnih strank.

Vzor sta mu Audi Q2 in Mini Countryman

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_21Pri izkušnji vožnje z DS3 Crossback PureTech 155 se mi zdi smiselno poudariti zelo dobro zvočno izolacijo kabine. Ta odlično zaduši trušč vožnje in piš vetra tudi pri večjih hitrostih. Že res, da je drobna izjema prodor zvoka trivaljnika, ko voznik izrablja njegovo polno območje motornih vrtljajev, a tudi to nikoli ne prestopi meje znosnega. Na cesti se DS3 Crossback izkaže še s prijetno uravnoteženostjo med udobjem in dinamiko v vožnji. Pri tem se mi zdi zanimiv podatek, da so si Francozi pri snovanju in umeščanju DS3 Crossback vzeli za zgled Audijev Q2 in Minijev Countryman. No, če lahko pripišem DS3 Crossbacku, v primerjavi z Nemcem in Britancem, več modnega šarma, pa je jasno, da ga oba prehitita na področju vozne dinamike. Pri tem mu v primerjavi z njima manjka predvsem več povratne povednosti celotne mehanike.

Preprosto več zadoščenja

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_36Primerjava z Minijem in Audijem me pripelje do še enega področja, kjer Francoz močno zaostaja, namreč pogonske izbire. Tam, kjer DS konča, se pri Countrymanu in Q2 namreč vse skupaj šele dobro začne. Crossbackovih 155 KM je, vsaj zaenkrat, vrh ponudbe, Mini in Audi pa premoreta nad to mejo še kar nekaj izbire, ki ponuja celo vse do preko 300 KM moči.

Na področju individualizacije je moja groba ocena, da je ponudba vseh kar izenačena, je pa res, da Q2 in Countryman močno zaostajata na področju trikotnikov in »diamantov«. In še nečesa ima DS več kot Audi in Mini skupaj, namreč dotično občutljivih površin na osrednji konzoli. Z izjemo fizične tipke za vklop in izklop radijskega sprejemnika, so vsi ostali gumbi in tipke »narisanI«. Že mogoče res, da slednje oblikovalcem nudi več svobode, a vsaj meni pritisk na fizično tipko prinese še vedno več zadoščenja kot previdno lebdenje nad in ciljanje dotično občutljivih površin.

Verjamem, da so, a koliko?

DS3_Crossback_Puretech_155_Grand_Chic_20Trdno sem prepričan, da se bodo našli posamezniki, ki bodo v DS3 Crossback prepoznali prepričanje Francozov, da je njihov pristop edini pravi. Verjamem, da bodo ti isti posamezniki v Crossbacku cenili tudi njegov potencial nastopanja in izstopanja, da bodo v njem prepoznali svoj nov modni dodatek in okrasek.

Vprašanje pa je, koliko je tako mislečih kupcev na trgu. Zaenkrat se mi ne zdi, da bi se morali Nemci prav posebej bati konkurence »novih« mestnih pozerjev, saj so njihove prodajne številke še vedno sila visoke. Dodatno pa prvi tudi sami kar intenzivno delajo na področju izstopanja in okraševanja svojih modelov, le da počnejo to na malo bolj konzervativen in umirjen način.

