Testi

Opel Astra 1.6 SIDI Turbo – Borijo se naprej

Poraba 6,1/10,9/7,8 l/100km Največja hitrost 220 km/h Cena 24.500 eur
Plusi
  • motor
  • poraba goriva (pri umirjeni vožnji)
  • udobje vožnje (Normal in Tour)
  • splošen občutek prostornosti v kabini
  • položaj za volanom
  • svetilnost biksenonskih žarometov
  • ravno dno skupnega prtljažnika
  • opremljenost
Minusi
  • povratna povednost volana
  • zajetna količina stikal na sredinski konzoli
  • odzivnost tipala za dež
  • število in velikost odlagalnih mest
  • komaj zaznavne razlike v nastavitvah sistema FlexRide

Opel se bori naprej. Da mislijo tudi v prihodnosti resno, so nakazali z začetkom obsežne osvežitve palete motorjev. Prvi v vrsti nove generacije motorjev je 1,6-litrski turbobencinski motor SIDI, ki ga je po Cascadi zdaj dobila še Astra. Test.

Podpora Oplu s strani matičnega General Motorsa je razmeroma skromna, saj imajo Američani neprimerno več posluha za vlaganje v osvežitev ponudbe na ameriškem in kitajskem trgu kot recimo za Oplov domači evropski. Lep primer tega je recimo pred časom iz finančnih razlogov ustavljen razvoj povsem nove Corse, zaradi česar se bo morala slednja z vedno bolj modernimi tekmeci boriti zgolj s še eno osvežitvijo modela.

Kdor čaka, dočaka

Približno leto dni nazaj je tudi Astra doživela osvežitev modela, prvo od predstavitve aktualne generacije modela na tržišče. Nemci so že pet let nazaj, torej ob prihodu trenutne Astre na tržišče, napovedovali predstavitev novega in v vseh pogledih fantastičnega bencinskega agregata. No, od takrat do danes je preteklo že toliko časa, da bi nekateri avtomobilski proizvajalci tekom njega razvili že skoraj dve generaciji motorjev in ne le eno, a pustimo to ob strani. Glede na preizkušeno moram reči, da se je čakanje splačalo, saj zaznamujejo novi motor številne odlike.

Z izjemo gibne prostornine je vse novo

Četudi si novinec s predhodnikom 1.6 Turbo deli premer in hod bata ter posledično seveda tudi gibno prostornino, naj bi šlo pri njem za v celoti novo konstrukcijo motorja. Tako ima v primerjavi s prejšnjim novinec dosti večje kompresijsko razmerje (10,5 proti 8,8). Slednjega so lahko povečali zato, ker je motor opremljen z neposrednim vbrizgom goriva. V vroč polnilni zrak neposredno vbrizgano gorivo je namreč podvrženo uparjanju tekom katerega jemlje iz »okoliškega« zraka toploto. Posledica je tudi bolj hladna zmes zraka in goriva, ki je bolj odporna na klenkanje (nenadzorovan samodejni vžig mešanice).

Ob nespremenjeni vrtini in hodu bata naj bi bilo ohišje motorja povsem na novo skonstruirano, a je to, za današnje stanje tehnike nekoliko presenetljivo, še vedno ulito iz težke sive litine. Za primerjavo naj povem, da je recimo blok Oplovega, ravno tako svežega litrskega bencinskega trivaljnika, ulit iz lahke aluminijeve zlitine. Je pa zato pri štirivaljniku iz slednje ulita motorna glava, inženirji pa so vanjo vgradili še štiriventilsko tehniko in mehanizem nastavljanja časov odpiranja ter zapiranja valjev. Med razvojem so, z raznimi tehničnimi rešitvami na mehanizmu verižnega pogona odmičnih gredi in tudi verižnem pogonu za izravnalni gredi, uspeli izboljšati kultiviranost motornega teka ter akustike samega motorja.

