Testi

Renault Captur Dynamique dCi 90 Stop&Start – Zajemalka

Poraba 5,4 l/100km Največja hitrost 171 km/h Cena 18.370 eur
Plusi
  • prepoznavna oblika
  • arhitektura notranjosti
  • avdio-navigacijski sistem
  • odličen brezstični ključ
  • izvlečen predal pred sopotnikom
  • veliko število odlagalnih površin
  • pralne sedežne prevleke
  • slovenski meniji
Minusi
  • neosvetljena stikala (na volanu, vratih, …)
  • impulzno stikalo za stekla zgolj pri vozniku
  • obilica trde plastike v notranjosti
  • neodziven motor v nižjih vrtljajih
  • prepoložno nameščen volan
  • slabša preglednost nazaj (testni avto brez PDC zadaj)
  • dislocirano stikalo za tempomat in omejevalec hitrosti

Vedno sem gledal rahlo postrani na male avtomobilske mešančke, ki poskušajo zajeti čimveč različnih avtomobilskih razredov. Ter se čudil, kako so lahko te male shizofrene jeklene pojave, z več avtomobilskimi osebnostmi, všeč toliko kupcem. Vse dokler se nisem zapeljal z najnovejšo Renaultovo »šeflo*«.

Srečna kuhinja

Renaultovi kuharji so nam tokrat pripravili prav posebno specialiteto. Tako so že med letošnjim Ženevskim avtomobilskim salonom v kotel, premera 4.122 mm, vrgli cel kos Clia IV. generacije ter mu dodali dele drobovine Nissan Jukea. Med vretjem na zmernem ognju za boljši priokus vanj zamešali rahle dišave enoprostorskosti in esjuvijevstva, mu podvozje dvignili na 17 centimetrov od kotla, da se med kuho ne bi prijel na dno posode, ter celega prelili s »sauce tomate«** za mikavnejšo barvo. Kasneje so ga pustili stati par ur na hladnem, da se je za 3 centimetre razlezel v medosju ter napihnil v dolžino vse do sten kotla.

Na testno degustacijo so ga servirali skupaj z mikavnimi črnimi 17-palčnimi platišči ter s presenetljivim kupom serijske opreme, ki jo je moč najti v paketu Dynamique. Dokajšnje bogastvo opreme je pripomoglo, da je šla tokratna »požrtija« več ali manj v slast, brez omembe vrednih prebavnih težav. In z zgolj malenkost zasmojenimi prilogami, v obliki neosvetljenih stikal na volanu in vratih, skritega stikala za tempomat med sprednjima sedežema ter pomanjkanja zadenjskega parkirnega pomočnika, ki so znale privesti do nenadzorovanega izpusta odvečnega zraka.

Kuhinja do nazga

Še preden pa sem obrnil Capturjeve ključe (oziroma pritisnil na tipko Start), sem moral obiskati bližnji salon. Pogovor s trgovcem za pultom je potekal nekako tako:

»Ima morda dovolj velike predale, kamor je moč spraviti večino kuhinjskega pribora?« me je zanimalo.
»Seveda ima! In to celo izvlečnega! Kar 11-litrskega, ki so ga poimenovali Easy Life in kamor bi bilo moč spraviti celo električni mešalnik …« se prodajalec prisrčno zasmeji.
»Kako Ikeino!« sem vzkliknil. Ter spraševal naprej: »Je moč dobiti tudi pralne prevleke, saj se bo veliko eksperimentiralo in pacalo?«
»Ah, seveda, gospod! Naše prevleke Zip Collection boste lahko večkrat oprali v pralnem stroju, s tekočim detergentom (… nadležen piskajoč zvok je prekril reklamno sporočilo, vi pa si zamislite detergent po lastni izbiri). Skupaj z vašo cenjeno ženo boste zato imeli več časa za pomembnejše stvari v življenju.«
»Kaj pa prostor za ozimnico?« sem vrtal naprej.
Pogledal me je z rahlim začudenjem ter previdno omenil: »Hja, ima kar 377 litrski prostor, ki pa se ga da z vzdolžnim pomikom klopi povečati za dodatnih 78 litrov ter podrtjem le-te povečati na 1.235 litrov. Potem pa lahko zaradi mene notri zmečete tudi krompir …«

Omemba klopi mi sicer ni bila čisto jasna, a me je vseeno zanimalo, kakšne so delovne površine.

