Poraba 7,3 l/100km Največja hitrost 180 km/h Cena 37.252 eur
Plusi
  • zunanji videz ni več tipično kombijevski
  • dizelski agregat je uglajen in prožen
  • vzvratna kamera
  • udobnost
  • prostornost na vseh treh nivojih
Minusi
  • neprilagodljivost zadnjih dveh vrst
  • slika vzvratne kamere bi se lahko projecirala na zaslon na dotik
  • glasnost v potniški kabini
  • preslab prostoročni sistem

Vivaro je še eno izmed lahkih gospodarskih vozil, ki je pred kratkim vstopilo v novo generacijo. Po štirinajstih letih je Opel, skupaj z Renaultom, pripravil nadaljevanje uspešne zgodbe ter Vivara opremil s številnimi tehnologijami, ki so jih prevzeli iz osebnih avtomobilov.

Za ljubitelje kombijev oziroma lahkih gospodarskih vozil, ki so uporabna tako v zasebne kot tudi za službene namene, je bilo leto 2014 zelo plodno. Večina glavnih akterjev na trgu se je odločila, da je čas za prihod nove generacije, ki ne bo sledila tipičnim zapovedim tega segmenta, temveč bo svoj navdih iskala tudi v svetu osebnih vozil. Slovenski publiki so se v zadnjem letu tako predstavili Peugeot BoxerCitroen JumperFiat DucatoFord Transit ter Renault Trafic in Master. Opel Vivaro se je testni floti pridružil kot zadnji in vse skupaj postavil na glavo.

Skupen razvoj

Opel Vivaro Biturbo_8Opel se je v razvoj skupnega lahkega gospodarskega vozila priključil leta 2001, ko je skupaj z Renaultom predstavil prvi projekt sodelovanja. Uspešna zgodba se vleče že štirinajst let, dobro sodelovanje pa potrjujejo visoke prodajne številke na obeh straneh. Zato ni nikakršno presenečenje, da je Vivaro enojajčni dvojček Traffica, razlikujeta se le po nekaj manjših spremembah in seveda znački. A to ni nujno slabo – sodelovanje bistveno zmanjša stroške razvoja, uporabniku prinese raznoliko izbiro za drugačno ceno, vse skupaj pa podpre najboljša tehnologija iz obeh svetov. Vse našteto nikakor ne more biti slabo za končnega uporabnika, po mojem mnenju so končni kupci s tem le na boljšem.

Videz je pomemben

Vivaro se od predhodnika ne razlikuje le v stvareh, ki so skrite očem, temveč z atraktivnim sprednjim delom podira tabuje. Od zdaj naprej ni več nujno, da je kombi bel, dolgočasen in že na kilometer sporoča svoje poslanstvo. Skupaj z res ogromnimi bumerang lučmi, veliko masko hladilnika, izrazito bočno linijo in veliki zatemnjenimi stekli se estetsko vse bolj približuje osebnim vozilom. Celoten paket v smiselno obliko zaokroži še posebna modra barva, ki ni le izredno fotogenična, ampak Vivara tudi optično zmanjša.

Kolo, evro paleta ali šest otrok

Opel Vivaro Biturbo_18Oplov multipraktik v potniški različici omogoča skoraj neomejeno število dejavnosti. Za vikende je lahko družinski potovalnik, med tednom pa delovni stroj. Že v osnovi 1.000-litrski prtljažni prostor ponuja obilico prostora, z odstranjeno klopjo pa se razširi na 5.200 litrov prostornine. Takrat v zadku zazeva ogromna luknja, vanj pa lahko spravimo tudi evro paleto ali kavč.

 

Potniška kabina ostaja projekt v delu

Tako kot sem to ugotovil že pri ostalih predstavnikih tega razreda, ostaja največja pomanjkljivost ravno potniška kabina. Enako velja za Vivara. Opel Vivaro Biturbo_12Inženirji so se potrudili izboljšati ergonomijo in njeno uporabnost, a je zaradi slabše izolacije hrupnost znotraj še vedno prevelika. Za položaj za volanom ne najdem slabe besede, kar nekaj pikrih pa lahko dodam na pomanjkanje manjših odlagalnih površin za telefon, ključe in denarnico. Število predalov je ogromno, a so za voznika težje dostopni in preveliki.

Največji gradnik ostaja plastika, ki je trpežna in preprosta za čiščenje, a deluje preveč ceneno. Bolj zadovoljni bodo potniki v zadnjih dveh vrstah, kjer je dostop preprost, sedeži pa navdušijo z udobnostjo. Klopi se odstranijo, vendar jih zaradi morata zaradi zajetnosti nameščati dve osebi, obenem pa niso vzdolžno pomične. Škoda.

Dve turbini, dva hladilnika polnilnega zraka

Opel Vivaro Biturbo_33Da se pod pokrovom motorja skriva nekaj zelo dobrega, sporoča že napis BiTurbo na zadku. Testni Vivaro je bil opremljen z najmočnejšim 1,6-litrskim dizelskim agregatom v ponudbi. Morda se zdi smešno, da pet metrov kovine s sedmimi sedeži in 1.861 kilogrami poganja takšen mali mlinček, a še vedno postreže z zmernimi 103 kilovati moči, za svoje delovanje pa uporablja dve turbo puhali. Kljub na papirju povsem običajni konjenici je moči dovolj, tudi ob delno zasedeni kapaciteti sedežev. Najbolj sta me presenetili njegova elastičnost in mirnost, kar potrjuje napore, ki jih Opel v zadnjih letih vlaga v svoje dizelske agregate. Žal pa so ponudbo omejili le na 1,6-litrske agregate in dotični je najmočnejši, zato zna marsikdo zavihati nos ter odhiteti h konkurenci, ki je v svojo ponudbo dodala tudi močnejši agregat. Aja, pa še to: povprečna poraba se je ustalila pri okoli sedmih litrih. Odlično!