Manj tu, več tam

Ob pomoči turbopuhala ponuja novinec v uporabo glede na predhodnika sicer nekaj manjšo nazivno moč (125 kW/170 KM proti 132 kW/180 KM), a bo ta manjko na cesti komaj zaznaven, enkrat na leto ga bo pa z lahkoto odtehtal tudi prihranek pri strošku zavarovanja avta. Tekom vsakdanje vožnje, kjer številčnost »konj« resnici na ljubo ne šteje prav veliko, pa je zaznaven največji napredek novinca glede na predhodnika.

Namreč, 1.6 Turbo SIDI štirivaljnik premore mnogo več navora (260 Nm oziroma začasnih 280 Nm, ko se vklopi overboost proti 230 Nm), ta pa je razpoložljiv tudi dosti bolj zgodaj kot doslej (1.650-3.200 namesto 2.200-5.400). Predvsem zgodaj razpoložljiv navor je tisto, kar voznik na cesti najbolj opazi, saj motor enakomerno in prepričljivo vleče praktično že od meje prostega teka naprej. Kljub navedbi o zares velikem nazivnem navoru pa energičnost štirivaljnika 1.6 Turbo SIDI nikoli ne postreže s kakršno koli eksplozivnostjo. Po tej plati ima človek občutek, da žene Astro klasičen atmosferski bencinar nekoliko večjih zmogljivosti, ne pa turbomotor. Brez zadržka pohvalim tudi kultiviranost in mirnost teka motorja.

Pravzaprav je logično

Do skromnejše porabe goriva pa Astri 1.6 Turbo SIDI ne pomaga samo tehnično bolj izpopolnjen motor in sistem Stop&Start temveč tudi daljša prestava v diferencialu. Pravzaprav ni nič čudnega, da prožnost Astre 1.6 Turbo SIDI ne zmore biti bolj eksplozivne narave. Že sama Astra Sports Tourer je s svojo več kot poldrugo tono lastne mase že skoraj »težkokategornik«, ko k temu prištejemo še »podaljšane« skupna prestavna razmerja njegove menjalniške drobovine, je jasno, da kaj dosti drugače pač ne more biti.

Manj že, a ne v vseh pogojih

Četudi uraden podatek o ECE porabi goriva kaže do 14-odstotno zmanjšanje glede na predhodnika, se le ta v praksi uresniči le v določenih pogojih. Glede na testni primerek Opel Astra GTC 1.6 Turbo je tokratni model res »žrl« manj, a so bili prevoženi kilometri tudi v večini opravljeni pri umirjeni vožnji na avtocesti, medtem ko so bili kilometri z GTC-jem pridobljeni tekom številnih mestnih potepanj in na dinamično opravljenih poteh na zavitih magistralkah.

Kakorkoli že, če bi svežega 1.6 Turbo SIDI postavil v podobne okoliščine kot starega 1.6 Turba, sem prepričan, da bi se tudi pri njem poraba goriva močno približala ravni porabe predhodnika. Vsekakor pa je zadržana in umirjena vožnja s SIDI-jem na koncu izdatneje nagrajena z zgledno porabo neosvinčenega goriva kot pri starem Turbu.

Opel, veliko uspeha pri tvojem nadaljnjem boju

Kaj še povedati, ko je bilo že vse zapisano? Dolgo čakanje na nov motor je nedvomno obrodilo sadove. SIDI namreč prepriča z izvrstno kultiviranostjo in mirnostjo teka, enakomerno ter suvereno prožnostjo ter, ob lahki desni nogi, tudi z zgledno porabo goriva. Če ste eden tistih vedno bolj redkih kupcev avta v Sloveniji, ki mu turbodizelski motor ni ena in edina izbira za nov avto in če vam je ob tem Oplova Astra tudi sicer všeč, potem z motorizacijo 1.6 Turbo SIDI v njej nikakor ne boste »udarili mimo«.

Na tem mestu lahko Oplu v teh težkih časim zaželim samo zadostno moč in potrpljenje, da se bo zmogel čim prej pobrati, morda celo osamosvojiti okovov mačehovskega GM-a, ter da bo izvrstno razvojno delo, kot ga je opravil na tem motorju, izvedel še na svoji celotni modelni paleti. Veliko uspeha pri vašem boju za obstanek.