Besedilo in foto: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Ko sem izvedel, da PureTech 155 ni osnovan na štirivaljnem 1.6 bencinarju, temveč 1,2-litrkem trivaljniku, je uvodno navdušenje nekoliko uplahnilo. No, njegova iskrivost in prožnost nad 2.000 vrt/min na cesti sta povrnila nasmešek na obraz. Avtomatik je še vedno zelo dober, a bi vseeno godila možnost odločiti se za ročni ali samodejni menjalnik.
    9
  • Notranjost
    Na videz, predvsem v drugi vrsti sedežev, zelo utesnjena kabina, kjer se izkaže, da centimetri vseeno »štimajo«. Na srečo je voznikov delovni prostor urejen na klasičen način, četudi je, vsaj mene, zmotilo prekomerno zanašanje na dotično-občutljive površine. V zgornjem delu kokpita hvalim tudi žlahtne materiale, le z roko ne sezite pod njih, saj boste tam otipali precej cenene trde plastike, ki nikakor ne sodi v tako »šik« avto.
    9
  • Opremljenost
    Bogat paket opreme Grand Chic in še kar nekaj dodatkov res niso puščali odprtih želja.
    10
  • Vozne lastnosti
    Med iskanjem ravnovesja udobja in dinamike v vožnji so Francozi nagnili iglo tehtnice bolj na udobno stran. Če se kdo nadeja s svojim naslednjim mestnim križancem tega cenovnega razreda preganjati skozi ovinke, naj raje poseže po manj sterilnem Audiju Q2 ali Miniju Countryman.
    7
  • Gospodarnost
    Ob tako iskrivem motorčku se je težko zadrževati, da ne bi koristil navora in moči. Jasno je ob tem težko pričakovati pretirano varčnost z gorivom. No, ob pogledu na maloprodajno ceno je tudi jasno, da bo kupec testnega primerka nedvomno lahko »pokril« tudi tisti liter večjo porabo bencina.
    4
  • Zmogljivost
    Številke vsekakor »štimajo«, a prepričan sem, da bi DS3 Crossback PureTech 155, če bi ga gnal 1,6-litrski štirivaljnik, premogel še boljšo prožnost predvsem v najnižjem območju motornih vrtljajev.
    9
  • Sklep
    Francozi pravijo, da z DS3 Crossback ciljajo na stranke Audijevega Q2 in Minijevega Countrymana. Pritrjujem, da z oblikovanjem in potencialom pozerja vsekakor drži njun tempo oziroma ju mestoma celo prekaša. Nekoliko drugačeje z vozno dinamiko, a verjamem, da to potencialnih kupcev ne zanima prav dosti. Navsezadnje se bodo načrtno vozili z mestnim pozerjem bolj počasi. Saj veste, da bo imela okolica možnost opaziti in spremljati njihov nastop …
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 37.495
dolžina × širina × višina (mm) 4.118 × 1.791 × 1.534
gibna prostornina (cm3) 1.199
kompresija (1:) 11,0
masa praznega vozila (kg) 1.205
medosna razdalja (mm) 2.558
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni/ spredaj
največja hitrost (km/h) 208
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 114 (155) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 240 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 31.025
pnevmatike 215/55 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2/11,5/8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,5/4,9/5,5
pospešek 0-100 km/h (s) 8,2
prostornina posode za gorivo (l) 44
prostornina prtljažnika (l) 350 – 1.050
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 75,0 × 90,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Mestni pozer"


drugmirko
3 leta 6 meseci nazaj

eh, ne vem, če je tegale Citro… pardon, DS-a, direktno za primerjat s Q2 in Countrymanom, saj sta dimenzjsko precej večja avtomobila predvsem Countryman, ki je skorej 20 cm daljši (kot bi Pola primerjali z Golfom in jamrali, da je slabši)… z njima je primeljiv po “premiumskosti”… glede natančnosti izdelave, vgrajenih materialov, in osredotočenosti na detajle….

btw: med rezultati pri pogonskem sklopu pišete, da je “Avtomatik je še vedno zelo dober, a bi vseeno godila možnost odločiti se za ročni ali samodejni menjalnik”… sem mislu, da sta avtomatik in samodejni menjalnik eno in isto, sam da je “tadrugo” bolj slovenski izraz… :). verjetno ste mislili na “dvosklopični” menjalnik (ki pa sta v bistvu dva “ročna” menjalnika zvezana skupaj)

VW-T4
3 leta 6 meseci nazaj

A skozi zadnja okna na vratih se sploh vidi kaj ven 😐 Pa notranjost, armatura, sej se ti zmeša ko jo gledaš 1 minuto… toliko enih lomov linij… Kot celota mi vse skupaj zgleda zelo nerodno

drugmirko
3 leta 6 meseci nazaj

v živo avto zgleda zelo v redu. veliko boljše kot na slikah, niti najmanj dolgočasno, predvsem pa ga ne moreš zamenjat s čimerkoli drugim na cesti. enako velja za notranjost… definitivno bolje od pričakovanj, na zavidljivem nivoju izdelave in kvalitete materialov. in s pametnim dizajnom armature (zračniki ventilacije potegnjeni na vrata) širše kot bi pričakoval za drugače precej utesnjene mere enega najmanjših crossoverjev B segmenta… če jim je že kej za zamerit, so to senzorski knofi kontrol na centralni konzoli… namesto da bi delovali “tehnološko napredno” pustijo prav beden občutek v drugače precej premiumskem vozilcu.

3 leta 6 meseci nazaj

37k? Bolano.

drugmirko
3 leta 6 meseci nazaj

to pa vsekakor. take cene si kljub vsemu ne zasluži tudi na tržiščih s precej višjo kupno močjo…. v bistvu si take cene ne bi smela privoščit niti čista EV verzija. no, vsej pri nas ne…

MORDOR
3 leta 6 meseci nazaj

Uf. Za ta denar. ajajaj. trivaljnik, ajajajaj

meganer
3 leta 6 meseci nazaj

Lah pa vzameš za 44000 1.5tsi pa bo štirivalnik

https://www.avtomobilizem.com/testi/dvajset-odstotkov-boljsi/30-09-2020/

xxl
3 leta 6 meseci nazaj

Mater je moj avto poceni. Dobro, je bogato naložen, pa vseno. Kmalu bo 50 000 € nek srednje opremljen Passat 2.0 tdi.

 
Duh dežele svobodnih
Rariteta