Zgodba s srečnim koncem

Vivaro ostaja eden glavnih igralcev v svetu lahkih gospodarskih vozil. Tako opremljen in motoriziran bo našel zahtevnejše kupce, prevsem zaradi nakupne cene, ki se povzpne na 37 tisočakov. Je nekoliko dražji kot bratski Traffic, konkurenca pa ne počiva. Jumper in Boxer sta prav tako dvignila letvico, Ford Transit pa je eden najbolj suverenih članov v segmentu. A zdi se, da sta z Vivarom glavna tekmeca za naslov najboljšega.

Besedilo in foto: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    TwinTurbo je predstavnik novodobne družine turbodizelskih agregatov, zato upraviči visoka pričakovanja z uglajenim delovanjem, poskočnostjo in razmeroma nizko povprečno porabo. Skupaj s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom tvori vrh pogonske ponudbe.
    9
  • Notranjost
    Opel je Vivara pripravil na vse zahtevnejše uporabnike lahkih gospodarskih vozil, zato je v potniški kabini moč zaslediti številne pripomočke, ki olajšajo vožnjo vsem potnikom. Žal sta zadnji dve vrsti fiksni, prav nič pa ne bi imel proti kakšnemu manjšemu predalčku, ki bi služil za odlaganje denarnice, ključev in mobilnika - namensko držalo je premajhno, saj je bil moj Samsung S6 enostavno prevelik za odprtino.
    7
  • Opremljenost
    Poleg najmočnejšega dizelskega agregata je bil testni Vivaro opremljen z veliko dodatne opreme. Zaslon na dotik, prostoročno telefoniranje, tempomat, vzvratna kamera in ostale dobrote bodo cenile tako družine kot tudi samostojni podjetniki.
    9
  • Vozne lastnosti
    Lahka gospodarska vozila se v zadnjem času vse bolj približujejo osebnim vozilom. V tej smeri se premika tudi Vivaro, ki je na cesti zanesljiv in kljub svoji velikosti zlahka opravi s hitreje odpeljanimi zavoji. Še vedno pa je na prvem mestu udobje, zato se bodo tudi na slabših cesta dobro počutili prav vsi potniki.
    8
  • Gospodarnost
    Res je, da se za ceno 37 tisočakov dobi velik prtljažni prostor, 5 metrov avta in 7 sedežev, a je cena zaradi številne dodatne opreme višja za skoraj 10 tisočakov in ni več prav enostavno dosegljiva. Mogoče se lahko družina odpove kakšnemu kosu dodatne opreme ali pa pogleda za šibkejšim dizelskim agregatom in s tem zniža nakupno ceno vozila.
    7
  • Zmogljivost
    103 kilovati zadostujejo vsakdanjim potrebam, moči je dovolj tudi ob (razmeroma) polnem kombiju. Morda bo kdo pogrešal še kakšen kilovat, ki pa ga pri Oplu žal ne more dobiti; 1,6-litrski agregat je na voljo v treh različicah, testirana pa je najmočnejša od njih.
    8
  • Sklep
    Opel Vivaro je dodobra poznan slovenski publiki, ki ga je ob enojajčnemu dvojčku, Renault Trafficu, hitro vzljubila. Poleg že znane povečane uporabnosti je sedaj postal lepši in bolj prijazen tudi v družinski uporabi, skupaj z novim dizelskim agregatom in 6-stopenjskim menjalnikom pa poskrbi za varčno in umirjeno vožnjo.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 28.757
cena testnega vozila (€) 37.252
dolžina × širina × višina (mm) 4.998 x 1.956 x 1.971
dovoljena masa vozila (kg) 2.700
emisija CO2 (g/km) 164
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/prerjavenje) 2/12/10
gibna prostornina (cm3) 1.598
masa praznega vozila (kg) 1.861
medosna razdalja (mm) 3.098
menjalnik/pogon 6 stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 180
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 340 pri 1.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
pnevmatike 225/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,2/5,7/6,2
pospešek 0-100 km/h (s) 10,7
prostornina posode za gorivo (l) 80
prostornina prtljažnika (l) 1.000/5.200
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne prisilno hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Potniški multipraktik z dolgoletnimi izkušnjami"


RedBaron
6 leta 1 mesec nazaj

Pri kombiju je “slaba” plastika armaturke morda celo prednost (enostavnejše čiščenje), konec koncev gre za kombi… Števce so pa res kar od cliota vzeli 🙂

Drugače pa mene pri kombijih najbolj zmoti, odsotnost (pri osnovnih različicah) prezračevalnih rež zadaj… tale jih očitno ima (pohvalno).

enzospotenzo
6 leta 1 mesec nazaj

Dobro napisano. Plastika na kokpitu pa le ni toliko slaba kot poudarjaš. Konec koncev tudi v osnovnem multivanu lepo odmeva pod prsti…

 
Obrnjeno na glavo
Uslišane želje