Več o Oplovi Astri Sports Tourer si preberite na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Če odmislim blok motorja iz sive litine, je jasno, da gre za tehnično zelo zrel in napreden motor. Menjalnik je značilno oplovsko počasen ter na dolgo preračunan.
    9
  • Notranjost
    Kakovost večine materialov je na visoki ravni. Prostorna in zgledno prilagodljiva v zadnjem delu, a podpovprečno uporabna v prednjem (odlagališča za drobnarije).
    9
  • Opremljenost
    Bogato založen paket opreme Cosmo pusti malo želja neizpolnjenih. Za tiste najbolj izbirčne pa je imel testni primerek še za poltretjega tisočaka evrov doplačilne opreme.
    10
  • Vozne lastnosti
    Z opcijskim podvozjem FlexRide ga je sicer moč narediti še rahlo bolj udobnega, a vprašanje, če je vredno dodatnega doplačila. Astra se namreč že na serijskem podvozju vozi čisto spodobno. Lega in stabilnost vožnje je sicer na visoki ravni, a kakega posebnega užitka v Astri Sports Tourer ne gre pričakovati.
    9
  • Gospodarnost
    1.6 Tubo SIDI zmore biti varčen, dokler se voznik ne odloči koristiti vseh 170 “konjev”. Takrat tudi porabe preko meje desetih stokilometrskih litrov ne smejo biti presenečenje.
    8
  • Zmogljivost
    Številke obljubljajo veliko in, resnici na ljubo, na cesti tudi veliko dostavijo. Je pa res, da suveren nastop ne zmore biti nikoli posebej energično eksploziven.
    8
  • Sklep
    To ni prvi Oplov motor, katerega razvoj je trajal dlje, kot so Nemci sprva predvidevali in tudi uradno napovedali. Me pa veseli, da je končni rezultat tako dober, kot pač je. Navsezadnje so trenutno v situaciji, ko si resnično ne morejo privoščiti slabih izdelkov.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 24.500
dolžina × širina × višina (mm) 4.698 × 1.814 × 1.535
dovoljena masa vozila (kg) 2.070
emisija CO2 (g/km) 144
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti /12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.550
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 220
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125 (170) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 260 (280) pri 1.650-3.200
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 21.870
pnevmatike 215/50 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,1/10,9/7,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,0/5,1/6,1
pospešek 0-100 km/h (s) 8,8
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 500-1.550
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 79,0 × 81,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Opel Astra 1.6 SIDI Turbo – Borijo se naprej"


Pristan
10 leta 1 mesec nazaj

Ah Opel in njegova velika masa, upajmo da bodo napovedali borbo le tem na prihodnjih modelih.

nenad32
10 leta 1 mesec nazaj

Prebral sem v eni nemški reviji, da razvijajo 1.4 tako imenovani ecoflex z 163km, ki naj bi nadomestil sedajšnjega 1.8 140km pa mi zato ni bilo najbolj jasno vse skupaj zato hvala za razlago, verjetno bo držalo, da prihaja naslednja generacija SIDI

10 leta 1 mesec nazaj

Od kje tebi, da ima Insignia kao novi 1.4 Turbo motor z nekaj več kot 160KM? 1.4 Turbo je še vedno isti, kot je bil – kot 120KM in 140KM, pri Adamsu S celo 150KM. Verjetno pa ni več daleč motor z direktnim vbrizgom (SIDI), ki bo nadomestil ta motor.

nenad32
10 leta 1 mesec nazaj

Ali nimajo v Insigniji kao nov 1.4 litrski eco flex turbo bencinar z nekaj več kot 160km in zakaj ne vgraditi rega v Astro,zakaj so razvijali hkrati oba motorja?

tomzzi
10 leta 1 mesec nazaj

Popravljam zgornji komentar… Oplova sem mislil ne pologa…. Eh ti telefobi…. :/

 
Volvo XC60 D5 AWD Summum aut – Osebna dilema
Hyundai i10 1.0 Comfort – Praktičen