Odvrnil je v trenutku, kot da bi že pričakoval tovrstno vprašanje: »Vsi sicer kritizirajo obilico trde plastike, a vendarle se ponaša s precejšnjo trpežnostjo ter enostavnim čiščenjem. In nenazadnje tudi z velikim izborom všečnih barvnih kombinacij.«
»Super, žena bo presrečna!« sem dejal. A ni mi dalo miru, da ne bi vprašal: »Je v ceno vključena tudi mikrovalovka?«

Najverjetneje me je preslišal, saj je v istem tonu nemoteno nadaljeval:

»Ponaša se z izvrstno multimedijsko napravo R-Link z zslonom na dotik velikosti 18 centimetrov, ki navdušuje z naborom funkcij ter intuitivnostjo. Po vklopu storitve pa jo je moč povezati celo s spletom.« Za kratko sekundo je obmolknil, me pogledal ter dejal: »Pa saj gre konec koncev za arhitekturo notranjosti, ki jo najverjetneje poznate že iz novega Clia …«

»Clia?!?«, sem zgroženo zavpil. In se v tistem trenutku prav pošteno zdrznil, saj sem nenadoma ugotovil, da sploh nisem v salonu s kuhinjami in kuhinjskimi dodatki! Ter si ob tem prav pošteno oddahnil, da nisem nadaljeval s pogovorom in trgovca naivno vprašal, če bi dobil v kompletu še … hladilnik!

Eko, eko, …

»… eko, rešili bomo smreko!« sem si veselo prepeval ob ogledu stikala »Eco« med sprednjima sedežema ter se hkrati preko osrednjega zaslona igral s funkcijo učenja ekološke vožnje Driving Eco. A sem ob vklopu omenjenega stikala na blagem avtocestnem vzponu imel povsem dovolj časa, da sem si v treh minutah in pol detajlno ogledal obrazni profil rahlo zaraščenega, vzporedno vozečega beloruskega tovornjakarja. In obenem preklinjal kot star dedec, ko sem v tretji prestavi skorajda izpulil prestavno ročico ter se peljal »ekoloških« 95 km/h. Varčevalni program »Eco« namreč občutno zmanjša moč motorja in intenzivnost delovanja klimatske naprave. Ter hkrati drastično poveča nevarnost, da bo voznik z desno nogo napravil luknjo v pod!

Priznati pa je potrebno, da tokratna testna 1,5-litrska dizelska različica s 66 kW že v osnovi ni ravno pojem eksplozivnosti in športnosti. Prej umirjene varčnosti, saj je porabo brez težav moč spustiti pod 5 litrov na 100 kilometrov. Sicer bi lahko bila še za odtenek ugodnejša, če bi petstopenjskemu menjalniku pritaknili dodatno prestavo. Dokaj natančen menjalnik zahteva nekaj več dela, saj se zaradi izrazite turbo luknje v nižjih vrtljajih (pod 1.500 vrt/min), podobno kot v blondinkini glavi, ne dogaja kaj dosti. Motor se razživi med 1.700 ter 3.500 vrtljaji, a se v visokih številkah, podobno kot v hlačah petinosemdesetletnika, zopet ne dogaja kaj dosti.

Chanometer – o miših in ostalih tičih

Včasih sem gledal na male mestne crossoverje, kot da niso ne tič ne miš. Saj so zaradi skromno odmerjene prostornosti ravno toliko enoprostorci, kot so zaradi odsotnosti štirikolesnega pogona terenci. Oziroma: kaj ti pomaga esjuvijevstvo, če se ti vsi smejijo, ko obtičiš na prvem klančku? Na dopust pa lahko vzameš le toliko prtljage kot skromna miš?

In še preden se je Captur predstavil širši slovenski javnosti, je delovalo, da se trese gora, roditi pa bi se znala zgolj mala miška. A je nekajdnevno druženje z malim Renaultom razkrilo marsikaj:

• da so lahko »male shizofrene jeklene pojave z več avtomobilskimi osebnostmi« prav simpatične, saj znajo, kljub določenim kompromisom, zajeti najboljše lastnosti različnih razredov;
• da bi bil greh, če si zaradi njegove praktičnosti Capturja ne bi ogledali tudi potencialni kupci 1.400 evrov cenejšega Clia IV;
• da so lahko tudi dosedanji kupci dvokolesno gnanih Dacij Duster rahlo slabe volje;
• da delujejo moški vozniki v oranžnem vozil(c)u rahlo feminilno.

Tekst in foto: Chan

Več o Renaultovem Capturju na uradni strani.

* to capture (ang. – zajeti)
** paradižnikova omaka (fran.)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Če bi tokratnemu turbodizlu, ki je sicer v nižjih vrtljajih precej anemičen, pritaknili samodejni dvosklopčni menjalnik EDC, bi ga že med testom posvojil marsikateri upokojenec.
    7
  • Notranjost
    Pohvalo si zasluži všečna arhitektura, zadovoljiva prostornost ter zanimive domislice (izvlečni predal, pralne prevleke), kritiko pa obilica trde in na določenih mestih škripajoče plastike ter rahle nedoslednosti (neosvetljena stikala).
    8
  • Opremljenost
    Če bi se pred dobrim desetletjem in pol Safrane Initiale ponašal z isto opremo, kot se danes Captur Dynamique, bi ga postavili v Nasin raziskovalni center. Ter se spraševali, kdo je pozabil pritrditi zadnje parkirne senzorje, medtem ko bi poskušali razvozlati misteriozen napis: "OMEJILEC HITR".
    8
  • Vozne lastnosti
    Udobno nastavljeno podvozje ne zmore vedno ublažiti vseh prečnih cestnih neravnin, ki se prenašajo v notranjost. Je pa Captur morda dokaz, da se je Renault najverjetneje dokončno poslovil od anemičnega volanskega mehanizma.
    8
  • Gospodarnost
    K sreči Renault ni podlegel sodobnim trendom, ki določajo, da je potrebno zgolj zaradi crossoverske modnosti postaviti neokusno (pre)visoko ceno.
    9
  • Zmogljivost
    Ob trenutno najšibkejši 90-"konjski" dizelski različici srčno upam, da Capturju ne bodo pritaknili še kakšnega bolj ekološkega, okolju prijaznejšega ter neverjetno varčnega 75-"konjskega" dizelskega spomenika.
    7
  • Sklep
    Simpatična mala Renaultova »zajemalka«, ki bi znala poskrbeti, da bi pri konkurenci precej težko zajemali sapo.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 18.370
dolžina × širina × višina (mm) 4.122 x 1.778 x 1.566
dovoljena masa vozila (kg) 1.729
emisija CO2 (g/km) 95
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 (akcija 5 let oz. 100.000km) / 12 / 3
gibna prostornina (cm3) 1.461
kompresija (1:) 15,2
masa praznega vozila (kg) 1.170
medosna razdalja (mm) 2.606
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 171
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 66/90 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 220 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom tresenje med 110 - 120 km/h
obračalni krog (m) 10,42
osnovna cena vozila (€) 17.890
pnevmatike 205/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,2 / 3,4 / 3,6
pospešek 0-100 km/h (s) 13,1
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 377/455 - 1.235
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 76 x 80,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (280 mm) / bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Opel Mokka 1.4 Turbo 4×4 Cosmo – O spremembah
Citroën DS3 Cabrio HDi 90 Sport Chic – Pozerski